پنجشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۶:۴۹ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۴

حیدریآخرین جزئیات از اربعین ۹۸

ایجاد سه ظرفیت جدید برای عزیمت زائران به عراق

مدیر کل امور مرزی وزارت کشور گفت: با استفاده از ظرفیت‌ها می‌توانیم از مرزهای سومار، مهران، شلمچه و چذابه استفاده کنیم.

به گزارش ندای اصفهان،شهریار حیدری مدیر کل امور مرزی وزارت کشور  درباره آخرین وضعیت اربعین ۹۸ گفت: بعد از پایان مراسم اربعین ۹۷ تاکنون ستاد اربعین  ۵ جلسه را برگزار کرده و همچنین شورای راهبردی اربعین هم ۲ جلسه را با حضور اعضا تشکیل داده‌ است.

مدیر کل امور مرزی وزارت کشور با اشاره به اینکه تلاش کردیم تا نقاط ضعف برگزاری اربعین ۹۷ را اصلاح کنیم، افزود: البته نقاط ضعف به‌وجود آمده، به منزله ضعف دستگاه‌های اجرایی نبود بلکه هدف ما ارتقای کیفیت در برگزاری مراسم اربعین حسینی است. یعنی اگر خودرویی می‌بایست ظرف مدت یک ساعت به مرز برسد، اگر این زمان یک ساعت و ده دقیقه می‌شد، ما آن ده دقیقه را ضعف تلقی می‌کردیم. این نقاط ضعف به دستگاه‌ها ابلاغ شده که حتما در برنامه سال ۹۸ مدنظر قرار می‌گیرد.

حیدری با بیان اینکه ما دستور العمل مشخصی را برای برگزاری مراسم اربعین تهیه کرده‌ایم، گفت: این دستور العمل برای شهرستان، استان‌ها و کمیته‌های ۱۳ گانه ستاد مرکزی اربعین حسینی تدوین شده و این دستورالعمل‌ها برای هر کمیته مشخص شده است؛ ستاد شهرستان‌ها سال گذشته به مباحث اربعین ورود کردند، اما امسال دستور داده‌ایم تا جدی‌تر و رسمی‌تر برای ساماندهی اعزام زائرین ورود کنند.

وی با اشاره به جنبه‌های فرهنگی موجود در دستورالعمل‌های سال آینده  اظهار کرد: رویکرد دیگر بحث پشتیبانی علمی و فرهنگی مراسم اربعین است. ما یک شورای راهبردی داریم که متشکل از نخبگان فرهنگی و اجتماعی است. این افراد از دانشگاه‌های مختلف بوده و شامل افراد حقیقی و حقوقی است که  به منظور اظهار نظر پیرامون بهتر برگزار شدن مراسم اربعین دعوت می‌شوند. ما بر آنیم تا  مراسم اربعین را در سطح بین المللی برگزار کنیم و به همین منظور  نقطه نظر‌هایی را از این عزیزان دریافت و آن‌ها را عملیاتی می‌کنیم.

 مواکب برای اربعین  سال آینده ساماندهی  می‌شوند

وی در ادامه بیان کرد:  اما یک رویکرد جدیدتر بحث نحوه جمع آوری کمک‌های مردمی است. ان شاءالله قرار است این موضوع در قالب یک هیئت‌ امنا در سطح شهرستان، استان و مرکز شکل بگیرد و حمایت‌های مردم از مواکب و زائرین نهادینه شود. همچنین مسیر‌ها و هزینه‌ها به صورت مشخص در چارچوب تعریف شده تعیین شود که ان شاالله اربعین ۹۸ با کیفیت بهتر برگزار خواهد شد.

حیدری در ادامه افزود: جلسه‌ای قرار است در آینده با عوامل اجرایی دولت عراق برگزار شود تا ان شاءالله اگر ضعفی در عراق وجود دارد ، دولت عراق هم در راستای برطرف‌کردن نقاط ضعف، روان سازی و خدمات بهتر به زائرین برنامه ریزی کند.

استفاده از  مرز سومار و مرز خسروی برای اربعین ۹۸

مدیر کل امور مرزی درباره تسهیل در تردد زائرین حسینی گفت: درحال ایجاد ظرفیت جدید در مرز‌های مشترک با کشور عراق هستیم. ان شاءالله اگر بازارچه چیلات و بازارچه چنگوله در استان ایلام و مرز خسروی در استان کرمانشاه رسمی شود، سه ظرفیت جدید به مرز‌های ما داده می‌شود. قطعا در آن زمان می‌توانیم از مرزهای سومار، مهران، شلمچه و چذابه استفاده کنیم.

وی در ادامه بیان کرد: با فعالیت دو بازارچه‌ی استان ایلام، فعالیت‌های تجاری از مرز مهران به مرز چیلات و چنگوله انتقال پیدا می‌کند و قطعا روان سازی زائرین در بهترین شرایط و با امکانات بیشتری انجام خواهد گرفت.

حیدری درباره استفاده از ظرفیت هوایی در اربعین حسینی گفت: ما به سازمان هواپیمایی اعلام کرده‌ایم که از هم اکنون برای اربعین سال ۹۸ برنامه ریزی کنند و زمان بیشتری را برای زائرین  قائل شوند. به‌علاوه همانند سال گذشته که  قیمت مناسبی را اعلام کرده و با ما همکاری کردند، امسال هم این همکاری را ادامه دهند.

مدیر کل امور مرزی درباره استفاده از ظرفیت خطوط ریلی در اربعین سال آینده افزود: امسال قرار است خط ریلی خرمشهر به بصره افتتاح شود و این دو شهر به یکدیگر اتصال پیدا کنند تا ما از ظرفیت ریلی هم برای اربعین استفاده کنیم.

وی درباره ظرفیت دریایی اربعین ۹۸ گفت: سال ۹۷ امکان سفر با کشتی از خرمشهر به بصره فراهم شد، اما متأسفانه استقبال چندانی نداشتیم، البته  سفر دریایی به عنوان یک ظرفیت تعیین شده است و ما قطعا از ظرفیت‌های هوایی، زمینی، دریایی و ریلی برای اربعین ۹۸ استفاده خواهیم کرد.

انتهای پیام/

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715