شنبه ۰۳ آبان ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اقتصادی
چاپ خبر
۱۷:۳۱ - ۱۳۹۷/۱۲/۰۳

جزییات جدید از نوسازی ناوگان هوایی کشور/ هفته آینده هواپیماهای جدید وارد کشور می‌شوند

ایران‌ایر هفته آینده چندین هواپیما با عمر پایین را وارد کشور می‌کند تا مشکل کمبود صندلی‌های مسافری در این شرکت هواپیمای برطرف شود.

به گزارش ندای اصفهان، صنعت هوایی ایران به عنوان مهم‌ترین صنعت حمل و نقل کشور همزمان با اعمال تحریم‌های ظالمانه آمریکا دچار مشکلات بسیار زیادی در بخش قطعات هواپیما و خرید ناوگان هوایی شد.

هم اکنون متوسط عمر میانگین ناوگان هوایی ایران به ۲۶ سال رسیده و در عرف بین‌المللی تمام هواپیما‌های بالای ۲۰ سال جزو ناوگان فرسوده محسوب شده و باید از رده خارج شوند، اما شرکت‌های ایرانی با تحمل مشکلات و هزینه‌های بسیار زیاد سعی کرده‌اند که ناوگان هوایی کشور را سرپا نگه دارند.

پس از لغو کوتاه مدت برخی از تحریم‌ها شرکت‌های هوایی ایران موفق شدند که قطعات بیش از ۲۰ فروند هواپیمای خود را عملیاتی کنند تا در مسیر‌های داخلی و بین‌المللی پرواز کنند و شرکت ایران‌ایر توانست ۱۳ هواپیمای‌ ای تی آر برای پرواز در مسیر‌های کوتاه را وارد کشور کند.

شرکت‌های هواپیمایی دولتی به زودی ناوگان جدیدی را وارد کشور می‌کنند

در همین رابطه محمد رضایی کوچی رئیس کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه شرکت‌های هواپیمای دولتی ایران از جمله ایران‌ایر و آسمان در تلاش هستند که هواپیما‌های با عمر کمتر از ۲۰ سال وارد کشور کنند، گفت: هم اکنون شرایط ناوگان حمل و نقل هوایی خوب نیست و این شرکت‌ها در تلاش هستند که بتوانند ناوگان جدیدی وارد کشور کنند و امیدواریم تلاش آنها به نتیجه برسد.

وی گفت: این شرکت‌ها اعلام کردند که تلاش می‌کنیم هواپیما‌های با عمر کمتر از ۲۰ سال را وارد کشور کنیم و این هواپیما‌ها استاندارد‌های ایمنی برای جابه‌جایی مسافران را داشته باشد.

رضایی اظهار کرد: ایران‌ایر هفته آینده چندین هواپیما با عمر پایین را وارد کشور می‌کند تا مشکل کمبود صندلی‌های مسافری در این شرکت هواپیمای برطرف شود.

رئیس کمیسیون عمران مجلس تصریح کرد: شرکت‌های خصوصی هواپیمای با توجه به تجربه‌های گذشته از تحریم‌ها می‌توانند ناوگان هواپیمای لازم خود را تأمین کنند.

وی درباره پرداخت هزینه‌های خرید این هواپیما‌ها گفت: به دلیل آنکه هم اکنون صنعت هوایی کشور با مشکلات بسیار زیادی مواجه است، منابع مالی برای خرید این هواپیما‌ها تأمین می‌شود.


بیشتر بخوانید:  فعالیت شبانه‌روزی دادسرای فرودگاه امام(ره) در ایام نوروز 


۱۴۰ فروند هواپیمای عملیاتی برای پرواز‌های هوایی در مسیر‌های داخلی و خارجی وجود دارد

در ادامه مقصود اسعدی سامانی دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی با بیان اینکه شرکت‌های هواپیمایی در تلاش هستند که کمبود ناوگان هوایی موجود در تعطیلات نوروز را برطرف کنند، گفت: شرکت‌های هواپیمایی از حداکثر ظرفیت خود برای انجام پرواز با کیفیت استفاده می‌کنند.

وی گفت: محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی چندی پیش اعلام کرد که هواپیما‌های خوب و مناسبی  وارد ناوگان هوایی کشور می‌شود.

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی تصریح کرد: هم اکنون ۱۴۰ فروند هواپیمای عملیاتی برای پرواز‌های هوایی در مسیر‌های داخلی و خارجی وجود دارد و شرکت‌ها تلاش می‌کنند که مشکل کمبود ناوگان را برطرف کنند.

سامانی با بیان اینکه آمریکا نهایت تلاش خود را برای تهدید این ناوگان هوایی در نظر گرفته است، گفت: شرکت‌های هواپیمایی برنامه‌ای برای دور زدن تحریم‌های آمریکا دارند، اما به دلایل امنیتی نمی‌توانیم این راهکار‌ها را بازگو کنیم، اما مطمئن باشید که شرکت‌های هواپیمایی سعی دارند ناوگان حمل و نقلی خود را نوسازی کنند.

شرکت‌های هواپیمایی آزاد هستند با کمپانی‌های سازنده و فروش هواپیما وارد مذاکره شود

در ادامه رضا جعفرزاده سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری با بیان اینکه در چند سال گذشته برای ورود ناوگان‌های هوایی به کشور محور‌های اساسی را دنبال می‌کنند، گفت: توسعه ناوگان هوایی، تجهیز فرودگاه‌ها و آموزش از مهم‌ترین محور‌هایی است که سازمان هواپیمایی دنبال می‌کند و نحوه اجرایی شدن آنها را از طریق شرکت‌های هواپیمایی پیگیر است.

وی با اشاره به اینکه سازمان هواپیمایی تنها اقدامات کارشناسی را انجام می‌دهد، گفت: شرکت‌های هواپیمایی باید الزاماتی را که سازمان هواپیمایی برای ورود هواپیما‌ها عرضه کرده است را رعایت کنند و تمام ناوگان حمل و نقل باید استاندارد‌های ایمنی را داشته باشند.

وی توضیح داد: شرکت‌های هواپیمایی آزاد هستند با کمپانی‌های سازنده و فروش  هواپیما وارد مذاکره شوند و آنها باید پاسخگوی مطالبات مردم برای ناوگان هوایی باشند.

بر اساس برآورد‌های رسمی وزارت راه و شهرسازی ناوگان هوایی کشور در ۱۰ سال پیش رو به حدود ۵۰۰ فروند هواپیما نیاز دارد به طوری که ورود ۱۶ فروند هواپیما منجر به حل مسئله صنعت هوایی نشده و همچنان نیازمندی‌هایی در این زمینه وجود دارد.

به گفته بسیاری از کارشناسان صنعت هوایی از آنجا که اغلب قطعات هواپیما توسط شرکت‌های آمریکایی ساخته شده نمی‌توان انتظار داشت که با اجرای ساز و کار مالی ایران و اروپا شاهد فروش قطعات، تجهیزات و ناوگان نو به ایران باشیم، زیرا که فروش آنها به ایران نیازمند مجوز اوفک است.

انتهای پیام/

منبع:باشگاه خبرنگاران جوان

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715