پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۳:۱۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۶

دکتر حسین ابراهیمی ناغانی

قدرت تعامل اجتماعی شاهین شهر راتبدیل به شهری خلاق وباسواد کرده است

عدم تحقق و توسعه "هویت اجتماعی شاهین شهر" و راهکارهای ایجاد و نهادینه کردن آن در زمینه و متن کنشگری اجتماعی شاهین شهر دغدغه ای است که سالیان سال دکتر ابراهیمی بر روی آن کار میکند و نخبگان شهر را متوجه این فقدان کرده است.

به گزارش ندای اصفهان،دکتر ابراهیمی که چندگاهی است کسوت ریاست شورای شهر بر دوش انداخته، در نشستی صمیمانه با دانش آموزان دعوت شده به صحن شورا، گریزی به مباحث شهروندی زد و قفلی را گشود که پشت آن وصفی تازه و بکر بود از کیستی و چیستی شهروندان که در میان  توده ای از سیمان و آهن بنام (شاهین شهر) زندگی می کنند.

گفتگویی که در آن سخن از طرح یک “گفتمان” بود که شاید به جرات بتوان گفت بکر و نو می نمود. گفتمانی که مغفول مانده بود و به زعم دکتر ابراهیمی عامل پس رفت و عدم توفیق شهر و شهروندان شاهین شهر در مناسبات قدرت اجتماعی کلانشهر اصفهان و حتی در سطحی وسیع تر در نظام قدرت اجتماعی کشور بود.

عدم تحقق و توسعه “هویت اجتماعی شاهین شهر” و راهکارهای ایجاد و نهادینه کردن آن در زمینه و متن کنشگری اجتماعی شاهین شهر دغدغه ای ست که سالیان سال دکتر ابراهیمی بر روی آن کار میکند و نخبگان شهر را متوجه این فقدان کرده است.

این استاد دانشگاهی آنهم در این فصل برگ ریزان مدیریت شهری و بیرون زدن بی حواسی عقلا، پنجه سبز کرد تا نکند ما همشهریان در (بی هویتی) مطلق همچنان دوره کنیم شب را و روز را … هنوز را.
او گفت: یکی از دلایل عدم موفقیت شهرهای جدید مثل شاهین شهر این است که از همان ابتداً با نگرشی کالبدی به آن نگریسته شده و نیاز فرهنگی و شهروندی مد نظر نبوده است.

دکتر ابراهیمی افزود: وقتی شهری را صرفاً براساس معیارهای شهرسازی غیر بومی و طراحی صلب و خشک، بدون توجه به عوامل اجتماعی- فرهنگی بسازیم بدیهی است که در دراز مدت دارای مشکلات هویتی خواهد شد.
وی اضافه کرد: حدیث اقوام ساکن در این شهر، حکایت آن مسافری است که دیروز آمد تا چند صباحی اینجا بیتوته کند و پس از گشت وگذار در شهری جدید و گفت و شنود با (دیگران) توشه بردارد و دوباره راهی دیار خود شود اما، از ادامه راه بازماند وماندگار شد.

دکتر ابراهیمی گفت: ما که زمانی برای رهایی از مکان و گریز از سکون، پا در راه نهاده بودیم، هنوز هم مسافران بالقوه و سکنی گزیدگان بالفعلی هستیم که برخیال رفتن و ماندن چیره نگشته ایم، زیرا با آن که ساکن سرزمینی دیگر شده و از رفتن بازمانده ایم ولی انگار نمی توانیم انکار کنیم که خانه، خانه ما شده است و گویا از آغاز به اینجا تعلق داشته ایم.

دکتر ابراهیمی افزود: وقتی نگاه می کنیم به آنچه با خود آورده ایم، به روحیات و خلقیات و خصلت هایمان، یعنی آنچه در این همه سال، نه از ما جدا شدنی بود و نه دور ریختنی. اما گویا با این وجود یک چیزی بنام (رابطه) هنوز ما را در این شهر نگه می دارد.
رئیس شورای شهر گفت: به صراحت می گویم که تصمیم گیرندگان نهایی در روابط شهری مردم هستند و نه آن مهندسانی که شهرها را می سازند واین نشان می دهد قدرت تعاملات اجتماعی شاهین شهر را تبدیل به شهری خلاق وباسواد کرده است

.
وی اضافه کرد: اتفاق مبارکی که در شاهین شهر و در مقابل این مسائل رخ داد قدرت تعامل و تعادل اجتماعات قومی است که توانست شاهین شهر را (یک شهر) نماید. یعنی این نوادگان شرافت بلاد ایران بخوبی آموختند و آموزش دادند که غربت ، صرفاً در مناسبات است که اگر درست تنظیم و باور شود هر دیاری و هر سکونتگاهی را (شهرما) خواهد کرد.

وی سپس به برشماری خصوصیات نیک و ارزنده اقوام ساکن در شاهین شهر پرداخت و افزود: چتر آرامش و رحمتی که بر سر شاهین شهر گسترده شده به درک منطقی ساکنان آن از همزیستی و تعاون و همشهرگری باز می گردد و اگر شاهین شهر را پایتخت اقوام ایرانی لقب داده اند بخاطر همین برکات است.
وی در خاتمه خطاب به دانش آموزان حاضر در جلسه گفت: شاهین شهر شاید به لحاظ ظاهری یک شهر در قد و قواره دیگر شهرهای کشورتلقی شود اما، از جهت روابط شهروندی و تکریم انسان بنظر من یک (مادرشهر) است که شما باید پاسدار ارزش هایش باشید.

انتهای پیام/

منبع:shora.shaahinshahr

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


خرید کتاب پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
خرید کتاب پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
بازی ایرانی منحصر به فرد سفیر عشق
بازی ایرانی منحصر به فرد سفیر عشق
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715