چهارشنبه ۰۳ بهمن ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۰۹:۴۲ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۵

با نگاه به سریال های خانم وزیر و خانه پوشالی؛

کش و قوس مذاکرات هسته ای در سریال های امریکایی

به تصویر کشیدن کارمندان زن ایرانی وزارت امورخارجه امریکا که اکثرا کارشناس مسائل محیط زیست و حقوق بشر هستند را نباید بی ارتباط با سیاست آمریکایی ها در قبال جدایی حاکمیت و مردم در رساندن پیام های گوناگون دانست...

ندای اصفهان- مصطفی زارعی (دبیر اتاق فکر قرارگاه فرهنگی شهید صیاد)/

در این متن ابعاد سیاست داخلی و خارجی ایالات متحده به خصوص لزوم آماده نگه داشتن اذهان مردم آمریکا با تمرکز بر دو سریال خانه پوشالی (house of cards) و خانم وزیر (Madam Secretary) در چند نکته بیان خواهد شد:

۱- ابتدا باید از بُعد زمانی این دو سریال را از اکثر سریال های استراتژیک مجزا نمود. چرا که اکثر سریال ها یا به زمان های خیلی آینده تعلق دارد مثل انقلاب (Revolution) که به زوال تمدن در سال های آتی و خاموشی کره زمین می پردازد یا در گذشته های دور سیر می کنند مثل داستان خون آشام (The Vampire_Diaries) که موضوع وحشت را از قرن ۱۸ به تصویر می کشد. اما این دو سریال به بحث روز سیاست امریکا می پردازد.

سریال خانه پوشالی

سریال خانه پوشالی

 

سریال خانم وزیر

سریال خانم وزیر

 

۲- از منظر سیاست داخلی می توان دو سریال را وابسته به یکی از دو جریان و حزب حاکم بر ایالات متحده دانست. خانه پوشالی با مطرح کردن «فرید» به عنوان رییس حزب دموکرات، فردی را ترسیم می کند که برای رسیدن به مقام ریاست جمهوری از هیچ گونه دغل بازی دریغ نمی کند و حتی همسر خود را وسیله رسیدن به قدرت می کند. جالب اینجاست که جمهوری خواهان در این سریال بسیار انسان های منطقی و صادقی هستند. از طرفی سریال خانم وزیر را حزب دموکرات احاطه کرده و حضوری از جمهوریخواهان حتی به عنوان دعوای سیاسی نمی بینیم. خانم مک کورد به عنوان وزیر امور خارجه همیشه برای بحران های امریکا صلح پذیرترین و صادقانه ترین راه ها را انتخاب می کند که به نحوی قدرت مدیریت این حزب را به رخ مخاطب می کشاند. اگر انتخابات سال آینده ریاست جمهوری آمریکا را کنار آن بگذاریم به سادگی جنگ رسانه ای دو حزب حاکم در ایالات متحده که از زمان انتخابات کنگره کلید خورد را می توان لمس کرد.

۳- حضور نیروهای امنیتی در کنار سیاست مداران سطح یک ایالات متحده از دیگر نکات دو سریال است. در خانه پوشالی مسئول دفتر فرید یکی از کارمندان عالی رتبه امنیتی امریکاست که به جمع آوری آتو از رقبا و پاک کردن تخلفات رییس خود مشغول است اما در سریال خانم وزیر، رییس جمهور خود رییس سابق CIA بوده که پس از رسیدن به ریاست جمهوری کل تیم همکاران سازمان را به عنوان امین ترین افراد به کاخ سفید می برد؛ بخصوص شخصیت اول داستان که از کارمندان ارشد سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا بوده است؛ یعنی در این سریال از این نیروها به بهترین نحو استفاده می شود و اگر کسی هم تخلف کند مجازات می شود.

سریال خانه پوشالی

خانه پوشالی: فرید و مسئول دفتر امنیتی او

سریال خانم وزیر

مک‌کورد (خانم وزیر)، مانزی، جکسون (فرد عینک به چشم- رییس کارکنان کاخ سفید)، برت بوریس (مامور سیا و طراح کودتا در ایران) و رییس جمهور دالتون (پشت به تصویر)

 

۴- یکی از قوانین جنجال برانگیز از زمان بوشِ جمهوری خواه مسئله حقوق همجنس گرایان بوده که در دو سریال بصورت های مختلف بیان می شود. در خانه پوشالی به عنوان تحقیر دموکرات ها تا جایی که در چندین قسمت اشاره های مستقیم به همجنس گرا بودن فرید- شخصیت اول داستان که در فصل دوم سریال، رییس جمهور امریکا می شود- و همسرش دارد که دوست دارند از همه پنهان نگه دارند یعنی جهوری خواهان برای برانگیختن مخالفین سنت گرای آمریکا علیه دموکرات ها مطرح می کنند؛ دموکرات ها نه اینکه از تصویب قانون حمایت از هجنس گراها حمایت می کنند بلکه خود نیز به این بیماری دچار هستند. حال در فیلم خانم وزیر، چون جنبه حمایتی از دموکرات ها دارد به مسئله حقوق این افراد با مبنای حقوق بشری برخورد می کنند که به نحوی فضاسازی رسانه ای انجام گیرد.

