پنجشنبه ۳۰ دی ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: فرهنگ و هنر
چاپ خبر
۱۰:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۷

نقدی بر «عصر جدید»؛ رنگین کمان استعدادها و حکایت املای ننوشته

مهمترین نقد به "عصر جدید"، از یک سو عدم تمایز بین استعداد و مهارت و از سوی دیگر تفاوت قضاوت بین استعدادهای شکوفا نشده در برنامه استعدادیابی است. در یک شب «مستعدها» تحت الشعاع «هنرمندی ماهرها» قرار گرفته و به گناه شکوفا نشدن استعدادشان با این استدلال که احتیاج به تمرین بیشتر دارید یا «باید باتجربه شوید» از گردونه رقابت خارج می شوند

ندای اصفهان- مهندس بابک حیدری

اولین فصل برنامه America’s Got Talent شبکه ان بی سی آمریکا- که ظاهرا بدنبال کشف استعدادهای درخشان است و نه مهیا نمودن ترویج و گسترش فرهنگ غربی – در سال 2006 آغاز شد و امسال (2019) چهاردهمین فصل آن در حال اجراست.

با AGT آغاز کردم چون بخواهیم یا نخواهیم «عصر جدید» – اگر کپی AGT نباشد – از آن ایده گرفته است و حتی سعی کرده اصلاحات و تغییرات آن – مانند کلید یا کارت طلایی را که از فصل دهم به آن اضافه شده – را در اولین سری خود اعمال نماید.

تیتراژ آغازین “عصر جدید” با حدیث شریف «النّاس معادن، کمعادن الذّهب و الفضّة» پیامبر اکرم(ص) آغاز می شود تا رویکردی متناسب با فرهنگ دینی و ملی ما داشته باشد و امید است در عرصه عمل نیز بتواند همزمان با فراهم شدن فرصت کشف استعدادها، بستر مناسبی نیز برای ترویج فرهنگ غنی دینی و ملی مان باشد.

مهمترین حسن “عصر جدید” این است که با فراهم نمودن فرصت دیده شدن به صدها ایرانی – بویژه جوانان -رنگین کمان زیبایی از استعدادهای – بالفعل یا بالقوه – و مهارت های فرزندان این مرزو بوم را به نمایش گذاشته است.

زیبایی تبلور این رنگین کمان هنگامی مضاعف می شود که به خود می آییم و می بینیم در ده ها شب خواسته یا ناخواسته شاهد تنوع و تکثر استعدادها و مهارت های ایرانیان بوده ایم، آن هم در دورانی که وارثان تفکری که دیروز معتقد بود ایرانی قادر به ساخت آفتابه هم نیست، امروز با گسترش بذر ناامیدی در جامعه و فلج نمودن صنعت و اقتصاد، به دنبال تسلیم ایران و ایرانی به بیگانگان هستند.

البته “عصر جدید” مانند هر املای ننوشته شده دیگر نقاط قابل بهبود و اصلاح فراوانی دارد که امید است برنامه سازان و مشاورین این برنامه از آن غفلت ننمایند.

مهمترین نقد به “عصر جدید”، از یک سو عدم تمایز بین استعداد و مهارت و از سوی دیگر تفاوت قضاوت بین استعدادهای شکوفا نشده در برنامه استعدادیابی است.

با این مقدمه که استعداد، توانایی ذاتی بالقوه ای است که لازم است پس از کشف، پرورش داده شود تا شکوفا شود ولی مهارت، توانایی است که فقط از طریق آموزش و کسب تجربه به منصه ظهور می رسد، باید اذعان نماییم “عصر جدید” میدان رقابت استعدادها و مهارت هاست.

در یک شب، “مستعدها” تحت الشعاع “هنرمندی ماهرها” قرار گرفته و به گناه شکوفا نشدن استعدادشان با این استدلال که “احتیاج به تمرین بیشتر دارید” یا “باید باتجربه شوید” از گردونه رقابت خارج می شوند و در شب دیگری همین “مستعدها” بواسطه شرایط احساسی مانند سن و سال یا شرایط زندگی مورد اقبال داوران قرار می گیرند و تحت حمایت حامیان نیز قرار می گیرند.

از سوی دیگر تفاوت جنس کارهای ارایه شده در هر شب، قضاوت داوران را، در مجموع برنامه ها با چالشی جدی مواجه کرده است.

بیننده به راحتی مشاهده می کند افراد یا گروه هایی با توانمندی های متفاوت در یک رشته در شب های مختلف از داوران رای مقبول دریافت می کنند، در حالیکه  اگر همین افراد یا گروه ها با هم رقابت می کردند، رای داوران و نظرات مردم تغییر می کرد. این مهم به قدری بدیهی است که اگر برنامه سازان و داوران برنامه، بار دیگر برنامه ها و قضاوت های خود را مشاهده نمایند، از تفاوت آرا خود متعجب خواهند شد.

راه گریز از این نقص، دسته بندی ارایه های هر شب بر اساس یکی از گروه های شناخته شده استعدادها مانند کلامی، ریاضی، مهارتهای بدنی-جنبشی، فضایی، موسیقیایی، میان فردی، درون فردی و طبیعی است.

البته چالش رقابت رشته های مشابه در یک شب، یکنواخت شدن احتمالی برنامه در آن شب است که به دو دلیل تنوع اجراها علی رغم ماهیت یکسان استعدادها و رقابت عادلانه رشته ها  با همدیگر – و نه با سایر رشته ها- این دغدغه بر طرف خواهد شد.

از نگاه بینندگان تلویزیونی معیار قضاوت ها در برنامه های مختلف، متفاوت است لذا شایسته است با طراحی کاربرگهای امتیازدهی، نه تنها مولفه های موثر در آرای داوران شفاف شود بلکه وزن هر مولفه نیز مشخص شود.

با ترکیب دو پیشنهاد استفاده از کاربرگهای امتیازدهی خاص هر رشته و رقابت رشته های مشابه در هر شب، قضاوت داوران کارشناسی تر و قانونمندتر خواهد شد.

و اما نکته پایانی اگر چه صادر نمودن رای قرمز در حین اجرای شرکت کننده به چالشی نمودن فضای برنامه کمک می کند ولی یک یا دو دقیقه تاخیر داوران در انتخاب رنگ قرمز ضمن حفظ کرامت انسانی شرکت کنندگان، به اعتماد به نفس آنان و تداوم هنرنمایی آن ها در فرصتهای دیگر کمک خواهد کرد.

 انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715