شنبه ۰۴ بهمن ۱۳۹۹
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: فرهنگ و هنر
چاپ خبر
۰۶:۵۹ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۹

شهدا را مسخره می کنید یا سینما را؟!

نگاهی به تحریفات فیلم «سرو زیر آب»/ آقای باشه آهنگر لطفا فیلم دفاع مقدس نسازید

«سرو زیر آب» علاوه بر تحریفاتی که در جنگ دارد، حاصل هیجان زدگی کارگردان برای ساخت فیلمی برای شهدای زردشتی هست که حتی این هیجان زدگی را می توان در دیالوگ های فرمایشی و فرامستقیم بازیگران در مورد زردشت و موبد و... تماشا کرد....

 

 

آقای باشه آهنگر لطفا فیلم دفاع مقدس نسازید/شهدا را مسخره می کنید یا سینما را؟

 

ندای اصفهان- متین عمیدی

از سال 1368 که با پایان کامل جنگ تحمیلی کارگردانان سینما و تلوزیون به طور جدی کلید ساخت فیلم های دفاع مقدس را زدند و در فضایی دور از دردسرهای جنگ فرصت خوبی را برای ارائه گزارش از جنگ و حواشی مرتبط با آن پیدا کردند، اختلافاتی بین نویسندگان و کارگردان با افراد حاضر در جبهه ها به وجود آمد. دلیل این اختلافات را هم می توان تحریف جنگ توسط سینماگران دانست، حال ناخواسته یا عامدانه و زیاده روی یا کم گویی.
و اما اکنون با یکی دیگر از این دست فیلم ها روبرو هستیم که با نام (سرو زیر آب) ساخته محمدعلی باشه آهنگر بر پرده سینما در حال نمایش است.
ابتدا با دیدن پلان اول به بدساختی کل فیلم می توان پی برد. نماهای دست چندمی و تقلیدی فیلم های هالیوودی که با صدای زیر آب و قبر های سنگی سعی در زینت بخشیدن به آنها دارد اما هرچه تلاش کرده است به مقصود خود نرسیده است.
جلوتر می رویم و همچنان نماهای تکراری را می بینیم، اما در یک سوم اول فیلم دیگر واقعا مطمئن می شویم که با یک فیلم بدساخت سطح پایین دانشجویی طرف هستیم.

از طراحی لباس مضحک گرفته که چفیه های عربی ای که 5 سال هم نمی شود باب شده است را بر گردن بابک حمیدیان و بقیه انداخته اند تا دیالوگ های بسیار فرمالیته و شعاری بازیگران و بارانی که برایش فرق ندارد در کویری ترین نقطه ایران یعنی یزد می بارد یا در لرستان یا در گرم ترین شهر ایران یعنی اهواز. او فقط و فقط با فرمان حرکت کارگردان می بارد!

تصویربرداری فیلم به طرز عجیبی تقلیدی، معمولی و به دور از خلاقیت متناسب با فیلم گرفته تا آن نماهای بیش از حد هلی شات که انگار کارگردان می خواهد به طور غیر مستقیم ما را با پدیده ای به نام هلی شات آشنا کند و احساس می شوند اسپانسر فیلم یک شرکت تولید هلی شات بوده است و قرار است فقط تبلیغ هلی شات شود.
از فرم می گذریم زیرا جای بحث در مورد ایرادات بسیار زیاد است و در اینجا مجال آن نیست.

به سراغ فیلمنامه و محتوا می رویم

از ابتدا روند فیلمنامه بسیار کند و کسل کننده پیش می رود. روندی کاملا خطی و بدون فراز و نشیب و حتی بدون گره، هیجان، سوال، ابهام و…

اما نکته اصلی و مهم این فیلمنامه که موضوع اصلی بحث این مقاله است فهم ضعیف نویسنده و کارگردان در مورد فضای معراج الشهدا است. همه مردم با اندکی تامل و پرس و جو می توانند متوجه شوند که فقط افرادی که رسمی هستند می توانند در معراج الشهدا در سطوح بالای تصمیم گیری، شناسایی و یا تفحص ورود کنند.

این اشتباه تعمدی بوده است یا ناخواسته نمی تواند اشتباه بعدی را توجیه کند و آن هم دروغگو و حقه باز جلوه دادن یکی از مسئولین معراج الشهدا یعنی جهانبخش (بابک حمیدیان) است. کسی که بدون ذره ای ترس از خدا به خاطر خوشحال کردن چند بنده خدا شهدا را مانند ارث پدری به این و آن هدیه می دهد. نویسنده و کارگردان به این کار به طور مستقیم تحریفی بزرگ در سابقه معراج الشهدا به وجود آورده اند و خطایی کرده اند نابخشودنی.

شهدا بازیچه دست کارگردانان

و اما نکته جالب تر این است که ما در این معراج یک مقام یا مسئول حکومتی یا دولتی را نمی بینیم که بر تشخیص هویت ها یا خبر دادن به خانواده های شهدا نظارت کند و در اصل مانع درز اطلاعات خانواده ها یا شهدا برای سایرین شود. هر که از راه می رسد هر پرونده ای را که می خواهد برمی دارد و با آن کارآگاه می شود.

من عاجزانه از آقای محمد علی باشه آهنگر تقاضا دارم لطفا فیلم دفاع مقدس نسازید تا به جای دفاع از رزمنده ها، تخریب و تحریف نکنید…

و اما آخرین تحریف: موضوع نبش قبر شهدای گمنام بازیچه نیست که اگر طایفه ای بخواهد انجام بشود و اگر نخواهد انجام نشود. این موضوع اگر از طرف خانواده شهید گمنام درخواست شود باید به وسیله سازمان های دولتی و بنیاد شهید به طور جد پیگیری شده و حتما نبش انجام شود. اما متاسفانه این موضوع هم همانند موضوعات دیگر از روی اوهام و خیالات نویسنده پردازش شده و وجود خارجی ندارد.

و اما از این ها که بگذریم «سرو زیر آب» حاصل هیجان زدگی کارگردان برای ساخت فیلمی برای شهدای زردشتی هست که حتی این هیجان زدگی را می توان در دیالوگ های فرمایشی و فرامستقیم بازیگران در مورد زردشت و موبد و… تماشا کرد.

می توانم بگویم این فیلم به شدت یک فیلم کوچه بازاری و حتی ضد سینمایی است. سوال من از آقای باشه آهنگر این است که شما شهدا را مسخره کرده اید یا سینما را؟ حداقل یکی از این دو موضوع یا دست خوش تمسخر و مضحکه نمی کردید تا بتوانیم با نیت مثبت به فیلمتان نگاه کنیم.
انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


خرید کتاب پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
خرید کتاب پولطلا؛ نظام پولی تمدن نوین اسلامی (تحریم گریز و تورم ناپذیر)
بازی ایرانی منحصر به فرد سفیر عشق
بازی ایرانی منحصر به فرد سفیر عشق
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715