جمعه ۱۴ آذر ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اقتصادی
چاپ خبر
۱۰:۲۵ - ۱۳۹۷/۱۱/۱۸

در منزل هم می‌توان مزرعه داشت

پرورش گیاهی زیبا و خوشمزه در منزل

اگر شرایط رشد فلفل دلمه‌ای را در منزل فراهم کنید، می‌توانید فلفل دلمه‌ای‌های بسیار خوشمزه و زیبایی در مزرعه کوچک خانگی خود داشته باشید.

به گزارش ندای اصفهان،کاشت فلفل دلمه‌ای در منزل سخت‌تر از کاشت آن در بیرون از منزل نیست و اگر شرایط رشد را برای آن فراهم کنید می‌توانید فلفل دلمه‌ای‌های بسیار خوشمزه و زیبایی را از مزرعه کوچک خانگی خود برداشت و مصرف کنید.

سخت‌ترین کار در پرورش انواع فلفل مرطوب و گرم نگه‌داشتن گیاه فلفل است که با انجام تمهیدات لازم می‌توان به خوبی این مشکل را مدیریت کرد و با آشنایی با گیاه فلفل دلمه‌ای و شرایط پرورش آن، بهترین نتیجه را بدست آورد.

روش کاشت فلفل دلمه‌ای در گلدان

برای کاشت فلفل دلمه‌ای در گلدان بهتر است از بذرهای فلفل دلمه‌ای رنگی و سبز در کنار یکدیگر استفاده شود تا زمانی که گیاه‌ها میوه می‌دهند با رنگ‌های بسیار زیبایشان، محیط منزل را رنگارنگ کنند.

در ابتدا بذرهای فراهم‌کرده را به مدت 2 تا 8 ساعت در ظرفی پر از آب گرم خیس کنید تا پوسته سخت بذرها شکسته شود و سریع‌تر جوانه بزنند، حتی می‌توانید دانه‌ها را به جای آب در چای بابونه بخیسانید تا پوشش دانه بهتر شکسته و در زمان بیشتر صرفه‌جویی شود؛ در مرحله بعدی سینی نشا یا لیوان و گلدان‌های کوچک را با خاک پر و با یک مداد سوراخی به عمق 7 تا 8 میلی‌متر ایجاد کنید.

دانه فلفل را در سوراخ قرار داده و سپس روی آن را با خاک بپوشانید و سینی را در یک جای گرم قرار دهید، زمانی که درجه حرارت خاک 27 درجه سانتی‌گراد باشد بهترین جوانه‌دهی فلفل دلمه‌ای انجام می‌شود به همین منظور سینی نشا را روی یک حصیر گرم و یا مقابل یک پنجره گرم آفتابی قرار دهید، همچنین سطح خاک سینی نشار را مرطوب نگه دارید و زمانی که سطح خاک خشک می‌شود، روی آن آب اسپری کنید ولی خاک را خیس نکنید.

انتقال گیاه به گلدان اصلی

در صورت حفظ شرایط مناسب محیط، 6 تا 8 هفته طول زمان می‌برد تا بذر فلفل دلمه‌ای جوانه بزند، زمانی که بذرها جوانه زد و دو برگ به طور کامل رشد کرد، زمان انتقال گیاه به گلدان اصلی است، برای این کار می‌توان هر جوانه را در یک گلدان 10 سانتی‌متر و یا چند فلفل را با هم در یک گلدان جعبه‌ای بزرگتر کاشت ولی در هر دو صورت باید از یک گلدان با اندازه مناسب استفاده کرد.

پس از انتخاب گلدان، آن را با خاک حاصلخیز و دارای زهکشی بالا پر‌ کنید، ترکیبی از کوکوپیت، پرلیت و خاک مخصوص گلدانی برای کاشت فلفل دلمه‌‌ای در گلدان مناسب است، سپس سوراخ کوچکی که به اندازه عمق و عرض خانه‌های سینی نشا است، در خاک ایجاد کنید و  به آرامی نهال را با خاک اطراف آن و بدون ضربه وارد شدن به ریشه، به گلدان منتقل کنید، اگر چند نهال فلفل را در یک گلدان می‌کارید باید بین هر کدام به اندازه 5 سانتی‌متر فاصله بگذارید و خاک اطراف نهال را به آرامی با دست فشار دهید.

چگونه از گیاه خود مراقبت کنیم؟

فلفل را گرم نگه دارید، درجه حرارت ایده‌آل آن بین 21 تا 27 درجه سانتی‌گراد است، البته بیش حد هم نباید گرم باشد، هرچه هوا گرم‌تر باشد، فلفل طعم تندتری پیدا خواهد کرد، فلفل‌های شیرین و دلمه‌ای دمای 21 تا 25 درجه سانتی‌گراد را دوست دارند، علاوه بر این فلفل به مقدار زیادی نور هم نیاز دارد که با قرار دادن گلدان در یک پنجره آفتابی هم نور و هم حرارت تأمین می‌شود، همچنین استفاده از چراغ فلورسنت هم سودمند است، چراغ را با فاصله 8 سانتی‌متر بالای گیاه قرار دهید و به مدت 14 تا 16 ساعت در روز آن را روشن بگذارید.

هر چند روز یک بار، خاک را به طور کامل خیس کنید و اجازه دهید خاک در بین هر آبیاری خشک شود، یک تا دو هفته بعد از انتقال نشا به گلدان اصلی، گیاه فلفل دلمه‌ای گل می‌دهد، گل‌های فلفل دلمه‌ای در انتهای شاخه‌ها و یا زاویه بین برگ و شاخه به وجود می‌آیند فلفل دلمه‌ای یک گیاه خود گرده‌افشان است و زمانی که گل داد، گرده‌افشانی می‌کند.

برای رشد فلفل PH مناسب خاک 5.5 تا 7.5 است، پس از اندازی‌گری آن، اگر نیاز به افزایش PH بود به خاک آهک و اگر نیاز به کاهش PH بود به خاک کود یا کمپوست اضافه کنید و بعد از این که فلفل‌ها بارور شدند باید برای آن یک تکیه‌گاه ساخت تا ساقه‌ها بتوانند وزن فلفل را تحمل کنند، برای این کار می‌توان از میله‌های چوبی یا فلزی استفاده کرد.

با این حال برای تولید محصول بیشتر می‌توانید به گرده‌افشانی گیاه کمک کنید، به این صورت که با یک قلمو یا گوش پاک‌کن تمیز روی بساک گل‌های نر بکشید و گرده‌ها را به گل ماده منتقل کنید، گرده‌افشانی موجب افزایش محصولات می‌شود.

آفات گیاه فلفل دلمه‌ای

انواع فلفل به طور ذاتی در برابر شته، حشره، لیسه، حشره‌هایی که گیاه را سوراخ می‌کنند از جمله مته‌دهان، کپک، قارچ و آفت بسیار مقاوم است، اما احتمال دچار شدن به این بیماری‌ها هم وجود دارد، بنابراین باید بسیار مراقب گیاه باشید و در مواقع نیاز آن را سم‌پاشی کنید ولی اگر مراقبت بیشتری داشته باشید و از بیمار شدن گیاه جلوگیری کنید می‌توانید بدون سم‌پاسی گیاه اورگانیک و سالم‌تری بدست آورید.

برداشت فلفل دلمه‌ای

از کاشت نشا تا برداشت فلفل 6 تا 10 هفته طول می‌کشد، برداشت را زمانی انجام دهید که 85 درصد رنگ میوه کامل شده باشد، می‌توان در هر هفته یک تا 3 بار محصول خود را برداشت کرد، برای این کار از یک قیچی یا چاقوی تمیز استفاده و فلفل‌ها را با ساقه 2 تا 5 سانتی‌متری جدا کنید.

انتهای پیام/

منبع:فارس

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715