جمعه ۰۴ بهمن ۱۳۹۸
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۹:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۲/۲۱

حزبی که چاره ساز انقلاب اسلامی بود؛

گزارش دیدار اعضاء هیئت اجرائی حزب جمهوری اسلامی در قم +مرامنامه و اساسنامه

...این گزارش کوتاهی بود از وضع حزب؛ ما آماده هستیم که هر نوع اقدامی را برای بهتر شدن وضع حزب بعمل آوریم و اگر خدائی نکرده دفتری باشد که شخص امام یا جنابعالی از آن ناراضی باشید و آن را برای انقلاب مفید ندانید آماده ایم فورا آن دفتر را تعطیل کنیم.

به گزارش ندای اصفهان، متن زیر که برای اولین بار در فضای مجازی منتشر می شود، گزارش دیدار اعضاء هیئت اجرائی حزب جمهوری اسلامی با آیت الله حسینعلی منتظری و آیت الله علی مشکینی در قم است که توسط حزب جمهوری اسلامی دفتر اصفهان مدون و منتشر شده است. در ادامه این گزارش متن مرامنامه، خط مشی و اساسنامه حزب جمهوری اسلامی نیز بیان شده است.

علاقه مندان می توانند آرشیو جامعی از جزوات منتشر شده حزب جمهوری اسلامی را در پایگاه خبری تحلیلی ندای اصفهان دنبال کنند (اینجا).

مقدمه

حدود ساعت ۴ بعدازظهر روز شنبه ۶۲/۹/۱۲ براساس وقتی که قبلا گرفته شد، اعضای هیئت اجرائی، خدمت آیت الله العظمی منتظری رسیدند.

ابتدا آیت الله ربانی املشی مقدمه کوتاهی پیرامون حزب و مظلومیت آن بشرح زیر ایراد کردند:

از اینکه این فرصت را دادید که هیئت اجرائی حزب جمهوری اسلامی خدمت شما برسند تشکر میشود. اولین باری که موضوع حزب مطرح شد قبل از انقلاب و در مشهد بود. در جلسه ای که آقای… [افتادگی یک صفحه از متن]

….معرفی شدند.)

قبلا از اینکه این فرصت را بما دادید تا خدمت شما برسیم از طرف تمامی اعضای هیئت اجرائی تشکر میکنم. افرادی که خدمت شما معرفی شدند مسئولین و قائم مقامهای واحدها هستند که مجموعا هیئت اجرائی را تشکیل می دهند. البته برادر ربانی املشی که سمت سروری بر ما دارند. حزب جمهوری اسلامی پس از نخستین کنگره خود ارگانهای مختلف خود را تشکیل داد که عبارتند از شورای مرکزی با سی نفر اعضای اصلی و ده نفر اعضای ذخیره، شورای داوری که پنج نفر هستند و عبارتند از آقایان خامنه ای، هاشمی رفسنجانی، ربانی املشی، واعظ طبسی و موحدی کرمانی و مسئولیت رسیدگی به کلیه اختلافات و شکایتها و همچنین تفسیر اساسنامه و مرامنامه را به عهده دارند.

شورای فقها که مسئولیت نظارت بر ارزشهای اسلامی حاکم بر حزب را به عهده دارند و کلیه مصوبات شورای مرکزی را از نظر اسلامی بررسی کرده و اظهار نظر می نماید. این شورا بایستی ۳ یا ۵ نفر باشند که تا بحال ۴ نفر آنها تعیین شده اند و عبارتند از آقایان ربانی املشی، هاشمی رفسنجانی، احمد جنتی و محمد مومن.

هیئت اجرائی در حقیقت بعد از شورای مرکزی مهمترین ارگان اجرائی حزب و مجری تمامی تصمیماتی که در شورای مرکزی با داوری گرفته شده می باشد، در عین حال بعد از شورای مرکزی بالاترین ارگان تصمیم گیری نیز می باشد.

هیئت اجرائی مرکب است از دبیرکل یا جانشین او، معاونین دبیرکل و مسئولین سیزده واحد حزبی که سه واحد آن واحدهای تشکیلاتی هستند که وظیفه فرماندهی حزب را بعهده دارند و عبارتند از تشکیلات تهران، تشکیلات استانها و تشکیلات خارج از کشور. یکی واحد روزنامه حزب است و بقیه واحدهای پشتیبانی هستند که در حقیقت مسئولیت تهیه خوراک سیاسی، عقیدتی، اقتصادی و همچنین مسئولیت اداری و مالی، شناسائی، تبلیغاتی و آموزشی را در مورد حوزه های حزبی و تشکیلاتی بعهده دارند.

از اعضای هیئت اجرائی حداقل دو سوم بایستی در شورای مرکزی عضویت داشته باشند و تا یک سوم می توانند خارج از شورای مرکزی باشند. قبل از کنگره تعداد حوزه های حزب که نمایندگان آنها رسما در کنگره شرکت کردند حدود ۶۰۰ حوزه بود و اکنون که حدود یکسال از انتخابات حوزه ها میگذرد تعداد آنها تقریبا به دو برابر رسیده است.

این توضیح مختصری بود راجع به سازمان و حوزه های حزب، اما چند موضوع است که لازم میدانم به اختصار و در وقت کمی که وجود دارد خدمتتان عرض کنم:

یکی اینکه میگویند حزب گروه گرائی میکند و افراد غیرحزبی را طرد میکند. در این مورد برادر ربانی املشی قدری توضیح دادند. اخیرا شایع کرده اند حزب هر کس را که به ناطق نوری در مسئله استیضاح رای منفی داده است نامزد نمیکند و چند هفته قبل که من در کرمان بودم امام جمعه کرمان آقای جعفری اظهار میداشت که نامه ای برای او نوشته اند و گفته اند که حزب از دفاتر خود خواسته است که نقاط ضعف نمایندگانی را که به ناطق رای منفی داده اند جمع آوری کرده و برای ما بفرستند.

خدا را شاهد می گیریم که همه اینها از اساس دروغ است و حزب هرگز نه چنین نامه ای نوشته است و نه رای مثبت یا منفی را بعنوان یک معیار در انتخاب نامزدها تعیین کرده است. برادر ربانی املشی یک نمونه آن را گفتند و من این را بگویم که بعضی از نمایندگان که به آقای ناطق رای منفی داده بودند بخاطر اینکه در مجموع نقاط مثبت آنها برای نامزدی مجلس زیاد بود در شورای مرکزی صلاحیت آنها تائید شد و حتی نمایندگانی که رای مثبت داده بودند ولی چون تشخیص داده شد که به درد مجلس نمی خورند نامزدی آنها تصویب نشد.

ملاحظه میکنید که چه دروغ هائی به حزب نسبت می دهند برای اینکه حزب را به یک ضد ارزش تبدیل کنند. تصور ما این است که این نامه تنها برای امام جمعه کرمان نرفته است بلکه برای تعدادی از ائمه جمعه و شخصیتها ارسال شده است و این یک نوع شیطنت و موذی گری است.

موضوع دیگری که علیه حزب شایع کرده اند این است که میگویند دفاتر حزب در همه شهرها با ائمه جمعه مسئله و اختلاف دارند. برای اینکه این موضوع باز شود بایستی عرض کنم که از ۱۲۲ شهر که دفاتر حزب در آنها فعال هست در ۲۰ شهر امام جمعه شهر دبیر حزب نیز در آن شهر می باشد. در ۲۲ شهر امام جمعه ها عضو شورای حزب هستند، در ۴۰ شهر دیگر ائمه جمعه طرفدار حزب هستند و در ۲۰ شهر ائمه جمعه بی طرف هستند ولی هیچ مسئله با حزب ندارند.

تنها ۲۰ شهر است که بین دفاتر حزب و ائمه جمعه مسائلی وجود دارد و در همه آنها هم موضوع مستقیما بحزب مربوط نمی شود؛ مثلا ممکن است برخی نهادها با امام جمعه اختلاف داشته باشند و چون حزب هم رابطه خوبی با آن نهادها داشته موضوع اختلاف به حزب هم کشیده شده است. در هر حال از ۱۲۲ شهر در ۱۰۲ شهر ائمه جمعه دبیر حزب، عضو شورای حزب، طرفدار حزب و یا حداقل بدون مسئله با حزب هستند.

حزب جمهوری اسلامی بهترین رابطه را با روحانیت دارد و در همه دفاتر حزب روحانیت حضور داشته و در مقطعی از حزب روحانیت موج می زند و حتی تشکیلات تهران که بعد از حادثه هفتم تیر بدون شاخه روحانیت مانده بود و تعداد روحانیون آن کم بودند بعد از کنگره بلافاصله شاخه روحانیت تشکیل شد و الان این شاخه روز به روز فعال تر میشود و در هر ۲ هفته یکبار با آقای خامنه ای و یا آقای هاشمی نشست دارند.

در مورد مسائل دفاتر حزب بایستی خدمت شما عرض کنم که بعد از کنگره هیئت هائی جهت رسیدگی به مسائل حزب به شهرستانها اعزام شده اند و اعزام این هیئت ها بسیار مفید بوده و در بعضی از شهرها مسائل را بکلی مرتفع کرده اند و در آینده نیز با اعزام این هیئت کار رسیدگی به وضع دفاتر حزب ادامه پیدا خواهد کرد و ان شاء الله حزب جمهوری اسلامی هم از نظر کمیت و هم از نظر کیفیت روزبروز در حال رشد و گسترش است.

موضوع دیگری که شما در جریان آن هستید مسئله امکانات است. حزب جمهوری اسلامی بخاطر عدم استفاده از امکانات و بودجه دولتی از نظر امکانات در مضیقه است و واقعا حزب مستضعفین است و ضعف امکانات گاهی مانع پیشرفت حزب میشود.

این گزارش کوتاهی بود از وضع حزب؛ ما آماده هستیم که هر نوع اقدامی را برای بهتر شدن وضع حزب بعمل آوریم و اگر خدائی نکرده دفتری باشد که شخص امام یا جنابعالی از آن ناراضی باشید و آن را برای انقلاب مفید ندانید آماده ایم فورا آن دفتر را تعطیل کنیم. در خاتمه ضمن تشکر از حوصله ای که بخرج دادید و به حرفهای ما گوش کردید تقاضا میکنیم که در این مورد ما را راهنمائی بفرمائید.

 

سخنان آیه الله العظمی منتظری در دیدار با هیئت اجرائی حزب جمهوری اسلامی

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم؛ بسم الله الرحمن الرحیم

خیلی لازم نیست من وقت شما برادران را بگیرم و بخواهم صحبتی بکنم. من آن وقتی که در پاریس خدمت امام بودم یکشب ایشان صحبتی کردند که از آن استفاده میشد که همه مسلمانها یک حزب اسلامی هستند. البته آن موقع هنوز حزب جمهوری اسلامی مطرح نبود. امام می خواستند به حزب های دنیا حمله کنند. من خدمت ایشان عرض کنم آقا اگر بخواهیم واقعا حکومتی داشته باشیم و کشور را اداره کنیم یک تشکلی می خواهد، همینطور حزب اللهی نمی شود، حالا این تشکیلات میخواهد اسم حزب به آن بگوئید یا نه. خلاصه حکومت یک تشکیل و تشکیلاتی میخواهد تا افراد با هم ارتباط داشته باشند و مسئولیتها و مشکلات و نظرات را به هم منتقل کنند. این بدون تشکیلات نمی شود. اگر بناست حکومت اسلامی باشد و کشور اداره گردد یک تشکیلات و حزب لازم است.

من از کسانی بودم که طرفدار حزب بودم؛ از همان اول که آیت الله بهشتی و باهنر و آقایان هاشمی و خامنه ای حزب را اعلام کردند ما مکرر حمایت کرده ایم. اصل حزب چیز خوبی است منتهی سعی کنید در مسئله حزب همیشه کیفیت را به کمیت مقدم بدارید.

دنبال این نباشید افراد زیاد باشند، اینطور نشود که همه بروند اسم بنویسند و حزب یک چیز تشریفاتی شود. افراد رویشان مطالعه شود افرادی که متدین و عاقل و جا افتاده باشند. ممکن است افرادی متدین و علاقمند به انقلاب و ولایت فقیه باشند ولی دافعه شان بیش از جاذبه شان باشد. ممکن است فردی ملا، عاقل و متدین باشد ولی برخوردش با مردم و غیرحزبی تند باشد، این به درد حزب نمی خورد. این غیر از اینکه برای حزب دشمن درست کند به درد دیگری نمی خورد.

شما در انتخاب افراد بایستی افرادی متدین، معتقد به انقلاب و ولایت فقیه و دارای اخلاق اجتماعی انتخاب کنید تا با اخلاقشان جذب کنند. انسان می تواند مخالفین را نیز با اخلاق جذب کند. نوع مردم فاسد نیستند می شود آنها را به راه آورد بنابراین شما در انتخاب افراد خیلی دقت کنید علاوه بر اینکه معتقد به اسلام و انقلاب و جمهوری اسلامی است، جاذبه شان و اخلاقشان هم خوب باشد.

کیفیت در نظر شما مهم باشد؛ صد هزار عضو نمی خواهد داشته باشید، ۵۰ نفر از افراد متدین و با اخلاق در یک شهر بهتر از ۵۰ هزار نفر افرادی است که کاربرد ندارند. تنها فارق بین حزب شما و احزاب دنیا باید این باشد که در دنیا حزب را افراد برای خودشان می خواهند، حزب را برای حزب می خواهند، بقول امروزی ها حزب هدف است نه وسیله. حزب می خواهند برای اینکه خودشان بوسیله این تشکیلات بر سرکار قرار گیرند و به هدف برسند. حزب های دنیا اینطوریند.

مثلا حزب دمکرات آمریکا و حزب جمهوری خواه آمریکا آنان که وارد حزب دمکرات آمریکا می شوند می خواهند مصدر کار قرار گیرند و بالاخره از حزب بنفع خودشان استفاده کنند. از باب اینکه حزب شما بخاطر اسلام و بخاطر اینکه انقلاب اسلامی در کشور پیاده شود بایستی منظورتان از حزب این نباشد که خودتان مصدر امور باشید. اگر چنانچه شماها که عضو و کارگردان حزب هستید حزب را بخواهید تا از راه حزب خودتان مصدر کار قرار گیرید هیچ فرقی با دیگر احزاب ندارید.

تنها امتیازی که حزب ما با احزاب دنیا باید داشته باشد این است که ما حزب را می خواهیم تا اسلام را پیاده کنیم و افراد به درد بخور و معتقد به انقلاب و ولایت فقیه را سرکار بیاوریم، می خواهد از خودمان باشد، می خواهد از خودمان نباشد، پس به حزب فقط به عنوان وسیله نگاه کنیم تا  وسیله ای باشد برای پیاده شدن اسلام و افراد معتقد به اسلام و ولایت فقیه مورد تائید قرار گیرند.

ممکن است حزب فعالیت کند و رئیس دولت، وزیرش هم استاندارش و وکیلش غیرحزبی باشد ما چون حزب را وسیله می دانیم تا افرادی که به درد کشور می خواهند بخورند تائید شوند.

تنها فارقی که حزب ما با احزاب دنیا می تواند داشته باشد اینست که مسئله خودیت در ما نباشد. اگر حزب را ما برای خودمان بخواهیم میشود همان خودمحوری. ما حزب را می خواهیم و تنها هدف ما اینست، اگر چنانچه نخست وزیر و وکیلی باشد که به درد انقلاب می خورد تائید کنیم می خواهید عضو حزب باشد یا نباشد، حزب را میخواهیم برای اینکه متشکل باشیم تا کشور را اداره کنیم، تفاهم کنیم، مشورت نمائیم، افراد را زیر نظر بگیریم، ببینیم کی برای چه کاری در این کشور خوب است، کی بنفع انقلاب و کشور است میخواهد جزو حزبمان باشد یا نه میخواهد به ما علاقه داشته باشد یا نه.

من این را بارها به دوستان خودمان گفته ام، اگر این روحیه در من باشد که بگویم فلانی از باب اینکه هم شهری ماست یا آنکه بمن علاقه دارد این را تائیدش کنم این می شود خودمحوری، اگر من یک چنین آدمی باشم که اگر کسی از من تعریف نمیکند مرید من هم نیست اما به اسلام علاقمند است به انقلاب و رهبر انقلاب علاقمند است به ولایت فقیه معتقد است و میخواهد برای کشور کار کند اگر من این آدم را تائید کردم معلوم میشود که من خودمحور نیستم.

اما اگر گفت یک کسی را پیدا کنید که از کانال من به اسلام و کشور بخواهد خدمت کند در درجه اول اسم مرا بیاورد به من هم ایمان داشته باشد، برود از من هم ترویج کند این میشود خودمحوری. حالا من هر کس میخواهم باشم.

بنابراین تنها فارق حزب جمهوری اسلامی با احزاب تنها این معنی باید باشد. اینها حزب را میخواهند برای منافع خودشان، شما حزب را حتی برای حزب نخواهید، حزب وسیله و مقدمه ای است تا انقلاب را حفظ کنیم و قطعا نیرو باید از جاهای مختلف بگیرید.

من بوسیله شما آقایان هاشمی و خامنه ای که جزء آن پنج نفر موسسین اولیه حزب هستند میخواهم شما دو بزرگوار که بقیه السیف هستید بیشتر در حزب حضور داشته باشید حتی نسبت به شهرستانها و جاهای دیگر. موقعیت استانها را حساب کنید، توجه مردم را در آنجا و موقعیت روحانیونی که در آن منطقه هستند، امام جمعه ها، اینها را حساب کنید و افرادی را که می خواهید برای حزب انتخاب کنید در نظر بگیرید به علاوه بر آنکه آدم متدین و معتقد به انقلاب هستند جاذبه هم داشته باشند. اخلاقشان جوری نباشد که نتوانند جذب کنند. اینگونه افراد برای حزب ضرر دارند برای انقلاب هم ضرر دارند و نتیجه اش این میشود که از این دو شخصیت بزرگ که موسسین حزب بوده و تاکنون چقدر در انقلاب نقش داشته و دارند زده شوند و ما دلمان نمی خواهد که یک جوان نپخته در یک شهری یک کاری بکند و بحساب این دو بزرگوار گذاشته شود.

بنابراین تقاضائی که من از همه آقایان بخصوص از آقایان خامنه ای و هاشمی دارم این است که بیشتر در حزب حضور داشته باشند و کارهای افراد را بیشتر زیر نظر بگیرند.

در پایان عرض کنم هر کاری که انسان میخواهد وارد بشود بالاخره نق دارد، مخالف هم همه دارند، انسان از نقها نباید از میدان به در برود، بایستی انسان دقت کند، راه حق را تشخیص بدهد و دنبال آن برود. حضرت علی (ع) می فرماید «و لا تستوحشوا فی طریق الهدی لقله اهله» هیچوقت در راه هدایت وحشت نکنید و برای اینکه اهل حق کم است اگر تشخیص دادید یک راه حقی را، تعقیب کنید بروید، و وحشت نکنید از تنهائی، از نق زدنها و مخالفتها، عاقلانه راه خود را طی کنید.

حدیث است از رسول اکرم که فرمود «المومن وحده جماعه» یعنی مرد مومن به تنهائی یک جمعیت است پس اگر راهی را حق تشخیص دادید عاقلانه آن را طی کنید.

خداوند ان شاء الله به من و به شما آقایان توفیق خدمت به اسلام و مسلمین عنایت کند. خدایا بحق محمد و آل محمد رزمندگان مسلمان را در جبهه های ایران، افغانستان، لبنان، فلسطین و در همه جا پیروزشان فرما. شهدای ما، شهدای انقلاب، شهدای بعد از انقلاب، همه را با شهدای کربلا محشور فرما، به رهبر انقلاب طول عمر عنایت بفرما.

برادرانی که فعالیت میکنند زحمت میکشند برای خدا، خدایا به همه آنها اجر عنایت بفرما، خدایا مسئولین ما را هم توفیق بده که بیشتر بتوانند فعالیت کنند و کمبودها را برطرف کنند.

ان شاء الله همه شما موفق و مؤید باشید.

 

سخنان آیت الله علی مشکینی در دیدار با هیئت اجرائی حزب جمهوری اسلامی

بسم الله الرحمن الرحیم

در کشورهای دیگر عقلای دنیا ولو قربتا الی الله نباشد معتقدند یک فرد و یا گروهی یک تصرفاتی و یا کارهای مثبتی و هدفهائی را تعقیب و ثابت کنند از راه حزب و تشکل حزب می تواند، و لذا حزب در دنیا یک مطلب معقولی است و خدا هم که حزب را تشکیل داده و خودش هم رئیس حزب الله است. پس معلوم می شود حزب یک چیز خوبی است و من از روز اول معتقد هستم که حزب جمهوری اسلامی حزب بسیار خوبی است. گاهی هم در حضور امام یادم هست صحبت شد ایشان هم راجع به حزب تائید نمودند. من از روز اول از شخصیت های حزب و خود حزب در خیلی جاها دفاع کردم. ما گفتیم حزب باید تقویت شود، ذاتا من خیلی به این حزب خوشبین هستم یکی از جهاتی که نقصی که الان متوجه شدم آقایان انجام نداده اند اینست که فقهای حزب و هیئت شورای مرکزی و اجرائی و شورای داوری را برای مردم روشن نکرده اید. اگر مردم بفهمند شورای فقهاء و شورای داوری این بزرگواران هستند مردم بدون تردید حزب را با آغوش باز می پذیرند.

این یکی از غفلتها بوده است. برای اینکه ما هر هدفی و حزبی را به دو وسیله حداقل می شناسیم؛ یکی سران حزب و دیگری مرامنامه حزب است. مرامنامه حزب، مدتها گذشت برای مردم منتشر نشد. روز اول که اعلام موجودیت شد مختصرا در روزنامه ها مرامنامه ای چاپ شد و بعد نه مرامنامه تان را درست در اختیار مردم گذاشتید و نه افرادتان را درست به مردم معرفی کردید.

ما طرفداری از حزب و اعضای حزب و مرامنامه خیلی کردیم و این را هم بعنوان وظیفه شرعی انجام دادیم. من به این حزب خیلی خوشبینم و از شما تقدیر و تشکر میکنم و دعاگوی شما هستم.

آیت الله مشکینی در زمینه پذیرش اعضاء ضمن تاکید بر شناسائی دقیق افراد گفتند شما افراد خوب و صالح را بپذیرید یعنی بکوشید حزبتان از نظر کیفی خوب باشد نه از نظر کمی، یعنی افراد لایقی داشته باشید ولو کم، بگذارید افراد روی اعتقاد بیایند عضو شوند. به وسایل مختلف عضو زیاد کردن به درد حزب نمی خورد. کاری بکنید که افراد خودشان به اهداف حزب معتقد بشوند و بیایند عضو شوند.

آیت الله مشکینی ضمن رهنمودهائی در امور تقویت و خودکفائی امور مالی و هماهنگی و جذب بیشتر روحانیون اظهار داشت اگر حزب میخواهد فراگیر باشد باید پیش از سابق با روحانیت بجوشد. در همه استانها با روحانیت نزدیک بوده و با آنها همکاری و از آنان در پیاده نمودن اهدافتان به نحو احسن استفاده نمائید. مطلب آخری اینکه حزبتان دشمن دارد و بعضی از دشمنهای حزب هم خیلی سرسختند، شما مخالفین را خیلی کوچک نگیرید باید دشمنانتان را خوب بشناسید یکی از راههای ترقی و تکامل جامعه اینست که دشمن شناس باشید.

همچنانکه باید انسان، دوست شناس باشد، دشمن شناس نیز باشد. البته نمی تواند یک حزبی کاری بکند که دشمن نداشته باشد، هر چه عملتان خالص تر و با خداتر باشد دشمنهای شما بیشتر خواهد شد. ان شاء الله خداوند توفیق بدهد حزبتان خدائی و الهی باشد. همچنانکه انسان روح نداشته باشد میشود یک جنازه، عمل انسان هم همینطور است اگر حرکت انسانی روح داشته باشد که روحش عبارت از هدف صحیح و خلوص می باشد، کار ذیروح و متحرک است و پیش میرود، سعی کنید حرکتتان بی روح نباشد، ان شاء الله اعمالتان خالص باشد.

فرازهائی از سخنان شهید مظلوم آیت الله دکتر سید محمد حسینی بهشتی اولین دبیرکل حزب

۱- حزب جمهوری اسلامی حزب فرد و گروه نیست، حزب جمهور است. حزب توده مردم است.

۲- حزب جمهوری اسلامی حزبی است که برای عموم مردم بوجود آمده و متعلق به فرد نیست.

۳- وقتی حزب با سازماندهی بهتر با روشنگری بیشتر با تدبیر کامل تر توانست نیروهای بیشتری از ملت، را در این تشکیلات متمرکز کند و بصورت یک قدرت سیاسی بزرگتر دربیاید هر چه قدرت سیاسی اش بیشتر و بزرگتر باشد مسئولیت حزب هم بزرگتر می شود.

۴- تشکیلات اسلامی میخواهد مجمعی و مجموعه ای باشد از مسلمانان انقلابی که عشق خدمت به مردم دارند در راه رضای خدا، خدمت به خلق در راه رضای خالق شما و حزب است.

۵- آنچه تشکیلات اسلامی روی آن پافشاری دارد رعایت معیارهاست.

۶- تشکیلات اسلامی بخاطر اجر و تحقق و عینیت بخشیدن به معیارها و ارزشهای اسلامی بوجود آمده است.

۷- بی حرکتی مرگ است، حرکت باید داشت! اما از مجرای صحیح آن، ما برای همین منظور دست به تشکیل یک حزب اسلامی زدیم.

۸- حزب برای انقلاب است نه انقلاب برای حزب.

۹- ما بدان دلیل به تشکیلات اسلامی علاقه مندیم که او را یک سازمان موثر در دوام انقلاب اسلامی، در تداوم این انقلاب و در پیشرفت جمهوری اسلامی میدانیم.

۱۰- تشکیلات سیاسی و اجتماعی اسلامی که بتواند طرح و برنامه هماهنگ و نقطه نظرها و موضع گیری های هماهنگ را بوجود بیاورد، به آن تشکیلات اسلامی می گویم و تشکیلات اسلامی به این معنا ضرورت به زندگی است.

 

فرازهائی از سخنان شهید دانشمند حجه الاسلام و المسلمین دکتر محمدجواد باهنر دومین دبیرکل حزب

۱- حزب جمهوری اسلامی بر این تشکیل شد که نیروهای پراکنده و مومن به انقلاب را سامان بدهد و هماهنگ کند و از نظر بینش ایدئولوژیکی آنها را مجهز کند و به مشارکت فعال وادارد.

۲- حزب جمهوری اسلامی برای پاسداری و حمایت از انقلاب و حرکت در خط  امام شناخت شده.

۳- از آنجا که ایدئولوژیکی حزبمان از اسلام الهام میگیرد، اصل آزادی فکر و ابراز عقیده و فعالیتهای اجتماعی را محترم می شماریم در صورتیکه خیانت و تحریک و توطئه وجود نداشته باشد.

۴- ما معتقدیم که حزب جمهوری اسلامی دارای پایگاه مردمی در خط انقلاب هست.

۵- توده ی مردم تشکیل حزب را یکی از شکوفه های خود انقلاب تلقی کرده و از آن استقبال کردند.

 

فرازهائی از سخنان رئیس جمهور محبوب حجه الاسلام و المسلمین سید علی خامنه ای سومین دبیرکل حزب

۱- حزب تنها تشکلی است در مردم و از متن مردم، پیوند حزبی باید شما را از مردم جدا نکند و حزب را بصورت چیزی جدای از مردم درنیاورد.

۲- حزب جمهوری اسلامی حزب طبقه یا طبقات خاص نیست و مانند هر پدیده ی اسلامی تفکر طبقاتی را مطرود و محکوم می داند، بنابراین با توجه به معیارهای عضویت، راه برای همکاری با حزب به روی همه اقشار باز است.

۳- حزب جمهوری اسلامی با اعتقاد راسخ به رعایت اخلاق اسلامی شکل گرفت، در ادامه راه نیز تعهد به این اصل باید در سرلوحه برنامه ها باشد.

۴- عمده ترین تعهد حزب ایجاد انسجام میان آحاد ملت است تا بتواند حرکت انقلاب را شتابنده تر کند.

۵- امروز هم حزب جمهوری اسلامی مظلوم است زیرا امروز هم هنوز آنچه در باطن این حزب از اخلاص، از حرکت شورانگیز، از تلاش مستمر و خستگی ناپذیر، از شهادت طلبی های پی در پی وجود دارد به درستی برای همه شناخته شده نیست.

۶- ما (حزب جمهوری اسلامی) از مرد و زن و کادرهای مختلف در سطوح مختلف، خودمان را فرزندان امام عزیزمان می دانیم و معتقدیم هر کاری که کردیم و هر حرکتی که انجام دادیم از رهنمودهای امام مایه و الهام گرفته ایم.

۷- حزب را سپر بلای حوادث کردیم و افتخار می کنیم که اینجوری باشد.

۸- هر فردی که حتی عضو حزب نباشد ولی دارای ارزشهای اسلامی باشد، او نور چشم ماست و هر فردی هم که در داخل این تشکیلات باشد ولی فردی هم که در داخل این تشکیلات باشد ولی این ارزشها را نداشته باشد او را جزء اعضای حزبی که شهید مظلوم آیت الله بهشتی آن را معبد می دانست نمی دانیم.

اسامی اعضاء شورای داوری حزب جمهوری اسلامی

۱- برادر سید علی خامنه ای

۲- برادر اکبر هاشمی رفسنجانی

۳- برادر محمد مهدی ربانی املشی

۴- برادر عباس واعظ طبسی

۵- برادر محمد علی موحدی کرمانی

اسامی اعضاء شورای فقهاء حزب جمهوری اسلامی

۱- برادر اکبر هاشمی رفسنجانی

۲- برادر محمد مهدی ربانی املشی

۳- برادر شیخ احمد جنتی

۴- برادر محمد مومن

اسامی شهداء اعضاء شورای مرکزی حزب جمهوری اسلامی

۱- شهید مظلوم آیه الله دکتر بهشتی

۲- شهید دانشمند حجه الاسلام و المسلمین دکتر باهنر

۳- شهید حسن آیت

۴- شهید مهدی عراقی

۵- شهید صادق اسلامی

۶- شهید علی درخشان

۷- شهید حسن عباسپور

۸- شهید حسن اجاره دار (حسنی)

۹- شهید جواد سرافراز

۱۰- شهید جواد مالکی

اعضای شورای مرکزی حزب جمهوری اسلامی

۱- آیت الله سید علی خامنه ای

۲- آیت الله علی اکبر هاشمی رفسنجانی

۳- آیت الله محمد مهدی ربانی املشی

۴- حجه الاسلام و المسلمین عباس واعظ طبسی

۵- حجه الاسلام و المسلمین محمد علی موحدی کرمانی

۶- حجه الاسلام علی اکبر ناطق نوری

۷- حجه الاسلام قربانعلی دری نجف آبادی

۸- حجه الاسلام مسیح مهاجری

۹- حجه الاسلام محسن دعاگو

۱۰- حجه الاسلام محی الدین فاضل هرندی

۱۱- حجه الاسلام دکتر جواد اژه ای

۱۲- دکتر علی اکبر ولایتی

۱۳- استاد سید علی اکبر پرورش

۱۴- دکتر عباس شیبانی

۱۵- برادر محمد رضا بهشتی

۱۶- دکتر حسن غفوری فرد

۱۷- مهندس میرحسین موسوی

۱۸- استاد حبیت الله عسگر اولادی

۱۹- برادر ابوالقاسم سرحدی زاده

۲۰- مهندس غلامحسین شریفخانی

۲۱- مهندس محمد رضا باهنر

۲۲- برادر اسدالله لاجوردی

۲۳- برادر اسدالله بادامچیان

۲۴- برادر جواد منصوری

۲۵- برادر سید رضا زواره ای

۲۶- دکتر عبداله جاسبی

۲۷- مهندس مرتضی نبوی

۲۸- برادر سعید امانی همدانی

۲۹- مهندس مصطفی میرسلیم

۳۰- برادر محمد حسن اصغرنیا

مرامنامه و اساسنامه حزب جمهوری اسلامی مصوب نخستین کنگره حزب (اردیبهشت ۱۳۶۲)

دفتر حزب جمهوری اسلامی اصفهان

بسمه تعالی

برادران و خواهران!

اکنون انقلاب بزرگ اسلامی ایران که شرق و غرب، ناباورانه بدان می نگریست در میان آتش و خون به نخستین پیروزی  خود رسیده است.

جمهوری اسلامی، این رویای شوق انگیز و دلنشین ملت که در عین حال برای دشمنان وی خوابی آشفته بود، در آستانه تحقق است؛ زنجیرهای گران استبداد که در طول روزگاران دراز بر دست و پای این ملت پیچیده شده بود یکی پس از دیگری می گسلد و جهاد انقلابی خلق مسلمان که هیچگاه از سوی دشمنانش جدی گرفته نمی شد در برابر دیدگاه حیرت زده همه ناظران، لحظه به لحظه بارورتر می شود.

سختکوشی ها و فداکاری ها، همبستگی ها و فرمانپذیری ها، رهبری پیامبرگونه و رهروی مومنانه، معجزه ی خود را که همان خاصیت «انسان مسلمان بودن» است، نشان میدهد.

ما اکنون در برابر دستاوردی وصف ناپذیر قرار داریم…. مهم ترین و فوری ترین مسئله آن است که آن را چگونه پاسداری کنیم؟…

گامهای نخستین را برداشته ایم، حصار بزرگ را شکسته ایم، اکنون نوبت آن فرا رسیده است که دومین و دشوارترین بخش مبارزه ی خود را آغاز کنیم، مبارزه با ضد انقلاب، مبارزه با توطئه ها، حراست از پایگاههای گشوده شده و گشودن پایگاههای فتح نشده، زنده نگاهداشتن امید و اطمینان در مردمی که پس از دورانی طولانی، طعم پیروزی را می چشند، تداوم بخشیدن به حرکت، حرکت به سوی جامعه ی توحیدی، جامعه ای آباد و آزاد که در آن، خودکامگی و ستم، تبعیض و استضعاف و استعباد نیست، و انسان به درستی و فقط «بنده خدا» است.

در صد سال اخیر ملت مسلمان ایران قهرمانی هائی داشته است و پیروزیهائی، همه در پرتو روح انقلابی اسلام… و نیز شکستها و ناکامی هائی، و همه بر اثر غفلت ها و آسانگیری ها. این تجربه ای است که ما باید از آن درست بیاموزیم. ره آورد انقلاب کنونی ما، این پیروزی بزرگ، در معرض تهدید همان خطرهائی است که در گذشته محصول کوششها، فداکاریها، خونها و خشمهای ما را به غارت برده است.

جنبش و پیروزی کنونی ایران پدیده ای کم نظیر و کم سابقه است آن را با هیچیک از مبارزات گذشته این ملت نمی توان مقایسه کرد، واقعه عظیمی است که در قالب تحلیل های فلسفی و سیاسی رایج ساخته نمی گنجد. در این همه جای تردید نیست، لیکن به همین نسبت، به هدر رفتن دستاوردهای آن نیز خسارت آمیز و کمرشکن تر خواهد بود.

این دغدغه باید ما را به کار و تلاشی پیگیر و سکون ناپذیر دعوت کند، از هر آسایش غفلت آمیزی مانع گردد.

سرنوشت ما، سرنوشت همه ی ملتهای مستضعف این منطقه از جهان را رقم خواهد زد. ما اکنون در برابر همه این ملتها ملتزم و مکلفیم. اگر ضد انقلاب بتواند دستاوردی را که با تلاش و جهادی توانفرسا بدست آورده ایم ضایع کند و اگر توطئه ها بتواند پایگاههای گشوده شده را از دست ملت بازستانند، تنها ما نیستیم که در آتش غفلت و شکست خو، خواهیم سوخت.

تجربه جنبش های صد سال اخیر ایران باید همه را قانع کرده باشد که ما همواره ضربه ی بزرگ را از سوی فقدان یک تشکیلات نیرومند و همه گیر خورده ایم. در نهضت مشروطیت، که می توانست لحظه ی مناسبی باشد برای ولادت جدید ملت ایران، و نیز در جنبش مسلحانه جنگل که یکی از اصیل ترین حرکتهای انقلابی، نظامی تاریخ اخیر ما است، همین نقیصه بزرگ بود که به نیروهای ضد انقلاب و توطئه گر، و جریانهای وابسته و غیر اصیل امکان رخنه کردن و منهدم ساختن انقلاب را داد و دستاوردهای ارزشمند آن را به نابودی کشانید. نیروهای استبدادی و استعماری و نیز همه ی عناصری که به هر تقدیر همچون سر انگشت پلیدی در خدمت آن نیروها قرار گرفته اند، همواره از همین نقطه ی ضعف بهره برده و ضربات خود را فرود آورده اند.

ایجاد تشکیلاتی نیرومند و سامان دادن به نیروهای فعال و ایجاد انسجام و انضباطی آهنین است که میتواند حرکت انقلابی ملت را به درستی تداوم بخشد و جنبش را از خط انهدام و دستاوردهای آن را از خطر غارت دشمن مصون  بدارد، روزی که گردونه همیشه پوینده مبارزه مکتبی ملت در خط یک تشکیلات و سازماندهی درست و استوار بیفتد، دیگر اطمینان باید داشت که جرثومه های ضد انقلاب نمی توانند به آن نزدیک شوند و آن را تهدید کنند.

ما این واقعیت انکارناپذیر را مدتهاست با همه وجود لمس میکنیم. سامان دادن به نیروهای پراکنده جنبش را فریضه ای بزرگ و اسلامی می دانیم. اگر در طول چند سال گذشته، رخدادهای لحظه به لحظه و مسئولیتهای فوری و فوتی، امکان یک اقدام گسترده را در این زمینه به ما نداده است، امروز ما هیچ مسئولیت و تکلیفی را برای خود از این فوری تر و فوتی تر نمی دانیم.

مانند همه ناظران منصف، معتقدیم که مردم مسلمان در این انقلاب نیز مانند انقلابهای گذشته، نیروی اصلی و عمده ی انقلاب ایرانند، و باور اسلامی و احساس تکلیف الهی عمده ترین و اصلی ترین انگیزه های آن… با این تشخیص و این تحلیل، تاسیس «حزب جمهوری اسلامی» را در جهت هدفهائی که در بیانیه های رهبر جنبش «امام خمینی» مکرر از آن یاد شده  اعلام می کنیم و همه کسانی را که در این باور و این انگیزه و این هدفها با ما اشریک اند به همکاری فرا می خوانیم.

محمد جواد باهنر

سید محمد بهشتی

سید علی خامنه ای

سید عبدالکریم موسوی

اکبر هاشمی رفسنجانی

 

مرامنامه حزب جمهوری اسلامی

مقدمه اولیه:

هدف حزب تداوم بخشیدن به انقلاب اسلامی مردم مسلمان ایران و تلاش جهت استقرار نظام عدل اسلامی در سراسر جهان تحت رهبری ولی فقیه در زمینه های معنوی، فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و نظامی است.

این تلاش لزوما اقدامات زیر را در بر خواهد داشت:

۱- بالا بردن آگاهی اسلامی و سیاسی مردم و سرعت بخشیدن به خودسازی انقلابی آنها در همه ابعاد.

۲- پاکسازی کشور از آثار استبداد و استعمار و استثمار و مبارزه پیگیر با همه عوامل و زمینه های ذهنی و عینی آن.

۳- دفاع از آزادی های انسانی ارزش آفرین که شرط لازم برای شکوفائی استعدادها و توانائی ملت بر ایفای نقشی خلاق در تعیین سرنوشت اجتماعی خویش است.

۴- تلاش جهت ایجاد یا گسترش یک نظام صالح ادری که در آن ایمان و صداقت و لیاقت معیار تصدی هر شغل باشد و علاقه به کار و احساس مسئولیت را در مسئولین زنده نگاه دارد.

۵- استمرار تلاش برای پایان دادن به سلطه اقتصادی بیگانگان و جلوگیری از چپاول و هرز رفتن منابع طبیعی و نیروی کار کشور از راه ایجاد صنعت و کشاورزی مستقل و برنامه دار که در آن منابع طبیعی و نیروی انسانی، با رعایت شرایط اقلیمی در جهت مصالح ملی و تامین نیازهای عمومی به کار افتد.

۶- ریشه کن کردن فقر و محرومیت از طریق تاکید بر ارزش کار و نفی هر نوع استثمار و استقرار سیستم اقتصادی صد درصد اسلامی منطبق با  قانون اساسی که در آن هیچ کس مجبور نباشد نیروی کار خود را کمتر از ارزش اقتصادی واقعی آن بفروشد و بازده کار کشاورز و کارگر و همه زحمتکشان دیگر بصورت کامل عاید خود آنها گردد، شخصیت معنوی و انسانی هر فرد تقویت شود و در او شوق درونی بوجود آید که کارائی و مهارت خویش را بالا برد و به خودکفائی فنی جامعه کمک کند.

۷- تسریع در ریشه کن کردن بقایای نظام آموزشی وارداتی استعماری و استقرار کامل نظام اصیل و مستقل که با اتکاء بر مبانی اخلاقی، اجتماعی و تربیتی اسلام امکانات کافی برای پرورش و آموزش صحیح و پربار همه کودکان و جوانان فراهم سازد. جهل و بی سوادی را در همه قشرها و در همه جای کشور ریشه کن کند، نیروی عظیم انسانی ما را به پیشرفت واقعی معنوی، اجتماعی، علمی و  صنعتی  و کشاورزی برساند.

۸- تعمیق هر چه بیشتر ارزشهای اسلامی در نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران به منظور آنکه بتواند بیش از پیش نقش واقعی خود را در تامین امنیت داخلی و دفاع از مرزهای کشور و حفظ تمامیت ارضی و حقوق ملت در برابر هجوم بیگانگان ایفا کند.

۹- تقویت هر چه بیشتر نهادهای انقلاب اسلامی اعم از نظامی انتظامی قضائی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و عمرانی و همکاری صمیمانه با آنها در جهت تحقق اهداف انقلاب شکوهمند اسلامی.

۱۰- ریشه کن کردن بقایای فساد و فحشاء و منکرات و ماده گرائی بجای مانده از فرهنگ طاغوتی و استعماری و مبارزه پیگیر با هر نوع گرایش شرک آلود و ایجاد زمینه رشد ارزشهای معنوی در جامعه و شکوفائی استعدادهای نسل جوان در زمینه اخلاقی، هنری، علمی وفتی.

۱۱- تحکیم سیاست خارجی براساس دو اصل اسلامی تولی و تبری با نتایج زیر:

الف- رعایت کامل استقلال سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و نظامی کشور بدون وابستگی و گرایش به بلوک شرق و غرب.

ب- احترام به استقلال و آزادیهای ملتهای دیگر.

ج- توسعه و تحکیم روابط برادرانه با همه مسلمانان جهان در زمینه های فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و نظامی.

د- داشتن روابط دوستانه سیاسی، اقتصادی، فرهنگی با ملتها و دولتهائی که موضع سلطه جویی بر ملتهای دیگر و تجاوز و خیانت بعالم اسلام نباشد.

ه- کمک به محرومان و مستضعفان جهان و حمایت همه جانبه از ملتهائی که در راه حق و عدل و آزادی مبارزه میکنند.

و- مبارزه علیه کفر و استکبار جهانی، نژاد پرستی و صهیونیسم بین المللی و حامیان آنها و آزادسازی سرزمینهای اسلامی خصوصا فلسطین و افغانستان.

اصول خط مشی حزب

۱- تاکید بر تداوم و گسترش انقلاب اسلامی و جلوگیری از هر نوع تحجر، توقف و رکود که برحسب تجربه تاریخی خودبخود عامل ارتجاع و انحراف خواهد شد.

۲- التزام به همبستگی روز افزون همه نیروهای مبارز مسلمان معتقد به ولایت فقیه که در راه استقرار نظام حق و عدل اسلامی علیه استبداد و استعمار و استثمار تلاش میکنند و جلوگیری از محدود شدن تداوم مبارزه و تلاشهای سازنده در یک گروه یا قشر معین.

۳- خودداری از هر نوع وابستگی و گرایش به گروهها و نیروهائی که پیوند با آنان به استقلال و اصالت اسلامی انقلاب آسیب میرساند.

۴- استفاده از همه شیوه های مبارزه و سازندگی که با معیارهای اسلامی سازگار باشد با بهره گیری کامل از آخرین تجربه های مبارزاتی و سازندگی جوامع بشری و رعایت ضرورتهای هر یک از مراحل تکامل انقلاب اسلامی جامعه ما.

 

اساسنامه حزب جمهوری اسلامی مصوب نخستین کنگره حزب جمهوری اسلامی

بسم الله الرحمن الرحیم

«وَ مَنْ یَتَوَلَّ اللَّهَ وَ رَسُولَهُ وَ الَّذِینَ آمَنُوا فَإِنَّ حِزْبَ اللَّهِ هُمُ الْغالِبُونَ.»

مقدمه:

نقش تشکیلاتی این حزب هدایت و سازماندهی نیروهای با ایمان و فعال کلیه قشرهای اجتماعی است که در انقلاب  اسلامی ایران شرکت دارند و همچنین جذب و بسیج نیروهائی که هنوز در این انقلاب عظیم نقش موثری بر عهده نگرفته اند.

ماده ۱- نام: حزب جمهوری اسلامی.

ماده ۲- محل: مرکز حزب در تهران و شعب آن در سایر نقاط می باشد.

ماده ۳- حزب جمهوری اسلامی تشکیلاتی است عقیدتی سیاسی، معتقد به ولایت فقیه و ملتزم به قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، که برای هدایت و سازماندهی نیروهای مسلمان با ایمان در جهت نیل به اهداف والای اسلامی تشکیل گردیده است.

ماده ۴- هویت اسلامی حزب و موارد مربوط به آن به هیچ وجه قابل تغییر نیست و هر گونه انحرافی از آن در حکم انحلال حزب است و ادامه استفاده از نام و نشان و شخصیت حقوقی این حزب  اسلامی در صورت انحراف از مبادی اسلام، خیانت مسلم و غیر قابل گذشت به حقوق همه کسانی است که در راه بوجود آوردن و بارور کردن آن کوشیده اند. این ماده الی الابد قابل تغییر نیست.

ماده ۵- ارکان حزب جمهوری اسلامی عبارت است از:

۱- عضو

۲- حوزه

۳- شورای بخش (مسئولین)

۴- شورای ناحیه (گروه)

۵- شورای شهرستان

۶- شورای استان

۷- هیات اجرائی

۸- شورای مرکزی

۹- شورای داوری

۱۰- شورای فقها

۱۱- کنگره

ماده ۶- عضو: هر مسلمان متعهد و مبارزی که مرامنامه، خط مشی و اساسنامه حزب را بپذیرد و عضو سازمان سیاسی دیگر نباشد می تواند به عضویت حزب درآید.

تبصره: دوره آمادگی: کسانیکه آگاهی یا آمادگی لازم را برای  عضویت در حزب ندارند می توانند در دوره های آمادگی حزب شرکت نموده و پس از کسب آگاهی لازم و نشان دادن صلاحیت و آمادگی به عضویت حزب درآیند.

ماده ۷- وظائف عضو:

۱- خودسازی روز افزون در جهت افزایش آگاهیهای اسلامی سیاسی، اجتماعی و رشد معنوی و نیرومندی جسمی و کسب آمادگیهای عملی بیشتر.

۲- شرکت منظم و فعال و خلاق در جلسات حوزه و جلساتی که از طریق مسئولین تشکیلات اعلام میشود با رعایت نظام و انضباط و اجرای تصمیمات و دستورهای حزبی و پذیرفتن مسئولیتهای لازم و ارائه طرحها و پیشنهادها و کوشش برای رشد و تکامل کیفی حزب.

۳- کوشش برای کسب خبر از حوادث سیاسی و اجتماعی روز و مطالعه پیامها و جرائد حزب و تلاش برای شناسائی فعالیتهای مخالف انقلاب اسلامی و حزب، فعالیت در جهت خنثی سازی آنها با رعایت دستورات تشکیلاتی و اصول رازداری.

۴- کوشش در راه گسترش حزب بصورت جذب اعضاء و طرفداران و ارتباط با افراد و شخصیتهای موثر در محل کار و زندگی با ارائه آگاهیهای سازنده و نشان دادن تعهد و انضباط اسلامی و جلب همکاری آنها طبق برنامه های حزب.

۵- شرکت در تامین هزینه های حزب از را ه پرداختن حق عضویت و کمکهای فوق العاده در حد امکان و تلاش در جمع آوری هدایا.

ماده ۸- مجازاتهای حزبی: در صورت عدم اجرای وظائف حزبی و یا تخلف از مرامنامه و اساسنامه و مقررات حزب به تناسب اهمیت آن، مطابق آئین نامه مربوطه که به تصویب شورای مرکزی می رسد مجازاتهای حزبی در مورد اعضاء اعمال میگردد.

این مجازاتها عبارتند از:

۱- تذکر کتبی

۲- توبیخ کتبی

۳- تنزل یا سلب مسئولیت حزبی

۴- محرومیت از شرکت در حوزه برای مدت موقت (حداکثر شش ماه)

۵- تعلیق عضویت

۶- اخراج

ماده ۹- حوزه: کوچکترین رکن تشکیلاتی حزب پس از عضو حوزه است که هر گاه عده اعضاء حزب در یک محل به هفت نفر برسد تشکیل میگردد. حداکثر اعضاء یک حوزه ۱۲ نفر می باشند.

ماده ۱۰- وظائف حوزه: حوزه مسئول تقویت بینش اسلامی، سیاسی اجتماعی و سازندگی اخلاقی عملی اعضاء و اجرای تصمیمات تشکیلاتی، همکاری در راه تحقق اهداف حزب و بررسی و تحلیل مسائل جاری، تهیه پیشنهادهای مناسب و جذب اعضاء و طرفداران جدید حزب است.

ماده ۱۱- در نخستین جلسه رسمی حوزه اعضاء از میان خود یا از افراد با تجربه سلسله مراتب تشکیلاتی یک نفر را بعنوان مسئول و یک نفر را بعنوان منشی انتخاب میکنند صلاحیت مسئول باید مورد تائید تشکیلات محل (دستگاه بالاتر) باشد در غیر این صورت انتخاب مجدد به عمل خواهد آمد.

ماده ۱۲- مسئول حوزه تصمیمات مرکزیت حزب و دستگاه مافوق را به اطلاع اعضاء حوزه رسانده و نظرات و پیشنهادات حوزه را به اطلاع دستگاه مافوق میرساند و مسئولیت اجرای تصمیمات مرکزیت حزب و دستگاه مافوق را در رابطه با وظائف اعضاء به عهده دارد.

ماده ۱۳- با افزایش تعداد حوزه ها در یک بخش، ناحیه شهرستان و استان دستگاه مافوق باید به ایجاد شورای مسئولین (بخش) شورای گروه (ناحیه) شورای شهرستان و یا شورای استان اقدام کند.

تبصره: نحوه تشکیل و ترکیب اعضاء شوراهای بخش (مسئولین) ناحیه (گروه)، شهرستان یا استان بر مبنای آئین نامه مصوب شورای مرکزی خواهد بود.

ماده ۱۴- مسئولین شوراهای بخش و ناحیه، از طرف شورای مربوطه انتخاب میشوند ولی صلاحیت و قابلیت آنها باید به تائید دستگاه مافوق برسد.

هیات اجرائی:

ماده ۱۵- هیات اجرائی مسئول سازماندهی و اجرای مصوبات کنگره شورای مرکزی، شورای داوری و اداره کلیه امور اجرائی حزب است.

ماده ۱۶– حداقل دو سوم اعضاء هیات اجرائی از میان اعضاء شورای مرکزی و بوسیله آن شورا انتخاب میشوند.

ماده ۱۷– ترکیب و تعداد اعضاء هیات اجرائی با تصویب شورای مرکزی خواهد بود.

ماده ۱۸- مسئولیت هر یک از واحدهای اجرائی حزب (واحدهای تشکیلاتی و پشتیبانی) با یکی از اعضاء هیات اجرائی است که با پیشنهاد دبیر کل و تصویب شورای مرکزی برای این سمت انتخاب میشود.

ماده ۱۹- تعداد و نوع واحدهائی که مسئولین آن در هیات اجرائی شرکت دارند و حدود وظائف و اختیارات دبیر کل و واحدهای مذکور و هر گونه تغییرات در آنها باید به تصویب شورای مرکزی برسد.

ماده ۲۰- اعضاء هیات اجرائی نسبت به کلیه مصوبات هیات اجرائی حزب در برابر شورای مرکزی مسئولیت مشترک دارند.

ماده ۲۱- در موارد فوری و ضروری هیات اجرائی میتواند بر طبق آئین نامه ای که به تصویب شورای مرکزی میرسد تصویب نامه لازم را با تائید دبیر کل صادر و اجرا کند ولی موظف است این تصویبنامه را در اولین جلسه شورای مرکزی مطرح کند تا شورای مذکور در مورد  قبول یا رد آن تصمیم مقتضی را اتخاذ نماید.

شورای مرکزی:

ماده ۲۲: شورای مرکزی مسئولیت اساسی رهبری و برنامه ریزی حزب را برعهده دارد و در کلیه امور مربوط به حزب و فعالیت های حزبی مستقیما در برابر شورای فقها و کنگره مسئول است.

ماده ۲۳- تعداد اعضاء شورای مرکزی سی نفرند که بوسیله کنگره از میان شایسته ترین اعضاء حزب که دست کم دو سال سابقه عضویت داشته باشند به مدت دو سال انتخاب میشوند.

تبصره ۱- فقهائی که متقاضی عضویت در شورای مرکزی باشند نیاز به داشتن شرط دو سال سابقه عضویت ندارند.

تبصره ۲- تعداد اعضاء شورای مرکزی با تصویب کنگره قابل افزایش است.

تبصره ۳- یک نفر میتواند برای چند دوره متوالی به عضویت شورای مرکزی انتخاب شود.

ماده ۲۴- تعداد اعضاء ذخیره شورای مرکزی ده نفرند که از طریق کنگره و به ترتیب اکثریت آراء بعد از سی نفر اعضاء اصلی انتخاب میشوند.

ماده ۲۵- چگونگی اداره جلسات و رأی گیری در شورای مرکزی طبق آئین نامه ای خواهد بود که توسط شورا تهیه و تصویب خواهد شد.

ماده ۲۶- شورای مرکزی پس از تهیه و تصویب آئین نامه مزبور در نخستین جلسه از میان اعضای خود دبیر کل را انتخاب می نماید.

ماده ۲۷- مسئولیت اداره امور شورای مرکزی و هیات اجرائی و جلسات آن بعهده دبیر کل خواهد بود.

ماده ۲۸- دبیر کل میتواند از میان اعضاء شورای مرکزی قائم مقام و یا معاونینی با تصویب شورای مرکزی انتخاب نماید.

ماده ۲۹- شورای مرکزی به صورت عادی حداقل هفته ای یکبار تشکیل جلسه میدهد ولی دبیر کل حزب یا هیات اجرائی اختیار دارند که هر وقت مقتضی بدانند جلسه فوق العاده شورا را تشکیل دهند.

شورای داوری:

تعریف: به منظور حفظ حقوق قضائی حزب و اعضاء و حفظ عدالت در درون حزب شورای داوری تشکیل میشود.

ماده ۳۰- اعضای شورای داوری از طرف کنگره برای مدت دو سال انتخاب میشوند و انتخاب مجدد آنها برای دوره های متوالی بلامانع است.

ماده ۳۱- عضویت اعضاء شورای داوری در شورای مرکزی و شورای فقها بلامانع است.

تبصره: حضور اعضاء شورای داوری که عضو شورای مرکزی نیستند در جلسات شورای مرکزی بلامانع است.

ماده ۳۲- اعضاء شورای داوری ۳ یا ۵ نفرند که از میان شایسته ترین اعضاء حزب انتخاب میشوند و بایستی دارای شرائط لازم برای قضا طبق معیارهای اسلامی باشند.

ماده ۳۳- وظیفه شورای داوری رسیدگی به اتهامات و تخلفات اعضاء و مسئولین حزبی طبق آئین نامه مصوب شورای مرکزی و همچنین مرجع حل اختلاف نظرها در تفسیر مواد مرامنامه و اساسنامه و مصوبات حزب است.

ماده ۳۴- شورای داوری تنها مرجعی است که میتواند نسبت به سلب صلاحیت یک عضو رای صادر کند.

شورای فقها:

ماده ۳۵- شورای فقها ۳ یا ۵ نفرند که برای مدت دو سال توسط کنگره تعیین میشوند.

تبصره ۱- اعضاء اولین شورای فقها توسط شورای مرکزی و شورای داوری منتخب کنگره بصورت مشترک انتخاب خواهند شد.

تبصره ۲- عضویت اعضاء شورای فقها در شورای داوری و شورای مرکزی بلامانع است.

ماده ۳۶- وظیفه شورای فقها نظارت بر خط مشی حزب و کلیه مصوبات شورای مرکزی و تائید یا رد آنها از نظر تطبیق با موازین اسلامی با اکثریت آراء می باشد.

کنگره:

ماده ۳۷- کنگره عالیترین مرجع حزب است که انتخاب اعضاء آن و نحوه اداره آن براساس آئین نامه مصوب کنگره میباشد.

تبصره: انتخاب اعضاء اولین کنگره براساس آئین نامه مصوب شورای مرکزی خواهد بود.

ماده ۳۸– کنگره بصورت عادی هر دو سال یکبار تشکیل میگردد در صورت تصویب دو سوم اعضاء شورای مرکزی یا پیشنهاد بیش از نصف اعضاء کنگره، کنگره فوق العاده تشکیل خواهد شد.

ماده ۳۹- عضویت اعضاء هر کنگره تا تعیین اعضاء کنگره عادی بعدی معتبر است.

ماده ۴۰- جلسات کنگره در تهران تشکیل میشود مگر آنکه شورای مرکزی تشکیل آنرا در جای دیگر تصویب کند.

ماده ۴۱- وظائف کنگره عبارتست از:

الف- تصویب مرامنامه و اساسنامه و یا هر گونه تغییرات لازم در آنها.

ب- تصویب یا تغییر آئین نامه هائیکه در این اساسنامه برعهده کنگره گذاشته شده است.

ج- انتخاب اعضای شورای مرکزی، شورای داوری و شورای فقها.

د- استماع گزارش شورای مرکزی و هیات اجرائی در زمینه فعالیتها و ارائه رهنمودهای لازم.

ه- بررسی عملکرد و فعالیتهای دو ساله حزب.

و- بررسی مواضع حزب و ارائه نتایج به شورای مرکزی حزب.

ماده ۴۲- جلسات کنگره با حضور دو سوم اعضاء رسمیت میاید و مصوبات آن با اکثریت حاضر در جلسه اعتبار پیدا می کند.

ماده ۴۳- مرامنامه حزب مشتمل بر دو بخش هدف و اصول خط مشی و اساسنامه حزب مشتمل بر ۴۳ ماده و هشت تبصره  در جلسه مورخ ۱۳۶۲/۲/۲۳ نخستین کنگره حزب جمهوری اسلامی بتصویب رسید.

اعضای شورای فقها حزب جمهوری اسلامی

حضرت آیت الله احمد جنتی

حضرت آیت الله محمد مومن

حضرت آیت الله محمد مهدی ربانی املشی

حضرت آیت الله علی اکبر هاشمی رفسنجانی

اعضای شورای داوری حزب جمهوری اسلامی

حضرت آیت الله سید علی خامنه ای

حضرت آیت الله علی اکبر هاشمی رفسنجانی

حضرت آیت الله محمد مهدی ربانی املشی

حجه الاسلام و المسلمین عباس واعظ طبسی

حجه الاسلام و المسلمین محمد علی موحدی کرمانی

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق