چهارشنبه ۰۱ خرداد ۱۳۹۸
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۱:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۹

کارشناس مسائل سیاسی:

موافقان CFT با سیاسی کردن فضا آن را تصویب کردند

کارشناس مسائل سیاسی گفت: رهبر معظم انقلاب عنوان کردند که روال قانونی طی شود ولی دیروز این موضوع به گونه‌ای تحریف شد و نهایتا کاری که آقای لاریجانی انجام داد کار خوبی نبود چرا که بخشی از نمایندگان هم به استناد همین موضوع رای دادند.

به گزارش ندای اصفهان،محمود معلمی اظهار کرد: مردم و خواص کمتر در خصوص محتوای این موضوع توجیه هستند، FATF یک کنوانسیون نیست بلکه یک معاهده بین‌المللی است که شامل چند کنوانسیون مثل CFT یا پالرمو و موضوعات دیگر است.

وی با اشاره به اینکه دیروز یک بخش از این کنوانسیون تصویب شد، افزود: این معاهده توسط کشورهای G7 و بعد از حادثه ۱۱ سپتامبر که چند کشور به آن اضافه شد به منظور مبارزه با پولشویی، کمک به تروریسم و مسائلی از این قبیل ایجاد شده است.

کارشناس مسائل سیاسی گفت: مشکلی که وجود دارد روی تعریف واژه‌ها است چرا که کشورهایی مثل ایالات متحده و این قبیل کشورها واژه‌ها را تعریف می‌کنند و انتظار این بود نمایندگان به عمق این موضوع بیشتر توجه کنند.

وی با بیان اینکه برخی نمایندگان برای تصویب این معاهده، آن را سیاسی کردند، بیان کرد: در صورت تصویب نهایی این طرح و تبدیل به قانون شدن آن نرم‌افزاری در بانک مرکزی نصب خواهد شد و به تمام مبادلات پولی کشور با بیرون نظارت می‌کند و نکته مهم این است که از منظر آن‌ها سپاه پاسداران و حزب الله نیز در لیست تروریست‌ها قرار دارد.

معلمی خاطرنشان کرد: وزیر امور خارجه در توضیح در مجلس گفت من تضمین نمی‌کنم که مشکلات پولی و مالی ما حل شود ولی تضمین می‌کنم که اگر عضو شویم آمریکا بهانه‌های زیادی را از دست خواهد داد، حال سوال این است که مگر بهانه‌های آمریکا تاکنون درست بوده؟ این توجیه قابل قبول نیست.

وی در خصوص قرائت نامه منصوب به رهبر معظم انقلاب در جلسه مجلس اضافه کرد: عنوان «بررسی شود» با «تصویب شود» ۲ مسأله جداست ولی آقایان به گونه‌ای مطرح کردند که رهبر معظم انقلاب با تصویب این طرح موافق هستند اما نکته مد نظر رهبر معظم انقلاب این بود که عنوان کردند که روال قانونی طی شود ولی در مجلس این موضوع به گونه‌ای تحریف شد و نهایتا کاری که آقای لاریجانی انجام داد کار خوبی نبود چرا که بخشی از نمایندگان هم به استناد همین موضوع رای دادند.

کارشناس مسائل سیاسی با اشاره به اصرار دولتی‌ها برای تصویب این معاهده، تأکید کرد: دولتی‌ها چند گروه‌اند، برخی معتقد هستند که انقلاب تمام شده و دیگر نباید در هر کاری که می‌خواهیم انجام دهیم  از اصول انقلاب دم بزنیم و بخشی دیگر هم کلا غرب زده هستند، به نوعی برخی انقلابیون ترسو هستند و برخی هم که اصلا از اول شیفته غرب بودند و انقلابی نبودند.

وی خاطرنشان کرد: علی‌رغم اینکه بیشتر از ۳۵ کشور در این معاهده عضو نشدند ولی آقایان با این توجیه که اگر عضو نشویم در لیست سیاه قرار خواهیم گرفت رای دادند لذا هم دولتی‌ها و هم بخشی از مجلس با این توجیه که اگر نباشیم در لیست سیاه خواهیم بود آن را تصویب کردند.

معلمی در پایان تصریح کرد: مردم و نخبگان باید از خسارت‌های این چنین طرح‌هایی آگاه شوند.

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
ثبت نام دبستان پسرانه طاها
ثبت نام دبستان پسرانه طاها
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق