شنبه ۱۱ تیر ۱۴۰۱
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اقتصادی
چاپ خبر
۱۷:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۸/۰۹

پوسیدگیِ تار و پودِ صنعت نساجی

رکودِ حاکم بر صنعت نساجی استان اصفهان سبب شده فقط ۳۰ درصد از واحد‌ها و کارخانه‌های نساجی استان، فعال باشند.

به گزارش ندای اصفهان،  امروز، خیابان چهارباغ بالای اصفهان برای بیشتر شهروندان اصفهانی، مکانی برای خرید و گشت و گذار است و وجود چند اداره دولتی که سبب شده مردم برای انجام امور اداری به این خیابانِ تاریخی سری بزنند، اما برای قدیمی ترها و افرادی که سن و سالی از آنها گذشته، این خیابان تداعی کننده روزگاریست که اصفهان “منچسترِ شرق” لقب گرفته و قطب صنعت نساجی کشور شده بود.

“وطن”، نامِ  نخستین کارخانه ریسندگی اصفهان بود که در دهه ۱۳۰۰ در اصفهان  تاسیس شد و چند سال بعد ، کارخانه ریسباف در خیابان چهارباغ بالای اصفهان چرخ اقتصاد کشور را به گردش درآورد. قدیمی ترهای اصفهان هنوز خاطره هزاران کارگر که در کارخانه ریسباف مشغول به کار می شدند را در ذهن دارند، هنوز صدای بوقِ پایان شیفتِ کاری در گوش پیرمردهای محله چهارباغ اصفهان می پیچد.

پوسیدگیِ تار و پودِ صنعت نساجی

رونقِ صنعت نساجی در استان تا جایی در اصفهان بالا گرفت که به سرعت در جای جای شهر کارگاه های کوچک و بزرگ نساجی راه اندازی شد و کسب و کار بسیاری از مردم این دیار با این صنعت گره خورد.

با گذشت زمان و آغاز جنگ جهانی دوم اما، آفتی به نام واردات به جان این صنعت افتاد و رفته رفته کارخانه ها با بحران مالی مواجه شدند، بسیاری از کارخانه ها تعطیل و برخی به خارج از شهر نقل مکان کردند و امروز تنها خاطراتشان برجای مانده است.سردرِ کارخانه ریسباف در خیابان چهارباغ اصفهان تنها یادگار این کارخانه بزرگ است که هر روز در میان ساختمان های نونوار و مدرن امروز، برای تنهایی و غربتِ خویش مرثیه ثرایی می کند.

پوسیدگیِ تار و پودِ صنعت نساجی

رکود صنعت نساجی در اصفهان

به گفته فعال و کارآفرین برترِ صنعت نساجی، در حال حاضر فقط 30درصد از واحدهای و کارخانه های نساجی استان اصفهان در حال فعالیت هستند که متاسفانه این واحدها هم تنها با 30درصد توان و ظریفیت خود کار می کنند. به طور کلی بیش از 80 درصد،مواد اولیه صنعت نساجی کشور از خارج تامین می شود و متاسفانه این مواد اولیه برای تامین اعتبار، در ردیف اول کالای ضروری کشور قرار نگرفته است.

به گفته حیدر علی کبیری، 99درصد ماشین آلات صنعت نساجی از خارج وارد می شود و با وجود اینکه توانایی ملی برای ساخت این ماشین آلات در داخل کشور وجود دارد، در این عرصه سرمایه گذاری نمی شود، چطور ممکن است کشور نتواند ماشین آلات نساجی را تولید کند.

رییس انجمن کارفرمایان صنایع نساجی اصفهان هم با تایید این مطالب گفت: بیش از دو سوم مواد اولیه پنبه مصرفی در صنایع نساجی وارداتی است، در زمینه تولید مواد اولیه پلی استر خودکفا هستیم و مواد اولیه اکریلیک که حجم بالای از مواد مصرفی ما را تشکیل می دهد 100درصد از خارج کشور تامین می شود.

چلمقانی در ادامه  گفت و گو ی اختصاصی با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اصفهان گفت: رکود بی سابقه بر صنعت نساجی اصفهان سایه افکنده است، با وجود کیفیت خوب منسوجات داخلی حجم بالایی از پارچه تولید داخل  با مارک خارجی به بازار عرضه می شود؛ متاسفانه برخی فروشندگان ما نیز خریداران را به پارچه خارجی ترغیب می کنند.

پوسیدگیِ تار و پودِ صنعت نساجی

مالیات، اهرم نابودی صنعت نساجی

رییس انجمن کارفرمایان صنایع نساجی اصفهان گفت: سال های پیش مالیات و نرخ بالای بهره بانکی بزرگترین ضربه را به این صنعت وارد کرد اما اکنون با این وضعیت آشفته بازار ارز، آنقدر مشکلات بزرگتری پیش رویمان قرار گرفته که دیگر فرصت پرداختن به مالیات را نداریم، زمانی نگران کفش بودیم اما الان پایی برایمان نمانده که بخواهیم برایش کفش تهیه کنیم.

وعده‌های بسیاری برای بهبود وضعیت صنعت نساجی داده شد، اما متأسفانه هیچ‌کدام از این قول‌ها اجرایی نشد، نه تنها رکود بلکه کمبود مواداولیه، کمبود نقدینگی، بالا بودن نرخ بهره بانکی و افزایش مالیات کمر صنایع نساجی را خم کرده است.

چلمقانی در ادامه افزود: رکود بی سابقه بر صنعت نساجی اصفهان سایه افکنده است، با وجود کیفیت خوب منسوجات داخلی حجم بالایی از پارچه تولید داخل  با مارک خارجی به بازار عرضه می شود، متاسفانه برخی فروشندگان ما نیز خریداران را به پارچه خارجی ترغیب می کنند.

پوسیدگیِ تار و پودِ صنعت نساجی

مالیات، اهرم نابودی صنعت نساجی

رییس انجمن کارفرمایان صنایع نساجی اصفهان گفت: سال های پیش مالیات و نرخ بالای بهره بانکی بزرگترین ضربه را به این صنعت وارد کرد اما اکنون با این وضعیت آشفته بازار ارز، آنقدر مشکلات بزرگتری پیش رویمان قرار گرفته که دیگر فرصت پرداختن به مالیات را نداریم، زمانی نگران کفش بودیم اما الان پایی برایمان نمانده که بخواهیم برایش کفش تهیه کنیم.

وعده‌های بسیاری برای بهبود وضعیت صنعت نساجی داده شد، اما متأسفانه هیچ‌کدام از این قول‌ها اجرایی نشد، نه تنها رکود بلکه کمبود مواد اولیه، کمبود نقدینگی، بالا بودن نرخ بهره بانکی و افزایش مالیات کمر صنایع نساجی را خم کرده است.

حیدرعلی کبیری، فعال صنعت نساجی هم در این باره گفت: با وجود اینکه از ابتدای امسال با فرمایشات رهبری مبنی بر حمایت از کالای تولید ملی، تاحدی از ورود کالای قاچاق جلوگیری شده اما همچنان شاهد ارائه اجناس قاچاق در سطح کشور هستیم.

چادر مشکی که یکی از پرمصرف ترین پوشاک در کشور مصرف می شود، فقط یک الی دو درصد در داخل کشور تولید شده و بقیه از خارج تامین می شود و این درحالیست که چادر مشکی بافت ساده ای دارد و درصورت تامین مواد اولیه به راحتی در داخل کشور تولید می شود.

سال 1357 لباس نظامیان انگلستان در ایران تولید می شد و ایران یکی از بزرگ ترین صادر کنندگان صنعت نساجی بود، اما رفته رفته این جایگاه را با بی تدبیری و بی مهری به این صنعت مهم از دست دادیم.

صنعت نساجی یکی از 7 صنعت استراتژیک کشور است که تنها 5 درصد هزینه سرمایه‌گذاری صنعتی در این بخش صرف می‌شود، اما 12 درصد اشتغال کشور را به خود اختصاص داده است. صنعت نساجی از نظر اشتغال‌زایی در رده برترین صنایع قرار داشته و کمتر صنعتی نظیر نساجی ایجاد اشتغال می‌کند.

امروز این صنف با انواع و اقسام مشکلات دست و پنجه نرم می‌کند و با وجودی که جلسات متعددی با سران اقتصادی کشور و استان درباره رفع این مشکلات تشکیل شده، اما هنوز رکود بر سراین صنعت سایه افکنده است.

 

گزارش از سولماز محمدی

انتهای پیام /

منبع:باشگاه خبرنگاران جوان

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


مسابقه کاریزمن11: هدایت روابط دختر و پسر به ازدواج (کلیک کنید)
مسابقه کاریزمن11: هدایت روابط دختر و پسر به ازدواج (کلیک کنید)
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
آموزش سواد رسانه به کودکان- خرید کتاب قصه های کرمیلو
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715