دوشنبه ۲۹ شهریور ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۰۱:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۳

روزی که کمتر کسی با آن آشنایی دارد!

هفتم رمضان، دریچه ای به سوی جامعۀ متعالی مهدوی

ولایتعهدی فرآیندی بود که با مذاکره به تحقق پیوست؛ ولی نه از آن مذاکراتی که هیچ دستاوردی نداشته باشد و معیشت و زندگی مردم را با سختی روبه رو کند...

ندای اصفهان- امیدرضا شاهرخی

هفتم رمضان، روزی است که شاید کمتر کسی با رخداد به وقوع پیوسته در این روز آشنایی داشته باشد؛ امّا این روز، سرآغاز راهی است که تا ظهور حضرت مهدی و برپایی حکومت مهدوی، در زندگی سیاسی و اجتماعی همگان، الهام بخش و اثر گذار خواهد بود.

دوشنبه هفتم رمضان المبارک سال ۲۰۱ هجری قمری، سالروز پذیرش ولایتعهدی امام رضا(علیه السلام) است.

مأمون پس از کشتن برادرش امین، به قدرت رسید. او ابتدا پایتخت خلافت را، از بغداد به مرو منتقل کرد تا بواسطۀ بُعد مسافت، از دسیسه های دور عباسیان بماند. سپس برای اینکه بتواند قیام ها و شورش های سادات و علویان را، که در نقاط مختلف به پا خاسته بودند، بخواباند و بر آنها مسلّط شود، امام رضا(علیه السلام) را، که از موقعیّت و جایگاه ویژه‌ای نزد شیعیان و عموم مسلمین برخوردار بودند، به مرو دعوت کرد.

امام که از توطئه و نقشۀ مأمون مطلع بودند درخواست های او را مبنی بر آمدن به پایتخت نپذیرفتند و نهایتاً او تصمیم گرفت، مأمورانی را بگمارد و امام را تحت الحفظ و از مسیری نامتعارف به خراسان بیاورند.

سرانجام پس از دو ماه تلاش همه جانبه مأمون، او توانست در هفتمین روز از ماه مبارک رمضان امام رضا(علیه السلام) را به قبول و پذیرفتن ولایتعهدی خویش مجبور کند.

 دوران ولایت عهدی امام رضا(علیه السلام) دربردارنده نکات مهم و مسائل قابل تأمّلی است که جا دارد به پرداخت:

۱. ولایتعهدی فرآیندی بود که با مذاکره به تحقق پیوست؛ ولی نه از آن مذاکراتی که هیچ دستاوردی نداشته باشد و معیشت و زندگی مردم را با سختی  روبه رو کند.

۲. دشمن را حقیقتاً دشمن بدانیم و اقدامات او را به ‌عنوان دشمنی، بشناسیم؛ نه اینکه امضای او را تضمین بدانیم و به دنبال جلب رضایت و برآوردن خواسته های او باشیم.

۳. فریب ظاهرسازی و خنده و اقدام های مزوّرانۀ او را نخوریم؛ نه اینکه از همراهی و هم کلامی با او و اینکه ما را به اسم کوچک صدا کند، خوشنود شویم. امام رضا(علیه السلام)، آن هنگام که مأمون همه جا از امیرالمومنین(علیه السلام) در برابر خلفا دفاع میکرد و همچنین در بیان منزلت حضرت رضا سخن میگفت، به یاران خویش فرمودند: فریب کارهای او را نخورید… من به دست او کشته خواهم شد.

۴. در برابر اقدامات دشمن، واکنشی خردمندانه و در راستای اوامر الهی داشته باشیم و محکم و با صلابت و با عزمی جزم، برخورد کنیم؛ نه اینکه در راه حقّ خویش متزلزل باشیم. امروز حرفی بزنیم و فردا که برنامه ها مطابق میل ما پیش نرفت، حرفمان را برگردانیم.

۵. در برخورد با دشمن قاطع و استوار باشیم؛ نه اینکه به اروپا یک هفته فرصت بدهیم تا تصمیم خود را بگیرد، که پس از آمریکا در برجام میماند یا نه؟! و یک هفته تبدیل به یک سال شود. حال که ۶۰ روز به آنان فرصت داده شده، خدا میداند چقدر طول بکشد!

۶. از یارکِشی و کمک خواستن دشمن از دیگران نترسیم و مانند امام رضا باشیم، از جمع شدن اندیشمندان و دانشمندان زمان، برای مبارزه علمی، نترسیم و جانانه مبارزه کنیم و پیروز شویم.

۷. از ترفندهای دشمن دلهره ای به خود راه ندهیم. همانگونه که مأمون با شایعه پراکنی و دروغ افکنی می خواست فضای جامعه را ملتهب کند، اینک اعزام ناو آمریکایی به منطقه حربه ای جز جنگ روانی نیست.

۸. سیرۀ امام رضا(علیه السلام) این بود که با همۀ مردم در ارتباط بودند و حتی ساعاتی قبل از شهادت با افرادی هم سفره و هم غذا بودند که نزد دیگران و صاحب منصبان، چندان جایگاه ویژه و منزلتی نداشتند.

یادمان باشد! کاری نکنیم که وقتی سیاست داخلی و خارجی و مسائل اقتصادی و کلان خود را به آمریکا و اروپا، گره زدیم، در هنگام عهدشکنی آنها از انجام تعهّدات، چاره ای جز این نباشد که فردی بیاید و به عنوان تصمیم گیر نظام بگوید که، چه کسانی باید از کشور اخراج شده و ایران را ترک کنند…!

هفتم رمضان، دریچه ای به سوی جامعۀ متعالی مهدوی و برپایی حکومت الهی است. إن شاءالله

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
ثبت نام حوزه علمیه مشکات اصفهان/ طرح تحولی ویژه دانشجویان/ کلیک کن
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715