جمعه ۳۰ شهریور ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۵:۱۸ - ۱۳۹۴/۰۲/۱۱
امام جمعه اصفهان:
 آموزش نیروی دانشگاهی باید برنامه ریزی شده باشد/ دستور رهبر انقلاب به دولت برای استفاده از اجناس داخلی دستور حکومتی و لازم الاجراست   

حضرت آیت الله طباطبایی نژاد دستور رهبر معظم انقلاب به دولت مبنی بر تامین مایحتاج مورد نیاز دولتی از تولید داخل را دستور حکومتی خواند و تاکید کرد: اگر کسی خلاف این عمل کند حرام است.

به گزارش خبرنگار ندای اصفهان، حضرت آیت الله سید یوسف طباطبایی نژاد در خطبه های نماز جمعه ی این هفته اصفهان با اشاره به حدیثی از حضرت علی (ع) تقوا را دژ محکمی معرفی کرد که انسان را از انحراف نجات می دهد.

امام جمعه ی اصفهان و نماینده ولی فقیه در استان در بیان اهمیت تلاوت و عمل به قرآن گفت: در بخشی از حدیث مفصلی از امام صادق (ع) کسانی که قرآن را می خوانند به سه دسته تقسیم شده اند که دو دسته که برای تعریف دیگران از قرآن خواندنشان و کسانی که برای شنیدن تعریف از صوت خوششان قرآن می خوانند خیری از آن نمی بینند.

وی تصریح کرد: تنها آن دسته خیر می کنند که برای قیام و عمل شبانه روزی به قرآن آن را تلاوت می کنند.

آیت الله طباطبایی نژاد در ادامه با قرائت حدیث دیگری از امام صادق (ع) گفت: خانه ای که در آن قرآن خوانده شود برکت دارد و ملائکه در آن داخل می شوند و شیاطین از آن هجرت می کنند و در خانه ای که قرآن یاد نشود خلاف آن است.

وی در بیان مفهوم برکت افزود: برکت تنها در زیادی مال نیست بلکه موفقیت در تربیت صحیح و دینی فرزندان، طول عمر و زندگی سالم نیز از مصادیق برکت است.

خطیب خطبه های نماز جمعه اصفهان اضافه کرد: در روایت از امام صادق (ع) قرآن به عهدی میان خداوند و خلق یاد شده است که سزاوار است مومن هر روز حداقل ۵۰ آیه از آن را تلاوت کند.

امام جمعه ی اصفهان در ادامه به ۱۱ اردیبهشت روز جهانی کار و کارگر اشاره کرد و گفت: همان طور که رهبر معظم انقلاب در بیانات مهم خود در دیدار کارگران اشاره کردند چشم ما نباید دنبال شرق و غرب باشد بلکه مسؤولان باید مسئله ی تولید داخلی را پیگیری کنند.

وی با اشاره به اهمیت کار و کارگر از نظر اسلام ادامه داد: اوایل انقلاب منافقین تلاش می کردند با سخن رانی در کارخانه ها قشر کارگر را از نظام و رهبری جدا کنند اما به لطف الهی موفق نشدند.

آیت الله طباطبایی نژاد اضافه کرد: حقیقتا دست دولت بسته نیست و باید با کار و تلاش از اینکه کارخانه ها به تعطیلی کشیده و کارگران بیکار شوند جلوگیری کرد.

نماینده ولی فقیه در استان با گلایه از آموزش بدون برنامه جوانان کشور گفت: امروز حدود ۱۱ هزار دکتر بیکار و حدود ۲۰ هزار دختر دانش جوی رشته ی حقوق داریم که جایی برای کار آن ها نیست.

وی تصریح کرد: اینکه خیال کنیم همه باید مدرک عالی بگیرند فکر غلطی است؛ من هم به دولت سابق و هم به دولت فعلی تذکر دادم که وزارت علوم باید برنامه ریزی کند که برای کدام رشته ها به متخصص نخبه نیاز دارد و در همان نیازها به تربیت دانش جو بپردازد.

امام جمعه ی اصفهان در این زمینه به کمبود نیروی زن متخصص در رشته های مخصوص زنان اشاره کرد و افزود: مگر ه قدر صندلی در ادارات داریم که به اگر نمی توانیم کار برای جوان تحصیل کرده ایجاد کنیم بگوییم فعلا او مشغول تحصیل باشد! بیکاری جوانان تحصیل کرده آتش زیر خاکستر است چرا که بالاخره تحمل اینها روزی تمام خواهد شد.

وی به وجود نیروهای کار افغان در داخل کشور اشاره کرد و گفت: اگر این ها نباشند به راستی بعضی مشاغل سخت ما می خوابد چرا که نیروی تحصیل کرده ی داخل کمتر زیر بار انجام این گونه مشاغل سخت می رود.

آیت الله طباطبایی نژاد با بیان چند حدیث به اجر کسی که با دست رنج خود خرج زندگی اش را تامین می کند اشاره کرد و افزود: ملت ما در همه ی زمینه ها مقابل دشمن ایستاده است و باید در زمینه ی تولید داخل نیز هم مقابل دشمن بایستیم و هم برای دیگران الگو باشیم.

وی با بیان اینکه دشمن تا آخر دشمن ما خواهد بود، تصریح کرد: باید کیفیت کار خود را بالا ببریم و مردم نیز مصلحت را تشخیص دهند که با خرید جنس داخل به کارگر ایرانی کمک کنند نه اینکه دنبال خرید جنس آمریکا و انگلیسی باشیم که اسرائیل را در مرکز کشورهای مسلمان و بهایی و وهابی را برای اختلاف ملت شیعه و سنی ایجاد کردند.

نماینده ولی فقیه در استان دستور رهبر معظم انقلاب به دولت مبنی بر تامین مایحتاج مورد نیاز دولتی از تولید داخل را دستور حکومتی خواند و تاکید کرد: اگر کسی خلاف این عمل کند حرام است.

وی ادامه داد: مردم نیز مراقبت کنند اگر جایی خلاف این عمل شد امر به معروف و نهی از منکر کنند و در صورت لزوم گزارش خلاف را هم بدهند.

امام جمعه ی اصفهان در بخش دیگری از خطبه های نماز جمعه این هفته اصفهان با اشاره به عظمت حضرت علی (ع) گفت: عمق وجود ایشان را جز خدا و نبی مکرم اسلام کسی نمی شناسد.

وی معنای تمسک به آن حضرت را نه تنها در اظهار دوستی بلکه عمل به دستورهای ایشان دانست و تصریح کرد: نداشتن زندگی اشرافی، کمک به فقرا، تقدم دیگران بر خود، رعایت عدالت در قضاوت و کینه دل نبودن از جمله مصادیق پیروی از آن حضرت است.

آیت الله طباطبایی نژاد در بیان عظمت حضرت علی به خطبه ی شقشقیه حضرت در نهج البلاغه اشاره کرد و گفت: امیرالمومنین در این خطبه می فرمایند آن دو (خلفا) می دانستند مثل من نسبت به حاکمیت و خلافت مثل قطب و محور آسیاب است که بدون من کج و منحرف می گردد.

نماینده ولی فقیه در استان در ادامه با توجه به در پیش بودن ایام اعتکاف تصریح کرد: اعتکاف زمان خلوت با خداست و من از مسؤولان می خواهم زمانی را جهت خلوت معتکفان با خدای خویش بگذارند که این ایام تصمیم سازی است و آن ها را با برنامه های فشرده خسته نکنند.

وی در پایان به سالروز شهادت آیت الله شهید مطهری و روز معلم اشاره کرد و گفت: وظیفه ی معلم تنها تدریس دانش آموز نیست بلکه باید متوجه باشیم انسان هایی برای تربیت اسلامی در اختیار او قرار گرفته اند و لازم است چه در حوزه و چه در مدارس اساتید در طول آموزش مسائل اخلاقی را نیز مطرح کنند.

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز