چهارشنبه ۰۲ مرداد ۱۳۹۸
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۲:۲۸ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۷

امیدواریم سال آینده مشکلات سال جاری را نداشته باشیم/ هدف آمریکا بازگشت به تهران است/ قیمت ارز را به طور نسبی کنترل کردیم

رئیس‌جمهور گفت: دولت می‌داند که مردم در تابستان با مشکل مواجه بودند. به همین دلیل این ۸ نیروگاه امسال افتتاح شد و امیدواریم در سال بعد دیگر شاهد چنین مشکلاتی نباشیم.

به گزارش ندای اصفهان، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور پس از آخرین جلسه هیئت دولت در سال ۹۷ گفت: در سال جاری مردم با مشکلات زیادی مواجه بودند که توانستیم تا حدود زیادی آن را برطرف کنیم.

وی با بیان اینکه در سال ۹۷ مردم بزرگ ایران سختی‌ها و مشکلاتی را داشتند، گفت: مردم ایران  حماسه‌های بسیار بزرگی را آفریدند، در سختی‌ها و مشکلات دشمنان این ملت تمام توان خود را به کار بردند و هم نامهربانی طبیعت را در سال جاری داشتیم.  در تابستان امسال مردم از لحاظ آب و برق در ساعات و هفته‌هایی در مضیقه بودند.

رئیس جمهور ادامه داد: خوشبختانه وزارت نیرو در این زمینه تلاش‌های بسیار خوبی را انجام داد، خداوند هم رحمت خود را بر ما نازل کرده است؛  امیدواریم در سال آینده خداوند متعال رحمت خود را بر مردم ادامه دهد.

وی با بیان اینکه ما سال گذشته ۴ هزار مگاوات برق آبی خود را به دلیل شرایط دریاچه‌ها از دست دادیم، افزود: در ابتدای سال جاری ما با کمبود آب و برق مواجه بودیم و مردم در مضیقه قرار گرفتند، ولی در شرایطی که سال رو به پایان است، ۸ نیروگاه به مدار آمدند و بیش از هزار و ۲۰۰ مگا وات برق تولید کرده است.

روحانی عنوان کرد: ما ۱.۱ میلیارد متر مکعب آب را امسال مهار کردیم و همین مقدار یا بیشتر در سال آینده مهار خواهیم کرد البته خدمات دیگری برای روستاییان بوده است و سال ۹۷ بیش از هزار و ۵۰۰ روستا را آب رسانی و ۳ هزار روستا را گازرسانی کردیم و انشاءالله سال آینده هم ادامه می‌دهیم.

روحانی با اشاره به تابستان سال جاری گفت: مردم به دلیل قطعی برق با مشکلات زیادی در سال جاری مواجه بودند. توانستیم امسال ۸ نیروگاه را افتتاح کنیم. در مسئله برق تقریبا تمامی روستا‌های جمعیت بالای ۱۰ خانوار دارای برق هستند و تقریبا این روند تکمیل شده است. اگر مشکلی در سال جاری بود، دولت به فکر آن بوده است.

روحانی در ادامه افزود: اینکه برخی اتهام می‌زنند که دولت  برای حل مشکلات  برنامه ریزی نکرده و  به آن‌ها توجه نمی‌کند، باید بگویم که دولت می‌داند که مردم در تابستان مشکل داشتند به همین دلیل ۸ نیروگاه اضافه و  آب‌ها مهار شده است، ما طرح‌های فاضلاب شهری را برای برخی از طرح‌های کشاورزی افزایش دادیم.

رئیس جمهور در ادامه افزود: امسال ما بیش از ۳۰ طرح فاضلاب و  ۹ بخش پالایش آب و تصفیه آب را به ثمر رسانده‌ایم. دولت با همه توان و تلاش دنبال این کار است و این راه را ان‌شاءالله سال آینده هم ادامه خواهد داد.

وی در ادامه اظهار کرد: مشکل دوم اینکه علاوه بر نامهربانی طبیعت داشته‌ایم، دشمنان قسم خورده ما بود که با تمام توان آمدند تا جلوی پیشرفت کشور و زندگی عادی مردم را بگیرند. آمریکایی‌ها بدون هیچ دلیلی همان‌طور که از بسیاری از تعهدات خود خارج شدند، از تعهد خود در برجام هم خارج شدند و به قول خودشان شدیدترین تحریم‌ها را علیه ملت ایران اعمال کردند.

روحانی تصریح کرد: آن‌ها فکر می‌کنند اگر تحریم را ادامه دهند و فشار را بیشتر کنند، می‌توانند به ایران برگردند یعنی هدف آمریکا یک هدف بیشتر نیست و آن هم برگشتن آن‌ها به تهران و تسلط بر ملت ایران است و این هدف امکان ناپذیر است یعنی این ملتی که در طول مبارزات خود از سال ۴۱ تا پیروزی انقلاب و ۴۰ سال بعد از پیروزی انقلاب ایستادگی کردند، باز هم ایستادگی خواهند کرد.

رئیس جمهور با بیان اینکه دشمن به اهداف خود نخواهد رسید، گفت: دشمن تلاش‌هایی کرد که هیچوقت به هدف‌هایی که مورد نظر خود بوده نرسیده است، اما در عین حال فشار‌هایی را به ما وارد کردند. ما یک کاروانی بودیم که در بخش اجرا در رأس آن کاروان تدبیر و امید یک مسیری را از سال ۹۲ شروع کردیم و پیش رفتیم. هدف ما روشن بود و قله‌ای که قرار بود فتح کنیم روشن بود و به برخی از این قله‌ها رسیدیم.

روحانی با بیان اینکه برخی از قله‌ها در مسیر راه ما است، گفت: در این مسیر راهزن‌ها به ما حمله کردند. نظم و مسیری که ما در پی داشته‌ایم، متوقف شدیم و کار برای ما کمی سخت شد. یک قدرت بزرگی مانند آمریکا و یا ابرقدرت و یا صهیونیسم و ارتجاع منطقه همه دست به دست هم دادند تا ملت ایران را به زانو در بیاورند و انتقام ۴۰ ساله خود را بگیرند.

توانستیم قیمت ارز را در بازار مهار کنیم

رئیس جمهور در ادامه افزود: این اقدامات آمریکا مشکلاتی را در زمینه ارز و قیمت کالا ایجاد کرد؛  اما دولت نه ناامید و نه خسته شد و نه روزی دست روی دست گذاشت. ما به محض اینکه مشکل ارز پیدا کرده‌ایم به طور مداوم در فکر این بودیم که چگونه این نابسامانی و تنش‌هایی که به وجود آمده را مهار و کنترل کنیم و نسبت به آن چه که بر ما فشار آمده بود و تحریم‌هایی که علیه ما اعمال کردند، بخش‌های مختلف دولت مخصوصا بانک مرکزی تا حد بسیار زیادی قیمت ارز را کنترل کردیم و اجازه ندادیم به آن صورتی که موقعیت نابسامان حرکت می‌کرد، ادامه دهد و مهار نسبی انجام گرفت.

وی اظهار کرد: این به آن معنا نیست که قیمت ارز امروز متعادل شده و به نقطه مطلوب رسیده است، اما آن هدفی که در تبلیغات خارجی درباره ارز انجام می‌شد، توانستیم مهار کنیم. آن‌ها می‌خواستند تورم روزانه افزایش پیدا کند. ما برای مهار کردن تورم در اواسط سال یعنی شهریور و مهر مشکلات بسیاری داشته‌ایم، این ماه‌هایی بود که تورم ۷ واحد درصد بود و ما توانستیم این تورم را مهار کنیم و در دی ماه به ۱.۶ برسانیم، اما در عین حال فشار و سختی مخصوصا در برخی از اقلام بر مردم وارد شد، مردم سالی را با سختی، مشکلات و فشار بگذارنند.

روحانی در ادامه گفت: دولت همه توان و قدرت خود را به کار گرفته و باز هم به کار خواهد گرفت و ما نسبت به آینده نه تنها ناامید نیستیم بلکه بسیار امیدوار هستیم. وظیفه مهمی که رسانه‌های ما دارند ایجاد امید بیشتر در جامعه و وحدت است، با این دو اصل می‌توانیم به آینده خود و کشور امیدوار و متحد باشیم البته این کار سختی است  اما  ما می‌توانیم از  مشکلات عبور کنیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه آمریکا با تلاش‌های خود در این مدت در اهداف خود ناموفق بوده است، گفت: روزی که آمریکا از برجام خارج شد، انتظارش این بود که اولا روز بعد ما از برجام خارج شویم و ثانیا انتظار داشت اروپا از او حمایت کند و او تنها نماند. به هیچکدام از اهداف خود نرسید یعنی ما حساب شده بر مبنای منافع ملی خود حرکت کردیم که اکنون مورد تحسین تمامی کشور‌ها هستیم.

وی در ادامه بیان کرد: این دقتی که ما انجام دادیم و محاسباتی که در مقابل اهداف آمریکا داشته‌ایم، توانستیم نقشه او را به هم بزنیم. آمریکا فکر نمی‌کرد که ما این چنین عمل کنیم، بعد از این حرکت،  آمریکا فکر می‌کرد اروپا از او حمایت می‌کند که اروپا هم زیر بار آمریکا نرفت. امروز جز چند کشور معدود،  همه کشور‌ها از لحاظ سیاسی، منطقه‌ای و حقوقی پشتیبان ایران هستند و در مقاطع مختلف ما از لحاظ حقوقی هم موفقیت‌های خوبی به دست آوردیم.

روحانی با بیان اینکه ما در دادگاه بین‌المللی لاهه و دادگاه‌های اروپایی چند رأی بدست آورده‌ایم، گفت: این رأی‌ها به نفع ما بود و معنای آن این بود که از لحاظ حقوقی ما توانستیم در این زمینه‌ها آمریکا را شکست دهیم و البته این راه را باید ادامه دهیم. امروز در دولت اعلام کردم که بخش حقوقی ما، معاونت حقوقی ریاست جمهوری، وزیر دادگستری و وزیر خارجه مسئول هستند که یک لایحه شکواییه‌ای را علیه همه آن‌هایی که در آمریکا در طراحی این تحریم و اجرای آن دخالت دارند با عنوان “جنایت علیه بشریت” تدوین کنند.

رئیس جمهور با بیان اینکه لایحه “جنایت علیه بشریت” را در دادگاه داخلی کشور مطرح می‌شود، گفت: اگر دادگاه به نفع این لایحه حکم دهد، در مراحل بعد این حکم را دنبال خواهیم کرد. دنیا بداند کاری که آمریکا انجام داده علیه حکومت ایران، فناوری هسته‌ای ایران، سلامت مردم ایران، سلامت محیط زیست، زندگی عادی مردم، مواد غذایی مردم و داروی ایران بوده است

وی با بیان اینکه در لایحه قضایی این مباحث به صورت شفاف مشخص می‌شود، گفت: ما نیاز به ابزار جدیدی داریم تا بتوانیم از این مرحله عبور کنیم؛  بنده در جمعی و همچنین به صورت خصوصی در محضر مقام معظم رهبری گفته‌ام که ما امروز در شرایط جنگ روانی و اقتصادی هستیم، آیا شما قبول دارید که ما در شرایط جنگی هستیم یا خیر؟ و رهبر فرمودند: بله.

انتهای پیام/

منبع:باشگاه خبرنگاران جوان

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به همدیگر «همکلاسی» هدیه بدهیم!
اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به همدیگر «همکلاسی» هدیه بدهیم!
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق