شنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۰
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۱۴:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۷/۲۳

به بهانه دیدار رهبری با ۶ نفر از مجریان زن رسانه ملی؛

بر مرام چادر حیا و حجاب بایستید و تکنیک ها را از آن خود کنید

درست است که امروز مجری بودن و چادری بودن به نظر تناقض می آید اما این همانند جمهوری اسلامی است؛ زیرا روزگاری همنشینی جمهوری در کنار اسلام تناقض به نظر می آمد که با ایستادگی و در مسیر پیش رفتن امروز تجربه این همنشینی رخ داده است

ندای اصفهان- محمود فروزبخش

رهبر معظم انقلاب در دیدار شش نفر از مجریان و گزارشگران زن رسانه‌ی ملی فرموند:
«من حقیقتاً شماها را که چادری هستید، تحسین می‌کنم. راهنمایی [من به شما] این است که این [چادر] را نگه دارید و به آن افتخار کنید.»

پس از در نظرگرفتن فرمایش معظم له به عنوان خط اساسی، توجه به نکته ای هم می تواند مفید باشد.
چادری بودن یک صفت است. صفتی که به نفس انسان برمی گردد و شخص است که چادری می شود. برای فهم بهتر مطلب مثالی می زنم. کسی که «کفش» می پوشد، «کفشی» نمی شود. اما کسی که چادر دارد، چادری می شود. تفاوت از همین جا مشخص می شود.
ممکن است کسی بگوید چون کفش را همه می پوشند اما اگر همه خانم ها هم چادر داشتند باز هم ما به آن ها می گفتیم: چادری.
چون چادری صرفِ داشتن یک لباس نیست بلکه چادری برای زن امروز یک کیفیت نفسانی است. در واقع زن وقتی چادر را انتخاب می کند مجموعه ای از قواعد و حالات سنجاق شده به این چادر را نیز با خود می پذیرد و شاید اصلا به همین خاطر باشد که چادر در میان جوانان امروز مقبولیتش افت کرده است زیرا چه بسا آنان با چنین پوشش به عنوان حجاب مشکلی نداشته باشند اما با چادری شدن، نمی توانند کنار بیایند.

فی المثل در مورد همین نقش مجری گری. اگر دقت کنید متوجه می شوید که یک مجری باید شخصیتی رسانه ای به معنای امروزی کلمه را داشته باشد و طوری از اجرا را به نمایش بگذارد که شاید از اساس با آن چادری بودن تنقض داشته باشد.
صرف اینکه شخصی چادر به سر کند و بعد هر گونه حرکات و سخنان در مقابل انظار عمومی از خود بروز دهد، شخص را چادری نمی کند.

در واقع ما در این جا با 3 گروه از مجریان زن رو به رو هستیم:
دسته اول کسانی هستند که اساسا به حجاب کامل اعتقادی ندارند و بنا به بخشنامه ها و دستورات از بالا چادری شده اند که این دسته فعلا اصلا محل بحث ما نیستند و چون فعل آنان از سر اختیار نیست جای افتخار هم ندارند.
دسته دوم کسانی هستند که ذاتا مجری امروزی هستند و اهل نمایش. آن ها حرفه تخصصی خود را همانند مجریان زن در هر جای دنیا انجام می دهند و به اضافه آن چادری هم برای پوشش کاری خود انتخاب کرده اند.
این دسته افراد از آن حیث محترم هستند که چادر آنان می تواند به نسل جوان الگو و روحیه بدهد و دخترانی که می خواهند در جامعه امروزی ما چادر به سر کنند اعتماد به نفس بیشتری داشته باشند. اما از آن حیث که دو فضای سنتی و مدرن را با یکدیگر قاطی می کنند و اصالت را به فضای مدرن داده و تنها چادر را به آن سنجاق می کنند، کارشان مورد نقد است.
دسته سوم کسانی هستند که واقعا چادری هستند یعنی نه تنها چادر به سر می کنند بلکه به آن معنای صفت انسانی، از درون چادری شده اند و همین اصل را به محیط کار خود کشانده اند. همان طور که زنان چادری و محجبه ما در تمامی ادارات و مشاغل سعی دارند که هم امروزی باشند و هم با حجاب، آن ها هم دارند تلاش می کنند که سبک مجری گری متناسب با خود را حفظ کنند که در عین اصالت دادن صفت چادری بودن بتوانند توانایی های لازم را هم بروز دهند.
این مسئله بسیار دشوار است و رسیدن به چنین ترکیبی متعادل چه بسا سال ها طول بکشد. پس شرط رسیدن به این فرمول همانا صبر و پایداری است.
برای همین به بخش دوم سخنان رهبری باید توجه کنیم:
«مقابل سختی‌ها بایستید. بایستید! ایستادند که امروز نظام جمهوری اسلامی پدید آمده. حق با شما است. ان‌شاءالله پیش می‌روید.»
باید به کلیت و برحق بودن چادر ایمان داشت. آن را حفظ کرد و با تعمق بیشتری ابعاد چادری بودن را فهم کرد. سپس به میان زندگی روزمره برویم و پرهیز نکینم. نه از مجری بودن و نه از سلبریتی شدن و نه از قهرمان زن ورزشکار. همه را باید تجربه کرد منتها اصالت راباید به حجاب داد و در طول مسیر فرمول ها را کشف کرد.

درست است که امروز هم مجری بودن و هم چادری بودن به نظر تناقض می آید اما این همانند جمهوری اسلامی است. زیرا روزگاری هم نشینی جمهوری در کنار اسلام تناقض به نظر می آمد. اما با ایستادگی و در مسیر پیش رفتن امروز تجربه همنشینی جمهوریت و اسلامیت رخ داده است. پس اگر امروز ورزشکاران حرفه ای ما، بازیگران ما و گزارشگران و مجریان بر مرام چادر حیا و حجاب بایستند به مرور زمان می توانند تکنیک های لازم را کسب کنند به شکلی که ذاتا و اصالتا چادری باشند و تکنیک ها را از آن خود کنند.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
پایگاه خبری علیرضا ملک پور: مهارت در کار ضامن اشتغال پایدار
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715