یکشنبه ۲۲ تیر ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۳:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۷

به قلم قاسم زارعی؛

کتاب «بیهوشی و مدیریت عوارض بعد از عمل جراحی» به چاپ رسید +نحوه خرید

کتاب حاضر مجموعه ای از سرفصل های مهم و چالش برانگیز در زمینه مراقبت و عوارض قبل، حین و بعد از بیهوشی بوده که مؤلف محترم با نکته سنجی و سلیقه خاص انتخاب نموده اند. عناوینی که اکثرا بحث روز مجامع علمی رشته بیهوشی بوده و مقالات زیادی امروزه در مجلات معتبر این رشته به آنها اختصاص پیدا می کند.

به گزارش خبرنگار ندای اصفهان، کتاب «بیهوشی و مدیریت عوارض بعد از عمل جراحی» به قلم قاسم زارعی توسط انتشارات جهاد دانشگاهی واحد اصفهان در سال 97 به چاپ رسیده است. این کتاب در زمینه رشته تخصصی بیهوشی و با تحقیقات فراوانی که چکیده چند صد مقاله، کتاب و رفرنس داخلی و خارجی است نگارش شده است و برای دانشجویان و تکنسین ها و رزیدنت های محترم بیهوشی اطلاعات بسیار مفیدی دارد.

جهت خرید این کتاب با تخفیف ویژه با شماره 09132244836 تماس حاصل فرمایید.

»»» جهت آشنایی با سایر آثار این نویسنده می توانید اینجا را کلیک کنید.

***

در ادامه مقدمه این کتاب به قلم دکتر محمدرضا قدرتی (عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران) را می خوانیم.

کمبود منابع علمی مکتوب به زبان فارسی در رشته های مختلف علوم و فنون جدید، یکی از نقائص بزرگ در فضای دانشگاهی ما می باشد. منابعی که علاوه بر رفع نیازهای دانشجویان و افراد شاغل در یک حرفه خاص که تسلط کافی برای استفاده از منابع نوشته شده به زبان های دیگر ندارند، قادر باشند سبب ترقی، رشد و بالندگی رشته های مختلف شوند و نقش موثر در تولید علم بوسیله جامعه علمی ایران زمین ایفا نمایند. این مشکل مسلما علل مختلفی داشته و دارد ولی شاید اصلی ترین علت آن نداشتن خودباوری و کمبود اعتماد به نفس در بین قشر تحصیل کرده، نخبه و دانشگاهی ما باشد.

در زمینه علوم پزشکی و مخصوصا علم بیهوشی نیز این مسئله صادق بوده و ما بشدت از کمبود منابع فارسی رنج برده و تنها به مصرف کننده محصولات دیگران تبدیل شده ایم و معدود کتاب های موجود در این زمینه نیز اغلب ترجمه هایی با کیفیت نه چندان مطلوب از کتاب های خارجی هستند.

سابقه آشنایی من با مولف کتاب ارزشمند حاضر به دوران دانشجویی ایشان برمی گردد، که از همان زمان وجه بارز شخصیتی ایشان داشتن انگیزه زیاد برای تحقیق و پژوهش و دغدغه تولید مقالات و مطالب علمی بود و جای بسی خرسندی است که علیرغم مشکلات و موانع زیاد ساختاری در زمینه نگارش، چاپ و نشر کتب علمی، این روحیه ستودنی هنوز در ایشان باقی مانده و با زحمات زیادی که در گردآوری و نوشتن این کتاب ارزشمند کشیده اند معلوم می گردد که این علاقه و شوق در ایشان فزاینده بوده و این عزم و اراده ایشان برای کمک به رفع مشکل تولید علم در کشور عزیزمان ایران جای بسی قدردانی و تشویق دارد.

کتاب حاضر مجموعه ای از سرفصل های مهم و چالش برانگیز در زمینه مراقبت و عوارض قبل، حین و بعد از بیهوشی بوده که مؤلف محترم با نکته سنجی و سلیقه خاص انتخاب نموده اند. عناوینی که اکثرا بحث روز مجامع علمی رشته بیهوشی بوده و مقالات زیادی امروزه در مجلات معتبر این رشته به آنها اختصاص پیدا می کند. در گردآوری و نگارش مطالب هر فصل با دقت و وسواس زیادی تلاش شده تا مطالب مطابق بر یافته های جدید، علمی و مبتنی بر شواهد باشند؛ و در واقع در هر فصلی از کتاب به اندازه یک کتاب مرجع از منابع متعدد جدید و معتبر استفاده شده است.

کتاب با یک مقدمه زیبا و عرفانی -اخلاقی از سوی نویسنده شروع شده که از روح لطیف و حس والای انسان دوستی ایشان سرچشمه می گیرد. گرچه در کتب علمی پزشکی نوشتن این قسم از مقدمه ها معمول و رایج نیست ولی به نظر من به محبوبیت کتاب می افزاید.

بخش اصلی کتاب مشتمل بر هشت فصل بوده که با بحث بیدار بودن حین بیهوشی (Awareness) بعنوان فصل اول شروع می شود. در این فصل مؤلف جنبه های مختلف پاتوفیزیولوژیک بروز این عارضه، اهمیت توجه به آن و عوارض ثانویه و در نهایت راه های پیشگیری و درمان این رخداد ناخوشایند را به خوبی به بحث کشیده و در مجموع می توان ادعا کرد که در کمتر کتابی این عارضه تا بدین حد کامل مورد بررسی قرار گرفته است.

فصل دوم کتاب به بحث در مورد یکی از شایع ترین عوارض بیهوشی یعنی تهوع و استفراغ بعد از عمل اختصاص یافته است. این عارضه گرچه در منابع مختلف به تفصیل مورد بحث قرار گرفته است، ولی با توجه به رشد روز افزون اعمال جراحی سرپایی و لزوم پیشگیری و درمان مؤثر PONV در این گروه از بیماران و همچنین مطرح شدن بحث ریکاوری سریع و تسهیل شده (Enhanced recovery) در اعمال جراحی مختلف، مطالعه مطالب این فصل که بصورت خلاصه، مفید، کاربردی و در عین حال جامع گرد آوری شده است، مفید خواهد بود.

در فصل سوم به موضوع تهویه مکانیکی ریه ها در حین عمل که از مباحث روز مجلات و سمینارهای بیهوشی می باشد، پرداخته شده است. اهمیت اتخاذ روش های تهویه ای بهینه و محافظت کننده ریه (Lung protective ventilation) در طی بیهوشی در سال های اخیر مورد توجه زیادی قرار گرفته و مطالعات زیادی در این زمینه در حال انجام است. مؤلف محترم این کتاب نیز به شایستگی، به این موضوع مهم در این فصل پرداخته و در نهایت اقدامات لازم در گروه های خاص بیماران با مشکلات ریوی را نیز به خوبی مطرح نموده اند.

موضوع مهم دیگری که با انجام مطالعات جدید و جمع آوری شواهد علمی در سالیان اخیر تحول و دگرگونی زیادی پیدا کرده است، بحث مایع درمانی حین عمل و به تبع آن اختلالات الکترولیتی می باشد، که فصل چهارم این کتاب به این موضوع مهم اختصاص داده شده است. در این بخش موضوع مایع درمانی، اختلالات الکترولیتی، انواع سرم های تزریقی و در نهایت نحوه محاسبه میزان مایعات مورد نیاز بیماران مختلف و همچنین عوارض مایع درمانی با ذکر مثال و بصورت حل مسئله و به زبان ساده به خوبی بحث شده است.

فصل پنجم به داروهای بیهوشی اختصاص داده شده است. مسلما با توجه به وسعت موضوع و حجم زیاد مطالب نمی توان به همه جنبه های موضوع در یک فصل پرداخت، ولی مؤلف محترم سعی کرده با معرفی مختصر داروهای بیهوشی شایع و ذکر نکات مهم و کاربردی آنها اطلاعات ضروری را در اختیار خوانندگان کتاب بگذارد.

در فصل ششم نیز موضوع کنترل درد و روش های مختلف درمان درد و داروهای ضد درد به تفصیل و به روشی کاربردی تشریح شده است.

پرداختن به مبحث مهم عوارض همودینامیک و قلبی عروقی حین عمل در فصل هفتم سبب غنای هر چه بیشتر کتاب شده است. در این فصل به اختصار نکات مهم و کلیدی در مورد عوارض مختلف سیستم قلبی عروقی مانند آریتمی ها و ایسکمی از نظر فیزیوپاتولوژی و تشخیص و درمان اورژانسی آنها، مورد بررسی قرار گرفته است، البته با توجه به گستردگی وسیع این مبحث امکان پرداختن به همه جزئیات در این مجال ممکن نبوده است.

و بالاخره در فصل پایانی کتاب مؤلف محترم با نکته سنجی خوب خود یکی از موضوعات جدید و بحث برانگیز بیهوشی یعنی اختلالات شناختی بعد از عمل را مورد بررسی قرار داده است و با استفاده از آخرین مقالات منتشر شده در این زمینه اطلاعات نسبتا جامعی را در خصوص اهمیت این عوارض، فاکتور های خطر ساز و روش های پیشگیری و درمان آنها در گروه های مختلف بیماران، در اختیار خواننده کتاب قرار داده است.

در نهایت این حقیر به عنوان کسی که حدود 25 سال مشغول به حرفه بیهوشی و تدریس واحدهای مختلف درسی بیهوشی به دانشجویان رده های مختلف و همچنین آموزش دستیاران این رشته بوده و از نزدیک مشکلات ناشی از کمبود منابع مکتوب فارسی و با ارزش در این رشته را درک کرده ام، مطالعه این کتاب را به همه شاغلان محترم این حرفه، دستیاران بیهوشی و دانشجویان عزیز رشته های مختلف پیراپزشکی توصیه کرده و غنای هرچه بیشتر رشته مهم و حیاتی بیهوشی را از درگاه خداوند بزرگ و مهربان آرزومندم.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


ثبت نام مدرسه علمیه مشکات ویژه دانشجویان تراز انقلاب 09133663084
ثبت نام مدرسه علمیه مشکات ویژه دانشجویان تراز انقلاب 09133663084
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715