جمعه ۰۹ اسفند ۱۳۹۸
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: فرهنگ و هنر
چاپ خبر
۲۳:۲۸ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۴

با حضور اساتید دانشگاه برگزار شد؛

معرفی و نقد کتاب «شهر گنبدهای فیروزه‌ای و کاشی‌های شکسته» به قلم محمود فروزبخش

نشست معرفی و بررسی کتاب «شهر گنبدهای فیروزه‌ای و کاشی‌های شکسته» با حضور منتقدان، نویسنده کتاب و جمعی از مخاطبان کتاب در خانه مشروطیت اصفهان برگزار شد.

به گزارش ندای اصفهان، رضا اسماعیلی عصر امروز در نشست معرفی و بررسی کتاب «شهر گنبدهای فیروزه‌ای و کاشی‌های شکسته» اظهار کرد: کاری که محمود فروزبخش انجام داد در ادامه فعالیت محققانی بوده است که زوایای مختلف اصفهان را بررسی کردند و هر چند در مورد اصفهان زیاد گفته شده است اما همچنان زوایای دیده نشده بسیاری وجود دارد و از همین رو امید است روزی شاهد تدریس رشته اصفهان‌شناسی باشیم.

وی با بیان این‌که حیات و زندگی ما در گروی پیشینه هنری، فرهنگی و علمی اصفهان است، افزود: درهای بررسی ابعاد اصفهان همچنان گشوده است تا دیگران نیز به آن ورود کنند، ۳۰ گفتار در باب اصفهان در این کتاب مطرح شده است و به دلیل علاقه‌ای که نویسنده به گنبدهای فیروزه‌ای شهرش دارد این نام را برای آن برگزیده است.

این استاد دانشگاه ادامه داد: کتاب در ۷ عرصه تاریخ، فرهنگ، هنر، تربیت، مذهب، اجتماع و سیاست قابل بررسی است که فصل مشترک همه آن‌ها هویت و اصفهان است، درهم آمیختگی این ۲ مفهوم، عصاره اندیشه‌های نویسنده است.

وی با بیان این‌که درک راز و رمزهای اصفهان و آثار تمدنی خلق‌شده پیرامون اصفهان از دغدغه‌های کتاب است، یادآوری کرد: کتاب را ۲ مرتبه خواندم و مقالات فرهنگی آن را بیشتر بررسی کردم، ورود به این باب که اصفهانیان چه روحیاتی دارند یک حوزه گسترده است.

جوهره اصفهانی‌ها سختگیری است

اسماعیلی تصریح کرد: نویسنده کتاب ویژگی‌های شخصیتی اصفهانی را بر بعد احساس و تفکر بررسی کرده است، جوهره اصفهانی‌ها سختگیری است و همه ابعاد را با ریزبینی بررسی کرده و از هر موضوعی به‌راحتی عبور نمی‌کنند.

وی با بیان این‌که نویسنده معتقد است اصفهانی‌ها عمل‌گرا و نکته‌بین هستند، یادآوری کرد: در خواستگاه‌های اولیه اصفهانی‌ها، اصفهانی‌های یهودی بودند، میل به توسعه دنیوی و اخروی‌گرایی از ویژگی‌های اصفهانی‌ها است که در این کتاب به آن اشاره شده است.

این استاد دانشگاه بیان کرد: این کتاب می‌تواند پیش‌زمینه خوبی برای شناخت اصفهانی‌ها باشد، بر اساس تحلیل محتوای سفرنامه‌های خارجی‌ها در مورد ایرانیان، در تفکر بر یک مدار هستند و در گفتار بر یک مدار دیگر و در عمل در یک مدار دیگر قرار دارند.

وی با بیان این‌که پنجره ورود به اصفهانی‌ها بسیار سخت است و این از ویژگی‌های اصفهانی‌ها است، تأکید کرد: دوگانگی فرهنگ نیز در این کتاب بررسی شده است، در این کتاب اصفهان سنتی و صنعتی معرفی شده است.

اسماعیلی با بیان این‌که در این کتاب وجه غالب اصفهان، اصفهان سنتی تلقی شده است، خاطرنشان کرد: بسیاری از هنرهای مدرن جایگاه وسیعی در اصفهان ندارد، ترکیب سنت و مدرنیسم یکی از مباحث این کتاب است.

وی با بیان این‌که نویسنده کتاب اصفهان را به حافظ تشبیه کرده است، اذعان کرد: نویسنده معتقد است اصفهان حافظ ایران‌شهر است، نویسنده به عوامل ماندگاری حافظ و سعدی اشاره کرده است و آن را با اصفهان مقایسه کرده است، اصفهان دوره صفوی نماد حافظ در تاریخ ایران است.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: باید در دوره‌ای که حوزه فرهنگ و تمدن شناسی و بازشناخت عرصه‌های فرهنگی بزرگان و تاریخ‌نویسانی را از دست دادیم، قلم‌ها و گام‌ها به محمود فروزبخش و دیگر جوانان سپرده شده است تا مانایی اصفهان حفظ شود چرا که مانایی اصفهان تنها در معماری نیست بلکه رازگشایی از معماری، هنری و ادبی است.

