پنج شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۳:۲۱ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۳
 غرش موشک “توپول ام” در منطقه غرب آسیا ؟! + تصاویر   

این موشک قاره پیما و با قدرت تخریب بالا توانایی زیادی در انهدام مواضع داعش دارد.

به گزارش ندای اصفهان به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان؛ جنگ فدراسیون روسیه با داعش در سوریه وارد مرحله جدیدی شده و تروریست‌ها تلاش می‌کنند تا با جنگ روانی درباره سرنگون کردن هواپیمای مسافربری روسی‌، این کشور را در جنگ با تروریسم تکفیری شکست خورده معرفی کنند‌؛ حال آنکه فاز جدیدی از جنگ ضد تروریست‌ها با شلیک موشک‌های قاره پیما علیه مواضع داعش در صورت لزوم کلید خواهد خورد.

در آغاز جنگ ضد داعش که از دهه اول مهرماه شروع شد‌، فدراسیون روسیه تجهیزات انبوهی همچون  “ناوهای جنگی” ، “جنگنده‌های کلاس سوخو”،  را ارسال و موشک‌های کلاس “توپول” را روی لانچر فرستاد تا در صورت لزوم آن را شلیک کند.  مقامات روسیه تاکید کردند  که عملیات نظامی فقط به حملات هوایی محدود است که با هماهنگی ارتش سوریه برای هدف قرار دادن مواضع داعش و نیز انبارهای مهمات انجام می‌شود.

غرش موشک

سوریا الان” گزارش داد:  نیروی دریایی واکنش سریع روسیه هم برای حمایت از تاسیسات نظامی آن کشور در سوریه وارد منطقه شده‌اند. براساس این گزارش اضافه شدن این نیروها به توان نظامی روسیه در سوریه علاوه بر حرکت دو ناو روسی به سمت دریای مدیترانه و آماده شلیک شدن موشک‌های موسوم به ” توپول ” است.  وزارت دفاع روسیه  تاکید کرد که شناورهایی که برای پیاده کردن نیرو در دریای مدیترانه مستقر هستند، در عملیات روسیه مشارکت خواهند داشت.

همچنین به گزارش خبرگزاری اینترفاکس، دو کشتی جنگی روسی موسوم به ” کورولف” و”الکساندراوتراکوفسکی ”   نیروی دریایی ارتش روسیه، امنیت پایگاه دریایی در  “طرطوس” و پایگاه هوایی در “لاذقیه ” را در طول مدت عملیات نظامی فدراسیون روسیه در سوریه تامین خواهند کرد.  وزارت دفاع روسیه افزود که در چارچوب تمرینات جاری نظامی روسیه، یگان‌های سامانه موشکی  “توپول” در حالت آماده باش کامل قرار گرفته اند.

جنگنده‌های فدراسیون روسیه در یک ماهه  گذشته مناطق مختلفی در سوریه همچون “حما” ، “حلب”، “رقه”، “دیرالزور” و … را با جنگنده‌های روسی کلاس  “سوخو” هدف قرار دادند و این حملات خسارت سنگینی به داعش وارد آورده و استفاده از موشک “توپول ام” در حال حاضر از سوی روسیه بعید به نظر می‌رسد؛ اما شاید در آینده از آن استفاده کند.

**خصوصیات موشک “توپول ام”

موشک “توپول ام (RS 12 Topol-M)”  از جمله موشک‌های قاره‌پیمای ۳ مرحله‌ای با برد ۱۰۵۰۰ کیلومتر بوده  و دارای  کلاهکی سنگین  و نیز تعدادی دستگاه ضد رادار برای جلوگیری از ردیابی است. وزن این موشک قاره پیما نیز حدود ۴۷ تن بوده و جزو مخوف‌ترین موشک‌های جهان به حساب می‌آید.

غرش موشک

سایت فس (Fas) درباره خصوصیات موشک  “توپول ام”  نوشت: این موشک نسخه جدیدی از موشک  ” SS-25 ” است که قاره پیما (Intercontinental Ballistic Missile) بوده و خصوصیات ویژه‌ای دارد؛ “توپول ام (RS 12 Topol-M)” شبیه موشک “مینوتمن (Minuteman-2) آمریکا است و مدرنیزه کردن این موشک بدون کمک اوکراین و کشورهای عضو CIS صورت گرفت.

این سایت ادامه داد: اولین آزمایش این موشک در ۲۰ دسامبر ۱۹۹۴ صورت گرفت و در سال ۱۹۹۵ آزمایش موفقیت آمیز آن انجام شد و تصمیم گرفته شد که از “توپول ام (RS 12 Topol-M)” تولید انبوه شود؛  این موشک در سال ۲۰۰۰ میلادی دوبار از سوی فدراسیون روسیه آزمایش شد.

سایت فس (Fas) درباره ویژگی‌های موشک “توپول ام (RS 12 Topol-M)” نوشت: این موشک با طول ۲۱ تا ۲۳ متر و سرجنگی ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ کیلوگرم ، قطر قریب به ۲ متر، وزن ۴۷ تن، و برد ۱۰ تا ۱۰ هزار و ۵۰۰ کیلومتر و دارای هدایت اینرسی (Inertial Guidance)  به عنوان یک موشک قاره پیما و با قابلیت گریز از رادار شناخته شده است.

بر اساس اعلام ارتش روسیه، از جمله مزیت‌های موشک “توپول” ، قابلیت مانورپذیری، سیستم دفاعی مقابله با ردیابی رادار دشمن، و همچنین مدت زمان کوتاه برای آماده سازی آن برای شلیک است.

غرش موشک

غرش موشک

**تلاش ارتش روسیه برای مهار تروریسم در سوریه

ارتش فدراسیون روسیه به صورت گسترده برای  کنترل و جلوگیری از گسترش تروریسم در سوریه تلاش می‌کند و استفاده از موشک “توپول ام” (البته در صورت لزوم) در این راستا است.  ژنرال “آندری کارتاپولوف” — رئیس اداره عملیات ستاد مشترک ارتش روسیه — در این زمینه  اظهار داشت: “از ۳۰ سپتامبر (۸ مهر) که عملیات نظامی روسیه در سوریه آغاز شده است، بیش از ۹۰۰  پرواز صورت گرفته است که در جریان آن بیش از ۸۰۰ هدف متعلق به تروریست ها منهدم شده است.”

وی افزود: “فقط در هفته گذشته، ۳۶۳ سایت متعلق به داعش، از جمله ۷۱ پست فرماندهی و ارتباطی، ۱۰ کارگاه تولید مواد منفجره، ۳۰ انبار مهمات و تجهیزات و ۲۵۲ مرکز استحکامات و اردوگاه‌های آموزشی تروریست ها نابود شد.”

**تعداد نیروهای داعش در سوریه

نیروهای هوا-فضای روسیه حملات خود را به زیرساخت های تروریست‌های داعش و جبهه النصره دنبال می‌کنند. این در حالی است که ارتش سوریه نیز به حملات خود به تروریست ها و آزادسازی مناطق مختلف ادامه می‌دهد.  مأموریت اصلی عملیات روسیه در سوریه، ریشه کنی داعش و ایجاد شرایط سیاسی و صلح پایدار است. طبق داده های مختلف، داعش در حال حاضر بین ۱۰۰هزار تا ۲۰۰ هزار نیرو دارد. بنا بر اعلام ستاد مشترک ارتش روسیه،  یگان های داعش (در سوریه) متشکل از ۴۰ هزار تا ۵۰ هزار نیرو است.

خبرگزاری فرانسه گزارش داد:  روسیه حملاتی را در ۱۰ استان از ۱۴ استان سوریه از جمله استان هایی که مقر گروه های افراطی داعش، مانند “رقه” و “دیرالزور” است، ‌انجام می‌دهد. بر اساس آماری که خبرگزاری فرانسه بنابر بیانیه‌های وزارت دفاع روسیه و اظهارات ژنرال “آندری کارتاپولوف،” فرمانده عملیات نظامی در سوریه تهیه کرده است، ‌ارتش روسیه ۹۶۹ هدف  را در ۱۰۰۸ حمله هوایی بمباران کرده است.

این خبرگزاری یادآور شد: روسیه از سال ۱۹۷۱ یک پایگاه دریایی تدارکاتی را در “طرطوس” در اختیار دارد اما عمدتا از فرودگاه نظامی که نظام سوریه در استان “لاذقیه” در اختیار این کشور قرار داده است اقدام می‌کند. این دو پایگاه تحت محافظت صدها چترباز و کماندوی دریایی قرار دارد که در صحنه عملیات وارد عمل نمی شوند.

غرش موشک

**فدراسیون روسیه موشکی به نام “توپول ام (RS 12 Topol-M)” را آماده شلیک دارد

در مجموع فدراسیون روسیه موشکی به نام “توپول ام (RS 12 Topol-M)” را آماده شلیک دارد؛ اما زمان شلیک آن به نظر می‌رسد هنوز فرا نرسیده و این موشک با توجه به وزن و قدرت تخریب بالایی که دارد توانمندی و پتانسیل از بین بردن اهداف داعش در شرق و شمال شرق سوریه همچون مواضع این گروه تروریستی در استان‌های “رقه” و “دیرالزور” را دارد.

همچنانکه “آندری کارتاپولوف”  در مصاحبه با روزنامه “کومسومولسکایا پراودا” در پاسخ به سوالی در خصوص احتمال روی دادن حملات مشابه از دریای مدیترانه گفت “بدون شک” در صورت لزوم این کار انجام خواهد شد.

باید منتظر ماند و دید آیا موشک “توپول ام (RS 12 Topol-M)” در منطقه غرب آسیا شلیک خواهد شد و غرش آن شنیده می‌شود و باید پاسخ این سوال را در اتخاذ تصمیمات “کرملین” در  هفته های آتی جستجو کنیم.

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز