دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۸
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۰:۳۲ - ۱۳۹۷/۰۹/۱۵

وقتی صبر نمایندگان هم می‌رود ز دست

حالا دیگر نوک پیکان به سمت دولت است

حسینعلی حاجی‌دلیگانی پا بر جا ماندن مشکل آب اصفهان را دلیل اصلی استعفا عنوان و اظهار کرد: قول و قرارهای وزیر نیرو که با تامین اعتبارات و انتقال آب مشکل مردم حل شود اما اقدامی انجام نشده است.

به گزارش ندای اصفهان،استعفای دسته جمعی نمایندگان استان اصفهان در اعتراض به بی‌توجهی به موضوع آب خیلی سریع در کانال‌های خبری دست به دست شد و توجهات را به سمتش خودش جلب کرد.

حسینعلی حاجی‌دلیگانی پا بر جا ماندن مشکل آب اصفهان را دلیل اصلی استعفا عنوان و اظهار کرد: قول و قرارهای وزیر نیرو که با تامین اعتبارات و انتقال آب مشکل مردم حل شود اما اقدامی انجام نشده است.

مصوباتی که بی‌تفاوتی عادتشان شده است

قولی که وزیر نیرو در حضور رئیس مجلس برای حل مشکل آب استان اصفهان داد به اسفندماه سال گذشته برمی‌گردد که در آن جلسه وزارت نیرو موظف شد تا جدول زمان‌بندی برای هر یک از بندهای ۹گانه مصوبات شورای عالی آب اعلام  و اجرا کند.

دربند دوم این جلسه این‌گونه تصمیم‌گیری شد که استان‌های چهارمحال و بختیاری و یزد هم چون استان اصفهان بر اساس جدول تقسیم آب از زاینده‌رود برداشت کنند، یعنی همان‌طوری که این استان در حال برداشت کمتر از منابع آبی زاینده‌رود است، استان‌های چهارمحال و بختیاری و یزد هم کمتر برداشت کنند.

هم چنین قرار شد خسارت‌هایی از منابع استانی به کشاورزان اصفهان پرداخت شود و به همه کشاورزان شرق، غرب و شمال استان اصفهان اختصاص یابد مضاف بر این که حق‌آبه و اشتراک آب در مهر ۹۷ به کشاورزان  تعلق گیرد.

بی‌توجهی مسؤولان برای کشاورزان گران تمام شده

قول و قرارهایی که بنا به گفته‌های نمایندگان استان اصفهان در مجلس شورای اسلامی هنوز رنگ و لعاب اجرا نگرفته است و همین امر باعث شد تا سالک در خصوص دلایل استعفا، مطرح کند وقتی علی‌رغم جلسات و قول‌هایی که داده می‌شود اما کاری انجام نمی‌شود دلیلی ندارد از حق مردم دفاع نشود.

سالک استعفای نمایندگان را به معنای دفاع از حق مردم، کشاورزان و حق‌آبه‌داران عنوان و یادآوری کرد: علی‌رغم صحبت‌های تبلیغاتی رئیس جمهور در اصفهان که قول داد آب در زاینده‌رود جاری می‌شود اما هیچ خبری نشد و وضع بدتر شد.

بی‌توجهی به مصوبات شورای عالی آب باعث شد تا زندگی کشاورزان اصفهانی هرروز سخت‌تر و سفره آن‌ها هر روز کوچک‌تر شود، کشاورزانی که خود روزی پرداخت کننده زکات بودند امروز به زکات محتاج شده‌اند.

ابوالفضل ابوترابی یکی دیگر از نمایندگان استان اصفهان نیز با اشاره به غفلت وزارت نیرو در تخصیص اعتبار برای سامانه دوم تامین آب شرب مردم اصفهان در بودجه ۹۸، گفت: نمایندگان مجلس اصفهان به این نتیجه رسیده‌اند که در این وضعیت نمی‌توانند این مسیر را ادامه دهند.

نمایندگان از تهدید تا عمل

البته نمایندگان اصفهان پیش از این نیز در اعتراض به بی‌توجهی به آب شرب ۵ میلیون اصفهانی، یک بار تهدید به استعفا کردند، اما امروز با ادامه روند بی‌توجهی مسؤولان دولتی و شخص رئیس‌جمهور و رئیس مجلس به مشکلات شدید معیشتی کشاورزان و غفلت از تامین آب شرب ۵ میلیون اصفهانی متن استعفای خود را به هیأت رئیسه مجلس تقدیم کردند.

مجموعه دولت و به صورت مشخص وزارت نیرو باید متوجه حساسیت مردم اصفهان نسبت به زاینده رود باشند، این که تاکنون و پس از گذشت چند سال بدون اختصاص آب یا حقابه کشاورزان شرق و غرب اصفهان صبوری کرده اند نباید دلیل برای بی خیالی متولیان امر باشد.

شکسته شدن چندین و چندباره لوله انتقال آب به یزد یکی از شواهدی است که نشان می دهد لبریز شدن کاسه صبر مردم منطقه، هزینه‌های به مراتب بیشتری برای مسؤولان خواهد داشت و شاید دیگر برای حل مشکل دیر شده باشد.

آنچه از صحبت‌های نمایندگان مشخص است استعفای دسته جمعی آخرین حربه‌ای است که شاید بتواند برخی نگاه‌ها را متوجه جدیت مساله آب و زاینده‌رود کند.

نامه‌ای که امضای همه نمایندگان استان اصفهان و حتی نماینده ارامنه مرکز ایران را هم داشت اما جای خالی امضای نماینده لیست امید (علی بختیار نماینده گلپایگان) باعث شکل‌گیری یک علامت سوال بزرگ در ذهن مخاطبان شده است.

انتهای پیام/

منبع:فارس

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق