شنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۳:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۲۱

یادی از سقوط هواپیمای C۱۳۰ در آذرماه ۸۴؛

مسعود جان نثاری همچون عبدالرحمن تاج الدین گردن کلفت نبود!

مسعود در باغ رضوان هم باشد، اجر و ارجش نزد خدا محفوظ است، اما انصاف بدهید، چون مسعود جان نثاری پست مدیریتی نداشت، رانت نداشت، گردن‌کلفت نبود و به کانون‌های قدرت متصل نبود، اجازه دفن در گلستان نیافت، اما عبدالرحمن تاج‌الدین آری؟

ندای اصفهان- مهدی ساغری زاده

نیمه آذر 84 هنگامی که پرواز هواپیمای C130 که عازم رزمایش بود، با سقوط به خون نشست، ده‌ها تن از عزیزان رسانه‌ای به شهادت رسیدند.

مسعود جان نثاری هم در میان آنها بود. احمدرضا صدر از تهران تماس گرفت و با صدایی لرزان خبر عروجش را داد. مسعود گزارشگری پرتلاش بود که از رادیو اصفهان آغاز کرد. دستیاری توانمند بود که می‌شد رویش حساب کرد. فعال، خوش برخورد، مهربان و صبور.

با او اما در رادیو اصفهان نامهربان بودند، چنانکه با بسیاری دیگر. مسعود بی‌هیاهو به تهران کوچید و در رادیو قرآن مأوا گزید. چندی بعد هم گزارش رادیو جوان را عهده‌دار شد.

خوش درخشید، ولی دولت مستعجل بود.

یادش به‌خیر

روحش شاد

اما بعد…

روز تشییع مسعود، با وجود سنگینی حادثه سقوط هواپیمایی که عازم مأموریت نظامی بود، مسئولان وقت بنیاد از دفن پیکر شهید در گلستان شهدای اصفهان جلوگیری کردند. مسعود در باغ رضوان هم باشد، اجر و ارجش نزد خدا محفوظ است، اما انصاف بدهید، چون مسعود جان نثاری پست مدیریتی نداشت، رانت نداشت، گردن‌کلفت نبود و به کانون‌های قدرت متصل نبود، اجازه دفن در گلستان نیافت، اما عبدالرحمن تاج‌الدین آری؟

عبدالرحمن تاج‌الدین در حادثه تصادف جان باخت و حامیان وی او را مرد صداقت و عمل نامیدند. چیزی که من به یاد دارم این است که:

اصفهانی‌ها که عمرشان را با زاینده‌رود گذرانده‌اند و حیات روحی و جان کشاورزی‌شان به این رود وابسته است، پس از قرن‌ها و قرن‌ها برای نخستین بار در سال ۱۳۷۹ بستر خشک این رود را دیدند.

آن سال برای همه سؤال بود که «چرا» زاینده رود همیشه خروشان خشکید؟

روزنامه‌ها و مجلات که حامی دولت اصلاحات بودند و رسانه ملی هم که طبق عادت معمول سکوت پیشه کرده بود!

اما امروز همه ما می‌دانیم که سیاست‌های غلط گسترش صنایع آب‌بَر در دوران استانداری اسحاق جهانگیری و انتقال آب زاینده‌رود به یزد در دوران ریاست جمهوری محمد خاتمی و سلطه حبیب‌الله بی‌طرف در وزارت نیرو، آغازی بر دفن زاینده‌رود بود. انتقالی که قرار بود به همراه افتتاح تونل سوم کوهرنگ انجام گیرد، اما انتقال آب، بدون افزایش منابع آبی و با شتابزدگی انجام شد تا امروز شاهد خشکی زاینده‌رود، نابودی کشاورزی شرق، افزایش نارضایتی مردمی و اوج‌گیری اختلافات قومی باشیم.

نکته جالب این ماجرا همراهی نمایندگان وقت اصفهان در مجلس با این اقدام دولت بود. نمایندگان وقت اصفهان، عبدالرحمن تاج‌الدین، ناصر خالقی، احمد شیرزاد، رجب‌علی مزروعی و اکرم مصوری‌منش که همگی هم‌سوی دولت و از جناح اصلاحات بودند، با سکوت خود فاجعه زیست‌محیطی زاینده‌رود را همراهی کردند.

با جستجو در نطق‌های پیش از دستور مجلس ششم می‌بینیم که با وجود نگرانی گسترده مردمی از خشکی زاینده‌رود در طی ۴ سال تنها عبدالرحمن تاج‌الدین آن هم در یک نطق پیگیر این مهم می‌شود و سایر اعضای حزب مشارکت در ویرانگری اصفهان مشارکت می‌کنند!

نکته جالب در دوره نمایندگی تاج‌الدین آن است که وی از تحصن‌کنندگان مجلس ششم است. کاش کسی از این مرد صداقت می‌پرسید: شما که تحصن را باور داشتید، چرا برای احقاق حق موکلان خود و برای نجات زاینده‌رودی که پیش چشمانتان خشکید تحصن نکردید؟

عبدالرحمن یا مسعود همه آفریده و بنده‌اند و حسابشان با حضرت حق است. اما آنها که امروز بالا نشسته‌اند بدانند که این نردبان افتادنی است و باید خشنودی خدا و بندگانش را بجویند و از مسیر عدالت خارج نشوند.

***

(سفر برای گزارش‌های برنامه گلبانگ جوان رادیو اصفهان کاشان، نیاسر، تابستان 1378 مهدی ساغری زاده، محمد امین صادقی، مسعود جان نثاری، احمدرضا صدر)

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

  1. نوید گفت:

    پس عکسی که توضیحاتش آمده (سفر برای گزارش‌های برنامه گلبانگ جوان رادیو اصفهان) کو؟

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715