ندای اصفهان

مهرعلیزاده: تا ۱۵ روز دیگر مهمان اصفهان خواهم بود/ نباید اسیر «بله قربان» و «ترفیع درجه» باشیم

کدخبر: 105856
۲ آبان ۱۳۹۷ در ساعت ۵:۵۸ ب.ظ

به گزارش ندای اصفهان،محسن مهرعلیزاده ظهر امروز در جلسه هم‌اندیشی مدیران روابط عمومی دستگاه‌های اجرایی استان اصفهان با موضوع تشریح طرح‌های هفتگانه احیای حوضه آبریز زاینده‌رود اظهار کرد: پیوست فرهنگی و اجتماعی پروژه‌ها چندیست که باب شده است.

وی افزود: طرح‌ها و فکرهای زیادی برای زاینده‌رود شده اما به دلیل نیمه‌تمام ماندن و عدم دارا بودن پیوست‌های فرهنگی و اجتماعی، به نتیجه نرسیده است؛ مردم نسبت به بیان اجرای پروژه‌ها و وعده‌های مسؤولان بی‌اعتماد شده‌اند.

استاندار اصفهان با بیان این‌که عدم اعتماد عمومی به حاکمیت پیامد نامطلوب فرهنگی در کشور است، گفت: بالای ۹۰ درصد کارمندان صادقانه و دلسوزانه کار می‌کنند اما در این میان درصد کمی ناسالم هستند که باعث سواستفاده عده‌ای می‌شود.

عصر حجری‌ها سریع‌تر بودند

وی خاطرنشان کرد: پروژه ۲۳ کیلومتری تونل سد سوم کوهرنگ از سال ۷۴ آغاز شده و در سال ۹۶ هنوز تمام نشده است؛ اگر این پروژه در عصر حجر بود این تونل تاکنون تمام شده بود، انتظار داریم مردم چه قضاوت کنند؟

مهرعلیزاده با بیان این‌‌که همه مردم ایران حق داشتن کشاورزی، صنعت و استفاده از آب شرب دارند، اذعان داشت: پروژه سد سوم کوهرنگ از ۱۳ فروردین ۹۷ آغاز شده و تاکنون ۲۰ درصد آن اجرا شده است که تا ۲ سال آینده به اتمام خواهد رسید.

وی با بیان این‌که با اجرای پروژه سد سوم کوهرنگ ۱۵۰ میلیون متر مکعب آب به منابع آبی اصفهان اضافه می‌شود، تصریح کرد: اقلیم تغییر پیدا کرده و در طول چند دهه گذشته بارگذاری و باغات به اشتباه در مسیر زاینده‌رود اضافه شده است.

برخی مسؤولان اسیر عقده‌های شخصی خود شده‌اند

استاندار اصفهان عنوان داشت: با دعوا کردن با استفاده‌کنندگان استان‌های هم‌جوار از آب زاینده‌رود به جایی نخواهیم رسید؛ اگر در سال ۶۷ تونل سد دوم کوهرنگ ایجاد نمی‌شد و ۲۵۰ میلیون مترمکعب آب وارد نمی‌شد و سد چشمه لنگان با ۱۳۰ میلیون مترمکعب آب به منابع اصفهان اضافه نمی‌شد، حال و روز امروز اصفهان به مراتب بدتر از شرایط کنونی بود.

وی با بیان این که طی دو دهه گذشته فقط حرف زده‌ایم و برخی مسؤولان اسیر عقده‌های شخصی خود شده‌اند، اضافه کرد: مسائل آبی به حساسیت‌های منطقه‌ای و اعتراض تبدیل شده است؛ شرکت فولاد مبارکه قرار است تا ۵۰۰ میلیارد تومان برای احداث سد سوم کوهرنگ کمک کند.

مهرعلیزاده بیان داشت: تأمین منابع آبی مورد نیاز حداقلی برای ۲۰ تا ۳۰ سال آینده نگران‌کننده است؛ باید برای مردم واقعیت را گفت و برای آنان کار انجام داد.

کنترل هوشمند ۴۰۰ پمپ آب در مسیر سد زاینده‌رود

وی تأکید کرد: کشاورزان شرق اصفهان بخش مظلومی از استان اصفهان چراکه به دنبال حق‌آبه خود هستند و مقصر این مشکل مسؤولان هستند؛ از سد زاینده‌رود تا سد چم‌آسمان ۱۰۲ کیلومتر مسافت وجود دارد و در طول این مسیر پمپ‌های زیادی است.

استاندار اصفهان ابراز داشت: پس از مذاکره با وزرات نیرو ۴۰۰ ایستگاه‌ پمپ در طول مسیر زاینده‌رود به چم‌آسمان به سیستم کنترل هوشمند مجهز شدند تا از برداشت‌های اضافه جلوگیری صورت گیرد؛ از سد چم‌آسمان به بعد دیگر پمپ وجود ندارد و ۷۹ بند برداشت وجود دارد و قابل کنترل نیست.

وی با بیان این‌که تلاش‌های زیادی برای رسیدن آب به زمین‌های کشاورزی شهرهای فلاورجان، قهدریجان، خمینی‌شهر و مبارکه انجام شد، تصریح کرد: از سد چم‌آسمان تا نکوآباد ۳ لوله به طول ۴۰ کیلومتر برای انتقال آب به چند نقطه از جمله شهر اصفهان گذاشته می‌شود.

تا ۱۵ روز دیگر مهمان استان اصفهان خواهم بود

مهرعلیزاده با اشاره به ۷ پروژه احیای زاینده‌رود عنوان داشت: چه باشم و چه نباشم اجرای پروژه هفتگانه احیای زاینده‌رود به نفع مردم اصفهان است؛ به دلیل قانون منع به کارگیری بازنشستگان تا ۱۵ روز دیگر بیشتر به عنوان استاندار اصفهان نخواهم ماند.

وی با بیان این‌که فرونشست‌های متعددی در شهر اصفهان وجود دارد، متذکر شد: برخی از سرمایه‌گذاران اصفهانی در حال حاضر در گرجستان و شمال کشور سرمایه‌گذاری می‌کنند و باید برای جلوگیری از خروج سرمایه‌گذاران از این استان تدبیر کنیم.

نباید اسیر «بله قربان» و «ترفیع درجه» باشیم

استاندار اصفهان اضافه کرد: نباید اسیر ۴ تا رأی، «بله قربان» و «ترفیع درجه» باشیم، چراکه این نهایت حقارت است؛ ما نمی‌گوییم باید شهید شویم اما باید بدانیم که «مرگ سرخ به از زندگی ننگین است» و اگر دین نداریم باید آزاده باشیم چراکه صفت نخست انسانیت است.

وی با بیان این‌که اگر می‌خواهیم حیات جامعه ادامه پیدا کند باید حرکت کنیم و حرف مردم را بشنویم، عنوان داشت: انتقاد خیلی خوب است اما نفس انجام حرکت بسیار مهم‌تر است؛ دوست دارم در استان اصفهان حرف‌هایی را بشنوم که از منطق برخوردار باشد.

مهرعلیزاده با بیان این‌که ۲۰ تا ۳۰ طرح سنگین پشت طرح هفتگانه احیای زاینده‌رود است، تأکید کرد: برخی در جایگاه‌های مختلف می‌خواهند با شعار «زاینده‌رود من کو» به رأی برسند که امیدوارم با تحقق این طرح از سواستفاده‌های تبلیغاتی جلوگیری شود.

انتهای پیام/

منبع:فارس

برچسب‌ها: , , ,