جمعه ۰۹ خرداد ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۱۵:۲۳ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۰

با نگاه به گزاره های امنیت ملی؛

دستاوردها و پیام های کاروانهای راهیان نور

راهیان نور لبیک به شهدا است و برای دشمن این پیام مهم را دارد که جهاد و شهادت که شاخص امنیت نظامی انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی است همچنان زنده، پویا و ارزشمند است. علاوه بر این که با فعالیت های فرهنگی و بصیرت بخش راویان و حضور مومنین از سراسر پهنه ایران حول محور شهدا و ولایت سایر شاخصه های امنیتی نیز تقویت می گردند

ندای اصفهان- مهران آدرویش

مهمترین مساله در هر کشوری مساله امنیت ملی آن کشور است. امنیت ملی پنج گزاره دارد؛

– امنیت سیاسی؛ در سیاست خارجه با شاخصه های حکمت، عزت، مصلحت. و در سیاست داخله با شاخصه های عزت، اقتدار و رافت.

– امنیت اجتماعی؛ با شاخصه برادری(انما المومنون اخوه)

– امنیت اقتصادی؛ با شاخصه لقمه حلال(حلال خوری)

– امنیت فرهنگی؛ با شاخصه حکمت(حکیم کسی است که ملاکهای حق را می شناسد و مصداق های آن را تشخیص می دهد و حق را تعقیب می کند)

– امنیت نظامی؛ با شاخص جهاد و شهادت طلبی؛ یعنی اگر در یک جامعه ایمانی، جهاد و شهادت ارزش خودش را حفظ کند آن جامعه از نظر نظامی امنیت دارد و الا امنیت نظامی نخواهد داشت.و مسائلی مثل تسلیحات نظامی در مراحل بعدی مطرح است.

امنیت ملی، دستاورد کاروانهای راهیان نور

اردوی راهیان نور لبیک به شهدا است و برای دشمن این پیام مهم را دارد که جهاد و شهادت که شاخص امنیت نظامی انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی است همچنان زنده، پویا و ارزشمند است. علاوه بر این که با فعالیت های فرهنگی و بصیرت بخش راویان و حضور مومنین از سراسر پهنه ایران حول محور شهدا و ولایت سایر شاخصه های امنیتی نیز تقویت می گردند.

ثواب شرکت در کاروانهای راهیان نور

یکی از معیارهای های مهم امریکا و جهانخواران در حمله نظامی به یک کشور حضور و یا عدم حضور مردم و جوانان در صحنه است. بالطبع اگر امریکا بخواهد به گزاره نظامی روی میز خود عمل کند حضور مردم در راهپیمایی 22 بهمن، حضور مردم در انتخابات و حضور مردم و به خصوص جوانان را در کاروان راهیان نور رصد می کند. قطعا حضور پرشور مردم و به ویژه جوانان عامل بسیار بازدارنده در حمله نظامی جهانخواران به کشور عزیزمان ایران است. لذا امام خامنه ای فرمودند: «امروز زنده نگه داشتن یاد شهیدان کمتر از شهادت نیست».

بنابراین کسانی که در راهیان نور شرکت می کنند باید بدانند که صرف حضور آنان در مناطق هشت سال دفاع مقدس و تجدید میثاق با شهیدان به منزله حفظ امنیت جان حداقل هشتاد میلیون ایرانی است و این در حالی است که خداوند در شریفه 32 کریمه مائده می فرماید مَنْ أَحْیاها فَکأَنَّما اَحیا النَّاسَ جمیعاً؛ هر کس یک نفر را حیات ببخشد مثل آن است که همه مردم دنیا را حیات بخشیده است. فلذا ثواب حضور در اردوی راهیان نور باندازه حداقل هشتاد میلیون بار ثواب حفظ جان همه انسانهاست.

پیام شهدا، حفظ تمامیت اسلام است

مهمترین پیام شهدا حفظ تمامیت اسلام است. پیام شهید این است که قوانین خدا و اسلام نباید در حاشیه باشند بلکه باید در متن باشند(در متن اقتصاد، سیاست، اجتماع، فرهنگ، خانواده و …). لذا شهدا را نه تنها در دانشگاه ها که در بازارها، بالا شهر، هیات دولت، مجلس شورای اسلامی و … هم باید تشعیع و تدفین کرد و جلوی چشم گذاشت؛ چون همه اسلام محترم است و نه بخشی از آن و شهید برای همه اسلام شهید شده و نه بخشی از اسلام.

دستان پُر شهدا

یکی از رزمندگان هشت سال دفاع مقدس می گفت: خواب یکی از دوستان شهیدم را دیدم. او در خواب به من گفت: «ما از شما مردم یک گله داریم؛ چرا از ما نمی خواهید؟ از ما بخواهید دستمان پُر است». گرچه خواب حجت نیست اما سند صادق بودن این رویا آیه شریفه لا تحسبن الذین قتلوا فی سبیل الله امواتا بل احیاء عند ربهم یرزقون است.

آری! شهدا نزد خدا مرزوق اند و دستشان پر و خدا می داند چقدر از مشکلات و گرفتاریها را می شود با توسل به آنان حل و فصل نمود. شهدا اولیا و آبروداران درگاه خدا هستند.

وقتی از علامه ذوالفنون حسن حسن زاده آملی سوال شد که شما شهدا را اولیا الهی می دانید؟ ایشان پاسخ دادند بله؛ بلکه معلوم است که شهدا از اولیا بالاتراند؛ عارف به تمام جان می رسد سر از پا نمی شناسند اینها به وصال جانان رسیده اند. عارف جان پرور است اما شهدا از جان گذرند. عارف به لقاءالله می رسد و شهید به وجه الله می نگرد. شهدا به ندای امام حسین ع لبیک گفتند ما بدهکار آنها هستیم. من خاک مزار آنها را طوطیای چشمم می کنم.(به نقل از دکتر منصوری لاریجانی)

و فراموش نمی کنیم سخنان زیبای امام ره را درباره شهدا؛ «شهدا شمع محفل دوستانند، شهدا در قهقهه مستانه شان و در شادی وصولشان “عند ربهم یرزقون” اند و از نفوس مطمئنه ای هستند که مورد خطاب “فادخلی فی عبادی و ادخلی جنتی” پروردگارند».

“این تربت پاک شهیدان است که تا ابد میعادگاه عاشقان و عارفان و دارالشفای آزادگان و دلسوختگان خواهد بود”.

اینجا شلمچه بهتر خط می دهد…

انسان گیرنده های زیادی دارد؛ مثلا شامه گیرنده بوئیدنیها و چشم گیرنده دیدنی ها و گوش گیرنده اصوات و عقل گیرنده معقولات و خیال گیرنده تخیلات و لامسه گیرنده محسوسات و ذائقه گیرنده چشیدنی هاست. اما انسان از یک گیرنده بسیار قوی تر دیگری نیز به نام دل برخوردار است. دل گیرنده الهامات، وحی، حق و باطل و غیب و ملکوت عالم است.

استاد شهید مرتضی مطهری ره در تفسیر سوره نجم در باره قلب می گوید: در سوره نجم می خوانیم: فاوحی الی عبده ما اوحی پس وحی کرد به بنده خود آنچه وحی کرد. ما کذب الفواد مارای دل آنچه را دید اشتباه نکرد. یا در سوره قاف آیه 37 فرموده: ان فی ذلک لذکری لمن کان له قلب. و در سوره آل عمران آیه 8 می فرماید: ربنا لاتزغ قلوبنا بعد اذ هدیتنا.

و در وصف بدکاران می فرماید:

کلابل ران علی قلوبهم ما کانوا یکسبون (سوره مطققین آیه 14)

چنین نیست بلکه ظلمت ظلم و بد کاریهایشان بردلهای آنها غلبه کرد.

فلما زاغوا ازاغ الله قلوبهم (سوره صف آیه 5)

چون از حق روی گردانیدند خدا هم دلهایشان را از اقبال بحق بگردانید.

و یا از قفل زده شدن و مهر خوردن بردلها و قسی شدن قلبها سخن می گوید:

ختم الله علی قلوبهم و علی سمعهم و علی ابصارهم غشاوة (سوره بقره آیه 7)

و جعلنا علی قلوبهم اکنة ان یفقهوه (سوره انعام آیه 25)

بر دلهایشان پرده نهاده ایم که فهم نتوانند کرد.

کذلک یطبع الله علی قلوب الکافرین (سوره حدید آیه 16)

پس دلهایشان زنگ قساوت گرفت و بسیار فاسق و نابکار شدند.

روزی مردی خدمت رسول اکرم(ص) آمد و عرض کرد سؤالاتی دارم که می خواهم مطرح کنم. پیامبر فرمودند آیا می خواهی پاسخت را بشنوی یا آنکه مایلی سؤال کنی؟ عرض کرد شما پاسخ بفرمایید. پیامبر فرمود آمده ای از من معنای برّ و نیکی، و اثم و زشتی را سؤال کنی. جواب داد آری سؤال من همین بوده است. پیامبر سه انگشت خود را جمع کرد و آرام بر سینه مرد زد و فرمود این فتوا را از قلبت بپرس و بعد اضافه کرد:

این دل اسنان طوری ساخته شده است که پیوندی دارد با نیکی ها. با نیکی ها آرام می گیرد. ولی بدیها و زشتی ها آن را مضطرب و ناراحت می کند. درست همانگونه که بدن انسان اگر چیزی که با آن تجانس ندارد واردش شود، روح انسان نیز بواسطه اعمال ناشایست دچار اختلال و ناراحتی می شود. آنچه که در میان عذاب وجدان نامیده می شود ناشی از همین عدم تجانس روح است با زشتکاری و تباهی.

استفت قلبک و ان افتاک المفتون؛ نظر واقع بینانه را از قلبت بپرس. اگر چه صاحبنظران به خلافش نظر بدهند. مولوی این حدیث را به شعر درآورده: پس پیمبر گفت استفت القلوب گر چه مفتیشان برون گوید خطوب. و یا در شعر دیگری: گوش کن استفت قلبک از رسول گر چه مفتی برون گوید فضول.

پیامبر بر این نکته انگشت می گذارد نه اگر انسان جوینده حقیقت باشد و برای کشف حقیقت خود را بیطرف و خالص بکند، در این صورت قلب او هرگز به او خیانت نخواهد کرد و او را در مسیر صحیح هدایت خودهد کرد. اساسا انسان تا زمانیکه جوینده راستین حق و حقیقت است، و در جاده حق گام بر می دارد هر چه که به او برسد حق و حقیقت است. و البته این نکته ظریفی است که اغلب باعث اشتباه می شود. آنجا که انسان به گمراهی کشیده می شود دلیلش این است که از ابتدا جهت گیری خاصی داشته و جویای حقیقت خالص نبوده است. پیامبر در جواب کسی که سؤال کرده بود «بر» چیست، جواب داد اگر تو واقعا بدنبال بر هستی، آنگاه که قلبت به چیزی آرام می گیرد و وجدانت آسوده می شود بدان که آن بر است. ولی آنگاه که به چیزی راغب هستی آما دلت آرام و قرار نمی گیرد مطمئن باش که آن اثم است.

و در جای دیگر از پیامبر درباره معنای ایمان می پرسند. پیامبر می فرماید: آنکه هرگاه کار زشتی انجام می دهد، دچار ناراحتی و پشیمانی می شود و هرگاه کار شایسته ای انجام می دهد، خوشحال و شاد می گردد، او از ایمان بهرمند است.

قرآن آنجا که از وحی سخن می گوید هیچ سخنی از عقل به میان نمی آورد بلکه تنها سر و کارش با قلب پیامبر است. معنای این سخن این است که قرآن به نیروی عقل و با استدلال عقلانی برای پیامبر حاصل نشده، بلکه این قلب پیغمبر بود که به حالتی رسیده غیر قابل تصور برای ما، و در آن حالت استعداد درک و شهود آن حقایق متعالی را پیدا کرده است. آیات سوره نجم و سوره تکویر کیفیت این ارتباط را تا حدودی بیان می کنند”

بنابراین دل گیرنده قوی است که اگر از فعالیت سایر گیرنده ها کمی کاسته شود(عزلت و خلوت گزینی) و در جای درست خود قرار بگیرد شروع به ردیابی ملکوت عالم خواهد نمود.با حضور در اردوی راهیان نور زمینه این مهم به خوبی فراهم می شود؛ دور شدن از فضای پر زرق و برق شهر و ورود به سرزمینهایی که آغشته به خون پاکترین فرزندان این سرزمین و مزین به راز و نیازهای شبانه شهداست در تجمیع ایمان مومنین از سراسر پهنه ایران اسلامی، دل را در موقعیتی کم نظیر برای ارتباط با عالم معنا و دریافت الهامات معنوی قرار می دهد که چشیدن شهد شیرین آن مسافر راهیان نور را برای چندمین بار به این مناطق مقدس باز خواهد گرداند.

خداوند یاد شهدا را زنده نگه می دارد

در راهیان نور به مناطقی می رسیم که مرز بین ایران و عراق است؛ مثل شلمچه و اروند و … در این طرف مرز سالانه قریب به دو میلیون نفر زائرانی دارد که عاشقانه به شهدا توسل می جویند و استشفا می طلبند اما در سوی دیگر حتی یک نفر هم مشاهده نمی شود.و این مشاهده درس عبرت بزرگی به همراه دارد؛آری! خدا یاد شهدا را زنده نگه می دارد. کسانی که برای رضای خدا در مسیر حق گام بردارند ولو در بیابانها و نقاط مرزی این افتخار را آفریده باشند، باذن الله عزت خواهند یافت و یادشان هرگز فراموش نخواهد شد( لِلهِ العِزَّةُ وَ لِرَسولِهِ وَ لِلمُؤِمنین) و مشهد آنها دارالشفای آزادگان و دلسوختگان خواهد بود.

معرفی یک کتاب، یک الگو و دو سید

هشت سال دفاع مقدس بدنه ای دارد و روحی؛ درباره بدنه آن (عملیاتهای نظامی) کتابهای خوبی نوشته شده است اما مهمتر از بدنه جنگ، روح جنگ(فلسفه و عرفان دفاع مقدس) است. یکی از بهترین کتابها درباره فلسفه و عرفان دفاع مقدس که در بر گیرنده چهره الهی و آسمانی شهدا است، کتاب «گنجینه آسمانی» سید شهیدان اهل قلم سید مرتضی آوینی ره است. شاید به جرات می توان گفت کمتر کسی فلسفه و عرفان و روح دفاع مقدس را به خوبی و زیبایی آقا سید مرتضی درک کرده باشد تا آنجا که خود نیز به خیل شهیدان پیوست.

به فرموده مقام معظم رهبری «شهدا همچون ستارگانی هستند که می توان با آنها راه را پیدا کرد». اما در میان این ستاره ها برخی پرنورتر هستند که مقام معظم رهبری از آنها به عنوان سید یاد کرده است. و در این میان کسی که در ربودن این عنوان گوی سبقت را از دیگران ربود سید آزادگان مرحوم سید علی اکبر ابوترابی است. درباره ایشان نیز کتابهای خوبی نگاشته شده است که شاید بتوان به کتاب فرزند خاک اشاره نمود.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


شرکت قارچ یکتای سپاهان بزرگترین تولید کننده در صنعت قارچ ایران
شرکت قارچ یکتای سپاهان بزرگترین تولید کننده در صنعت قارچ ایران
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715