سه شنبه ۰۹ آذر ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۶:۲۴ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۷

روحانی در دیدار با وزیر و مدیران ارشد وزارت جهاد کشاورزی:

واردات مواد غذایی با ارز دولتی و سپس قاچاق آن خیانت به ملت است/ در برابر دست‌های پینه بسته کشاورزان تعظیم می‌کنیم

رئیس جمهور گفت: واردات مواد غذایی با ارز دولتی و سپس قاچاق آن به کشورهای همسایه رانت خواری و خیانت به ملت است.

به گزارش ندای اصفهان،حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهور امروز دوشنبه (۱۷ دی ماه) در دیدار وزیر، معاونان و مدیران ارشد وزارت جهاد کشاورزی با اینکه دانشگاه و بخش کشاورزی باید با اولویت دادن به نیاز‌های مردم متصل باشند، گفت: حرکت به سمت خودکفایی در نهاده‌های کشاورزی و دامی ضروری است.

وی افزود: در گذشته افراد در خانه‌های خود مرغ، خروس و گوسفند داشتند و نیازمندی‌های خود را تامین می‌کردند و آنچه را هم که می‌خواستند خریداری می‌کردند، بنابراین هرکسی مسئول تامین مواد غذایی خود بود و بار امنیت بر دوش خودش بود. در گذشته مردم با تهیه تفنگ، امنیت خود را هم فراهم می‌کردند و این طور نبود که مثل امروز نیروی انتظامی و ژاندارمری وجود داشته باشد، در واقع آن زمان مسئولیت‌های شخصی بود و امروز مسئولیت‌ها تجمیع شده است.

روحانی با اشاره به اینکه وزیر کشاورزی فرد دلسوزی است که کاملا متعهدانه و بر اساس وظیفه ملی و دینی مسئولیت خود را دنبال می‌کند و گاهی هم با ما دعوا دارد، ادامه داد: ما هم گاهی با احساس وظیفه مقابل او می‌ایستیم. وزیر جهاد کشاورزی بیشتر به فکر بخش کشاورزی است، اما ما هم باید غیر از تامین مواد غذایی باید به فکر قدرت خرید مردم هم باشیم؛ زیرا اگر بهترین محصول هم تولید شود، ولی مردم قدرت خرید نداشته باشند، فایده‌ای ندارد.

رئیس جمهور اظهار کرد: در برابر دست‌های پینه بسته کشاورزان تعظیم می‌کنیم و قدردان تلاش‌های آن‌ها هستیم.

وی با بیان اینکه دولت حمایت از بخش کشاورزی را وظیفه خود می‌داند، تصریح کرد: بدون تردید اگر کشاورز برای تولید و فروش محصول خود امنیت خاطر نداشته باشد، نمی‌تواند برای جامعه و مردم امنیت بیافریند. کشاورزان در روستا یا شهر مدام به فکر وضعیت جوی و هوا هستند، از غُرش آسمان امید می‌گیرند، از بارش باران روحیه می‌گیرند و احساس امنیت می‌کنند.

روحانی افزود: من شب گذشته که آمار را نگاه می‌کردم، سه ماه سپری شده از سال آبی نسبت به پارسال و بلندمدت نشان می‌دهد که شرایط ما بهبود داشته است و تنها یک استان افزایش بارندگی نداشت استه، بلکه بیشتر استان‌ها ۱۰۰ و ۲۰۰ درصد افزایش بارندگی داشته‌اند.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه کشاورزان با مشکلاتی ناشی از بارش شدید و یا کم‌آبی، آفت‌ها، گرمازدگی و سرمازدگی شدید مواجه هستند، افزود: باید در همه این حوزه‌ها برنامه‌ریزی کرد تا امنیت کشاورزان تأمین شود.

روحانی با اشاره به مشکلات بخش کشاورزی، یادآور شد: بسیاری از مردم و حتی تحصیلکردگان تصور می‌کنند که کشورمان در تأمین تکنولوژی‌های بزرگ و های‌تک، با مشکل مواجه است، در حالی که بعضاً ما در بخش علوفه، ذرت و نهاده‌های دامی دچار گرفتاری و مشکل هستیم و سالانه حجم زیادی از این محصولات را وارد می‌کنیم.

وی ادامه داد: در کشاورزی یکسال باران می‌آید یکسال کمتر می‌آید، یا آفاتی می‌آید و مشکلاتی را برای کشاورزان درست می‌کند، گرما و سرمای شدید و یخبندان بر روی کشاورزی اثر می‌گذارد. ما باید به طوری کشاورز را تأمین کنیم تا او مطمئن باشد که اگر امسال ضرر می‌کند، سال دیگر جبران می‌شود و زندگی‌اش تأمین شود.

روحانی تصریح کرد: بخشی از تأمین امنیت به عهده ما است، یعنی به عهده وزارتخانه کشاورزی است. یعنی اگر در بخش دامی شما واکسن را تأمین نکنید، او چگونه می‌تواند اعتماد کند؟ امنیت بخش دامی ما به واکسن است. اگر مواد غذایی و نهاده‌هایی که باید از بیرون تأمین شود جوانان و تحصیلکرده‌های دانشگاه‌های ما فکر می‌کنند ما در تکنولوژی‌های بسیار بزرگ، حساس و های‌تک نیاز داریم چیزی را از خارج وارد کنیم، نمی‌دانند نگرانی ما در علوفه و کنجاله است، گرفتاری ما در ذرت است و می‌گویند علوفه که دیگر چیزی نیست.

رئیس جمهور تصریح کرد: باید در حوزه غذا و تأمین مواد غذایی روی پای خود بایستیم و نیازمندی‌های خود در این حوزه را از سفره و مزرعه ایران تولید کنیم و خود اتکا باشیم.

روحانی ادامه داد: شما ببییند اگر بنزین و گازوئیل نباشد مردم چگونه می‌توانند از وسایل نقلیه استفاده کنند؟ تحرکات متوقف می‌شود، اگر گاز و سوخت نباشد، نانوایی‌ها متوقف خواهد شد، اگر آب نباشد سایر موارد و مشکلات دیگر به وجود می‌آید، بنابراین هر یک از این‌ها بخشی از امنیت مردم را بر عهده دارند.

وی گفت: همه این موارد برای آن است که مردم آسوده زندگی کنند و در رفاه باشند، ما وظیفه داریم ابتدا امنیت یک قشری که اسم آن‌ها را کشاورز می‌گذاریم و بار مسئولیت سنگینی هم در کشور برعهده دارند، تامین کنیم تا آنان هم بتوانند امنیت کشور را تأمین و مواد غذایی جامعه را فراهم کنند.

رئیس جمهور تصریح کرد: کسی که خودش امنیت نداشته باشد چطور می‌تواند برای جامعه امنیتی به وجود آورد؟ اگر کشاورز از ابتدا دغدغه فکری داشته باشد که زندگی خودش را چطور تامین کند و نیازمندی‌های خود را چگونه فراهم کند، یا آنکه نگران سرنوشت محصولاتش باشد او دیگر نمی‌تواند به فکر تامین موارد مورد نیاز برای جامعه باشد.

رئیس قوه مجریه با تأکید بر لزوم وجود ارتباط بین دانشگاه و تولید در همه عرصه‌ها، گفت: دانشگاه باید کاملاً به بخش کشاورزی متصل باشد و با توجه به اینکه در بخش زمین کشاورزی و آب با محدودیت‌هایی مواجه هستیم، باید بتوانیم با ابتکارات علمی و استفاده از فناوری‌های جدید بهره‌وری را افزایش دهیم.

روحانی با اشاره به مشکلات ایجاد شده در حوزه آب‌های زیر زمینی، اظهار کرد: امروز در بعضی از حوزه‌ها به ویژه حوزه آب، با مواردی مواجه هستیم که از قبل، پیش‌خور شده است و با مجوز‌های نادرستی که صادر شده آب‌های زیرزمینی با افت شدیدی مواجه شدند، به نحوی که اگر در جایی با ۳۰ متر به آب دسترسی پیدا می‌شد امروز در همان مکان باید چاه ۳۰۰ متری حفر شود.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه متأسفانه با برخی اقدامات بی‌رویه و نابجا به طبیعت ظلم شده است، گفت: بی‌تردید هر کسی به طبیعت ظلم کند، طبیعت واکنش نشان داده و نسبت به آن گذشت نمی‌کند، بخشی از قهر و غضبی که از آن نام برده می‌شود، مربوط به برخورد نادرست با طبیعت است.

روحانی با تأکید بر اینکه باید شرایط مساعد را برای کشورمان مهیا سازیم، یادآور شد: اگرچه در زمین کشاورزی و آب محدودیت داریم، اما توانمندی فکری ایرانیان و علم و طراحی‌های جوانان عزیزمان، نامحدود است که با این توانمندی می‌توانیم آثار دو محدودیت قبلی را کاهش دهیم.

وی همچنین بیان کرد: تلاش می‌کنیم تا ارتباط میان صنعت، کشاورزی و دانشگاه‌ها برقرار شود، چرا که جمعیت کشور رو به فزونی است؛ به نحوی که در ابتدای پیروزی انقلاب ۳۶ میلیون نفر جمعیت کشور بود، در حال حاضر بیش از ۷۰ میلیون نفر است و هر سال هم یک میلیون نفر به جمعیت کشور اضافه می‌شود.

رئیس‌جمهور افزود: بنابراین ما هر سال به موادغذایی بیشتری نیاز داریم. زمین حاصل‌خیز کشاورزی ما محدود است، بخشی از کشور ما بیابانی است و حتی اگر مشکل زمین نداشته باشیم، با محدودیت منابع آبی مواجه هستیم.

روحانی تاکید کرد: هم‌اکنون ۸۷ درصد پروتئین مورد نیاز کشور را خودمان تأمین می‌کنیم و این مهم است که بخش قابل توجهی از نیاز غذایی‌مان در داخل کشور تأمین شود، درحالیکه ذخایر آب زیرزمینی کم شده است، بعضی از منابع طبیعی را پیش‌خور کرده‌ایم و مجوز‌های بیش از اندازه برای برداشت از آب‌های زیرزمینی صادر کردیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه امروزه سطح آب‌های زیرزمینی ما کاهش یافته است، تصریح کرد: این مسئله می‌تواند بسیار خطرناک باشد، قبلاً در مکانی که من در آنجا زندگی می‌کردم با حفر یک چاه ۳۰ متری به آب می‌رسیدیم، ولی در حال حاضر با ۳۰۰ متر هم دسترسی به آب حاصل نمی‌شود. این به آن معنا است که ما بسیار برداشت بی رویه انجام داده ایم. خداوند طبیعت را طوری خلق کرده است که به هر میزان که ما استفاده کنیم، جایگزین آن قرار بگیرد و آن گردش به درستی انجام شود.

وی با بیان اینکه فضای مجازی هم مثل سایر پدیده‌ها بی اشکال نیست، اما ضرورت زندگی مردم است، تاکید کرد: این دلال‌ها که برای کشاورز، مغازه دار و مردم وسیله‌ای برای نگرانی شده اند، محصولات باغی را می‌خرند و تا جایی که مشتری در تهران خرید می‌کند قیمت چند برابر می‌شود. بیشترین سود را می‌گیرند و کمترین مالیات را می‌دهند، قبل از انقلاب هم می‌گفتند ما باید در برابر واسطه‌ها بایستیم.

روحانی گفت: موضوع رشد گیاهان دارویی هم بسیار مهم است، خوشبختانه در این زمینه حرکت خوبی آغاز شده که نیاز به حمایت بیشتر و گسترش آن دارد.

وی با اشاره به موضوع تامین لبنیات و گوشت مردم افزود: ما بسیار در خصوص لبنیات و گوشت در دولت بحث کردیم. مردم ما امروز نباید نگران باشند. ما باید طوری تامین کنیم که مردم در آرامش زندگی کنند. من شنیده ام که قاچاق دام بسیار گسترش یافته که باید کنترل شود.

رئیس جمهور تاکید کرد: امروز ما باید با توجه به شرایط کشور، الگوی مصرفی گوشت مردم را اصلاح کنیم. یک زمانی گوشت قرمز بسیار مصرف می‌شد که با حضور گوشت سفید، میزان مصرف آن کاهش یافت. امروز هم زمانی است که باید آبزیان وارد چرخه گوشتی مردم شوند. از طرفی پرورش ماهی بسیار مفید است که این موضوع هم در حال اجراست.

روحانی افزود: امروز باید مقداری از بار گوشت مردم را به گردن دریا بیاندازیم و در این زمینه فعالیت بیشتری انجام دهیم؛ بنابراین آن چیزی که امروز باید به آن فکر کرد، تامین مواد غذایی مردم است. البته خبر دارم که بخش بزرگی از مواد غذایی مردم قاچاق می‌شود. ما به طور رسمی با این مشکل مقابله کرده ایم تا سطح قاچاق مواد غذایی را تا سطح زیادی کاهش دهیم.

وی گفت: امروز کالا‌های اساسی را ما با ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد می‌کنیم، ولی افرادی هستند که همین کالای اساسی ۴۲۰۰ تومانی را به خارج از مرز‌ها قاچاق می‌کنند تا به ۲ برابر قیمت بفروشند. این در اصل رانت خواری، سوء استفاده و خیانت به کشور است. این کالا‌های اساسی متعلق به ملت ایران است و نباید توسط دلالان وسود جویان به خارج از کشور منتقل شود.

روحانی اضافه کرد: امروز لازم است که در کنار برنامه ریزی با این موضوع، نیرو‌های نظامی و انتظامی به صورت مستمر بر این مسئله نظارت کنند و با قاچاق مواد غذایی و به خصوص کالا‌های اساسی مقابله کنند. یکی از امنیت‌هایی که باید به کشاورزان در کشور داده شود، همین موضوع است که باید او مطمئن باشد که دولت تمام تلاش خود را در جهت احقاق حقوق او انجام می‌دهد.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه باید عرضه و تقاضای محصولات کشاورزی را متعادل کنیم، گفت: بسیار طبیعی است که وقتی عرضه یک محصول به صورت بسیار زیادی افزایش می‌یابد، تقاضای آن کاهش خواهد یافت. امروز باید جامعه هدف ما در حوزه تولید محصولات کشاورزی تنظیم و مدیریت شود تا کشاورز مطمئن باشد که هیچ سالی ضرر نمی‌کند. در جهت همین موضوع، توجه به بیمه از اهمیت بالایی برخوردار است. حال که یک سال سرما و آفت ممکن است باعث ایجاد مشکلی برای کشاورزان شود. ما از همین طریق باید بتوانیم به وسیله بیمه، کشاورزانمان را تامین کنیم.

روحانی با تأکید بر اینکه باید شرایط مساعد را برای کشورمان مهیا سازیم، گفت: اگرچه در زمین کشاورزی و آب محدودیت داریم، اما توانمندی فکری ایرانیان و علم و طراحی‌های جوانان عزیزمان، نامحدود است که با این توانمندی می‌توانیم آثار دو محدودیت قبلی را کاهش دهیم.

رئیس جمهور با اشاره به اهمیت توسعه جنگل‌ها در کشور، اظهار کرد: زراعت چوب از زراعت‌های مهم در کشور است که می‌تواند در برخی مناطق کشور مورد توجه قرار گیرد و درآمد حاصل از زراعت چوب برخی مواقع می‌تواند حتی از درآمد محصولات کشاورزی همچون برنج هم بیشتر باشد.

روحانی خاطرنشان کرد: زراعت چوب برای بخش‌های صنعت کاغذ، صنایع تولید لوازم خانگی و برخی صنایع دیگر مهم است، پس باید تلاش کنیم که در زراعت چوب بیشتر فعال شویم.

رئیس جمهور در با اشاره به موضوع کشت دیم محصولات کشاورزی، یادآور شد: می‌توان با توسعه کشت دیم مانند برخی کشور‌های اروپایی، همچون اسپانیا به کشت زیتون اقدام کرد چراکه زیتون تولید کنیم که برای سلامت ما بسیار مهم است.

روحانی ضمن برشمردن اهمیت گیاهان دارویی افزود: در بخش گیاهان دارویی هم می‌توان با افزایش تولید هم به سلامت جامعه کمک کرد و هم با صادرات آن، درآمدزایی ایجاد کرد.

وی اشاره به افزایش قیمت لبنیات و گوشت در هفته‌های اخیر، اظهار کرد: در این زمینه در دولت با حضور وزیران کشاورزی، صنعت، و تجارت بحث‌های زیادی صورت گرفت. مردم نباید از این بابت نگرانی داشته باشند. در بحث دام و طیور با مشکل قاچاق مواجه هستیم، باید با جدیت با بحث قاچاق دام در کشور مقابله کرده و این مشکل را حل کنیم.

رئیس جمهور در این رابطه تغییر الگوی مصرف مردم از گوشت قرمز به گوشت سفید و استفاده از آبزیان اشاره کرد و ادامه داد: گوشت سفید و محصولات دریایی می‌تواند جایگزین بسیار خوبی برای گوشت قرمز در سبد مصرفی مردم باشد و امروز وقت آن است که با تولید با کیفیت آبزیان از جمله ماهی و میگو، مقداری از بار گوشت مورد نیاز مردم از دریا تأمین شود.

روحانی با بیان اینکه مدیران جهاد کشاورزی فکر کنند که باید چه کار کنیم که مردم به وفور مواد غذایی لازم را در اختیار داشته باشند، افزود: در داخل کشور باید امنیت لازم برای تولید محصولات کشاورزی را فراهم کنیم.

رئیس جمهور شعار «امنیت ما با کشاورزی و امنیت کشاورزی با ما» را سر لوحه اقدامات و تلاش‌ها در این حوزه دانست و تاکید کرد: برای خوداتکایی کشور در تولید محصولات کشاورزی این شعار محوری ماست.

روحانی از دست‌اندرکاران و مسئولان بخاطر خودکفایی در تولید گندم سپاسگزاری کرد و گفت: با تلاش‌های انجام شده، بحمدالله چند سالی است که در تولید گندم خودکفا هستیم و در حالی که در مقطعی ایران حتی دومین کشور واردکننده گندم بود، امروز روی پای خود ایستاده و گندم مورد نیازمان را خودمان تولید می‌کنیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه در گذشته هم در یکسال به خودکفایی در گندم دست یافتیم، اما این خودکفایی ادامه نیافت، یادآور شد: ادامه این خودکفایی در سال‌های آینده بسیار مهم است که باید برای آن تلاش و برنامه‌ریزی داشته باشیم.

وی با اشاره به اینکه باید در تولید محصولات دیگر هم گام‌های بلندی برداریم و خودکفا شویم، تاکید کرد: هم‌اکنون در تولید شکر، اتفاقات خوبی افتاده، در دولت یازدهم، تولید شکر ما ۱.۲ میلیون تن بود و الان ۲.۱ میلیون تن است. همچنین در تولید چغندرقند، اقدام بزرگی انجام شده است. ما باید در رابطه با محصول چغندرقند، کمبود‌ها را جبران کنیم و قطعاً خودکفایی در شکر، می‌تواند خبر خوشی برای مردم باشد.

رئیس جمهور ادامه داد: شاید بتوانیم به زودی در تولید حبوبات هم خودکفا شویم؛ همچنان که هم‌اکنون در تولید سیب‌زمینی خودکفا هستیم و حتی این محصول را به خارج از کشور هم صادر می‌کنیم.

روحانی به اهمیت تولید کلزا در کشور پرداخت و اظهار کرد: دانه‌های روغنی کلزا اهمیت بسیاری دارند و ظرف دو سال، تولید آنها در کشور ۶ برابر شده که کار ارزشمندی است.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد: عده‌ای هستند که نمی‌خواهند واقعیت‌ها را به مردم بگویند، چرا که می‌خواهند مردم ناامید شوند؛ درحالی‌که در دولت یازدهم و دوازدهم، ۱۱.۵ میلیارد دلار پول برای تأمین آب اختصاص دادیم، همچنین تراز تجاری ما ۵ میلیون دلار بهبود داشت و از منفی ۸.۱ به منفی ۳ رسید که مردم از این مسئله مطلع نشدند.

رئیس قوه مجریه با طرح این موضوع که می‌گویند از دولت تعریف نکنیم، یادآورشد: اِشکالی ندارد، هر چقدر به دولت بیشتر ظلم شود، اَجر آن نزد خداوند بیشتر است، اما از کشاورزان خود که می‌توانیم تعریف کنیم، برای تولید محصول باکیفیت کشاورزی، تلاش می‌کنند. افراد زیادی از جمله راننده کامیون، مسئول کُمباین زحمات بسیاری را متقبل می‌شوند و در صدد تأمین نیاز‌های کشاورز و مزرعه‌دار هستند.

وی با بیان اینکه باید خدای متعال را شکرگزار باشیم و از کشاورزان تشکر کنیم که همه دست به دست هم دادند و کار‌های بزرگی انجام شده است، گفت: محصولات کشاورزی ایران از ۹۷ میلیون تن به ۱۲۲ میلیون تن در بازه زمانی سال ۹۲ تاکنون رسیده است، یعنی ۲۵ میلیون تن به تولید محصولات کشاورزی ایران اضافه شده است.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: افزایش تولید محصولات کشاورزی نشان می‌دهد که سالانه بیش از چهار میلیون تن محصولات کشاورزی تولید شده که قطعاً با تلاش بیشتر، بهره‌گیری از فناوری و اختصاص سرمایه بیشتر در کشاورزی، می‌توان سالانه تولید محصولات کشاورزی را تا ۱۰ میلیون تن هم افزایش داده است.

روحانی، ضمن قدردانی از اقدامات انجام شده در استان‌های خوزستان، ایلام و سیستان و بلوچستان در حوزه کشاورزی، گفت: در چند سال گذشته ۳۰۰ هزار هکتار زمین‌های جنوب و غرب کشور زهکشی شده و در استان سیستان و بلوچستان نیز تا ۸۰ درصد این عملیات محقق شده است.

وی پیشرفت‌های حوزه کشاورزی را مرهون تلاش وزارتخانه‌های نیرو و جهاد کشاورزی دانست و ادامه داد: تأمین آب کشاورزان و پیشرفت‌های حاصله در این رابطه، نتیجه تلاش و برنامه‌ریزی دو وزارتخانه نیرو و جهاد کشاورزی است.

رئیس جمهوراظهار کرد: کشاورزی ما باید دانش‌بنیان شود و از اینترنت اشیاء برای کنترل محصولات کشاورزی، باغی و دامپروری بهره ببرد؛ هم‌اکنون کشاورزان با تلفن همراه خود دستور قطع و وصل شدن آبیاری قطره‌ای مزرعه خود را می‌دهند و یا از طریق همان گوشی تلفن هوشمند، راه رفتن گوسفندان خود را تماشا می‌کنند.

روحانی ادامه داد: این در حالی است که عده‌ای برای حوزه مجازی حرص و جوش می‌خورند و باید گفت که فضای مجازی جزئی از زندگی ماست؛ مگر می‌توان آن را از مردم گرفت؟ مردم در حال حاضر از این طریق با خانواده خود در ارتباط هستند، برای پیاده‌روی از طریق تلفن همراه هوشمند، قدم‌های خود را می‌شمارند.

وی تصریح کرد: اینترنت اشیاء و تلفن همراه هوشمند می‌تواند کشاورزی ما را متحول کند و همچنین مصرف آب را کنترل کرده و کاهش دهد.

رئیس‌جمهور با اشاره به سفر اخیر خود به کشور هندوستان، خاطرنشان کرد: یکی از مدیران هند در مورد تبخیر آب رودخانه‌ها در کشور خود اعلام کرد که بر روی تمام رودخانه‌ها و نهر‌های هندوستان، پنل‌های خورشیدی نصب کرده‌اند و با این کار مانع تبخیر آب رودخانه‌ها و همچنین تولید برق شده‌اند.

روحانی اضافه کرد: ما هم می‌توانیم با نصب پنل‌های خورشیدی بر روی رودخانه‌ها، مانع تبخیر آب رودخانه‌ها شده و برق مورد نیاز کشاورزی را تأمین کنیم.

وی با اشاره به سابقه طولانی، دلالان در بازار کشاورزی، گفت: ۶۵ سال پیش از رادیو می‌شنیدم که می‌گویند باید دست دلالان را از کشاورزی قطع کرد. امروز هم موضوع دلالان مطرح است و نه تنها دست آن‌ها قطع نشده، بلکه بلندتر و بیشتر هم شده و به جای دو دست، چند دست دارند، درحالی‌که سخن از ایجاد اتاق اصناف برای کشاورزان می‌کنیم. باید توجه داشت که با بهره‌گیری از تکنولوژی‌های دانش‌بنیان، می‌توان کشاورزی را به فروشندگان در شهر‌ها مرتبط کرد و یا دلالان را مجبور به رعایت انصاف کرد.

رئیس‌جمهور با تاکید بر حفاظت آب، خاک و مراتع، یادآور شد: حفاظت از منابع طبیعی از جمله خاک، وظیفه مهم ماست چرا که حیات ما به آنها وابسته است و اکسیژن ما از این طریق تأمین می‌شود؛ مگر می‌شود جنگل‌ها از بین بروند و یا مراتع نداشته باشیم، در چنین شرایطی وقتی یکبار باران ببارد، خاک از بین می‌رود.

روحانی تصریح کرد: درست است که آب مایه حیات و نعمت مهمی است، اما خاک هم اهمیت بسیاری دارد و نعمت بزرگ الهی است و نباید با کشت نادرست، کشت اضافه، کوددهی غیرمنطقی و سمپاشی غیراستاندارد، خاک را از بین ببریم.

وی با ذکر مثالی در رابطه با اهمیت حفظ منابع آب، گفت: وقتی در یک مزرعه سیب، آبیاری به روش غرقابی بود، داخل سیب‌ها قهوه‌ای می‌شد درحالی‌که وقتی از آبیاری قطره‌ای استفاده می‌شد، سیب‌های سالم، محصول این باغ بود.

رئیس قوه مجریه اظهار کرد: باید محصولات کشاورزی به صورت سالم و با مواد غذایی لازم تولید شود، نوع سم برای ما مهم است.

وی تاکید کرد: بنا بر اعلام وزیر جهاد کشاورزی بعد از برجام این امکان برای کشور فراهم شد که سموم کشاورزی استاندارد و با کیفیت تهیه شود که این موضوع به سلامت محصولات تولیدی بسیار کمک کرده است، هرچند که وقتی اسم برجام را می‌آوریم، برخی ناراحت می‌شوند.

رئیس جمهور در تشریح دستاورد‌های بخش کشاورزی در دولت یازدهم ودوازدهم، یادآور شد: افزایش تولید ۲۵ میلیون تن محصولات غذایی، خودکفایی در تولید گندم، احیای ۳۰۰ هزار هکتار زمین کشاورزی در استان‌های خوزستان و ایلام، افزایش بهره وری آب و افزایش دو برابری گلخانه‌ها در کشور از اقدامات مهم دولت یازدهم و دوازدهم است.

روحانی با تأکید بر اینکه توسعه گلخانه‌ها از راه‌های نجات کشور است، خاطرنشان کرد: در برخی مناطق کشور مانند چابهار امکان تولید مداوم و مستمر محصولات کشاورزی وجود دارد.

وی در تشریح اقدامات دولت یازدهم در توسعه روستاها، تصریح کرد: کاری که در این دولت برای توسعه روستا‌ها انجام شد در تاریخ ایران انجام نشده است، در حال حاضر هیچ روستای ۱۰ خانواری وجود ندارد مگر اینکه دارای برق باشد. هزاران کیلومتر جاده روستایی ترمیم و ایجاد شده است. حدودا تمام روستا‌های کشور زیر پوشش اینترنت هستند و انتقال گاز به روستا‌ها انجام گرفته است. برای باقی ماندن روستائیان در روستا‌ها باید امکانات زندگی آن‌ها تأمین باشد.

روحانی در مورد قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی، گفت: تورم در چند سال اخیر اگر بگوییم ۱۰۰ درصد بوده است، اما قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی به ۴ برابر افزایش یافته است و امسال ۱۲ هزار میلیارد تومان بابت خرید تضمینی گندم پرداخت کرده‌ایم.

انتهای پیام/

منبع:

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715