مهدی ژیان‌پور نیز در این جلسه با بیان این‌که در نگاه پدیداری به کتاب نباید به این توجه کرد که چه کسی کتاب را نوشته است، عنوان کرد: در نگاه اول باید از خود بپرسیم که با دیدن کتاب چه حسی به ما دست می‌دهد چرا که برخی کتاب‌ها که اخیراً در کشور چاپ شده است باید پیش از آن که بخوانیم، بسوزانیم.

فرم و جلد کتاب جذاب است

وی با بیان این‌که در نگاه اول جلد زیبای کتاب باعث شد تا از آن خوشم بیاید، تصریح کرد: نشر آرما در حوزه نشر ما را از بدسلیقگی نجات داده است، نشر آرما در فرم کتاب‌هایش موفق است، طراحی جلد، انتخاب فونت و انتخاب کاغذ این کتاب بسیار خوب است، نویسنده این کتاب را هم می‌شناسم.

این محقق و استاد دانشگاه یادآوری کرد: نویسنده یک رندی به خرج داده و در ابتدای کتاب ذکر کرده است این کتاب علمی نیست و برای لذت بردن آن را بخوانیم اما ادعاهایی که در این کتاب آورده شده است قابل اثبات نیست چرا که فرضیه نیست بلکه گزاره است اما از این نوع نگارش کم است و این کتاب یک اثر جسورانه بود.

وی با بیان این‌که ساخت برخی اصطلاحات در این کتاب از خوبی‌های آن است، ابراز کرد: احساس می‌شود برخی از قسمت‌های کتاب حشو دارد که اگر این جملات نبود هم اتفاق خاصی نمی‌افتاد، این کتاب به‌ شدت اصفهانی است و در واقع با خود می‌گویم چه لزومی دارد که یک شیرازی آن را بخواند.

ژیان‌پور با بیان این‌که کتاب به‌ صورت جستار است و یک متن به‌ هم‌ پیوسته نیست، یادآوری کرد: به علت تکثر موضوعات، مخاطب همه آن را نمی‌خواند و آن چه را که می‌خواهد مطالعه می‌کند و بقیه کتاب از نگاه مخاطب مغفول می‌ماند.

وی با بیان این‌که برخی قسمت‌های کتاب بسیار روان است در عین این‌که برخی قسمت‌های آن گیرهایی دارد که اجازه نمی‌دهد مخاطب مطلب را ادامه دهد و لذت ببرد، مطرح کرد: برخی قسمت‌های کتاب به مخاطب حس لذت دست می‌دهد در حالی که در برخی قسمت‌های دیگر خبری از این لذت نیست.

علی ربانی نیز در این جلسه با اشاره به این‌که کتاب حاضر مجموع تفکرات نویسنده در مورد شهر اصفهان است، بیان کرد: همه باید اهل تفکر و اندیشه باشیم، این کتاب یک فرایند تفکر مبتنی بر شهود است و نویسنده نیز اذعان کرده است که اثرش بر اساس ذوق و اندیشه خودش است، در مقابل روشی به نام روش استنتاجی و علمی است که عمده کار دانشمندان بر این اساس است.

بررسی تقابل مدرنیته و سنت در اصفهان

وی با بیان این‌که اگر از شیوه‌های تداعی استفاده نشود برای رسیدن به یک ایده موفق و خلاق به مشکل برمی‌خوریم، تصریح کرد: البته اگر صرفاً بر تداعی و شهود تکیه شود سایر ملاک‌ها مغفول می‌ماند، گزاره‌های بسیار زیادی در این کتاب وجود دارد که باید روزهای زیادی را با نویسنده گفت‌وگو کرد و ممکن است هم مخاطب اقناع نشود.

این استاد دانشگاه معتقد است علم و دانش با روش شهود و تداعی ایجاد نمی‌شود، مطالبی که در کتاب عنوان شده است صرفاً با شهود قابل دفاع نیست چرا که ممکن است با واقعیت تفاوت داشته باشد و از همین رو باید به مستندات علمی نیز رجوع شود.

وی با بیان این‌که شاکله کتاب مطلوب است چرا که توجه به روش‌ها را برای مخاطب به ارمغان می‌آورد، تأکید کرد: بخش عمده کتاب راجع به خصوصیات اصفهانی‌ها است و این بسیار مهم است، به دست آوردن شخصیت اساسی یک قوم و ملت یک جنبه مهم فرهنگی است و برای سرزمین ایران که سابقه کهن دارد یک فهم عمیق نیاز است.

ربانی در پایان با اشاره به محتوای کتاب که نمایانگر تقابل سنت و مدرنیته در اصفهان است، گفت: در خصوص رابطه مدرنیته و سنت بحث‌های زیادی شده است، نویسنده ذوق خوبی داشته و بیان کرده است که سرنوشت، کنار آمدن با مدرنیته است اما می‌توان سرنوشت را از آن خود کرد اما نویسنده منظور خود را از آن بیان نکرده است.

عصر امروز نشست معرفی و بررسی کتاب «شهر گنبدهای فیروزه‌ای و کاشی‌های شکسته» با حضور منتقدان، نویسنده کتاب و جمعی از مخاطبان کتاب در خانه مشروطیت اصفهان برگزار شد.

انتهای پیام/ خبرگزاری فارس

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715