ندای اصفهان

درسهایی از فاجعه قتل میترا استاد

کدخبر: 113355
۱۰ خرداد ۱۳۹۸ در ساعت ۵:۰۶ ق.ظ

ندای اصفهان- سید محمدرضا هاشمی

کشته شدن میترا استاد همسر دوم شهردار اسبق تهران به دست شوهرش حادثه تلخی بود که دل همه مردم را به درد آورد و دلسوزان انقلاب را بیش از همه دلگیر کرد. اینکه یکی از مسئولین ارشد نظام مرتکب قتل نفس شود و همسر خود را به قتل برساند علاوه بر جنبه خصوصیش به آبروی نظام ضربه می زند.

البته نگارنده در صدد محاکمه قاتل نیستم که آیا به عمد کشته یا نکشته و تا چه حد در این حادثه مقصر بوده است؛ اینها با دادسرا و دادگاه است. من می خواهم از این حادثه دو درس بگیرم:

اول آنکه همه از جمله مسئولین نظام باید به خود یادآور شویم که همه ما باید مراقب نفس اماره مان باشیم و به اسب سرکش هوس افسار بزنیم که اگر رها شد سوارش را به زمین می زند.

دوم اینکه نقش تقوا در کنترل انسانها نقش نهایی است، آقای محمدعلی نجفی با اینکه همسرش را به قتل می رساند و فرار می کند می گوید به قم رفته است، زیارت کرده، بر سر مزار پدرش رفته و تصمیم گرفته خود را معرفی کند و همین کار را هم کرده است.

یعنی هرچند او همسرش را کشته است اما تقوا و تربیت دینی بالاخره او را به توبه و معرفی کردن خود به قانون واداشته است که ای کاش این تقوا را در لحظه مناسب به کار می بست و نمی شد آنچه شد.

قرآن کریم چقدر زیبا می فرماید: قد افلح من زکاها. به راستی هرکه تقوا پیشه کرد رستگار شد.

تقوا گوهری است که این روزها گمشده مردمی است که صبح تا شب و شب تا صبحشان را در فضای مجازی سرگردانند.

امام علی علیه السلام می فرمایند:

سِتَّهٌ تُخْتَبَرُ بِهَا عُقُولُ النَّاسِ الْحِلْمُ عِنْدَ الْغَضَبِ وَ الصَبْرُ عِنْدَ الرَّهَبِ وَ الْقَصْدُ عِنْدَ الرَّغَبِ وَ تَقْوَى‏ اللَّهِ فِی [عَلَى‏] کُلِّ حَالٍ وَ حُسْنُ الْمُدَارَاهِ وَ قِلَّهُ الْمُمَارَاهِ. غرر الحکم ح۴۹۲٫

شش چیز است که با آن عقل مردم مشخص می شود:

  • ۱- بردباری به هنگام غضب.
  • ۲- صبر به هنگام ترس.
  • ۳- میانه روی در هنگام رغبت و هوس.
  • ۴- تقوای الهی در تمام احوال.
  • ۵- خوب مدارا کردن با مردم.
  • ۶- کم مجادله کردن.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , , , ,