دوشنبه ۰۶ بهمن ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۶:۰۰ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۱

آنچه زوج‌های نابارور در مورد «رحم جایگزین» باید بدانند

مدیر کلینیک درمان‌های جایگزین مرکز درمان ناباروری ابن‌سینا توضیحاتی در ارتباط باچالش‌های رحم جایگزین ارائه داد.

به گزارش ندای اصفهان،فرهاد یغمایی، مدیر کلینیک درمان‌های جایگزین ناباروری ابن‌سینا در ارتباط با موضوع رحم جایگزین اظهار داشت: استفاده از این روش درمانی برای زوجینی به کار می‌رود که از تکنیک‌های درمانی مانند IVF نتوانند استفاده کنند و قابلیت نگهداری جنین در رحم مادر نباشد.

وی با اشاره به اینکه این روش یکی از پیشرفته‌ترین درمان‌های ناباروری به شمار می‌رود افزود: در کشور ما 15 سال است که قانون مصوب اهدای جنین تصویب شده ولی موضوع رحم جایگزین فاقد قانون نوشته شده و آئین‌نامه است و این روش بر اساس پروتکل و دستورالعمل مراکز مجاز درمان ناباروری صورت می‌گیرد که این مسئله در حال حاضر چالش به شمار می‌رود و نقطه پایانی امید زوجین محسوب می‌شود.

 مدیر کلینیک درمان‌های جایگزین ابن‌سینا با اشاره به اینکه توجه به این مسئله بسیار حائز اهمیت است،‌گفت:‌در حال حاضر رایزنی‌هایی با نمایندگان مجلس به ویژه در کمیسیون بهداشت و درمان صورت گرفته تا بتوانیم این حلقه مفقوده را برطرف کنیم و چالش‌های موجود در این زمینه رفع شود.

یغمایی گفت: علیرغم نکات مثبت در موضوع رحم اجاره‌ای نکات منفی نیز شاید وجود داشته باشد از جمله اینکه زوجین به این نتیجه برسند به دلایل غیرپزشکی و تحمل نکردن 9 ماه بارداری و … تصمیم به استفاده از رحم  جایگزین شوند که این موضوع پروتکل مرکز درمانی ابن‌سینا نیست ولی به دلیل نبود قانون می‌تواند مشکل‌آفرین شود.

 مدیر کلینیک درمان‌های جایگزین ابن‌سینا با اشاره به اینکه قیمت انجام این مسئله طبق عرف و توافق دو طرف است و تعرفه خاصی ندارد،‌گفت: قرارداد در نظر گرفته شده در این مرکز مفصل و دارای بندهای مختلف است که هر کدام از طرفین باید همه این موارد را در نظر گیرند. در مورد مسئله ژنتیک فرزند به دنیا آمده نیز باید توجه داشت که ژنتیک کاملاً مربوط به پدر و مادر اصلی است و پذیرنده جنین نقشی در چهره و محتوای ژنتیکی جنین ندارد. وی پیدا نکردن موارد مناسب برای رحم جایگزین را از دیگر چالش‌ها برشمرد و گفت: این مسئله سبب به وجود آمدن واسطه‌ها در این زمینه شده و قیمت‌های نامعقولی را در این حوزه ایجاد کرده است. البته ما در مرکز ابن‌سینا پروتکل‌های سختگیرانه‌ای داریم که باید از فیلترهای پزشکی عبور کند و پذیرنده جنین و زوج اصلی نظارت بر قرارداد حقوقی آنها صورت می‌گیرد.

یغمایی با اشاره به اینکه خوشبختانه این مسئله با فتوایی گرفته شده از مراجع مشکل شرعی ندارد، خاطرنشان کرد: ترجیح ما در کلینیک ابن‌سینا این است که صاحب رحم متأهل و حتماً حداقل یکبار سابقه فرزند‌دار شدن داشته باشد. همچنین بهتر است این فرد سنی کمتر از 34 سال داشته باشد.

انتهای پیام/

منبع:فارس

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


خرید کتاب پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
خرید کتاب پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
بازی ایرانی منحصر به فرد سفیر عشق
بازی ایرانی منحصر به فرد سفیر عشق
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715