دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۸
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۱۴:۵۳ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۳

رمضان بهار قرآن؛

قرآن از نگاه دانشمندان و بزرگان جهان

حاج اسماعیل دولابی: یک آیه قرآن که نظرت را جلب می کند، تا آن را هضم نکرده ای و نخورده ای و سیراب نشده ای از آن عبور نکن. پاک کردن ته ظرف غذا مستحب است...

ندای اصفهان، حجت الاسلام عبدالغفار امیدوار/

ماه مبارک رمضان بهار قرآن است و بنا بر روایات ثواب قرائت یک آیه از آن معادل ثواب ختم قرآن است. ماه مبارک رمضان قبل از آنکه ماه روزه باشد ماه قرآن است؛ چه اینکه مهم ترین شب های این ماهِ رحمت، لیالی قدر است و لیله القدر شب نزول قرآن است (انا انزلناه فی لیله القدر)؛ شبی که از هزار ماه بالاتر است (لیله القدر خیر من الف شهر) محورش قرآن است.

در قسمت اول (اینجا) از ۵۷ تابلو ناب قرآنی (برگرفته از آیات و روایات) پرده برداری کردیم. در قسمت دوم (اینجا) قرآن را در سیره و کلام بزرگان دین بررسی کردیم و حال نگاه برخی دانشمندان و بزرگان را با هم می خوانیم.

قرآن کریم

 • پروفسور هانری کربن فرانسوی: اگر اندیشه محمد(صل الله علیه و آله) خرافی بود و اگر قرآن او وحی الهی نبود، هرگز جرأت نمی کرد بشر را به علم دعوت کند. هیچ بشری و هیچ طرز فکری به اندازه محمد(صل الله علیه و آله) و قرآن، به دانش دعوت نکرده اند تا آنجا که در قرآن نهصد و پنجاه بار از علم و فکر و عقل سخن به میان آمده است.
 • گوته شاعر و نویسنده معروف آلمانی: سالیانی دراز کشیشان از خدا بی خبر ما را از پی بردن به حقایق قرآن مقدس و عظمت آورنده آن دور نگه داشته اند. اما هر قدر که ما قدم در جاده علم و دانش نهاده ایم و پرده تعصب را دریده ایم، عظمت احکام مقدس قرآن، بهت و حیرت عجیبی در ما ایجاد نموده است. به زودی این کتاب توصیف ناپذیر، محورافکار مردم جهان می گردد.
 • آلبرت اینشتین: قرآن کتاب جبر یا هندسه نیست، مجموعه ای از قوانینی است که بشر را به راه صحیح؛ راهی که بزرگترین فلاسفه و دانشمندان دنیا از تعریف و تعیین آن عاجزند هدایت می کند.
 • پرفسور آرتو آربری (از مترجمان مشهور قرآن به زبان انگلیسی است): زمانی که به پایان ترجمه قرآن نزدیک می شدم سخت در پریشانی به سر می بردم اما قرآن آن چنان آرامش خاطری به من می بخشید که برای همیشه به خاطر خواهم داشت. من در حالی که مسلمان نیستم قرآن را خواندم تا آن را درک کنم و به تلاوت آن گوش دادم تا مجذوب آهنگ های نافذ و مرتعش کننده اش شوم و تحت تاثیر آهنگش قرار گیرم و به کیفیتی که مسلمانان واقعی و نخستین داشتند نزدیک گردم تا آن را بفهمم.
 • راکستون، خاورشناس و محقق اسکاتلندی که در زمینه مسائل قرآنی مطالعاتی داشته است می‌نویسد: سالیان درازی در جستجوی حقیقت بودم تا اینکه حقیقت را در اسلام یافتم. پس قرآن مقدس را دیدم و شروع به خواندن آن کردم. او بود که تمام سؤالات مرا جواب گفت. قرآن ابهت و ترس در انسان ایجاد می‌کند و با این روش ثابت می‌کند که هر چه می‌فرماید راست است.
 • لوارو ماچوردوم کومینز، شاعر، نویسنده، روزنامه نگار و محقق اسپانیایی می‌گوید:
  عده‌ای از من خواستند بعضی از سوره‌های قرآن را برایشان ترجمه کنم، من هم سوره کوتاهی را انتخاب نمودم؛ سوره توحید را که از یگانگی خداوند می‌گوید. این سوره و موسیقی آن آنچنان زیبا بود که برای من شاعر بسیار مهم بود. همچنین سوره فاتحه‌الکتاب را که درباره جهانی بودن خداوند است ترجمه کردم. به این ترتیب بود که جهانی بودن و یگانگی خداوند مرا به این نتیجه رساند که این دین مردمی‌ترین و منطقی‌ترین دین برای از بین بردن ناآرامی‌ها و مشکلات امروزی است.
 • ارنست رنان، نویسنده، مورخ و متفکر بزرگ فرانسوی که علاوه بر بسیاری از فعالیت‌های علمی و تاریخی، تألیفاتی در خصوص زبان‌های سامی دارد، می‌گوید: در کتابخانه شخصی من هزاران جلد کتاب سیاسی، اجتماعی، ادبی و غیره وجود دارد که همه آنها را بیشتر از یکبار مطالعه نکرده‌ام و چه بسا کتاب‌هایی که فقط زینت کتابخانه من می‌باشند. ولی یک جلد کتاب است که همیشه مونس من است و هر وقت خسته می‌شوم و می‌خواهم درهایی از معانی و کمال بر روی من باز شود آن را مطالعه می‌کنم و از مطالعه زیاد آن خسته و ملول نمی‌شوم. این کتاب، قرآن؛ کتاب آسمانی است.

ویل دورانت شرق شناس آمریکایی، اظهار می دارد: در قرآن، قانون و اخلاق یکی است. رفتار دینی در قرآن، شامل رفتار دنیوی هم می شود و همه امور آن از جانب خداوند و به طریق وحی آمده است. قرآن در جان های ساده، عقایدی آسان و دور از ابهام پدید می آورد که از رسوم و تشریفات ناروا آزاد است.

 • سعدی شیرازی: مراد از نزول قرآن، تحصیل سیرت خوب است نه ترتیل سورت. (مکتوب گلستان سعدی/باب ۸)
 • مرحوم حاج اسماعیل دولابی (رحمه الله): قرآن نامه دوست است و زبان اهل محبّت، زبان اشاره است؛ اشارت را اهل محبت درک می کنند. اگر اهل محبت شدی قرآن را خواهی فهمید. (مصباح الهدی/ج۱/ص۴۳۷)
 • حاج اسماعیل دولابی (ره) می گوید: یک آیه قرآن که نظرت را جلب می کند، تا آن را هضم نکرده ای و نخورده ای و سیراب نشده ای از آن عبور نکن. پاک کردن ته ظرف غذا مستحب است. پیامبر اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) ظرفی را که در آن غذا میل می فرمود تا آخرین ذرات غذا را چنان می خوردند که نیازی به شستن نداشت! (مصباح الهدی/ج۱/ص ۴۳۷)
 • حجت الاسلام احمد عابدینی: قرآن علم خداست.

ذکر چند خاطره قرآنی:

 • – طلبه که بودم همکلاسی داشتم که همیشه قرآن به دست داشت و جز در مواردی که مناسب شأن قرآن نبود قرآن را از خودش جدا نمی کرد. گفتم چرا همیشه قرآن را همراه خودت این طرف و آن طرف می بری؟ شما که همیشه قرآن نمی خوانی! گفت: می خواهم از این طریق قرآن را تبلیغ کرده باشم.
 • – دوستی داشتم که می گفت: من جز قرآن نمی توانم کتاب دیگری بخوانم آخر هرموقع می خواهم کتابی بخوانم چشمم که به قرآن می افتد مشغول خواندن قرآن می شوم.
 • – در همسایگی ما مرد فقیری بود که در اثر تصادف یک چشمش را از دست داد و چشم دیگرش هم ضعیف شده بود. روزی به منزلشان رفتم و دیدم قرآن بزرگ و زیبایی خریده گفتم هدیه آن چند؟ گفت ۱۵۰۰۰۰ تومان. گفتم: آخر شما با این وضع… حرفم را قطع کرد و گفت: باشه! علی ای حال قرآن خواندن نباید قطع شود برای اینکه بتوانم قرآن بخوانم مجبور شدم یک کتاب بزرگ با کاغذ گلاسه بگیرم.
 • – همکاری داشتم که در اثر بیماری به عمل سنگینی نیاز داشت. می گفت: خیلی استرس داشتم لذا به قرآن پناه بردم. خواندن قرآن به من آرامش داد. هنگام جراحی پزشک معالج متوجه می شود که در تشخیص اشتباه کرده و دستور داد ۴۰۰۰۰۰۰ تومان وسائل مورد نیاز عمل را که خریده بودم برگردانند. بحمدالله با یک عمل ساده مشکل من برطرف شد اما بعد از آن دیگر هرگز از قرآن جدا نشدم.

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

 1. آیناز گفت:

  قرآن کتاب آرام بخش دلهاست
  نزدیکترین دوست ماانسان ها قرآن است
  قرآن تلفنیست که برای برقراری ارتباط ما با خداست

 2. 👼👼 گفت:

  قرآن پاکترین دوست است

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به همدیگر «همکلاسی» هدیه بدهیم!
اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به همدیگر «همکلاسی» هدیه بدهیم!
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق