شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۸
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۴:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۱/۲۱

روضه ی صدها سد!

از آنجا که نویسنده این سطور با ساخت سد مخالف است لازم می داند نکاتی را بنویسد: آنها که این سدها را می ساختند هرگز تصور نمی کردند روزی بارشهایی به این شدت ببارد به حدی که این همه سد نتواند جلوی آن را بگیرد...

ندای اصفهان- حجت الاسلام سید محمدرضا هاشمی

در این روزها که بارش های فراوان در کنار ناکافی بودن زیرساختها برای مهار آب های فراوان ناشی از بارش رحمت الهی باعث ایجاد سیل در کشور شده است، رئیس دولت و مجلس گفته اند آنانکه به ساخت سدها اعتراض می کنند ببینند که این سدها چقدر در مهار سیلابها موثر بوده است و اگر اینها نبود چه می شد؟

از آنجا که نویسنده این سطور با ساخت سد مخالف است لازم می داند نکاتی را بنویسد:

۱- آنها که این سدها را می ساختند هرگز تصور نمی کردند روزی بارشهایی به این شدت ببارد به حدی که این همه سد نتواند جلوی آن را بگیرد. از طرفی این همه سد هم نتوانست جلوی سیلابها را بگیرد هرچند بگوییم از شدت آنها کاست.

۲- جلوگیری از سیلاب منحصر در ساخت سد نیست. این روزها مشخص شد که توجه به راه آب ها در ساخت و ساز از مهمترین عوامل جلوگیری از وقوع سیل در مناطق مسکونی است. به عنوان مثال جاده ای که در شیراز در کنار دروازه قرآن در جایی ساخته شده که پیش از این کانال آب بوده است فاجعه ای به وجود آورد که همه را متاثر و داغدار کرد.

مثالی دیگر: شیخ بهایی (ره) در اصفهان ۴۰۰ سال پیش نهرهای آب (مادی) را برای تقسیم آب در شهر طراحی کرده است که به برکت هوش این عالمِ دین اصفهان هرگز دچار سیل نمی شود و در طول این ۴ قرن هنوز هم این طرح در شهر جوابگو است و جالب اینکه سدی هم در شهر برای جلوگیری از وقوع سیل ساخته نشده است.

پس می شود با ساخت شبکه های توزیع و مهار آب در کشور جلوی وقوع سیل را گرفت.

۳- آقایان مسئول، قبل از هر اقدامی باید توجه کنند که ساخت سد در مناطقی مثل استان اصفهان که دچار کمبود آب است، منجر به ضایع کردن حق مردم پایین دست رودخانه و فروش آب در بالا دست رودخانه توسط دولت به مردم شده است و این ظلمی نابخشودنی است. بله اگر آب فراوان باشد و قسمتی از آن رها و بلا استفاده باشد این کار شرعا جایز است ولی وقتی تمام آب تقسیم شده و دارد استفاده می شود ساخت سد شرعا حرام و قانونا و عرفا ممنوع است.

۴- خسارتی که از ساخت صدها سد در این ۳۰ سال به کشاورزان وارد شده است بدون شک بیش از خسارتی است که در این روزها به مردم کشور وارد شده است. در شرق اصفهان پنجاه هزار کشاورز کارشان تعطیل شد و بسیاری از آنها به همراه زن و بچه شان به شهرها کوچیدند و حاشیه نشین شدند. کشاورزی که آقای خود بود و یک کارآفرین بود باید نگهبان خانه و مغازه و هتل و رستوران باشد. صدای خرد شدن و شکسته شدن غرور این مردان زحمتکش را مسئولان نمی شوند؟!

۵- در دنیا برای مهار آبهای سطحی استانداردی وجود دارد، انسان نباید بیش از ۲۰% آب طبیعت را با سدها مهار کند و الا طبیعت به هم می ریزد. در هیچ کشوری این عدد به بیش از ۴۰% نرسیده است. در ایران بیش از ۹۶% آبهای سطحی مهار شده است و طبیعت از آب محروم شده است. حیوانات بیابانها از تشنگی مردند و صدایشان را کسی نشنید.

تجربه خشک شدن دریاچه آرال توسط شوروی و سرطان گرفتن مردم اطراف دریاچه باید برای ما عبرتی می شد که نشد. ما با خشک کردن دریاچه ها و تالاب ها این تجربه جهانی را تکرار کردیم. خشک شدن تالاب گاوخونی، هور العظیم، دریاچه ارومیه، هامون، جازموریان و هرجا حوض آبی در طبیعت وجود داشته در اثر نگاه اومانیستی به طبیعت شکل گرفته است. قطعا در وقتی این اقدامات صورت می گرفته است مورد تایید و تحسین همه بوده است، اما امروزه با اتفاقاتی که برای طبیعت ما افتاده است فهمیده ایم که اشتباه کرده ایم و باید با شجاعت بپذیریم که بسیاری از سدها باید تخریب شود و بسیاری از صنایع بزرگ آب بر مثل صنعت فولاد و ذوب آهن باید از کویر و حاشیه رودخانه ها به کنار دریا بروند.

باید کشاورزی مدیریت شود و کسی حق کشاورزی انبوه نداشته باشد تا آب را با رشوه و قدرت از استانی دیگر بر سر زمین خود ببرد و بقیه برای او کارگری کنند. باید منابع به عدالت تقسیم شود، طرحهای انتقال آب باید تعطیل شود و هر منطقه ای متناسب با ظرفیتهای خود رشد کند. برای رشد جمعیت باید به ظرفیت مناطق نگاه کرد نه اینکه روزی بگوییم جمعیت کم است و فردا بگوییم زیاد است. اگر در شهری که نمی تواند جمعیت زیاد را بپذیرد جمعیت زیاد شد سر ریز آن مهاجرت می کند و مهاجرت مشکلات اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و سیاسی و امنیتی خود را دارد.

امیدوارم همه ما از مصالحمان آگاه شویم و برادرانه و خیرخواهانه در کنار هم کار کنیم.

به امید ظهور حجت حق امام زمان علیه السلام.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق