سه شنبه ۰۸ فروردین ۱۳۹۶
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: فرهنگ و هنر
چاپ خبر
۱۴:۲۹ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۲
 جیرودی: نسل جوان آثار صفارزاده را نمی‌شناسد/ انگیزه اعتقادی صفارزاده را معرفی کنیم   

محمدکاظم جیرودی، شاعر و نویسنده، گفت: شاید بهترین شیوه برای انتقال پیام این ادیب و پژوهشگر معاصر به نسل امروز بازخوانی و نقد آثار او باشد که امیدوارم به‌طور جدی آغاز شود.

به گزارش ندای اصفهان ، محمدکاظم جیرودی، شاعر و نویسنده و فعال حوزه ادبیات معاصر، درباره نقش و جایگاه ادبی پژوهشی طاهره صفارزاده گفت: مطالعات و تجربیات مرحوم صفارزاده در حوزه ادبیات و شعر معاصر بسیار بالا بود، او به‌ویژه آشنایی خیلی خوبی نسبت به حوزه شعر نیمایی و سپید داشت و در این زمینه‌ هم آثار زیادی از خود بر جای گذاشت.

وی ادامه داد: یکی از ویژگی‌های خانم صفارزاده فعال بودن و پرکاری ایشان بود. او از بانوان کاملا فعال دوران معاصر کشور ما بود و در زمینه‌های مختلف از ادبیات گرفته تا پژوهش و ترجمه کار می‌کرد.

جیرودی ویژگی منحصر به فرد طاهره صفارزاده را «محتوای اصیل و اعتقادی آثار او» دانست و توضیح داد: محتوای اعتقادی و مذهبی نهفته در آثار او با توجه به تعهدی که ایشان نسبت به قرآن و دین اسلام داشت بسیار باارزش و ارزشمند بود و این تعهد آثار او را منحصر به فرد کرده است.

این شاعر و نویسنده گفت: با توجه به اهتمامی که این بانوی فعال مسلمان نسبت به پژوهش در عرصه دین و اعتقادات داشت و همچنین پرکار بودن و فعال بودنش، می‌توان ایشان را به عنوان نمونه و الگویی برای زنان مسلمان در جامعه امروز معرفی کرد تا جوانان ما با نظر به نوع کار و فعالیت فکری و هنری ایشان راه خود را در جهان جدید پیدا کنند.

وی افزود: اما متاسفانه دوستان فرهنگی و هنری ما و البته رسانه‌ها هنوز کار مناسبی برای معرفی شخصیت و جایگاه و آثار ایشان انجام نداده‌اند و با کمال تاسف باید بپذیریم که هنوز آثار ایشان برای نسل جوان ما شناخته شده نیست.

جیرودی با اشاره به انگیزه بالای طاهره صفارزاده در ترجمه قرآن گفت: «انگیزه‌ی بالا و تعصب اعتقادی» از مهم ترین ویژگی‌های خانم صفارزاده بوده است و دوستان فرهنگ‌پرور و مسئولان فرهنگی باید تلاش کنند این ویژگی را بیشتر به نسل جوان بشناسانند. به نظر من بیشتر باید روی انگیزه کارها و موضوعاتی که کمتر از ایشان شناخته شده است کار کرد.

وی در پایان با تاکید بر برگزاری نشست‌هایی با محور بررسی و نقد آثار طاهره صفارزاده، گفت: شاید بهترین شیوه برای انتقال پیام این ادیب و پژوهشگر معاصر به نسل امروز بازخوانی و نقد آثار او باشد که امیدوارم به طور جدی آغاز شود.

مراسم سومین جایزه ادبی-علمی طاهره صفارزاده، روز سه شنبه ۱۹ آبان‌ماه ساعت ۱۵ در تالار سوره حوزه هنری برگزار می‌شود.

انتهای پیام/

منبع : فارس

برچسب‌ها:

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
میدان نیوز
میدان نیوز
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات
تبلیغات
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز
وعده صادق
وعده صادق