جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۰۵:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۴

حسن روحانی و شطرنج برجام

در حقیقت رئیس جمهور آمریکا برجام را پاره نکرد بلکه برای نوزاد ناقص الخلقه ای مراسم ترحیم گرفت که خیلی پیشتر، مرده بود و کسی در داخل ایران مرگ او را باور نداشت

ندای اصفهان- احمد مهره کش

مذاکرات هسته ای با تمام بیم و امیدهایی که برای موافقان و مخالفان آن ایجاد کرد، در نهایت به تواقفی منجر شد که ظاهرا به بحران 12 ساله هسته ای ایران در عرصه بین الملل پایان داد. سوای از متن برجام و نقاط ضعف اساسی آن و عدم پایبندی طرف های مقابل به انجام تعهدات خود، یکی از سوالاتی که ذهن مخاطب را به خود درگیر می کند این است که با همه هزینه هایی که از طرف حسن روحانی و کابینه او برای انعقاد برجام به نظام تحمیل شد و در نهایت، هزینه عدم برداشتن تحریم ها نیز به آن اضافه شد، حسن روحانی چه اصراری به ادامه روند فعلی دارد. در واقع رئیس جمهور با اصرار یکطرفه خود بر برجام، به دنبال چیست؟

تحلیل واضح و مشخصی که از ابتدای روی کار آمدن دولت یازدهم وجود داشت این بود که حسن روحانی فقط با تاکید بر روی عرصه سیاست خارجی و استفاده از برگه برنده مذاکره توانست آرای عمومی را به خود جلب کند. بعد از انتخابات نیز در پی آن بود تا قبل از تمام شدن دوره نخست ریاست جمهوری خود، با رسیدن به یک توافق، توازن سیاسی داخلی را به نفع خود تغییر دهد و در نتیجه بر وزن سیاسی خود داخل بیفزاید که در این عرصه موفق هم شد، چون توانست حمایت بی قید و شرط علی لاریجانی، به عنوان یک نیروی اصولگرای سنتی را بدست آورد و از ظرفیت او در داخل و بیرون از مجلس به نفع خود استفاده کند.

همچنین، علاوه بر استفاده از سبد حمایتی اصلاحطلبان و بهره برداری از سرمایه اجتماعی آن ها، قشر عظیمی از جامعه را نیز که تنها راه گشایش سفره معیشتی خود را در برداشتن تحریم ها می دانستند، توانست با خود همراه کند. نتیجه این حمایت های سیاسی و گسترش پایگاه اجتماعی، رای 24 میلیونی حسن روحانی در انتخابات سال 96 بود. در تبلیغات و مناظرات ریاست جمهوری سال 96 نیز رئیس جمهور و معاون اول وی، با سرمایه گذاری روی موفقیت ایران در امضای برجام، از بازگشت قطار کشور به ریل توسعه و ایجاد رونق اقتصادی صحبت نمودند.

اما دیری نپایید که مردم رنج کشیده از بی تدبیری های مدیریتی و افسارگسیختگی های اقتصادی، در دی ماه سال 96، تلاش نمودند تا صدای اعتراض خود را به سیاست های اقتصادی دولتمردان و حامیان آن ها نشان دهند. این اعتراض ها در کنار استعفای ژنرال هایی چون عباس آخوندی و حسن قاضی زاده هاشمی که نماد شکست سیاست های دولت در عرصه مسکن و بهداشت بود، عمق ناکارآمدی و فاجعه مدیریتی را در دولت یازدهم نشان داد.

این وضعیت آشفته یک معنا بیشتر نداشت: کاخ آرزوهای حسن روحانی که بر روی برجام استوار شده بود فروپاشیده و برجام آنچنان که مردم و دولتی ها انتظار آن را داشتند، موثر واقع نشده بود. در حقیقت رئیس جمهور آمریکا برجام را پاره نکرد بلکه برای نوزاد ناقص الخلقه ای مراسم ترحیم گرفت که خیلی پیشتر، مرده بود و کسی در داخل ایران مرگ او را باور نداشت. در نتیجه این سوال پیش می آید که چرا در داخل دولت دوازدهم و حامیان بیرون از دولت، کسی حاضر به فهم این موضوع نیست؟

پاسخ این سوال را باید در آینده نگری های سیاسی روحانی و حامیان سیاسی وی جستجو کرد. برجام فقط یک توافق اقتصادی یا سیاسی بین چند کشور نیست؛ بلکه برجام نقطه کانونی و محور اساسی گفتمان اعتدالی است که حسن روحانی در سال 92 علم آن را در دست گرفت و اصلاح طلبان شکست خورده و راست سنتی که هیچ گونه پایگاه اجتماعی در بین مردم ندارد، با قرار گرفتن در زیر آن، توانستند برای خود محبوبیت کسب کنند. بنابراین خروج از برجام یا به تعبیر رهبری، آتش زدن آن، به معنای به محاق رفتن ائتلافی از سیاسیون است که با سردمداری اعتدال گرایان، تمام تخم مرغ های خود را در سبد برجام گذاشتند و الان که این سبد واژگونه شده حاضر به پذیرش عواقب و هزینه های آن نیستند.

روحانی که علاوه بر برجام، دستاورد طرح بزرگ سلامت را نیز در کارنامه خود ثبت کرده بود با شکست این طرح و متعاقب آن استعفای قاضی زاده هاشمی، به جز برجام نه دستاوردی برای عرضه دارد و نه چیزی برای از دست دادن. بنابراین اگر بخواهد در زمینه حفظ برجام سستی به خرج دهد، عملا در سپهر سیاسی کشور، جایگاهی نخواهد داشت و در تاریخ جمهوری اسلامی از او به عنوان یک رئیس جمهور شکست خورده یاد خواهد شد.

بنابراین روحانی با علم به اینکه جایگاه و محبوبیت اجتماعی سال 92 و 96 را ندارد، از آخرین دستاویزی که می تواند وی را در هرم قدرت جمهوری اسلامی ایران، به عنوان یک کارگزار اصلی سیاسی نگه دارد، به این سادگی دست نخواهد کشید. در واقع روحانی به دنبال آن است که بعد از پایان عمر ریاست جمهوری خود، نقشی شبیه نقش هاشمی رفسنجانی ایفا کند و بتواند به عنوان یک رهبر کاریزماتیک و محوری برای حل و فصل مسائل سیاسی خود را معرفی نماید و در اصل به دنبال آن است که آینده سیاسی خود را تضمین نماید.

اگر روحانی امروز برای خروج از برجام هزینه بدهد، عملا پایان عمر سیاسی خود را رقم زده است و آینده سیاسی خود را به نابودی کشانده است. بنابراین می توان اینگونه فرض کرد که او به هیچ وجه قصد خروج از برجام را ندارد و فقط سعی دارد با اقدامات و سخنرانی های نمایشی نشان دهد که هنوز در زمینه برجام، حرف اول را ایران و مشخصا حسن روحانی می زند.

یک فرض دیگر هم که وجود دارد این است که اگر امر دایر شد بر اینکه ایران از برجام خروج کند، این هزینه به پای حسن روحانی نوشته نشود و هزینه این اقدام، به پای فرد یا نهاد دیگری نوشته شود. در این صورت است که روحانی باز هم این فرصت را خواهد داشت تا با همان تز همیشگی «نگذاشتند» از خود سلب مسئولیت کند و از مخمصه احتمالی نجات یابد.

پس می توان اینگونه نتیجه گیری کرد که فعلا حسن روحانی و تیم وی، قصد انجام اقدام متقابل اساسی در مقابل بدعهدی آمریکا و هم پیمانان وی را ندارند و در پی این هستند که یا طرف اروپایی را به انجام تعهدات خود پایبند کنند و یا مسئولیت وضع بوجود آمده را بر دوش افراد یا نهادهای دیگری بیندازند.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


شرکت قارچ یکتای سپاهان بزرگترین تولید کننده در صنعت قارچ ایران
شرکت قارچ یکتای سپاهان بزرگترین تولید کننده در صنعت قارچ ایران
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715