شنبه ۰۴ خرداد ۱۳۹۸
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اقتصادی
چاپ خبر
۱۶:۰۲ - ۱۳۹۷/۱۰/۰۳

جزئیات کامل دخل و خرج ۸ ماهه بودجه امسال از نگاه دیوان محاسبات+ سند

گزارش دیوان محاسبات درباره جزئیات دخل و خرج بودجه در هشت ماهه امسال نشان می‌دهد ۸۳ درصد از منابع عمومی با احتساب دریافت تنخواه ۲۰ هزار میلیارد تومانی و ۸۵ درصد مصارف بودجه محقق شده است.

به گزارش ندای اصفهان،لایحه بودجه سال ۹۸ کل کشور فردا با حضور رئیس‌جمهور در مجلس رونمایی می‌شود. این لایحه طبق اظهارات محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه مجلس با دو سقف ۴۰۷ و ۴۴۷ هزار میلیارد تومان بسته شده است.

براین اساس برای برنامه‌ریزی و پیش‌بینی واقعی درآمدها نیاز است نگاهی به وضعیت موجود داشت تا شاخص‌ها و میزان درآمدها و  مصارف بودجه را ارزیابی کرد.

*تاثیر شوک ارزی در نرخ رشد امسال و سال آینده 

عادل آذر  رئیس دیوان محاسبات کل کشور در جلسه ۲۷ آذر ماه مجلس، گزارشی از وضعیت بودجه سال جاری ارائه و به موضوعاتی مانند شاخص‌های اقتصادی کشور اشاره کرد و گفته بود:‌ نرخ رشد اقتصادی با نفت و بدون نفت و نکته­ کلیدی این است که هر گاه ما شوک­های ارزی داشتیم، اثر جدی آن بلافاصله در رشد اقتصادی ظهور پیدا کرده است.

وی گفته بود شوک اقتصادی سال ۱۳۹۰ را که عنایت می­کنید، تأکیدم شوک ارزی است. بلافاصله رشد اقتصادی را به منفی هفت و چهار دهم می­رساند. یا همین الآن در شرایط جدید، شوکی را که بابت نرخ ارز داشتیم باید انتظار آن را در رشد اقتصادی سنوات آتی خود، سال آینده و احتمالاً سال ۹۷ و ۹۸ قاعدتاً باید داشته باشیم.علاوه بکنید به یک عارضه­‌ای که به شدت نرخ رشد حجم نقدینگی ما به شدت دارد بالا می‌رود و عدد بسیار بالایی است. گاهی اوقات به ۳۸٫۸ درصد هم رسیده است.

* وضعیت منابع عمومی در هشت ماهه امسال

طبق گزارش اخیر دیوان محاسبات عملکرد منابع عمومی دولت در هفت ماهه امسال بالغ بر ۲۲۳ هزار و ۵۷۰ میلیارد تومان بوده که ۸۳٫۶ درصد است. طبق پیش‌بینی‌ها بایستی ۲۶۷ هزار و ۳۷۰ میلیارد تومان منابع کسب می‌شد. جزئیات این درآمدها حکایت از تحقق ۱۱۶٫۸ درصدی واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای یا همان نفت و گاز حکایت دارد. در این مدت ۸۴ هزار و ۶۷۰ میلیارد تومان نفت فروخته شد.

* تحقق ۵۸ درصدی مالیات

درآمدها که ناشی از عملکرد بخش مالیات، گمرک و سایر درآمدها است ۸۵ هزار و ۵۳۰ میلیارد تومان در آبان ماه عملکرد داشته که ۵۸٫۷ درصد پیش‌بینی را محقق کرده است. پس از آن دیگر منبع درآمدی مربوط به واگذاری دارایی‌های مالی که عمدتا از محل فروش اوراق نقش ایفا می‌کند. ۳۲ هزار و ۹۴۰ هزار میلیارد تومان درآمد با درصد تحقق ۷۷٫۵ مشاهده می‌شود.

* سهم دیگر منابع چقدر است؟

در کنار این منابع درآمدی دولت از محل قوانین مختلف از جمله بند «ز» تبصره ۵ قانون بودجه اجازه دارد برای جبران بخشی از هزینه‌ها به صورت یکساله بالغ بر ۱۰ هزار میلیارد تومان اسناد خزانه کوتاه مدت منتشر کند که در این مدت ۶ هزار و ۸۵۰ میلیارد تومان با ۱۰۲ درصد تحقق عملکرد داشته است.

*۲۰ هزار میلیارد تنخواه در بودجه ۹۷

از طرفی رقمی بالغ بر ۱۳ هزار و ۸۰ میلیارد تومان تنخواه از خزانه دریافت کرده تا بتواند هزینه‌ها را پوشش بدهد. سهم استفاده از منابع ماده ۱۲۵ قانون محاسبات عمومی کشور که به دولت اجازه می‌دهد برای تامین بخشی از هزینه‌ها از درآمد شرکت‌ها بهره ببرد که بالغ بر ۵۰۰ میلیارد تومان برداشت شده است.

نکته آنکه سه محل درآمدی تنخواه گردان، ماده ۱۲۵ قانون محاسبات عمومی و اسناد خزانه یکساله باید تا پایان سال تسویه شود. بنابراین این سه مورد را باید جزء بدهی‌های دولت محاسبه کرد که جمع آن ۲۰ هزار و ۴۳ میلیارد تومان می‌شود.

طبق گزارش دیوان محاسبات از ۱۴۲ هزار و ۸۰ میلیارد تومان درآمدهای مالیاتی مصوب هشت ماهه امسال مبلغ ۶۷ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان یعنی حدود ۷۰ درصد مصوب هشت ماهه تحقق یافته است.

از مبلغ ۳۸ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان اوراق مالی اسلامی در هشت ماهه منتهی به ۳۰ آبان ۹۷ مبلغ ۲۲ هزار و ۳۲۰ میلیارد تومان حدود ۸۶ درصدی مصوب ۸ ماهه محقق شد.

* وضعیت مصارف بودجه چگونه است؟

در طرف دیگر منابع عمومی، مصارف و هزینه‌های دولت مطرح است. طبق آمار جمع مصارف ۲۲۳ هزار و ۵۷۰ میلیارد تومان در هشت ماهه بوده که ۸۵٫۷ درصد محقق شده است.

سهم هزینه‌ها ۱۷۳ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان، تملک دارایی‌های سرمایه‌ای یا اعتبارات طرح‌های عمرانی ۲۰ هزار و ۶۸۰ میلیارد تومان، تملک دارایی‌های مالی یا سررسید اوراق ۱۰ هزار و ۷۳۰ میلیارد تومان، پرداخت مواد ۱۰ و ۱۲ قانون تنظیم مقررات مالی دولت ۲ هزار و ۲۸۰ میلیارد تومان و تنخواه گردان اعتبارات هزینه‌ای و سرمایه‌ای ۶ هزار و ۵۸۰ میلیارد تومان بوده است که به ترتیب میزان عملکرد هشت ماهه به پیش‌بینی ۸۷٫۵، ۷۳٫۴، ۵۱٫۶ و ۵۱٫۷ درصد است.

* آسیب‌های منابع بودجه چیست؟

به زعم دیوان محاسبات آسیب‌های بودجه‌ریزی در بخش منابع ۶ مورد است که به ترتیب وابستگی بودجه به نفت، حجم بالای معافیت‌های مالیاتی و گمرکی و عدم ساماندهی آنها، تامین کسری بودجه از محل انتشار اوراق مالی اسلامی و منابع صندوق توسعه ملی، اتکا بودجه به درآمدهای غیرواقعی، عدم تحقق برخی از درآمدها نسبت به پیش‌بینی، عدم وجود اطلاعات دقیق از دارایی‌ها و اموال دستگاه‌های دولتی و رشد فزاینده درآمدهای اختصاصی دستگاه‌ها است.

* آسیب‌های مصارف بودجه را بشناسید

همچنین در بخش مصارف آسیب‌هایی در نظام بودجه‌ریزی وجود دارد که عبارت‌اند از: ۱- اولویت‌دادن پرداخت‌های هزینه‌ای به پرداخت‌های عمرانی ۲- اختصاص بودجه از اعتبارات هزینه‌ای به هدفمندی یارانه‌ها ۳- مشخص نبودن برنامه دولت در کاهش اندازه دولت به میزان ۱۵ درصد ۴- عدم تعیین تکلیف حدود ۲۵ هزار پروژه نیمه تمام در کشور ۵- عدم ارائه برنامه مشخص دولت در خصوص استقلال مالی صندوق‌های بازنشستگی ۶- عدم وجود ضوابط قانونی برای ایجاد بدهی، دین و تعهد برای دولت ۷- نابرابری در تخصیص اعتبارات هزینه‌ای دستگاه‌های اجرایی ۸- وجود اعتبارات مربوط به کمک به اشخاص حقیقی و حقوقی ۹- قابل توجه بودن سهم اعتبارات خارج از شمول دستگاه‌های اجرایی.

انتهای پیام/

منبع:فارس

برچسب‌ها: , , , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
ثبت نام دبستان پسرانه طاها
ثبت نام دبستان پسرانه طاها
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق