سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۱۱:۰۹ - ۱۳۹۷/۱۲/۲۰

مجلس مذهبی با چاشنی صبحانه

در مراسم شب پذیرایی در آخر مجلس بوده و نوعا شلوغ ترین مجلس، مجلس آخر خواهد بود. هرچند نیت همه از شرکت کننده تا بانی و سخنران و مداح همه به نیت تعظیم و ترویج شعائر مذهبی در این اقدام مشارکت می کنند اما همه ناخواسته از نوع برنامه ریزی متاثر می شوند؛ اما...

ندای اصفهان- حمید گلچی

یکی از زمینه های عمده در ترویج شعائر دینی جلسات و مراسمی است که به صورت مناسبتی از یک روز تا یک دهه و بلکه بیشتر برگزار شده و از نظر استمرار هم مواردی تا سالهای سال سابقه استمرار دارند. این جلسات دارای زیرمولفه ها و آداب و رسوم متعددی است که در اینجا تاثیر انتخاب زمان برگزاری مراسم مورد تامل قرار گرفته است.

امروزه عموم مراسم روضه برای شب و بعد از نماز مغرب و عشا بوده و یک بخش محدودتری از نماز صبح برنامه ریزی می شود.

در مراسم شب پذیرایی در آخر مجلس بوده و نوعا شلوغ ترین مجلس، مجلس آخر خواهد بود. هرچند نیت همه از شرکت کننده تا بانی و سخنران و مداح همه به نیت تعظیم و ترویج شعائر مذهبی در این اقدام مشارکت می کنند اما همه ناخواسته از نوع برنامه ریزی متاثر می شوند؛ مثلا برجسته ترین سخنران و مداح برای مجلس آخر است و بیشترین تجمع و توجه مخاطبان هم برای مجلس آخر خواهد بود و مجلس آخر هم به جای توجه به محتوای فکری جلسه متوجه کم و کیف پذیرایی است.

اما در برنامه هایی که صبح تدارک دیده می شود:

۱- همراه با سحرخیزی است.

۲- شروع برنامه با نمازجماعت صبح است که با هر تعداد که باشد هر چند کم احیاء فریضه ای بسیار پرارزش است.

۳- در مجالس صبح مخاطبان از نظر روحی برای مطالب محتوی محور حتی برای مداحی آمادگی بهتری دارند.

۴- کثیرا دیده شده افراد بعد از نماز صبح و ورزش صبحگاهی در مجلس سخنرانی و مداحی حاضر شده اند و بعد هم با روحیه ای معنوی سرکار خود می روند که همه این موارد احیا معروف است. (در مجالس بعد از نماز مغرب وعشا عموما با خستگی کار در مجلس حاضر شده و طولانی شدن مراسم، نشاط و آمادگی برای سحرخیزی و نماز صبح و نوافل آن را هم تحت تاثیر قرار داده کم می کند.)

۵- در مجالس صبح برای پذیرایی مراجعه کنندگان را معطل نمی کنند و به محض ورود پذیرایی می شوند و همه با فراغ خاطر در مجلس شرکت می کنند و عموما هم یک منبر یا بیشتر مستمع می شوند. (به علت شلوغی هر مجلس رسم عمده نو شدن مخاطبان با هر منبر است یعنی مناسب با وقت و سلیقه از یک منبر کامل بهره می برند)

۶- از نظر هزینه هم پذیرایی مراسم صبح نوعا ساده و اقتصادی تر از مراسم شبانه خواهد بود در حالیکه تاکید و سفارش به خوردن صبحانه هم از نظر روایات شرعی و هم بهداشتی بسیار بیشتر از شام بوده و این موضوع هم احیاء معروف دیگری که با توجه به مضرات زیادی که هم اکنون از بی توجهی به وعده غذایی صبحانه گریبان گیر عموم افراد جامعه است در جای خودش بسیار ارزشمند است.

امید است متولیان مجالس مذهبی با سنجش درست و با بهترین مهندسی فرهنگی و انتخاب زمان مناسب برای مجالس بتوانند بهترین استفاده را از کمترین امکانات داشته باشند.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

 1. سلیمان گفت:

  توجه به ظرفیت های سنتی مجالس مذهبی و نگاه مدبرانه به آن بسیار دارای اهمیت است.اینکه فقط در موضوع قمه زنی یا تشیع انگلیسی بخواهیم به مجالس مذهبی ورود بکنیم موثر نخواهد بود. هر هفته و در هر مناسبت مذهبی با هزینه های سنگین مجالس برقرار هستند حالا شما با ده دقیقه یا یک جلسه صحبت نمی توانید انتظار نتیجه عمده داشت اگر تاثیری هست از پذیرش خود مردم است.اما تا برنامه ریزی مدبرانه فاصله زیادی داریم باید با همراهی و تدبیربلند مدت به این مراسم نگاه کنیم. مطالب فوق در نوع خودش ابتکار جالبی است و بسیار کاربردی است.

 2. روح الله گفت:

  خیلی باید تبلیغ و فرهنگ سازی کرد تا روضه های صبح بهتر دیده بشودآفت مراسم صبح خیلی کم تر است و برکتش زیاد. مامردم خواب زده ایم.

 3. احمد گفت:

  یک سری مراسم هست که برقرارشده اند که صرفا جهت اطلاعشان باید مزیت های روضه صبح راگفت تا برای روضه شبانه هم در حد امکان تدبیرکنند یک قسم دیگر کارترویجی وتبلیغی است تا افراد علاقه مند جدید به سمت مجالس صبحگاهی بروند از طریق توجیه روحانیون و سازمان تبلیغات امور مساجد و کانون های فرهنگی و محافل دانشگاهی که به نظرم مجالس صبحگاهی برایشان جاذبه بهتری خواهد داشت.

 4. احمدرضا گفت:

  مجالس مذهبی به صورت سنتی راهکارهای کلیشه شده خودشان را دارند یعنی سخنران و روضه خوانهای و مخاطب شان در هر محلی مشخص است و عمدتا همدیگر را می شناسند مخصوصا در محلات قدیمی، کمیت عددی شان شاید خیلی نباشد اما کیفیت و تاثیر گذاری شان خیلی بالاست.به روز نمودن این مجالس احتیاج به کار پیوسته و بلند مدت علمی با راهکارهای عملی و کاربردی دارد.

 5. سعید گفت:

  تا به حال از این زاویه به موضوع توجه نکرده بودم

 6. بانو گفت:

  باسلام.
  مطالب بیان شده از دونظر قابل تامل می باشد:
  ۱_از نظر تغذیه اسلامی و طب سنتی مطالب پیشنهادی بسیار قابل توجه می باشد.
  از عدم صرف شام سنگین در ساعات انتهایی شب تا صرف صبحانه و سحرخیزی که همگی به صحت جسم کمک شایانی میکند.
  ۲_از نظر ارائه مطالب تحت عنوان روضه و منبر در ساعات ابتدایی صبح که گیرایی ذهن بیشتر از ساعات انتهایی شب می باشد و اینکه بانشاط معنوی ایجاد شده روز خودراشروع خواهیم کرد و مطالب گفته شده در اینگونه مجالس را در طول روز به کارخواهیم بست ان شاالله.
  امیدواریم باترویج اینگونه مطالب, مراسم های مذهبی به نحو احسن و بابیشترین بازده انجام پذیرند.

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق