شنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۱۴:۵۳ - ۱۳۹۴/۰۴/۱۳

رمضان بهار قرآن؛

قرآن از نگاه دانشمندان و بزرگان جهان

حاج اسماعیل دولابی: یک آیه قرآن که نظرت را جلب می کند، تا آن را هضم نکرده ای و نخورده ای و سیراب نشده ای از آن عبور نکن. پاک کردن ته ظرف غذا مستحب است...

ندای اصفهان، حجت الاسلام عبدالغفار امیدوار/

ماه مبارک رمضان بهار قرآن است و بنا بر روایات ثواب قرائت یک آیه از آن معادل ثواب ختم قرآن است. ماه مبارک رمضان قبل از آنکه ماه روزه باشد ماه قرآن است؛ چه اینکه مهم ترین شب های این ماهِ رحمت، لیالی قدر است و لیله القدر شب نزول قرآن است (انا انزلناه فی لیله القدر)؛ شبی که از هزار ماه بالاتر است (لیله القدر خیر من الف شهر) محورش قرآن است.

در قسمت اول (اینجا) از ۵۷ تابلو ناب قرآنی (برگرفته از آیات و روایات) پرده برداری کردیم. در قسمت دوم (اینجا) قرآن را در سیره و کلام بزرگان دین بررسی کردیم و حال نگاه برخی دانشمندان و بزرگان را با هم می خوانیم.

قرآن کریم

 • پروفسور هانری کربن فرانسوي: اگر انديشه محمد(صل الله علیه و آله) خرافي بود و اگر قرآن او وحي الهي نبود، هرگز جرأت نمي کرد بشر را به علم دعوت کند. هيچ بشري و هيچ طرز فکري به اندازه محمد(صل الله علیه و آله) و قرآن، به دانش دعوت نکرده اند تا آنجا که در قرآن نهصد و پنجاه بار از علم و فکر و عقل سخن به ميان آمده است.
 • گوته شاعر و نويسنده معروف آلماني: ساليانی دراز کشيشان از خدا بي خبر ما را از پي بردن به حقايق قرآن مقدس و عظمت آورنده آن دور نگه داشته اند. اما هر قدر که ما قدم در جاده علم و دانش نهاده ايم و پرده تعصب را دريده ايم، عظمت احکام مقدس قرآن، بهت و حيرت عجيبي در ما ايجاد نموده است. به زودي اين کتاب توصيف ناپذير، محورافکار مردم جهان مي گردد.
 • آلبرت اينشتين: قرآن کتاب جبر يا هندسه نيست، مجموعه اي از قوانیني است که بشر را به راه صحيح؛ راهي که بزرگترين فلاسفه و دانشمندان دنيا از تعريف و تعيين آن عاجزند هدايت مي کند.
 • پرفسور آرتو آربری (از مترجمان مشهور قرآن به زبان انگليسي است): زماني که به پايان ترجمه قرآن نزديک مي شدم سخت در پريشاني به سر مي بردم اما قرآن آن چنان آرامش خاطري به من مي بخشيد که براي هميشه به خاطر خواهم داشت. من در حالي که مسلمان نيستم قرآن را خواندم تا آن را درک کنم و به تلاوت آن گوش دادم تا مجذوب آهنگ هاي نافذ و مرتعش کننده اش شوم و تحت تاثير آهنگش قرار گيرم و به کيفيتي که مسلمانان واقعي و نخستين داشتند نزديک گردم تا آن را بفهمم.
 • راکستون، خاورشناس و محقق اسکاتلندي که در زمينة مسائل قرآني مطالعاتي داشته است مي‌نويسد: ساليان درازي در جستجوي حقيقت بودم تا اينکه حقيقت را در اسلام يافتم. پس قرآن مقدس را ديدم و شروع به خواندن آن کردم. او بود که تمام سؤالات مرا جواب گفت. قرآن ابهت و ترس در انسان ايجاد مي‌کند و با اين روش ثابت مي‌کند که هر چه مي‌فرمايد راست است.
 • لوارو ماچوردوم کومينز، شاعر، نويسنده، روزنامه نگار و محقق اسپانيايي مي‌گويد:
  عده‌اي از من خواستند بعضي از سوره‌هاي قرآن را برايشان ترجمه کنم، من هم سوره کوتاهي را انتخاب نمودم؛ سوره توحيد را که از يگانگي خداوند مي‌گويد. اين سوره و موسيقي آن آنچنان زيبا بود که براي من شاعر بسيار مهم بود. همچنين سوره فاتحة‌الکتاب را که درباره جهاني بودن خداوند است ترجمه کردم. به اين ترتيب بود که جهاني بودن و يگانگي خداوند مرا به اين نتيجه رساند که اين دين مردمي‌ترين و منطقي‌ترين دين براي از بين بردن ناآرامي‌ها و مشکلات امروزي است.
 • ارنست رنان، نويسنده، مورخ و متفکر بزرگ فرانسوي که علاوه بر بسياري از فعاليت‌هاي علمي و تاريخي، تأليفاتي در خصوص زبان‌هاي سامي دارد، مي‌گويد: در کتابخانه شخصي من هزاران جلد کتاب سياسي، اجتماعي، ادبي و غيره وجود دارد که همة آنها را بيشتر از يکبار مطالعه نکرده‌ام و چه بسا کتاب‌هايي که فقط زينت کتابخانه من مي‌باشند. ولي يک جلد کتاب است که هميشه مونس من است و هر وقت خسته مي‌شوم و مي‌خواهم درهايي از معاني و کمال بر روي من باز شود آن را مطالعه مي‌کنم و از مطالعه زياد آن خسته و ملول نمي‌شوم. اين کتاب، قرآن؛ کتاب آسماني است.

ویل دورانت شرق شناس آمريکايي، اظهار مي دارد: در قرآن، قانون و اخلاق يکي است. رفتار ديني در قرآن، شامل رفتار دنيوي هم مي شود و همه امور آن از جانب خداوند و به طريق وحي آمده است. قرآن در جان هاي ساده، عقايدي آسان و دور از ابهام پديد مي آورد که از رسوم و تشريفات ناروا آزاد است.

 • سعدی شیرازی: مراد از نزول قرآن، تحصیل سیرت خوب است نه ترتیل سورت. (مکتوب گلستان سعدی/باب ۸)
 • مرحوم حاج اسماعیل دولابی (رحمه الله): قرآن نامه دوست است و زبان اهل محبّت، زبان اشاره است؛ اشارت را اهل محبت درک می کنند. اگر اهل محبت شدی قرآن را خواهی فهمید. (مصباح الهدی/ج۱/ص۴۳۷)
 • حاج اسماعیل دولابی (ره) می گوید: یک آیه قرآن که نظرت را جلب می کند، تا آن را هضم نکرده ای و نخورده ای و سیراب نشده ای از آن عبور نکن. پاک کردن ته ظرف غذا مستحب است. پیامبر اکرم (صلّی الله علیه و آله و سلّم) ظرفی را که در آن غذا میل می فرمود تا آخرین ذرات غذا را چنان می خوردند که نیازی به شستن نداشت! (مصباح الهدی/ج۱/ص ۴۳۷)
 • حجت الاسلام احمد عابدینی: قرآن علم خداست.

ذکر چند خاطره قرآنی:

 • – طلبه که بودم همکلاسی داشتم که همیشه قرآن به دست داشت و جز در مواردی که مناسب شأن قرآن نبود قرآن را از خودش جدا نمی کرد. گفتم چرا همیشه قرآن را همراه خودت این طرف و آن طرف می بری؟ شما که همیشه قرآن نمی خوانی! گفت: می خواهم از این طریق قرآن را تبلیغ کرده باشم.
 • – دوستی داشتم که می گفت: من جز قرآن نمی توانم کتاب دیگری بخوانم آخر هرموقع می خواهم کتابی بخوانم چشمم که به قرآن می افتد مشغول خواندن قرآن می شوم.
 • – در همسایگی ما مرد فقیری بود که در اثر تصادف یک چشمش را از دست داد و چشم دیگرش هم ضعیف شده بود. روزی به منزلشان رفتم و دیدم قرآن بزرگ و زیبایی خریده گفتم هدیه آن چند؟ گفت 150000 تومان. گفتم: آخر شما با این وضع… حرفم را قطع کرد و گفت: باشه! علی ای حال قرآن خواندن نباید قطع شود برای اینکه بتوانم قرآن بخوانم مجبور شدم یک کتاب بزرگ با کاغذ گلاسه بگیرم.
 • – همکاری داشتم که در اثر بیماری به عمل سنگینی نیاز داشت. می گفت: خیلی استرس داشتم لذا به قرآن پناه بردم. خواندن قرآن به من آرامش داد. هنگام جراحی پزشک معالج متوجه می شود که در تشخیص اشتباه کرده و دستور داد 4000000 تومان وسائل مورد نیاز عمل را که خریده بودم برگردانند. بحمدالله با یک عمل ساده مشکل من برطرف شد اما بعد از آن دیگر هرگز از قرآن جدا نشدم.

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

 1. آیناز گفت:

  قرآن کتاب آرام بخش دلهاست
  نزدیکترین دوست ماانسان ها قرآن است
  قرآن تلفنیست که برای برقراری ارتباط ما با خداست

 2. 👼👼 گفت:

  قرآن پاکترین دوست است

 3. محمد گفت:

  قرآن نور خداوند است که به قلب مومنین تابیده می شود

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715