چهارشنبه ۰۲ مرداد ۱۳۹۸
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس:
چاپ خبر
۱۴:۲۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۵

مدیر کل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان اصفهان:

یک هزار و ۲۰۰ جانباز بالای ۷۰ درصد و ۳ هزار آزاده تحت حمایت اداره کل بنیادشهید استان

وکیلی گفت:۱۹۵ شهید مدافع حرم، ۲۷ شهید حریم امنیت، ۵۰ هزار جانباز و ۵۵۷ آزاده سرافراز تحت پوشش بنیاد شهید قرار دارند،‌ همچنین یک هزار و ۲۰۰ نفر جانباز بالای ۷۰ درصد، ۲۵۷ نفر جانباز آسیب نخاعی و سه هزار آزاده جنگ تحمیل تحت حمایت این اداره کل هستند.

به گزارش پایگاه خبری ندای اصفهان، داریوش وکیلی، مدیر کل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان اصفهان در نشست خبری شنبه ۱۸ اسفند اظهار کرد: همه ما می خواهیم روز ۲۲ اسفند را برجسته کنیم و این فرهنگ را به نسل های بعد منتقل نماییم. اگر شهدا نبودند بشریت می مرد. آنها به برترین درجه از مراتب بندگی رسیدند و خدا به همین واسطه از آن ها حساب و کتاب نمی خواهد. در روایات داریم که اولین قطره خون شهید که بر روی زمین می ریزد گناهان او بخشیده شده و به اذن خدا می تواند ۷۲ نفر از دوستان و آشنایان خود را شفاعت کند.
وی افزود: بنیاد بر مبنای دستور حضرت امام خمینی (ره) در ۲۲ اسفند سال ۵۸ با یک فرمان ده ماده ای امام تشکیل شد که بعدا براساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی به نام روز شهید نامگذاری گردید. بنابراین بنیاد بر اساس دو رسالت عمده یک خدمت رسانی به جامعه ایثارگری دو توسعه فرهنگ ایثار و شهادت گام بر می دارد. لذا بنیاد به نمایندگی از سایر دستگاه ها متولی خدمت رسانی به جامعه ایثارگری است.
وکیلی افزود: رضایتمندی جامعه ایثارگری یکی از وظایف اصلی بنیاد شهید و امور ایثارگران استان است که باید همه مدیران و مسئولین دستگاه های اجرایی همگام و همدل بتوانند این رضایتمندی را بالا ببرند. دومین بحثی که می توان انجام داد بحث اشتغال ایثارگران و فرزندان آن ها است که بایستی این امر مهم با همکاری دستگاه های اجرایی محقق شود. یکی دیگر از مباحث مهم بنیاد رسیدگی و درمان ایثارگران است که بایستی با تلاش مضاعف محقق شود. وی همچنین افزود: در حال حاضر حدود ۷۰۰ نفر از فرزندان شهدا دارای  استاندارد های نخبگی هستند که این نشان از بالا بودن سطح علمی جامعه ایثارگری است.

وی با بیان اینکه خون شهدا محرک جامعه و شهید حی و جریان‌ساز است، اظهار کرد: بنیاد شهید و امور ایثار گران با دو رسالت عمده تأسیس شد؛ خدمات‌رسانی به ایثارگران و ترویج و توسعه فرهنگ ایثار و شهادت دو هدف اصلی تاسسی بنیاد شهد است.

وی با بیان اینکه ۱۹۵ شهید مدافع حرم، ۲۷ شهید حریم امنیت، ۵۰ هزار جانباز و ۵۵۷ آزاده سرافراز تحت پوشش بنیاد شهید قرار دارند،‌ گفت: یک هزار و ۲۰۰ نفر جانباز بالای ۷۰ درصد، ۲۵۷ نفر جانباز آسیب نخاعی و سه هزار آزاده جنگ تحمیل تحت حمایت این اداره کل هستند.

مدیر کل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان اصفهان با اشاره به یکسان سازی قبور شهدا در اصفهان تصریح کرد: تا کنون چنین اقدامی در اصفهان انجام نشده است و مرمت و بازسازی‌ای که در قطعه‌های شهدا اتفاق افتاده در حد تعویض سنگ‌مزارهای شکسته است، در مواردی که احساس شود یکسان سازی صورت گرفته این آمادگی وجود دارد که به روال قبل باز گردد.

وکیلی با اشاره به لزوم ترویج فرهنگ ایثار و شهادت خاطرنشان کرد: یکی از اهداف بنیاد شهید آشنایی نسل‌های آینده با فرهنگ شهادت است؛ شهدا مردم را به تقوا و اخلاص توصیه کردند،‌ آن‌ها پشتیبان ولی فقیه بودند و به امر به معروف و نهی از منکر اعتقاد داشتند؛‌ این مفاهیم باید به نسل‌های آینده انتقال یابد.

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان اصفهان افزود: رمز پیروزی انقلاب وحدت،‌نماز و معنویت بود و این خواسته شهدا نیز است؛‌ شهدا تجلی تولی و تبری هستند و فرهنگ شهدا نیز فرهنگ تولی و تبری است.

وی هم‌چنین با اشاره به اینکه ۱۴ هزار وصیت‌نامه از شهدای استان اصفهان به دست بنیاد شهید رسیده است،‌ تصریح کرد: این وصیت‌نامه‌ها در تهران نگهداری و حفاظت می‌شود، مرمت و سم‌زدایی آن‌ها انجام شده و به زودی بر روی پرتال این اداره کل بارگذاری و در اختیار عموم قرار می‌گیرد.

شهادت ریشه در فرهنگ  دارد

هم‌چنین، مهدی شاه نوروزی، معاون توسعه مدیریت و منابع سیاسی بنیاد شهید و ایثارگران استان اصفهان نیز در این نشست ضمن تبریک حلول ماه رجب با اشاره به اینکه شهادت ریشه در فرهنگ ما دارد، ادامه داد: حفظ جمهوری اسلامی مرهون این فرهنگ است و به عنوان راهبرد اجتماعی، سیاسی و اقتصادی تأثیر به سزایی دارد.

شاه نوروزی با بیان اینکه در مطالعات تاریخی و جغرافیایی غرب بیشترین بازدید از موزه‌های دفاع مقدس می‌شود، گفت: تحقیق و پژوهش در ایثار و شهادت افزایش پیدا کرده است و بنیاد شهید تنها یک نهاد است و وظیفه رسانه است که برای این حوزه فعالیت ارزشمند انجام دهد.

برچسب‌ها: , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به همدیگر «همکلاسی» هدیه بدهیم!
اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به همدیگر «همکلاسی» هدیه بدهیم!
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق