جمعه ۰۳ خرداد ۱۳۹۸
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۵:۰۳ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۲

با حضور استاندار اصفهان و خیرین مدرسه ساز:

مراسم بهره برداری ۶ باب مدارس موقوفه صارمیه برگزار شد/ موافقت استاندار برای ساخت مدرسه ای در محله عاشق آباد

افتتاح و بهره بردای از ۶ باب از مدارس موقوفه صارمیه  به همت مسئولین آموزش و پرورش استان، استانداری و خیرین مدرسه ساز صورت گرفت.

به گزارش خبرنگار ندای اصفهان،  اکبر میرزا معروف به صارم الدوله  از خیرین  روشنفکر زمانه خود بود، صارم الدوله اولین دبیرستان شش کلاسه پسرانه  را در سال ۱۳۰۰ به نام دبیرستان صارمیه  دراصفهان احداث کرد و فرهنگ نوینی را در مقطع تحصیلی متوسط دراصفهان بنا نهاد.

صارم الدوله مردی آینده نگر بود و به منظور  پایداری  این مرکز فرهنگی موقوفاتی را به دبیرستان صارمیه اختصاص داد که بعد از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی تاکنون با همت متولیان موقوفه صارمیه ۱۷باب آموزشگاه دیگر به نام صارمیه بنا گردیده و باقیات الصالحات جاویدانی شکل گرفته است.

براین اساس مراسم بهره برداری ۶باب مدارس موقوفه  صارمیه پیش از ظهر امروز با حضور مدیر کل آموزش و پرورش استان، استاندار اصفهان و خیرین مدرسه ساز افتتاح شد.

محسن مهرعلیزاده در این مراسم اظهار کرد: پرداختن به مدرسه سازی و بحث آموزش و پرورش پرداختن به آینده این مرز و بوم.

وی بیان کرد: سرمایه ارزشمند هر جامعه ای نیروی انسانی آن جامعه است، جامعه ای پیشرفت می کند و توسعه می یابد که به سرمایه انسانی  خود بیشتر توجه کند البته زیربنایی ترین  کار برای توسعه انسانی ،پرداختن به آموزش است.

استاندار اصفهان عنوان کرد: کار خیر در هر ابعاد و هر سطحی  ارزش خود را دارد ولی کار خیری که صارم الدوله در سال ۱۳۰۰ انجام داد اوج روشنفکری و آینده نگری  را نشان می دهد.

قندهاری رئیس اداره ناحیه ۵ آموزش و پرورش اصفهان در این مراسم بیان کرد:در این جامعه کسانی هستند که به عنوان معماران بهشت شناخته می شوند.

وی ادامه داد: این افراد در دنیا با ساختن مدارس بهشت را تقدیم فرزندان می کنند و برای آخرت خود بهشت را می خرند،  خیرین مدرسه ساز و موقوفه صارمیه جز این معماران بهشت هستند.

رئیس اداره ناحیه ۵ آموزش و پرورش اصفهانتصریحکرد: بالغ بر۳۰ درصد از فضای آموزشی ناحیه ۵ به عنوان متراکم ترین و بزرگترین ناحیه اموزشی  دراصفهان،  تخریبی استو باید دانش اموزان این مکان ها تخلیه شوند لذا به شدت نیازمند ساخت مدارس جدید و مدرن دراین ناحیه با ورود خیرینیی چون صارمیه هستیم.

در ادامه اعتدادیان مدیر کل آموزش و پرورش اصفهان عنوان کرد: سنت وقف از سنت های ارزشمند است که در مکتب اسلام به آن بها داده شده است. و یکی از عالی ترین مظاهر مشارکت اجتماعی به حساب می آید.

وی افزود: واقفین نیک اندیش وارد معامله با خدا می شوند و سود و منفعت این معامله حاصل مردم محروم و بی بضاعت قرار می گیرد،کسانی که  به سنت وقف در این استان اهمیت می دهند، در عرصه های مختلفی چون کمک های مردمی، جنگ تحمیلی  و .. به بهترین شکل مشارکت داشته اند.

مدیر کل آموزش و پرورش استان خاطرنشان کرد:امروز با یکی از عالی ترین مظاهر  وقف مواجه هستیم و آم موقوفه صارمیه در راه تعلیم و تربیت و ساخت مدرسه است، که این سنت حسنه در طول ۹۷ سال قبل توانسته است منشا خیرو برکات باشد.

وی ابراز کرد: واقفینی چون صارم الدوله  منافع  جمعی را برمنافع شخصی خود ترجیح  می دهند  و در راه سنت حسنه  گام بر میدارند، جاری بودن  جریان وقف  مهمترین ویژگی  آن است.

در پایان مراسم بنا به درخواست مجری برنامه و رئیس اداره ناحیه ۵ اصفهان برای کمک استاندار اصفهان در زمینه ساخت مدرسه ای برا ی دانش آموزان محله عاشق آباد اصفهان ، مهرعلیزاده این موافقت را نمود تا کمتر از ۳ ماه آینده کلنگ زنی احداث ساخت مدرسه صورت گیرد.

در این آیین که در یکی از مدارس این موقوفه واقع در خیابان شهید طاهرزاده در ناحیه پنج آموزش و پرورش اصفهان برگزار شد، استاندار اصفهان گفت: زیربنای توسعه هر کشوری، نیروی انسانی است و به این لحاظ آموزش، تربیت و آماده سازی نسل جدید از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
ثبت نام دبستان پسرانه طاها
ثبت نام دبستان پسرانه طاها
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق