جمعه ۰۹ اسفند ۱۳۹۸
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۲:۴۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۳۱

هشدار مدیریت بحران به اصفهانی‌ها؛ باران‌های سیل‌آسا تا ۱۰ خرداد ادامه دارد

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان گفت: معمولاً بار‌ش‌های ناگهانی تا اوایل خردادماه ادامه دارد و توصیه می‌کنیم شهروندان و هم‌استانی‌ها تا ۱۰ خردادماه مراقبت‌های ویژه را در نظر بگیرند.

به گزارش ندای اصفهان،منصور شیشه‌فروش اظهار داشت: طبق پیش‌بینی هواشناسی وزش باد شدید، بارش‌های رگباری، تگرگ و صاعقه تا روز چهارشنبه و بیشتر در مناطق جنوبی، غربی و مناطق کوهستانی و ارتفاعات استان ادامه داشته و احتمال سیلابی شدن مسیل‌ها وجود دارد.

وی افزود: در چند روز گذشته ۲ کشاورز بر اثر اصابت صاعقه در باغبهادران و قهدریجان جان باختند و به کشاورزان و باغداران توصیه کردیم اگر در فضای باز صدای صاعقه شنیدند، به سرعت به فضای امن و مسقف مراجعه کنند. همچنین گردشگران در مسیل‌ها، دامنه کوه‌ها و دره‌ها توقف نکنند تا از خطرات احتمالی در امان بمانند. ماهیت بارش‌های بهاری همراه با ورزش شدید باد، تگرگ و صاعقه است و حتی ۱۰ دقیقه بارش می‌تواند منجر به سیلاب ناگهانی شود.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان ادامه داد: اگر سرنشینان خودروها با ورزش باد شدید مواجه شدند در نخستین پارکینگ توقف کنند تا پس از فروکش باد شدید و توفان گرد و غبار به مسیر خود ادامه دهند.

شیشه‌فروش تصریح کرد: هفته گذشته قطع درختان بر اثر وزش باد به چند خودرو آسیب زد و توصیه می‌کنیم افراد زیر درختان فرسوده توقف نکنند. همچنین در چند روز گذشته نیز وزش باد به مزارع جو و گندم و سقف گلخانه‌ها خسارت وارد کرده و چند اصله درخت نیز شکسته است. در همین راستا ستاد مدیریت بحران تشکیل و توصیه‌های لازم ابلاغ شد. معمولاً بار‌ش‌های ناگهانی تا اوایل خردادماه ادامه دارد و توصیه می‌کنیم شهروندان و هم‌استانی‌ها تا ۱۰ خردادماه مراقبت‌های ویژه را در نظر بگیرند.

بیشتر بخوانید

وی با بیان اینکه ۵۱ هزار نفر از عشایر استان‌های خوزستان، لرستان، کهگیلویه و بویراحمد و چهارمحال و بختیاری با رعایت تقویم کوچ در حال ورود به استان اصفهان هستند، اظهار داشت: در مسیر به این عشایر خدمات امدادی ارائه می‌شود و برای جلوگیری از کندن بوته‌ها و استفاده از چوب درختان برای روشنایی و سوخت، در مدت اخیر ۱۵۰۰ پنل خوشیدی به آنها تحویل داده شده است.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان بیان داشت: به عشایر توصیه کردیم الزامات ایمنی را رعایت کرده و در مسیرهای سیل‌گیر چادر نزنند و از دام‌های خود محافظت کنند. پیش‌بینی شده این عشایر از ۳۰ اردیبهشت به تدریج وارد استان شوند. ۲۴ هزار نفر از ایل قشقایی و ۲۷ هزار نفر از ایل بختیاری وارد استان اصفهان می‌شوند و ۴ هزار نفر از ایل عرب جرقویه از استان خارج خواهند شد.

شیشه‌فروش با بیان اینکه این عشایر حدود یک میلیون رأس دام به همراه خود دارند، اضافه کرد: گوشت قرمز، لبنیات و صنایع دستی تولیدات آنها است و در منطقه سمیرم باغات سیب دارند. این عشایر بیشتر در مناطق فریدونشهر، چادگان، داران، دامنه، سمیرم، شهرضا و دهاقان استقرار پیدا می‌کنند و در جلسه مدیریت بحران مقرر شد در مسیر به آنها خدمات بهداشتی، درمانی و ترافیکی ارائه شود و برای پیشگیری از حوادث توصیه‌هایی درباره چادرزنی به آنها داشتیم تا گرفتار حوادث نشوند. همچنین مقرر شد حتماً تقویم کوچ را رعایت کرده و زود حرکت نکنند تا گرفتار بارندگی نشوند.

وی خاطرنشان کرد: روز شنبه جلسه‌ای پیرامون گلستان کوه در شهرستان خوانسار داشتیم و بازدید میدانی صورت گرفت و مقرر شد اداره منابع طبیعی آفات منطقه را پایش کند و درباره تعادل دام و مرتع نیز اقداماتی صورت گیرد. همچنین قرار است محیط زیست برای ارتقای منطقه به منطقه حفاظت شده اقدامات لازم را انجام دهد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان افزود: مقرر شد تیم پایش نیز آموزش‌های لازم را به گردشگران ارائه کند تا از کندن گل‌های لاله واژگون و سایر گونه‌های نادر جهانی مانند گون توسط گردشگران جلوگیری به عمل آید. وسعت این منطقه ۸۵۰ هکتار است و قرار شد اداره منابع طبیعی و محیط زیست اقدامات لازم را در راستای احیای این منطقه و پیشگیری از تخریب مراتع انجام دهند.

انتهای پیام/

منبع:خبرنگار تسنیم

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715