۵- مسئله چین و روسیه پای ثابت هر دو سریال است که در خانه پوشالی تمرکز بر روسیه و سریال خانم وزیر بر کشور چین می باشد. از نقدهای عمده ای که در سیاست خارجه ایالات متحده توسط حزب جمهوری خواه علیه دموکرات مطرح می کند این است که؛ دموکرات ها در تقابل و ارتباطات دیپلماتیک نسبت به دو کشور چین و روسیه منافع اقتصادی – حقوق بشری را بر سایر ارکان منافع ارجحیت می دهند در صورتیکه برای جمهوری خواهان منافع امنیتی– نظامی اولویت بالاتری خواهد داشت. چیزی که در هر دو سریال به وضوح قابل درک است؛ در یکی به عنوان نقد و در دیگری به عنوان پارامتر مثبت ارزیابی می شود.

۶- آخرین نکته ای که بیشتر ذهن نگارنده را درگیر نموده است مسئله ایران، برنامه هسته ای و توافقنامه در حال مذاکره است. پس از ارائه کد در قسمت ۳۶ سریال «هوملند» (homeland) که دو سال قبل به بازار آمد و پخش قسمت آخر آن در هفته ای که ایران تفاهمنامه اقدام مشترک ژنو را امضاء کرد برای مخاطبین عرضه شد. این دو سریال (به خصوص خانم وزیر) از قسمت ۱۳ به بعد به جریان گفتگوها اشاره می کند و عنوان “بزرگترین توافق صلح تاریخ” را برای مذاکرات انتخاب می کند. این نوع بیان مسئله و مهم جلوه دادن برنامه هسته ای ایران و توجیه رسانه ای مناسب برای مخاطب امریکایی شاید بتوان گفت مهم ترین دلیل بر سیاست ساخت، تولید و پخش این سریال باشد. به تصویر کشیدن کارمندان زن ایرانی وزارت امورخارجه امریکا که اکثرا کارشناس مسائل محیط زیست و حقوق بشر هستند را نمی توان بی ارتباط با سیاست آمریکایی ها در قبال جدایی حاکمیت و مردم در رساندن پیام های گوناگون دانست، مانند پیام های نوروزی ۲ سال اخیر باراک اوباما که در هر دو پیام اشاره ویژه ای به مردم ایران دارد، به نحوی استفاده از ابزار دیپلماسی عمومی برای تاثیرگذاری بر افکار مردم می باشد.

 

سریال خانه پوشالی

سخنرانی، امضای توافق نهایی و سپس برخاستن دو رییس جمهور برای دست دادن و اصطلاحا نهایی کردن بزرگترین صلح تاریخ

 

سریال خانه پوشالی

سالن توافق نهایی در تالار شرقی کاخ سفید

 

در پایان باید اضافه کرد آنچه پیرامون این سریال ها به رشته تحریر درآمد؛ اشاره به این دارد که اکثر پیام های ارسالی از دو سریال مورد بررسی، مربوط به مصرف داخلی مردم آمریکا است. البته چون هنوز به پایان سریال ها نرسیده ایم نمی توان گفت هیچ پیامی هم به مخاطب ایرانی نخواهد داد.

برای اطلاع بیشتر از عوامل تهیه دو سریال و کسب اطلاعات بیشتر می توانید به مقالات زیر که توسط سایت مشرق نیوز تهیه شده است مراجعه فرمایید.

– آیا آمریکا توافق هسته‌ای را به حقوق هم‌جنس‌بازان ایران ترجیح خواهد داد؟

– کشته شدن وزیر خارجه ایران حین مذاکرات در سریال آمریکایی

– پیش‌بینی سریال آمریکایی درباره تمدید مذاکرات/ حرام‌زاده خطاب کردن ایرانیان/ آمادگی آمریکا برای حمله به ایران/ خاموشی راکتور اراک در قبال قطعات هواپیما

– مذاکره با ایران، بزرگ‌ترین مذاکرات صلح تاریخ

– از وحشی نامیدن ایرانیان تا حقه‌بازی رئیس جمهور آمریکا

برچسب‌ها: , , , , , ,

مطالب مرتبط


شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
جشنواره هنر دیجیتال انقلاب اسلامی با جوایز ویژه- برای ارسال آثار کلیک کنید
جشنواره هنر دیجیتال انقلاب اسلامی با جوایز ویژه- برای ارسال آثار کلیک کنید
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز