پنجشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اقتصادی
چاپ خبر
۱۳:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۸

آقای همتی، سرمایه در گردش واحدهای صنعتی، همتی مضاعف می طلبد!

سابقه نه ماهه ریاست آقای همتی بر بانک مرکزی حکایت از تلاش فراوان ایشان در مدیریت نرخ دلار است که البته نتیجه آن افزایش نرخ دلار از ۹۵۰۰ تومان به ۱۵۰۰۰ تومان در روزهای جاری است که خروجی آن نامساعدتر شدن شرایط برای واردات بی رویه و فرصت طلایی برای رونق تولید و حتی صادرات محصولات داخلی است.

ندای اصفهان- بابک حیدری

1) پیش از این نوشتیم که در آن سال هایی که رییس جمهور محترم در وصفش گفتند «…دیدید که ما دنبال آن بودیم که قیمت ارز را بالا ببریم جامعه می آورد پایین. حریف نمی شدیم ما می‌گفتیم ارز ۳۰۰۰ تومان اما مردم می گفتند ارز ۲۰۰۰ تومانی.»، با تثبیت غیرواقعی نرخ دلار نه تنها واردات بی رویه بلکه قاچاق – از مبادی رسمی و غیر رسمی –  تولید را از نفس انداخت.

2) با رها شدن فنر نرخ غیرواقعی نرخ دلار در اردیبهشت سال 1397 و قدرت نمایی عوامل متعدد روانی ناشی از تحریم و شیطنت اذناب ایالات متحده در منطقه و به تبع آن افزایش غیر واقعی نرخ دلار، صرفه اقتصادی برای واردات و قاچاق کالا کاهش یافت و فرصت مناسب برای تولید و تولید کننده و رونق صنعت و تولید فراهم آمد.

3) سابقه نه ماهه ریاست آقای عبدالناصر همتی بر بانک مرکزی حکایت از تلاش فراوان ایشان و همکاران شان در مدیریت نرخ دلار با لطایف الحیل روانی و اقتصادی و بانکی است که البته نتیجه آن افزایش نرخ دلار از 9500 تومان به 15000 تومان در روزهای جاری است که خروجی آن نامساعدتر شدن شرایط برای واردات بی رویه و فرصت طلایی برای رونق تولید و حتی صادرات محصولات داخلی است.

4) از مهمترین شعارهای آقای همتی، اصلاح سیستم بانکی بوده و هست و با شیوه های مختلف توانسته اند در مدیریت – و کاهش- بدهی بانک ها به بانک مرکزی اقدامات موثری انجام دهد اما

آنچه در این روزهایی که در سایه افزایش نرخ دلار- رونق واردات و قاچاق کاهش یافته و فرصت رونق تولید و صنعت فراهم شده است- لازم و ضروری است تامین سرمایه در گردش واحدهای صنعتی توسط سیستم بانکی است که از یک سو وظیفه ذاتی بانک ها است و از سوی دیگر از مهمترین رسالت های بانک مرکزی و ریاست آن و صد البته مصداق آرایش جنگی بانک مرکزی و سیستم بانکی است.

هر چند تامین به موقع و موثر سرمایه در گردش واحدهای صنعتی در گرو هماهنگی مثلث سیستم بانکی، وزارت صمت و صنعتگران این مرز و بوم است که به طور قطع با هدایت راهبردی سران قوا خواهد توانست ابزار تحریم را نه تنها با تامین نیاز داخلی، بلکه با گشودن روزنه های صادرات محصولات تولید کنندگان کشورمان، کند و خنثی نماید اما صدور این فرمان طلایی و مهیا نمودن سازوکارهای اجرایی و عملیاتی آن در حیطه اختیارات ریاست محترم بانک مرکزی است که امید است هر چه زودتر نصرت عبدالناصر همتی به رونق تولید در قالب تامین سرمایه در گردش واحدهای صنعتی، روزنه های جدید و موثری را برای شکوفایی این مرز وبوم بگشاید.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


ثبت نام مدرسه علمیه مشکات ویژه دانشجویان تراز انقلاب 09133663084
ثبت نام مدرسه علمیه مشکات ویژه دانشجویان تراز انقلاب 09133663084
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715