پنج شنبه ۰۶ تیر ۱۳۹۸
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۸:۵۰ - ۱۳۹۷/۱۰/۱۰

زمستان رفت و رو سیاهی‌اش به ذغال ماند

مخالف‌خوان‌ها در ماجرای استعفای نمایندگان را بشناسید

با بازگشت مشروط نمایندگان مردم استان اصفهان به صحن مجلس شورای اسلامی و آغاز اقدامات برای حل بحران آب شرب ۵ میلیون نفر ساکن اصفهان، برای آن‌هایی که با مطالبات مردم همراه نشدند زمستان رفت و رو سیاهی‌اش به ذغال ماند.

به گزارش ندای اصفهان، بحران آب آشامیدنی و بازگشایی زاینده‌رود شاید مطالبه مشترک همه اصفهانی‌ها باشد و به همین منظور نمایندگان اصفهان برای پیگیری این مطالبه تصمیم گرفتن که از پست خود استعفا دهند.

پس از گذشت چندین روز و در پی عدم حضور نمایندگان در صحن علنی مجلس و کمیسیون‌ها، بالاخره این موضوع کمی جنبه رسمی‌تر پیدا کرد تا جایی که نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه و وزیر نیرو به میدان می‌آیند و واعظی برای پیگیری دستور روحانی روی نامه نمایندگان خطاب به رئیس‌جمهور برای تشکیل ستاد احیا زاینده‌رود جلسه تشکیل می‌دهد؛ تا جایی که ابوترابی نماینده مردم نجف‌آباد از بازگشت نمایندگان استان اصفهان به صحن مجلس خبر داده و معتقد است این بازگشت به معنای پس گرفتن استعفا نیست بلکه واکنشی به اقدامات نسبی دولت به ۲ خواسته نمایندگان برای حل بحران آب شرب ۵ میلیون نفر اصفهانی است.

این یک نفر مخالف

البته در این مسیر که همه نمایندگان با هر خط فکری و حزبی و شاید برای نخستین بار دست به چنین اقدام هماهنگی زدند، فقط نماینده یکی از شهرستان‌های استان اصفهان معتقد بود که راه درست این نیست و باید مطالبات را از راه دیگری پیگری کرد. البته اصحاب رسانه و برخی از مطالب منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی حضور برادر این نماینده در دولت و از قضا بخش‌های مرتبط با موضوع آب را دلیل این امتناع بیان داشتند.

رسانه‌هایی با پول مردم علیه مردم

در این بین البته رسانه‌هایی هم بودند که در سطح استان اصفهان که با بودجه بیت‌المال و از جیب مردم اداره می‌شدند اما در این مسیر علاقه‌های حزبی و سیاسی‌شان و وابستگی بیش از حد به دولتمردان اجازه نداد تا با مطالبات مردم همراه شوند.

همه این رسانه‌هایی که با پیشوند الف آغاز می‌شوند گاهی بی‌تفاوتی، گاهی بایکوت و گاهی حتی زیرسؤال بردن این اقدام و مطالبه نمایندگان را با مشی حزبی خود سازگارتر دیدند؛ به هر حال پائیز امسال فصل یوم‌الحساب برای آن‌هایی بود که ادعای همراهی با مردم را دارند اما در بزنگاه‌های مطالبه‌گری، خواسته مردم را بر ترجیحات جناحی‌شان اولویت ندادند و مشی‌شان بیش از پیش برای مردم اصفهان روشن و شفاف شد.

چهره‌های بی‌وفا به زادگاه

در کنار این موضوع برخی وزرا و چهره‌های ملی که برآمده از استان اصفهان و متولد این استان بودند نیز به دلیل علایق حزبی و فعالیت در بدنه دولتی نسبت به حرکت نمایندگان مردم بی‌تفاوت شدند و حتی برخی در جهت مخالفت با آن هم اقداماتی انجام دادند؛ نفراتی که به دلیل تعدد و نفوذشان در دستگاه‌های تصمیم‌گیر به راحتی و دست کم ۶ سال قبل می‌توانستند به وعده رئیس دولت مطبوعشان به مردم اصفهان جامه عمل بپوشانند.

 این رفتارها در حالی صورت گرفت که ۱۹ نماینده استان اصفهان (۱۸ نماینده استان و یک نفر نماینده ارامنه جنوب کشور) در استعفای خود به این موضوع اشاره کردند چون تمامی راه‌های ممکن را سپری کردند و دولت پاسخی به آن نداده است، این تصمیم را گرفتند؛ متقابلا بخش‌های مختلفی نیز در سطح استان از مردم گرفته تا گروه‌های نخبگانی، از صنعت گرفته تا سیاسیون و از بازاریان تا علما از این مطالبه مردم نمایندگان حمایت کرده و آن را فرصتی مناسب برای حل این بحران دانستند.

زمستان رفت و رو سیاهی‌اش به ذغال ماند

اما بالاخره پس از گذشت چند روز، در ظاهر امر هم که شده استعفای نمایندگان جواب داد و نوبخت در جلسه با نمایندگان استان قول داد تا پروژه آبرسانی استان از محل بودجه‌های دولتی به همراه مشارکت بخش خصوصی انجام شود و رئیس‌جمهور هم موافقت اولیه خود را با تشکیل ستاد احیای زاینده‌رود اعلام کرد.

نمایندگان استان در روزهای اخیر در صحن علنی مجلس شورای اسلامی حضور مشروط دارند؛ ۱۹ نماینده‌ای که برای مطالبه مردم دست به اقدامی هماهنگ زده بودند، در کنار سایر نمایندگان به فعالیت خواهند پرداخت و البته  زمستان رفت و رو سیاهی‌اش به ذغال ماند.

انتهای پیام/

منبع:فارس

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق