پنج شنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۸
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۰:۲۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۲۴

ساخت مجهزترین آزمایشگاه‌های پلیسی در ناجا؛ دستیابی به مجرمان حرفه‌ای از طریق تار مو و بزاق دهان

فرمانده انتظامی استان اصفهان با اشاره به تحولات گسترده در رویکردها و ساختارهای پلیس نظام جمهوری اسلامی ایران در ۴۰ سال گذشته از ساخت مجهزترین آزمایشگاه‌های پلیسی و عدم وابستگی ناجا به خارج در تامین تجهیزات تخصصی خود خبر داد.

به گزارش ندای اصفهان، سردار مهدی معصوم بیگی در تشریح تحولات نیروی انتظامی در ۴۰ سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی اظهار داشت: رویکردهای پلیس در رژیم گذشته صرفاً سلبی بود و بیشتر با قوه قهریه عمل می‌کرد اما بعد از پیروزی انقلاب در این حوزه تغییرات اساسی به وجود آمد و امروز رویکرد نیروی انتظامی، ایجابی، همراهی با مردم، حل مشکل و حل مسئله است.

وی افزود: همچنین در رژیم طاغوت پلیس مامورِ معذور بود و خودش را بالاتر از مردم می‌دید در حالی که امروز نگاه پلیس به مردم نگاه خادم و مخدومی است و خودش را خدمتگزار مردم می‌داند و به این موضوع نیز افتخار می‌کند.

فرمانده انتظامی استان اصفهان در ادامه ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای گرانقدر نیروی انتظامی در طول ۴۰ سال گذشته، از گسترش فرهنگ جهاد و شهادت به عنوان یکی از مهمترین تحولات پلیس پس از انقلاب یاد کرد و گفت: امروز جانفشانی برای امنیت مردم در بین نیروهای انتظامی به یک ارزش تبدیل شده و این نیروها جانشان را در طبق اخلاص می گیرند تا فدای مردم و ارزش‌های انقلاب شوند.

وی راه اندازی سامانه ۱۹۷ و ایجاد دفتر نظارت همگانی در نیروی انتظامی را تحولی در حوزه پاسخگویی پلیس به مردم عنوان کرد و اظهار داشت: امروز این امکان برای هر شهروندی فراهم شده تا اگر نظری، انتقادی یا پیشنهادی دارد به صورت حضوری، تلفنی یا از طریق نامه به مسئولان این نیرو اعلام کند.

سردار معصوم بیگی راه اندازی سامانه ۱۹۷ این امکان فراهم کرده که ناجا مستمراً عملکرد خود را از دیدگاه مردم که مهمترین ذی نفعان هستند بازخورد گیری کرده و نسبت به اصلاح و کنترل آنها اقدام کند.

وی ادامه داد: در حوزه خدمات دهی و مسئولیت پذیری نیز طی ۴۰ سال گذشته تحولات بزرگی در پلیس نظام جمهوری اسلامی رخ داد که از این جمله می‌توان به راه اندازی سامانه فوریت‌های پلیسی ۱۱۰ اشاره کرد.

بیشتر بخوانید

این مقام ارشد انتظامی استان اصفهان با بیان اینکه در گذشته مردم با مشکلات فراوانی باید خود را به کلانتری رسانده و شکایت خود را مطرح می‌کردند، گفت: امروز نیروی انتظامی با یک شماره تلفن ۳ رقمی به صورت شبانه روز آماده خدمت رسانی به مردم است.

وی بیان کرد: نیروی انتظامی در زمینه کاهش رفت و آمد ها به مراکز انتظامی و صرفه جویی در وقت و هزینه مردم، اقدام به ایجاد دفاتر پلیس +۱۰ در سراسر کشور کرد و امروز شاهد هستیم با استفاده از کمک سیستم‌های الکترونیکی خدمت رسانی پلیس به مردم با سرعت و شتاب بیشتری انجام می‌شود.

فرمانده انتظامی استان به شعار جامعه محوری پلیس اشاره کرد و افزود: در راستای این شعار ساختارهایی همچون معاونت اجتماعی و پلیس پیشگیری به وجود آمد و در حوزه مردمی کردن امنیت هم تشکیلاتی همچون مؤسسات حفاظتی و مراقبتی و پلیس افتخاری  ایجاد شد و امروز مردم می توانند در کنار پلیس برای تولید و حفظ امنیت مشارکت داشته باشند.

وی یکی دیگر از تحولات نیرو انتظامی در تاریخ ۴۰ ساله انقلاب را ایجاد ساختاری به نام پلیس فتا در بدنه این نیرو عنوان کرد و گفت: این پلیس با تکیه بر دانش و تخصص نیروهای خود تهدیدات و آسیب‌های فضای مجازی را به صورت شبانه روز رصد کرده و علاوه بر حراست از امنیت مردم در این فضا سعی می‌کند تا سطح آگاهی و دانش مردم را در این حوزه نیز ارتقا دهد.

سردار معصوم بیگی تصریح کرد: نیروی انتظامی با شعار “ما می‌توانیم” که برگرفته از فرمایشات رهبر کبیر انقلاب است، امروزه عمده تجهیزات تخصصی مورد نیاز خود را در داخل کشور تولید می کند.

وی با بیان اینکه ناجا امروز در تامین تجهیزات تخصصی خود هیچ گونه وابستگی به خارج ندارد، گفت: این در حالی است که پلیس ما در رژیم گذشته ۹۵ درصد به خارج وابسته بود و حتی مستشارهای آمریکایی به نیروهای متخصص پلیس ما اجازه باز و بسته کردن تجهیزات پلیسی وارداتی را نمی‌دادند.

فرمانده انتظامی استان اصفهان بیان کرد: امروز در حوزه کشف علمی جرم، تحولات چشمگیری در نیروی انتظامی رخ داده و مجهزترین و بروز ترین آزمایشگاه‌های تخصصی در سطح ناجا ساخته شده و کارشناسان این نیرو از طریق یک تار مو و یا بزاق دهان می‌توانند به مجرمان حرفه‌ای دست پیدا کنند.

سردار معصوم بیگی، اظهار داشت: در حوزه تحقیقات کاربردی نیز کارهای بسیار عظیمی در نیروی انتظامی انجام شده که از آن جمله می‌توان به اختراعات و ابتکارات و ایده‌های نو، حمایت از دانشجویان، نخبگان و پژوهشگران، ایجاد دفتر گروه پژوهشی نظم و امنیت در دانشگاه‌ها و بهره گیری از نظریات علمی در اجرای ماموریت‌ها اشاره کرد.

فرمانده انتظامی استان اصفهان خاطر نشان کرد: در مجموع اتفاقات بسیار مبارک و ممتازی در طول ۴۰ سال پس از انقلاب رخ داده و تنها کسانی می‌توانند به عمق این مسایل پی ببرند که زمان طاغوت را درک کرده و رفتار پلیس با مردم را دیده باشند.

سردار معصوم بیگی با تاکید بر اینکه امنیت در نظام جمهوری اسلامی “مردم پایه” است، اظهار داشت: امروز علی رغم اینکه دشمن اصرار دارد تا کشور ما را نا امن کند به حمدالله با کمک و مشارکت مردم از بالاترین سطح امنیت در منطقه برخوردار هستیم.

انتهای پیام/

منبع: پایگاه خبری پلیس

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق