پنج شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۲۲:۰۰ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۲
 داروی درمان مسمومیت باقرص برنج تولید شد   

دکتر حسین نیک نهاد استاد دانشگاه علوم پزشکی شیراز برای نخستین بار در دنیا، داروی موثر در درمان مسمومیت با قرص برنج تولید کرد.

به گزارش ندای اصفهان ، این پزشک محقق اظهار کرد:مطالعه بر روی درمان مسمومیت با قرص برنج را از سال ۱۳۸۸ در دانشکده دارو سازی شیراز آغاز کردم و این مطالعات در نهایت به نتیجه رسید.

نیک نهاد افزود: نخستین مطالعات برای درمان این مسمومیت بر روی سلول آغاز شد و باتوجه به مکانیسم سمیت فسفین، ترکیبات مختلف مورد مطالعه قرارگرفت، سپس ترکیب موثر در سلول، ابتدا بر روی جانواران آزمایشگاهی مطالعه شد و پس از کسب نتیجه موفقیت آمیز و مطالعه بی ضرر بودن این ترکیب برای بدن، فرمولاسیون قابل مصرف برای انسان از داروی DHA تهیه شد.

نیک نهاد افزود: ترکیب به دست آمده از نوع طبیعی است که مشتق آن در بدن تولید می شود.

وی اظهار داشت: در هفته های اخیر با تزریق دارو به هفت بیمار مبتلا به مسمومیت با قرص برنج که پنج نفر در یکی از مراکز مسمومیت های تهران و دو نفر در مرکز مسمومیت های شیراز بستری بودند، موفق به نجات جان هر هفت نفر از مرگ شدیم و این نتیجه ای کاملا رضایت بخش و امیدوار کننده ای است.

این استاد دانشکده داروسازی شیراز،کشف این دارو را حاصل پنج طرح تحقیقاتی دانشجویان دانشکده داروسازی شیراز در رشته های داروسازی و کارشناسی ارشد سم شناسی بیان کرد.

وی اضافه کرد: داروی تولید شده باید به صورت چند ساعت متوالی برای بیمار تزریق و تجویز شود، تا زمانی که سم تقریبا به صورت کامل از بدن دفع شود.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز اظهار کرد: مصرف این دارو در انسان توسط کمیته اخلاق دانشگاه علوم پزشکی شیراز به تایید رسیده است و امیدواریم پس ازمطالعه درموردتعدادبیشتری ازافرادی که باقرص برنج دچار مسمومیت شده اند، این دارو به در کشور به مرحله تولید انبوه برسد.

نیک نهاد ادامه داد: با مصرف قرص برنج، ترکیب آلومنیوم فسفید با اسید معده و آب واکنش نشان داده و تولید گاز فسفین می کند که سمی بسیار مهلک برای سلول های بدن است و به سرعت تولید انرژی سلول را متوقف می کند و سالانه تعداد بسیاری را به کام مرگ می برد.

وی با بیان اینکه مسمومیت با قرص برنج تا کنون درمان خاصی نداشته و بیش از۷۰ درصد افراد دچار مسمومیت با این ماده جان خود را از دست می دهند، گفت: درمان این مسمومیت اغلب به صورت حمایتی و عمومی است و پس از هند، ایران بیشترین آمار مرگ و میر در اثر مسمومیت با قرص برنج را در دنیا دارد و سالانه بیش از ۷۰۰ نفر درکشوردر نتیجه مسمومیت با این قرص جان خود را از دست می دهند.

حسین نیک نهاد که دارای مدرک دکترای داروسازی و دکترای تخصصی (Ph.D) در رشته سم شناسی است، استاد دانشکده داروسازی شیراز است و تاکنون پنج مقاله علمی در مجلات پزشکی معتبر دنیا در این زمینه منتشر کرده است.

اتمام پیام/

منبع : ایرنا

برچسب‌ها: ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز