دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: فرهنگ و هنر
چاپ خبر
۱۳:۱۶ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۲
 حسین ابن علی (ع) مصداق نفس مطمئنه در قرآن   

یادداشت رسول رئیسی برای «امام حسین در قرآن»

به گزارش ندای اصفهان ، از شهید حریرچیان تا به امروز چهار کتاب منتشر شده است. «آیینه دار جمال»، «نجوای طاعت» و  «نیایش عرفان» سه دفتر منتشر شده از مجموعه سخنرانی‌های شهید سید مهران حریرچیان در سال های اخیر است. کتاب «امام حسین در قرآن»، به عنوان چهارمین کتاب، مجموعه پنج جلسه سخنرانی مرحوم حریرچیان است که پیرامون شخصیت امام حسین (ع) بیان شده است.
البته جلسه آخر بیشتر پیرامون امام زمان است ولی با این وجود در این کتاب آمده است. موضوع کتاب، نفس مطمئنه و مراتب و مراحل تحصیل آن است. نویسنده کتاب در صدد تبیین نسبت هر کدام از موارد مذکور با شخصیت امام حسین است و بیان می کند که اگر ایشان دارای این ویژگی ها نبودند عملا قادر به برپا کردن نهضت عاشورا نمی شدند و همچنین حضرت زینب نیز به تبع ایشان دارای این ویژگی ها بودند، چرا که در غیراین صورت ابلاغ پیام عاشورا از کربلا تا شام از عهده ایشان ساخته نبود.
حریرچیان در ابتدا پنج نوع تقسیم بندی بر اساس قرآن برای انسان مطرح می نماید. در اولین تقسیم بندی نویسنده دو وجه «زشت و زیبا» برای انسان در نظر می گیرد. وی درباره انسان زیبا به آیه «و لقد کرمنا بنی آدم» و درباره انسان زشت به آیه «قتل الانسان ما اکفره» اشاره می کند.
در تقسیم بندی نوع دوم انسان دارای وجه «نفس و عقل» در نظر گرفته می شود. نویسنده معتقد است اگر انسان از نفس تبعیت کند، جایگاه او «اسفل السافلین» و اگراز عقل تبعیت کند «احسن التقویم» است.
در سومین تقسیم بندی حریرچیان سه بعد برای انسان در نظر می گیرد که عبارت است از «نفس، مثال و عقل» که اشاره ای به دنیا، برزخ وآخرت است.
تقسیم بندی نوع چهارم شامل چهار وجه «طبیعی، غریزی، ایمانی و کلیه الهی» برای انسان است.
پنجمین تقسیم بندی نیز عبارت است از «ظاهر، باطن، قلب، روح و سر» که نویسنده جداگانه به بررسی هر کدام از این مراتب می پردازد.
همچنین آقای حریرچیان به یک نوع تقسیم بندی دیگری اشاره می کند که معتقد است امام خمینی هم به آن اشاراتی داشته اند که عبارت است از تقسیم بندی « حفا و اختفا».
نویسنده در ادامه این چنین نتیجه گیری می کند که هر اتفاقی که برای نفس بیفتد در همه مراتب و مراحل دیگر هم تاثیر گذار است و به همین علت نفس از اهمیت و جایگاه ویژه ای برخوردار است.
همچنین کتاب امام حسین در قرآن شامل یک سری نکات و دستورالعمل های اخلاقی است که برای انسان اهل سلوک بسیار راه گشا است. به عنوان مثال، مرحوم حریرچیان بیان می کند که بهتر است انسان سالک به جای افزایش کمیت عبادت، به ارتقاء سطح کیفیت آن بپردازد.
نویسنده معتقد است که قلب صفحه ای است که قلم آن چشم است و در ادامه بر کنترل نگاه تاکید می کند. یکی دیگر از نکاتی که مرحوم حریرچیان به بررسی آن پرداخته، عبارت است از تحقیر دنیا برای رسیدن به محبت اهل بیت علیهم السلام.
وی معتقد است وقتی دنیا در چشم انسان کوچک شود راه برای محبت اهل بیت به قلب او باز می گردد. نویسنده همچنین به بررسی انواع زندگی در دنیا می پردازد و در یک تقسیم بندی حیات طیبه را در برابر حیات دنیوی قرار می دهد. در مجموع این کتاب در بررسی و شناخت نفس مطمئنه در قرآن و معرفی امام حسین به عنوان مصداق حقیقی آن بسیار مفید است.
یکی از ویژگی های برجسته این کتاب، مستند بودن آن است و به نظر من کمتر سخنرانی ای می توان یافت که از نظر منابع تا این حد غنی باشد. لازم به ذکر است که این کتاب برای جوانانی که در راه سیر و سلوک سر در گم هستند یک منبع بسیار مفید و راه گشا است.
سید مهران حریرچیان در سال ۸۸ و در سن ۴۴ سالگی پس از طی یک دوره طولانی بیماری که عمدتا ناشی از عوارض دوران دفاع مقدس بود، به فیض شهادت نائل شد و در گلستان شهدای اصفهان به خاک سپرده شد. از آن عزیز سفرکرده بالغ بر پانصد جلسه سخنرانی در زمینه مسائل مذهبی و اعتقادی به یادگار مانده است که حاوی بیان استدلالی و عقلانی از اسلام است. همچنین حریرچیان از فعالین برجسته فرهنگی شهر بود که عمر خود را در راستای تربیت نفوس وقف نمود و علاوه بر سخنرانی ها و یادداشت ها، شاگردان فراوانی از ایشان به یادگار ماندند که هر یک به سهم خود بخشی از سیر شخصیتی خود را مدیون مهران حریرچیان بودند.

اتمام پیام/

منبع: روزنامه اصفهان زیبا

برچسب‌ها:

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز