سه شنبه ۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۸
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۰:۳۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۲۱

دوچرخه سواری بانوان و انفعال نیروی انتظامی

سردار مهدی معصوم بیگی پاسخگو باشید!

از زمان مسئولیت سردار معصوم بیگی در فرماندهی انتظامی استان اصفهان دوچرخه سواری زنان رشد تصاعدی داشته است. از عوامل مهم آن می توان به تلاش دشمنان برای نهادینه سازی دوچرخه سواری بانوان اشاره کرد اما انفعال نیروی انتظامی در مقابله با این هنجارشکنی نیز به رشد این پدیده دامن زده است

ندای اصفهان- روح الله عباسیان (مدیرمسوول نشریه ندای ایمان)

تشکیلات پلیس در همه کشورها به نوعی وجود دارد و وظایف متعددی را در حوزه حفظ نظم و امنیت عمومی عهده دار است. در تمام جهان پلیس در مسائلی چون حفظ نظم عمومی، مبارزه با سرقت، قاچاق، مواد مخدر، راهنمایی و رانندگی و… فعالیت دارد.

در کشور جمهوری اسلامی ایران نیروی انتظامی وجود دارد که علاوه بر مسائلی که عنوان شد صیانت از امنیت اخلاقی و ارزشهای دینی از وظایف آن است. این دو وظیفه اخیر بارها توسط مقام معظم رهبری و فرمانده کل قوا تاکید شده است. مقابله با بی حجابی و بدحجابی، فروش لباسهای نامناسب، موارد خلاف عفت عمومی، سگ گردانی و… از جمله آن می‌باشد.

در طی یک سال اخیر معضلی که اصفهان به آن مبتلا شده است، دوچرخه سواری عده ای از بانوان در ملأ عام می باشد. طبق فتوای مقام معظم رهبری دوچرخه سواری بانوان خلاف عفت عمومی و حرام است. قانون تصریح دارد که پلیس در موارد خلاف عفت عمومی وظیفه ورود دارد.

متاسفانه از زمان مسئولیت سردار مهدی معصوم بیگی در فرماندهی انتظامی استان اصفهان دوچرخه سواری رشد تصاعدی داشته است. از عوامل مهم آن می توان به تلاش دشمنان برای نهادینه سازی دوچرخه سواری بانوان اشاره کرد که از طرق مختلف از جمله فضای مجازی، ماهواره ها و حتی بعضی از نشریات زنجیره ای و زرد و البته ایجاد کمپین ها و… دنبال می شود. در کنار فعالیت دشمنان، انفعال نیروی انتظامی در مقابله با این هنجارشکنی نیز به رشد بدون مانع این پدیده دامن زده است.

در دوران مسئولیت سردار عبدالرضا آقاخانی تا حدودی با پدیده دوچرخه سواری بانوان مقابله می‌شد که می‌توان به تذکر و حتی جمع‌آوری دوچرخه بانوان در برنامه ‌سه‌شنبه‌های بدون خودرو اشاره کرد.

اینکه عده‌ای بخواهند به زعم خود برخورد با این هنجارشکنی را فاقد جایگاه قانونی بدانند و یا برخی از مسئولین انتظامی برای فرار از انجام مسئولیت خود بعضا بهانه‌های اینچنینی بیاورند جای تعجب و سوال فراوان دارد. مگر در قانون به وظیفه پلیس در برخورد با موارد خلاف عفت عمومی تصریح ننموده است؟ مگر فتوای مقام معظم رهبری ملاک عمل در  تشخیص موارد خلاف عفت عمومی نمی‌باشد؟ مگر مسئولین و کارکنان نیروی انتظامی اصفهان خود را مطیع رهبری نمی‌دانند؟! مگر ستاد امر به معروف استان اصفهان و امام جمعه اصفهان که رئیس ستاد امر به معروف و نهی از منکر هستند در این زمینه تاکید نکرده‌اند؟ مگر مصوبات ستاد امر به معروف و نهی از منکر لازم الاجرا نمی‌باشد؟

نکته دیگر اینکه بعضا مشاهده می‌شود پلیس در پیگیری امور قانونی در برخی موارد افراط و در برخی تفریط دارد. پلیس در زمینه توقف موتورسیکلت‌ها به خاطر تخلفات جزیی مانند نداشتن کلاه ایمنی بعضا آنچنان شدت و حدت دارد که صدای مردم در می آید و حتی امام جمعه اصفهان در خطبه های نماز جمعه توقیف و جریمه سنگین و هزینه پارکینگ و… برای آن را اجحاف دانسته و خواستار تجدید نظر در این رویه می‌گردد.

نکته مهم دیگر اینکه یکی از فعالیت‌های مهم نیروی انتظامی باید مقابله با تحرکات و برنامه‌ریزی‌های دشمنان باشد. هیچ جا دشمنان انقلاب اسلامی تبلیغ نمی‌کنند که موتورسواران کلاه ایمنی بر سرنگذارند و یا راننده‌ها کمربند ایمنی را نبندند و امثالهم. دشمنان نظام اسلامی در حال حاضر در حال ترویج بی‌حجابی و بی‌حیایی و اشاعه موارد خلاف عفتی چون دوچرخه سواری بانوان در ملا عام هستند! در چنین جاهایی که دشمنان نظام اسلامی فعالیت دارند، وظیفه نیروی انتظامی دوچندان می‌شود. فعالیت در این عرصه ها به مثابه مقابله با دشمنان کفر و نفاق و جهاد فی سبیل اله است.

بعضی از مسئولین نیروی انتظامی عنوان می‌کنند که پلیس تنهاست و… و همه ارگان‌ها باید فعالیت داشته‌باشند. من این مورد که خیلی از ارگان‌ها وظایف خود را در این رابطه به درستی انجام نمی‌دهند را رد نمی‌کنم ولی اینکه نیروی انتظامی خود را تنها ارگان فعال در این رابطه بداند نوعی توهم است. سازمان تبلیغات اسلامی، آموزش و پرورش، ائمه جمعه، بسیج، تشکلهای مردم نهاد و… کم و بیش فعالیت داشته و دارند. به ویژه فعالین مردمی امر به معروف و نهی از منکر که فعالیت آنها حتی منجر به مجروحیت و شهادت آنها هم شده‌است. به جرئت می توان گفت تعداد این شهدا و مجروحین بیشتر از نیروی انتظامی در این قضیه است.

تنها دانستن نیروی انتظامی در حوزه عفاف و حجاب به معنای هیچ انگاشتن فعالیت های مردم و ارگان‌های دیگر دارد که نوعی حق الناس و جفا در حق آنهاست. در یادداشت جداگانه ای قبلا به این مطلب پرداخته ایم (اینجا).

انتظار همه نیروهای انقلابی جدیت بیشتر نیروی انتظامی در مواجهه با بی‌حجابی و موارد خلاف عفت عمومی مانند دوچرخه سواری بانوان است. همچنانکه افزایش فعالیت نیروی انتظامی سبب می شود فعالین مردمی امر به معروف و نهی از منکر نیز روحیه گرفته و فعالیتشان بیشتر گردد. وقتی فعالین مردمی بی عملی نیروی انتظامی به عنوان ضابط اصلی حکومت را مشاهده می کنند، خواه ناخواه سرخورده و دلسرد می شوند. ضمن اینکه بی عملی پلیس و اینکه ناهنجاری ها جلوی چشم پلیس انجام می شود و هیچ برخوردی با آن نمی شود موجب رسمیت بخشی به این ناهنجاری ها می شود که گناهی نابخشودنی است.

طی ترددی که در شهر تهران و سایر شهرها داشتم دوچرخه سواری بانوان در شهرهای دیگر بسیار کمتر از اصفهان دیدم. این نشان دهنده آن است که طی یک سال اخیر پلیس اصفهان در عدم برخورد با این پدیده قصور یا تقصیر داشته است.

از فرماندهی نیروی انتظامی اصفهان، ستاد امر به معروف و نهی از منکر و سایر ارگانهای انقلابی تقاضامندیم نگذارند موارد خلاف عفت عمومی در شهر شهیدپرور اصفهان نهادینه شود. هرگونه کوتاهی و سهل انگاری در این رابطه به مثابه خیانت به آرمان شهدا و مردم شهید پرور اصفهان است.

لازم به ذکر است در هنگام برخورد با چنین مواردی ممکن است عده ای اقدام به جوسازی کنند. پلیس نظام اسلامی نباید تحت تاثیر این جوسازی ها قرار گیرد. هدف آنها از ایجاد حواشی و جوسازی ها از صحنه خارج کردن پلیس و نیروهای انقلابی در مواجهه با موارد خلاف عفت عمومی است تا بدون مانع اهداف شوم خود را پیگیری کنند و روز به روز موارد خلاف عفت عمومی را اشاعه بخشند. عقب نشینی پلیس در این صحنه ها به معنای قدم برداشتن در جهت خواسته دشمنان است.

همچنین نیروی انتظامی و البته ستاد امر به معروف و نهی از منکر و سایر ارگان‌های مسئول لازم است علاوه بر مواجهه مستقیم با هنجارشکنان، عوامل پشت صحنه در ترویج دوچرخه سواری بانوان را شناسایی کرده و با آنها برخورد کنند. همچنین لازم است با نصب تابلو ممنوعیت دوچرخه سواری بانوان را گوشزد نمایند. همچنین در دوره های راهنمایی و رانندگی نیز این موارد را گنجانیده و جلوی اشاعه این منکر را بگیرند.

از روحانیت معزز، ائمه جمعه و همه نیروهای انقلابی تقاضامندیم نسبت به دوچرخه سواری بانوان در ملا عام بی تفاوت نباشند و در حد توان تذکر و پیگیری داشته باشند.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

  1. عبدالکریم گفت:

    سهل انگاری و ساده انگاری و بی خیالی در کالبد مسئولین هم نفوذ کرده است… اصفهان شهر افرادی است که از همه چیز این دنیا گذشتند و راهی جبهه های نبرد حق علیه باطل شدند… مسئولین حرمت خون شهدا را داشته باشند

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
ثبت نام دبستان پسرانه طاها
ثبت نام دبستان پسرانه طاها
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق