جمعه ۰۲ اسفند ۱۳۹۸
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۰۹:۱۶ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۶

دلایل استراتژیک اهمیت صیانت از فرهنگ عفاف و حجاب

هیچ نمادی گویاتر از حجاب- حداقل در ظاهر- نمایانگر میزان پایبندی یک جامعه به ارزش‌های اسلامی نیست. حجاب و عفاف به مثابه پرچم دینداری یک کشور است. در صورتی که این پرچم برافراشته باشد، گویای صلابت تفکر اسلامی است و مخالفین اسلام نمی‌توانند برنامه‌های خود را پیاده کنند و هراسان پیش می‌روند

ندای اصفهان- روح الله عباسیان

وقتی سخن از اهمیت فعالیت در زمینه عفاف و حجاب می‌شود، عده ای همیشه مخالفت می‌کنند و می‌گویند درست است که حجاب واجب است ولی موضوعاتی با اهمیت‌تر از آن هم وجود دارد! پیگیری مشکل چهار تا موی زن اولویت نیست! گناهان و مفاسد بزرگتر از بی‌حجابی هم وجود دارد! اگر آن مفاسد دیگر حل شد، خود‌به‌خود حجاب نیز درست می‌شود! و سخنانی دیگر از این دست که بعضا گفته می‌شود.

در ابتدا اشاره کنم که هیچ‌گاه منظور فعالین امر به معروف و نهی از منکر و عفاف‌وحجاب این نبوده است که فقط روی عفاف و حجاب کار شود و سایر امور رها شود. رویه و منش آنها نیز هیچ گاه اینگونه نبوده است. آمرین به معروف بارها مفاسد اقتصادی، سیاسی، اجتماعی مانند ربا و اختلاس بانکی، پارتی بازی، جناح گرایی، اعتیاد و… را با روش‌های متعدد تذکر داده اند. افرادی که کمی دیدگاه منصفانه داشته باشند می‌توانند سوابق آن را به عینه ببینند.

موضوع یادداشت ما بررسی دلایل اهمیت صیانت از فرهنگ عفاف و حجاب از دیدگاه استراتژیک است. این دلایل استراتژیک مبتنی بر‌ مفاهیم جنگی و دفاعی در حوزه جنگ نرم انتخاب شده است.

۱) ضرورت مقابله با تهاجم دشمن

در طی سالیان گذشته، استکبار جهانی تلاش زیادی را در گسترش بی‌حجابی، بی حیایی و ضدفرهنگ برهنگی نموده است. ساخت انواع فیلم ها، چاپ انواع مجلات، سایت‌های مختلف، همایش‌ها و البته تصویب قوانین در راستای آن و… از جمله روش‌های آن بوده است. دشمن پی برده است، این فرهنگ دینداری و در نتیجه آن عفاف و حجاب است که مانع رسیدن به اهداف استعماری اش می‌شود و همه جانبه بر تخریب آن تلاش کرده و می‌کند.

با توجه به اینکه برنامه دشمنان با هزینه فراوانی که می‌کند، یقینا صدمات زیادی را به پیکره جامعه وارد می‌کند، لذا ضرورت ایجاب می‌کند که در زمینه عفاف و حجاب سرمایه گذاری بیشتری انجام شود تا از صدمات تهاجم دشمن کاسته شود. این بدان معناست که اگر مانند گذشته دشمنی وجود نداشت که به مقابله با فرهنگ عفاف و حجاب برخیزد، ما نیز نیاز به هزینه آنچنانی برای آن نبودیم.

شما در نظر بگیرید، در گذشته دشمن حمله هوایی از طریق موشک و امثالهم نداشت؛ پس نیازی به سرمایه گذاری برای مقابله با آن نبود. اکنون که دشمن از طریق هوایی می‌خواهد به ما صدمه بزند ما نیز باید آمادگی دفاع را داشته باشیم. فرض بگیرید دشمن در یک برهه ای به مرزهای غربی حمله ور می‌شود، تفکر استراتژیک حکم می‌کند که در همان نقطه به مقابله با دشمن بپردازیم و نیروها و تجهیزاتمان را به آنجا گسیل کنیم. در هنگام تهاجم همه جانبه دشمن به عفاف و حجاب نیز ضرورت دارد بخشی از نیروها را در این قسمت متمرکز نمود.

۲) پیشگیری بهتر از درمان

عفاف و حجاب واجبی است که رعایت آن سبب پیشگیری از بروز تعداد قابل توجهی از آسیب ها و مفاسد می‌شود. تجربه جوامع غربی نشان داده است، بی حجابی سبب رشد مفاسد اخلاقی، تجاوز و آزارجنسی زنان، رشد فرزندان با والدین نامشخص، قتل و… شده است. بروز چنین مفاسدی لطمات جبران ناپذیری را به جامعه وارد می‌کند که جبران آن ناممکن یا دشوار است. لذا تفکر استراتژیک حکم می‌کند برای پیشگیری از ایجاد چنین آسیب‌هایی روی تقویت فرهنگ عفاف و حجاب بایدکار کرد.

۳) سنگر بعدی کجاست؟

هنگامی که به رعایت عفاف و حجاب تذکر داده می‌شود، بعضی‌ها عنوان می‌کنند این که چیزی نیست، برو ببین که در بعضی جاها موارد خلاف عفت زیاد شده است و با آن مقابله کن…

نکته اینجاست که خالی کردن سنگر صیانت از عفاف و حجاب موجب می‌شود تا ما با چندگام عقب نشینی مجبور باشیم با گناهان و مفاسد بسیار بزرگتر مقابله کنیم. دستور به رعایت حجاب امر به معروف است، چون داریم ترک یک واجبی را گوشزد می‌کنیم. در صورتی که کار به مفاسد اخلاقی و… برسد، ما آنجا باید نهی از منکر کنیم. مبارزه با مفاسد هزینه بسیار بیشتری نسبت به امر به معروف دارد. لذا منطق استراتژیک حکم می‌کند که خط مقدم حفظ شود تا مجبور به دفاع در عمق نباشیم.

۴) حجاب و عفاف به عنوان پرچم دینداری کشور

شاید بتوان گفت هیچ نمادی گویاتر از حجاب- حداقل در ظاهر-  نمایانگر میزان پایبندی یک جامعه به ارزش‌های اسلامی نیست. حجاب و عفاف به مثابه پرچم دینداری یک کشور است. در صورتی که این پرچم برافراشته باشد، گویای صلابت تفکر اسلامی است و مخالفین اسلام نمی‌توانند برنامه‌های خود را پیاده کنند و هراسان پیش می‌روند. پرچم برافراشته مایه‌ی قوت سپاه اسلام هم هست. در صورتی که پرچم بر زمین بیفتد نیروهای خودی دچار تزلزل می‌شوند.

وقتی حجاب در جامعه وجود داشته باشد گویای حاکمیت و شکوه اسلام است. نبود آن نشان دهنده ی این است که اسلام حاکمیت ندارد. لذا تلاش در حفظ عفاف و حجاب به معنای حفظ حاکمیت اسلام در کشور است. اگر این حاکمیت مخدوش شود، معاندین به مرور مسلط می‌شوند وتفکرات شوم خود را پیاده خواهند کرد. دیدگاه استراتژیک از این جهت بر حفظ این نماد تاکید می‌ورزد.

۵) آثار متعدد فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی و امنیتی حجاب

وجود عفاف و حجاب دارای فواید متعدد فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی است. به طور مثال حاکمیت حجاب باعث می‌شود قشر زن در معرض خطر تهدید کمتری باشند. لذا هزینه های ایجاد امنیت در جامعه به مراتب کاهش می‌یابد.

اگر زنان حجاب را رعایت کنند و عفت پیشه کنند، مردان نیز از فساد و هوسرانی دور خواهند شد. این سبب می‌شود جامعه از مضرات اقتصادی و فرهنگی مترتب بر مفاسد اخلاقی دور باشد.

در صورتی که زنان محجبه و عفیف باشند، فرزندانی با فرهنگ و دیندار را تربیت خواهند کرد. تربیتی که از طرف خانواده شکل بگیرد، مستحکمتر از آموزش از طریق دولت است و همچنین فرزندان خانواده‌های عفیف کمتر دچار آسیب‌های اجتماعی می‌شوند.

جامعه ای اگر بر اساس هوسرانی و بی عفتی شکل گرفت، دیگر روحیه استقلال، عزت و… در آن رنگ می‌بازد. در آن جامعه کم‌کم افرادی بر مسند خواهند نشست که در راستای خواسته‌های آنان باشد. آنجاست که با شعار آزادی بیشتر، کنسرت‌های موسیقی و امثال آن فریفته می‌شوند و به آنها رای می‌دهند و افرادی متصدی حکومت می‌شوند که روحیه مقاومت ندارند و تنها به فکر حفظ قدرت خود و تامین نیازهای نامشروع هواداران خود از هر طریق ممکن- ولو تمسک به دشمنان- هستند.

این جامعه به مرور اقتدار سیاسی و اقتصادی اش را از دست داده و به کشوری واداده  تبدیل خواهد شد. بالعکس اگر جامعه ای بر اساس حیا و عفت شکل بگیرد فرهنگ مقاومت در آن جریان خواهد داشت و هچ گاه تن به ذلت نخواهد داد. این جامعه با تلاش و کوشش خواهد توانست مراتب ترقی را طی کند.

این آثاری را که برشمردیم والبته آثار دیگری هم که وجود دارد، اهمیت حفظ گوهر عفاف و حجاب و حاکمیت آن را در جامعه گوشزد می‌کند. سرمایه گذاری در زمینه عفاف و حجاب یک تیر و چند نشان خواهد بود. پس تفکر استراتژیک به این کار تاکید دارد.

۶) عفاف و حجاب به عنوان نماد قدرت نرم و سلاح استراتژیک

عفاف و حجاب توانایی آن را دارد که به عنوان یک الگو و سلاح در معرفی فرهنگ ما عمل کند و دیگران را در کشورهای دیگر به خود جذب کند. وقتی زنان با حفظ حجاب در عرصه‌های مختلف علمی، اقتصادی، فرهنگی، ادبی و… بدرخشند و سرامدی خود را نشان دهند، یقینا سبب آشنایی بیشتر سایرین با فرهنگ ما می‌شود. هر زنی که حجاب دارد، اصالت فرهنگی خود را می‌تواند به رخ بکشد.

زنان مسلمان با رعایت عفاف و حجاب از آزادی بیشتری نسبت به زنان بی‌حجاب- که هر لحظه در معرض تهدیدند- برخوردارند. زنان مسلمان که در محیط های سالم و به دور از هیاهوی جنسی به فعالیت علمی، اقتصادی و فرهنگی و… می‌پردازند یقینا بهتر از زنان بلاد کفر خواهند توانست موفق عمل نمایند. آنها می‌توانند سبب الهام بخشی به جامعه مدرن گردند و پایه‌های قدرت استعمار و لیبرال را متزلزل کنند و همچون سلاحی استراتژیک پیش‌برنده هویت انسانی و دینی بوده و سایرین را از اسارت شهوات و استعمار برهانند. لذا سرمایه گذاری بیشتر روی این سلاح یقینا دشمنان را منکوب خواهد کرد و تفکر استراتژیک به آن حکم می‌کند.

امیدواریم مسئولین و مردم متدین بیش از گذشته در حفظ این گوهر ارزنده تلاش کنند. لازم به توضیح است اگر می‌خواهیم به نتیجه مطلوب برسیم باید هم در بعد اعتقادی و هم در بعد التزام عملی در تحکیم فرهنگ عفاف و حجاب بکوشیم. ان شاءالله خداوند متعال ما را در این راه کمک فرماید.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
لیست مورد تایید مجمع نیروهای انقلاب اصفهان ویژه انتخابات مجلس
لیست مورد تایید مجمع نیروهای انقلاب اصفهان ویژه انتخابات مجلس
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
وعده صادق
وعده صادق