دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۰:۲۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۴

زنان در خط مقدم تمدن سازی ایستاده‌اند؛

نقش موثر زنان در تحقق بیانیه گام دوم انقلاب

از زمان انقلاب تاکنون زنان با حضور موثر و آینده‌ساز خود توانسته‌اند نسبت به جایگاه ویژه خود در همه عرصه‌های جامعه نقش چشم‌گیری داشته باشند، به ویژه فراهم‌سازی بستر تحقق تمدن اسلامی که یکی از ارکان اصلی گام دوم انقلاب است.

به گزارش ندای اصفهان، با اعلام  مقام معظم رهبری در راستای اینکه انقلاب وارد دومین مرحله‌ خودسازی، جامعه‌پردازی و تمدّن‌سازی شده ‌است، توجه ویژه به حوزه زنان و خانواده به عنوان یکی از ارکان زمینه‌ساز و پایه در بسترسازی این امر بسیار حائز اهمیت است. از آنجایی که برای تحقق کامل تمدن اسلامی دو بخش « تولید فکر» و «پرورش انسان» باید تامین شود، نقش پررنگ زنان قابل چشم‌پوشی نیست که حتی امام خمینی(ره) نیز با این سخن که «اگر زن‌های انسان‌ساز از ملت‌ها گرفته بشوند، ملت‌ها به شکست و انحطاط خواهند رسید»، به نقش سازنده آنها در حفظ جامعه و تمدن‌سازی تاکید داشتند.

البته  اعتلای جایگاه زنان با تکیه بر زنان فرهیخته، صاحب فکر و اندیشه محقق می‌شود، اما نباید مادران و همسرانی را که باعث زنده نگه‌داشتن فرهنگ ایثار در جامعه اسلامی با تربیت فرزندانی صالح و شایسته شدند را نادیده گرفت که امروز امنیت و آرامش جامعه را مدیون حضور پرصلابت این مادران و همسران و خون پاک فرزندان آنها هستیم.

بیـداری اسـلامی، تمـدن نـوین اسلامی و اندیشه، سه حیطه اصلی پیشنهادی نقش آفرینی زنان در شکوفایی تمدن اسلامی است. بـه صورتی که زنان آگاه و هوشمند با تصرف بر حوزه اندیشه و درک عقلی در موضـوعات سیاسی، فرهنگی و اقتصادی زمینه ایجاد حرکت و پویایی هدفمند خود و آینده سازان کشور را در جهت بیداری اسـلامی جوامـع فراهم می‌کنند.

با وجودی که همه امت مخاطب بیانیه گام دوم انقلاب هستند، اما به طور ویژه جوانان شایسته‌ کشور به عنوان سازندگان چلّه‌ دوم انقلاب و صاحبان و آفرینندگان تمدن نوین اسلامی در قرن پانزدهم مورد توجه خاصی قرار گرفته‌اند. از این رو مأموریت‌های هفتگانه‌ مدیریتی به عنوان رسالت امت به ویژه نسل جوان در ادامه‌ راه، مبتنی بر امید واقع‌بینانه در محورهای، علم و پژوهش، معنویت و اخلاق، اقتصاد مقاومتی، استقلال و آزادی، عدالت و مبارزه با فساد، عزت ملی و مرز بندی با دشمن و سبک زندگی ابلاغ شده است.

بسیج جامعه زنان خود را مخاطب همه بند‌های گام دوم انقلاب می داند

فاطمه باباسالاری رئیس سازمان بسیج جامعه زنان استان اصفهان در گفت‌و‌گو با خبرنگار تسنیم در اصفهان با اشاره به اقدامات بسیج حوزه خواهران در راستای تحقق بیانیه گام دوم انقلاب اظهار داشت: حوزه خواهران خود را تنها مخاطب بند آخر و سبک زندگی نمی‌داند، در واقع همه بند‌های عنوان شده در گام دوم انقلاب در حوزه‌های علم و فناوری، جوان گرایی و آگاهی‌سازی نسبت به انقلاب را برنامه‌ریزی کرده است.

وی با بیان اینکه سبک زندگی یکی از محورهای اصلی فعالیت بسیج جامعه زنان است، گفت: در سال‌های گذشته بر این موضوع تاکید شده بود و امسال نیز به طور جدی‌تر در پایگاه‌ها دنبال می‌شود و کارگاه‌های سبک زندگی در دو بخش مادرانه و دخترانه برگزار می‌شود.

بیشتر بخوانید

مسئول بسیج خواهران استان اصفهان در ادامه تصریح کرد: در بخش مادرانه در واقع مادران در مباحث جنگ نرم و سبک زندگی توجیه می‌شوند و دختران نوجوان نیز نسبت به مسائل سبک زندگی آگاهی‌های لازم را کسب می‌کنند؛ سبک زندگی نیز در ابعاد مختلف اقتصادی، اجتماعی و مدیریت خانواده و دوری از تجمل گرایی در قالب نشست‌ها و کارگاه‌ها در سال جاری دنبال می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: تمام مباحثی که در پایگاه‌ها دنبال می‌شود محله محور است و تنها بسیجیان مخاطب ما نیستند و در واقع همه خانم‌ها با هر سلیقه و دیدگاهی در محور برنامه‌های بسیج قرار دارد و حتی دانشگاه‌ها و مدارس نیز در این زمینه پوشش داده می‌شود.

باباسالاری با بیان اینکه خانم‌ها در دهه‌های اخیر در مباحث سیاسی بسیار ارتقاء پیدا کرده‌اند، گفت: در محله‌ها و پایگاه‌های مقاومت بسیج بحث‌های بصیرت‌افزایی همیشه مورد استقبال قرار گرفته و نشست‌های سیاسی در جهت آگاهی سازی برگزار می‌شود وبه ویژه با نزدیک شدن انتخابات، این آگاه‌سازی در راستای گزینش آگاهانه و انتخاب افرادی با مدیریت جهادی در دستور کار قرار گرفته است.

جوانگرایی بدون جنسیت‌زدگی

زهرا سعیدی نماینده مردم مبارکه در مجلس شورای اسلامی در مورد اهمیت توجه به بیانیه گام دوم انقلاب و نقش زنان در تحقق آن گفت: باید از رهبر معظم انقلاب درس بگیریم و آن‌گونه که در گام دوم انقلاب، جوانان را مورد خطاب قرار دادند، همه مدیران و مسئولان نیز جوانان را باور کنند.

وی با بیان اینکه در مجلس شورای اسلامی بارها سعی کردیم گفتمان جوان‌گرایی را در کشور راه‌اندازی کنیم تا از پتانسیل جوانان در دولت استفاده شود، خاطرنشان کرد: ملاک گزینش باید شایسته سالاری باشد نه جنسیت اما با وجودی که زنان در کنار وظایف خود می‌توانند نقش پررنگی را در راستای پیشبرد اهداف انقلاب داشته باشند، مخالفت مجلس با افزایش مشارکت سیاسی زنان، بیش از همه نشانگر فاصله عمیق کشور با توسعه یافتگی است.

وضعیت زنان ایرانی از نظر سواد، جایگاه اجتماعی و فرهنگی و حضور موثر در عرصه‌های مختلف جامعه بعد از انقلاب اسلامی پیشرفت چشم‌گیری داشته که فراهم شدن زمینه آن جز با برکت انقلاب محقق نمی‍‌شد.

حرکت خودجوش زنان ایرانی در راستای تحقق آرمان‌های انقلاب و تمدن اسلامی، اکنون با شکل‌گیری نهضت بیداری در سراسر دنیا، الگویی برای زنان مسلمان شده‌ است. امروزه زنان مسلمان با در دست گرفتن پرچم مطالبه‌گری ضد استعماری با عزمی راسخ مسیر تمدن نوین اسلامی تا رسیدن به مرز‌های ظهور منجی عالم را دنبال خواهند کرد.

انتهای پیام/

منبع:خبرگزاری تسنیم

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق