شنبه ۲۴ مهر ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۵:۵۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۹

علت کاهش سهم آب شرب و کشاورزی زاینده‌رود

وزیر نیرو گفت: تاثیر کم بارشی در سالهای اخیر به ویژه سال گذشته موجب محدودیت در بخش‌های مختلف شد و سهم آب شرب و آب کشاورزی از سد زاینده‌رود کاهش یافت.

به گزارش ندای اصفهان، رضا اردکانیان وزیر نیرو در جلسه علنی امروز (یکشنبه) پارلمان، در پاسخ به سوال حسن کامران مبنی بر اینکه چرا حقابه کشاورزان شرق اصفهان به غارت رفته است و چرا در سال جاری حقابه کشاورزان شرق اصفهان در رودخانه زاینده رود جاری نمی‌شود؟ اظهار داشت: تاثیر کم بارشی در سالهای اخیر به ویژه سال گذشته موجب محدودیت در بخش‌های مختلف شد و سهم آب شرب و آب کشاورزی از سد زاینده‌رود کاهش یافت. سهم آب صنعت هم کاهش یافت اما با استفاده از پس آبها آب مورد نیاز صنعت جبران شد.

بیشتر بخوانید

یک وزیر دیگر کارت زرد گرفت

وی افزود: در حقابه‌ها کار فشرده‌ای در سالهای اخیر در وزارت نیرو آغاز شده است. قوانین،‌ اسناد تاریخی، قانون اصلاحات ارضی و اثر حقابه بر آن، برنامه‌های توسعه و تغییرات طبیعی و انسانی را مدنظر قرار دادیم. تغییرات مصارف در حوزه‌های آبریز به دلیل طرحهای توسعه و سرمایه دولت در طرح‌های تامین آب، دستگاه قانونگذاری، شورای عالی آب و دستگاههای اجرایی را به این جمع رساند که باید سیاستگذاری دقیقی در این حوزه داشته باشیم.

اردکانیان ادامه داد: در نشست ۱۲ آبان شورای هماهنگی حوزه زاینده‌رود برنامه‌های وزارت نیرو برای تامین حقابه آب کشاورزان منطقه مشخص می‌شود.

وزیر نیرو افزود: طبق ماده ۱۹ قانون توزیع عادلانه آب، تامین آب بخش‌های مختلف آغاز شده است و بررسیهای دقیق حقوقی آغاز شده تا حقوق مردم به نحو مقتضی استیفا شود.

وی ادامه داد: طبق ماده ۱۰ قانون تشکیل وزارت جهادکشاورزی، تصمیمات شورای عالی آب با تایید هیات وزیران یا کمیسیون مندرج در اصل ۱۳۸ قانون اساسی، برای دستگاههای ذیربط لازم‌الاجراست.

اردکانیان یادآور شد: در سالهای ۹۳ تا ۹۵ برای آب کشاورزی آب مورد نیاز کشاورزان فراهم بود اما در سال ۹۶ چنین امکانی وجودنداشت اما در سال ۱۳۹۷ با شرایط بهتر برای تامین آب کشاورزی برای کشت پاییزه فراهم می‌شود.

وزیر نیرو از تلاش وزارت نیرو برای حل مشکل حقابه‌ها در سطح ملی خبر داد و افزود: هرگونه تصمیم‌گیری پراکنده بدون توجه به حاکمیت ملی تبعات ملی، اقتصادی و امنیتی دارد.

اردکانیاندر خاتمه  ابراز امیدواری کرد که برای سالجاری در وضعیت بهتری بتوانیم برای تامین آب در فصل پاییز، حقابه‌ها را به نتیجه برسانیم.

انتهای پیام/

منبع:مشرق

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
نوشت ایران؛ نوشت افزار باکیفیت ایرانی اسلامی
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715