جمعه ۳۱ فروردین ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۳:۰۸ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۳
در گفتگوی ویژه خبری مطرح شد؛
 ویژگی های خاص پرونده عوامل نفوذ در رسانه ها   

کارشناس سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در برنامه گفتگوی ویژه خبری سه شنبه شب شبکه دو سیما جزئیات دستگیری برخی عوامل نفوذ در رسانه ها را تشریح کرد.

به گزارش ندای اصفهان  کارشناس سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در برنامه گفتگوی ویژه خبری سه شنبه شب شبکه دو سیما جزئیات دستگیری برخی عوامل نفوذ در رسانه ها را تشریح کرد.
آقای عاصف در ارتباط تلفنی با این برنامه  گفت: در این پرونده مجموعه ای از مجرب ترین فعالان  رسانه ای اپوزیسیون  خارجی و داخلی در یک  فرآیند  پیچیده و هرمی چند لایه با شبکه سازی از خبرنگاران  داخلی در راستای ادراک سازی تلاش می کردند.
تلاش برای جذب مجموعه ای از روزنامه نگاران و فعالان  رسانه ای
وی با بیان  اینکه نکته مهم  این پرونده ادراک سازی و اولویت سازی برای افکار عمومی است  ادامه داد : آنها  تلاش کردند در داخل ایران مجموعه ای از روزنامه نگاران  و فعالان  رسانه ای را جذب کنند .
– ویژگی های خاص این پرونده
– تزریق پول های خارجی
عاصف با اشاره به  اینکه این پرونده  ویژگی های خاصی داشت  افزود : آنها عناصر و ساختار به ظاهر پیچیده  و غیر قابل  شکستی را برای خود ایجاد  کرده بودند  زیرا کاملاً نکات حفاظتی را رعایت می کردند و  پوشش مختلف و نام های مستعار متعددی را برای خود  ایجاد کرده بودند  .
وی اضافه کرد : مبالغ و پول هایی از خارج از کشور برای این افراد از طریق صرافی ها ، عناصر محدود و برخی افراد خاص برای این افراد  تزریق می شد .
ایجاد شبکه های سازماندهی شده در ایران
عاصف ادامه داد : آنها تلاش می کردند  که توسط نظریه پردازان امنیتی سرویس های اطلاعاتی غرب  این شبکه را برای ادراک سازی افکار عمومی و تشکیل شبکه های سازماندهی شده  در داخل کشور ایجاد کنند .
ردپای سرویس های جاسوسی امریکایی – اروپایی
کارشناس سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی افزود : این فرایند با طراحی و بودجه ریزی پنهان ازطریق سرویس های جاسوسی آمریکا  و هدایت  سیاسی و دیپلماتیک  انگلستان  انجام می شد .
عاصف با اشاره به اینکه آنها در کار رسانه ای مهارت بالایی داشتند، گفت : آنها با تمرکز  ، هماهنگی و پشتیبانی اطلاعاتی و دیپلماتیک برخی از کشورهای اروپایی با محوریت هلند و از طریق بنیادهای وابسته به وزارت های امور خارجه هلند، انگلستان و سوئد برای شبکه  سازی در داخل ایران و جذب برخی از نخبگان  رسانه ای تلاش کردند.
وی افزود: این نکته قابل توجه است  که آنها برخی از جوانان  جویای نام  و برخی از عناصر رسانه ای که تلاش می کردند  به کشور خدمت کنند با فرایند بسیار پیچیده ای به استخدام خود در آوردند.
عاصف ادامه داد : آنها تلاش کردند  با صرف هزینه های هنگفت  این نیروهای متخصص را  در داخل کشور با هماهنگی های سیاسی سنگین  و سازماندهی اپوزیسیون  رسانه ای که  در داخل کشور در گذشته  فعال بودند و اکنون به خارج از کشور رفته اند  و علیه جمهوری اسلامی  ایران فعالیت می کنند ، سازماندهی کنند .
فعالیت هرمی این شبکه
کارشناس سازمان اطلاعات  سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درباره  سرشاخه های این پرونده   گفت : این شبکه  بیشتر به صورت  هرمی فعالیت  می کرد و عناصر آن به یک  سرشبکه  وصل بودند  و از ارتباطات  یکدیگر  هم هیچ اطلاعی نداشتند  .
قلم فروشی  و مزدوری
عاصف ادامه داد : نکته قابل توجه  در این عناصر ، قلم فروشی  و مزدوری  بود یعنی عناصر به راحتی با تطمیع و دریافت مبالغ هنگفت  قلم خود را  فروخته بودند  و  مطلب علیه  کشور و منافع ملی  و ارزش های انقلاب اسلامی با دستور و  هدایت سرویس های خارجی منتشر می کردند .
آلوده کردن  برخی از نشریات  داخلی
وی با بیان اینکه  یکی از کارهای این شبکه  در داخل  کشور ، آلوده کردن  برخی  از نشریات  داخلی  بود افزود : آنها  تلاش کردند برخی از خبرنگاران ، مدیران و مسئولان  روزنامه های داخلی  را به صورت کاملاً هوشمند  در اختیار بگیرند  و بیشتر تیترها و  برخی  مقالات  را به صورت  همسو و مشترک منتشر کنند و در برخی موارد  فشار بر دولت  ایجاد کنند .
عاصف اضافه کرد  : شاید  برخی از کار خود آگاه نبودند اما  این کار را انجام  می دادند  و حتی هجمه  علیه برخی نهادها  را در دستور کار خود داشتند.
وی گفت : بزک کردن  چهره آمریکا  ، جریان سازی  جعلی حقوق بشری و زمینه سازی برای حضور رسمی آمریکایی ها  در ایران ، برخی محورهای  فعالیت آنها  برای ادراک سازی  افکار عمومی بود .
۲ سال کار مستقیم روی این شبکه
عاصف با تاکید بر اینکه این شبکه ، گسترده است  افزود : حدود  دو سال است بر روی  این شبکه  بصورت مستقیم  کار می کنیم و کشف و دستگیری عوامل آن حاصل تلاش دو ساله همکاران مان است  .
هدایت  افکار عمومی داخلی و تغییر سبک زندگی، دستور کار شبکه
وی  گفت : آنها در این شبکه هدایت  افکار عمومی داخلی و تغییر  سبک زندگی را در دستور کار خود داشتند .
کارشناس سازمان اطلاعات  سپاه پاسداران انقلاب اسلامی افزود : روزنامه نگاران  فراری ، شبکه ای را در خارج از کشور طراحی و تلاش کردند  برخی از روزنامه نگاران  جوان را بافریب و وعده های توخالی جذب کنند  تا  از آنها اطلاعات خارج کنند و برخی اقدامات  خرابکارانه  انجام دهند .
عاصف با بیان اینکه  برخی از آنها  را شناسایی کردیم  گفت : برخی از موسساتی که مستقیما در این زمینه فعالیت  می کردند و عناصر آنها کاملاً شناسایی شدند .
وی افزود : اقدامات  بعدی و جزئیات  فعالیت ا ین شبکه ها  در دستگاه قضایی  برای افکار عمومی ارائه خواهد شد .
مقدم فر: براندازی نظام؛ هدف نهایی نفوذ دشمن
کارشناس مسایل فرهنگی و رسانه ای گفت: هدف نهایی نفوذ دشمن، براندازی نظام است.
حمیدرضا مقدم فر با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری سه شنبه شب شبکه دو سیما درباره  عرصه نفوذ گفت : با رویکرد  تاریخی و نگاه  به عقب، بیشتر نفوذها ، امنیتی بوده است  اما امروز با اشکال جدید نفوذ  مواجه هستیم.
وی با اشاره به  اشکال نفوذ از جمله نفوذ سیاسی ، فرهنگی و  اقتصادی افزود : مهمترین  عرصه  نفوذ، فرهنگی و سیاسی است  ضمن اینکه  نفود امنیتی همواره بسیار مهم  بوده است.
مقدم فر با بیان اینکه ایجاد فضایی که ادراکات و کانون ذهن را تغییر دهد،  نفوذ است ادامه داد : عناصری  هستند که  تفکر غرب گرا دارند و به نوعی آمریکا را بدون اتصال به آنها نمایندگی می کنند و در عرصه های مختلف  تصمیم سازی ، تصمیم گیری  و فضا سازی فکری بین  مردم و مسئولان فعالند.
وی افزود : افرادی وجود دارند که در انقلاب سوابق خوبی داشتند  اما استحاله  شده  و تغییر  هویت داده اند  اما اعلام نمی کنند  که  هویت آنها تغییر یافته  است و هنوز بر کرسی سوابق خوب خود سوارند  و آن را یدک می کشند و همه به عنوان  آن سوابق  آنها را می شناسند  اما آنها کاملا با سوابق خود فاصله گرفته  و آدم های دیگری شده اند.
کارشناس مسایل  فرهنگی و رسانه ای ادامه داد : آنها خط نفوذ یعنی چیزی شبیه نفاق را پیگیری می کنند.
مقدم فر گفت : برای مثال در تحریف مکتب امام با کسانی مواجه هستیم که سوابق خوبی با انقلاب و امام (ره)  دارند اما امروز از نظر فکری هیچ  نسبتی  با امام  ندارند.
وی  با بیان اینکه  این افراد خطرناک ترین و مهمترین عوامل هستند افزود : در عرصه نفوذ پنهان عواملی یارگیری می کنند و سازمان های هوشمندی مانند سازمان  اطلاعات سپاه  با دقت  سرشاخه ها  را  کشف و  دستگیر می کند.
مقدم فر اضافه کرد : نفوذ ربطی به  جناج بندی و دسته بندی ندارد بلکه  یک  موضوع ملی است  و آمریکایی ها از نفوذ  به عنوان  راهبرد جدید  استفاده  می کنند.
وی با بیان اینکه آمریکا همان  دشمن است  و همان خصومتهای قبلی را  دارد  گفت :  پس از مذاکرات هسته ای  با این نفوذ مواجه هستیم.
مقدم فر افزود : در این نوع نفوذ سعی  می کنند که در مسئولان  نظام و دستگاه های محاسباتی آنان و در نظام فکری نخبگان تغییر ایجاد کنند.
کارشناس مسائل فرهنگی و رسانه ای گفت : رسانه ها در این میدان بیشترین نقش را  هم برای مردم  و هم برای نخبگان دارند.
وی با بیان اینکه  نفوذ یک موضوع  ملی است گفت : عرصه نفوذ ، یک عرصه  رخنه و  ورود دشمن در این عرصه مانند  تجاوز نظامی  به حوزه ملی ما و پیچیده  و پنهان است که هضم  آن  دشوار است  و نیاز به بصیرت دارد .
مقدم فر با تاکید بر اینکه  همه مسئولان  باید در این باره دغدغه داشته باشند  افزود : مسئولان  حوزه رسانه ها  هم باید  به هوش  باشند  و اجازه ندهند دشمن  به راحتی در رسانه های ما نفوذ کند .
وی گفت : هر چیزی از جمله نمادهای نفوذ فرهنگی دشمن مانند مک دونالد و کی اف سی می تواند  نفوذ را  تداعی کند .
این کارشناس رسانه ای افزود : دشمن حتی از قدم زدن وزیر خارجه ما با وزیر خارجه  آمریکا سوء استفاده و به نوعی آن را طراحی می کند و برای  پوشش آن  همه خبرنگاران را جمع  می کند  و می خواهد با این  کار پشیمانی و پس رفت ما را  نشان دهد .
مقدم فر گفت: قطعاً در حوزه دیپلماسی  و وزارت خارجه ما برنامه ای برای مواجهه یا ارتباط تلفنی نبود اما  آنها  طراحی کردند  و سعی می کنند از آن بهره برداری کنند .
وی افزود: ما به تولید ادبیات  و محتوا  هم برای عرصه های نخبگی و هم عمومی نیاز داریم.
مقدم فر گفت:  دل آمریکا  در این نفوذ  برای ما نسوخته است  بلکه او دشمن ماست.
وی ادامه داد: آمریکا  هزینه  می کند و یگان های سایبری  خود را بسیج  می کند تا از این فضای پس از برجام  استفاده کند  و همچنین  بورسیه های تحصیلی  به جوان های ما می دهد .
مقدم فر اضافه کرد: ما مخالف  بورسیه  نیستیم اما باید خودمان  به صورت هدفمند  برای کسب دانش علمی برویم نه اینکه آنها طراحی کنند.
این کارشناس مسایل فرهنگی و رسانه ای در پایان سخنان خود با اشاره به مراسم ۱۳ آبان امسال گفت: این مراسم باید متفاوت از سال های پیش برگزار شود.
وی افزود: جوانان ما باید با حضور در این مراسم در سراسر کشور با شعار خود که شعور و ادراک فراوانی پشت آن است این پیام را بدهند که اجازه نفوذ دشمنان را در کشور نمی دهیم./خبرگزاری صداوسیما

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی آموزشی طاها/ کلیک کنید
موسسه فرهنگی آموزشی طاها/ کلیک کنید
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز