جمعه ۰۹ آبان ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: فرهنگ و هنر
چاپ خبر
۱۴:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۱/۱۷

استعدادیابی به قیمت چاپلوسی!

جابه جا شدن متن و حاشیه در برنامه عصر جدید

ای کاش از صدا و سیما شاهد برنامه‌هایی باشیم که به طور جذاب به استعدادیابی عرصه‌های علمی، فرهنگی و جهادی بپردازد. اگر جامعه غرق در لهویات شد، به تناسب مباحث جدی و پر اهمیت به حاشیه رانده می‌شود که برای جامعه یقینا مهلک خواهد بود.

ندای اصفهان- روح الله عباسیان

یکی از برنامه‌های ایام نوروز صدا‌وسیما برنامه عصر جدید بود که نسبتا برنامه پر‌بیننده‌ای هم بوده است. در این نوشتار قصد داریم از چندین زاویه به بررسی آن بپردازیم.

این برنامه هدف خود را استعدادیابی معرفی نموده است. در این راستا تعدادی از افراد به ارائه توانمندی های خود در عرصه مجری‌گری، تقلید صدا، حرکات نمایشی، حرکات ورزشی، استنداپ کمدی، خوانندگی و امثالهم پرداختند.

از نظر ارائه حرکات نمایشی این برنامه نسبتا تازگی داشت، در صورتی که موارد دیگر کم‌وبیش در برنامه‌های دیگر نیز وجود داشت. نکته مهم قابل ذکر این است که معرفی فعالیت‌های هنری خاص به عنوان استعدادیابی لحاظ شده است. در صورتی که همه آنها در حوزه لهو و لعب و سرگرمی می‌گنجد و فایده عقلانی و عملی برای تحقق یک جامعه ارزشی ندارد.

ای کاش از صدا و سیما شاهد برنامه‌هایی باشیم که به طور جذاب به استعدادیابی عرصه‌های علمی، فرهنگی و جهادی بپردازد. اگر جامعه غرق در لهویات شد، به تناسب مباحث جدی و پر اهمیت به حاشیه رانده می‌شود که برای جامعه یقینا مهلک خواهد بود. لذا سرمایه‌گذاری باید روی موارد حیاتی مورد نیاز یک جامعه اسلامی انجام پذیرد و جای متن و حاشیه عوض نشود.

در رابطه با استنداپ کمدی و مجری گری و خوانندگی لااقل می‌توان استعدادها را کمی به سمت مباحث ارزشی و منطقی سمت وسو داد. چه اشکالی دارد اجرا در برگیرنده مباحثی چون رونق تولید، صرفه جویی در مصرف و مباحث اخلاقی باشد؟ چرا یکی از مولفه‌های انتخاب افراد برای اجرای برنامه داشتن برنامه‌ای در حوزه‌های ارزشی لحاظ نمی‌شود؟ آیا نمی‌شود از این ظرفیت بهره‌برداری ارزشی برد؟ آیا واقعا رسالت صداوسیما پرداختن به این مباحث نیست؟

یکی از مباحث مهم در برنامه فارغ از مباحث ارزشی موضوع داوری است. در این برنامه چهار داور تمام برنامه‌ها را به داوری می‌پردازند! چه خوانندگی، چه حرکات نمایشی، چه ورزشی و همه اینها! اینگونه انتخاب داوران معلوم نیست چه مبنایی دارد؟ آیا واقعا این چهارنفر در همه زمینه‌ها متخصصند و توانایی اظهار نظر دارند که داوری به آنها سپرده می‌شود؟

آیا بهتر نبود برای هر آیتم مثلا مجری‌گری، یا حرکات نمایشی و سایر آن چند داور تخصصی انتخاب می‌شدند؟ به هر حال داوری درست یک حق الناس است. اینکه داوری به افراد غیر متخصص سپرده شود و افراد سلبریتی خود را محق در اظهار نظر و نمره دهی به همه چیز بدانند واقعا غیرمعقول و حتی خطرناک است.

در رابطه با مدل نمره‌دهی نیز همین اشکال وجود دارد. نمره «صفر و یک» برای یک اجرا توسط یک داور غیر علمی و غیر منصفانه است. به نظر می‌رسد در چنین مواردی طیف نمره‌ای مثلا صفر تا بیست، یا صفر تا صد و امثالهم باید جایگزین شود و مجموع امتیازات داوران لحاظ شود.

مدل پیشنهادی این است که برای داوری چند متخصص برای هر زمینه دعوت شوند و تخصصی نمره‌دهی نمایند. در کنار آن به تماشاچیان نیز حق انتخاب دهند و آنها نیز نمره دهی نمایند. حالا استفاده از هنرمندان معروف نیز اشکالی ندارد. به نظر می‌رسد یک جمع بندی منطقی بین نمرات این سه دسته وجود داشته باشد. وزن دهی نمرات بدین صورت باشد که 50 درصد به داوران تخصصی، 30 درصد به تماشاچیان و 20 درصد به هنرمندان سپرده شود. در این صورت اجرایی که فنی‌تر است نمره خودش را می‌گیرد و اجرای مخاطب پسند نیز امتیاز مربوط به خودش را دریافت می‌کند و جمع این نمرات است که سبب داوری عادلانه می‌گردد.

متاسفانه آسیبی که در این برنامه وجود داشت این بود که شرکت‌کنندگان برای دریافت امتیاز، اقدام به چاپلوسی و حتی دریوزگی جهت دریافت امتیاز و حتی التماس کردن نمودند که واقعا جای تاسف دارد. اینکه یک آقا با خانم نونهالی بیاید شوخی کند تا مورد توجه و نمره دهی واقع شود بسیار اسفناک است. مگر شوخی با نامحرم حرمت شرعی ندارد؟ چرا صدا و سیما با چنین برنامه‌هایی به آن دامن می‌زند؟ برای مدیران صداوسیما مسائل شرعی آیا اهمیت ندارد؟

مساله‌ای دیگر بارها اتفاق افتاد این بود که بعضا پشت صحنه برنامه هم پخش می شد که حاوی به آغوش کشیدن و روبوسی زن و شوهر، مادر و فرزند و خواهر و برادر و امثال آن بود. از نظر شرعی انجام این کارها در ملأعام خصوصا نمایش آن اشکال شرعی دارد. متاسفانه اینجا هم صدا و سیما اینگونه موارد را لحاظ نکرد.

استفاده بیش از حد از موسیقی در اجرای برنامه‌ها نیز ایراد دیگر این برنامه بود که به جنبه هنری کار و البته اذهان مخاطبین آسیب جدی وارد می‌کند که از این مورد گذر می‌کنیم.

خلاصه اینکه عصر جدید برنامه‌ای ترکیبی است که شامل چندین مدل اجرای برنامه است و توانسته مخاطبین زیادی را جذب کند. به نظر می‌رسد برنامه‌ریزان باید مثبتات را تقویت کنند و البته موارد منفی فنی و خصوصا ضد ارزشی را اصلاح نمایند.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715