جمعه ۰۲ اسفند ۱۳۹۸
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۷:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۷/۱۶

عاقبت FATF در شورای نگهبان چه می‌شود

دبیر جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی اصفهان گفت: دولت‌مردان و مسؤولان نباید صد در صد FATF را بپذیرند بلکه مانند بسیاری از کشورها پذیرش مشروط داشته باشند تا نشان داده شود که دست جمهوری اسلامی در برابر هر اقدامی بالا نیست.

به گزارش ندای اصفهان،ابوالفضل قربانی امروزدر اصفهان اظهار داشت: زمانی که FATF در مجلس مطرح شد به نظر می‌رسید تقریباً ضررهای این لایحه برای کشور بیشتر از نفع آن باشد.

وی افزود: به دنبال تصویب این لایحه مجموعه‌ای که ریاست آن بر عهده آمریکا است به راحتی به اطلاعات اقتصادی کشور و حتی افرادی که در داخل کشور دارای رقم‌هایی بالایی در بحث مسائل اقتصادی دارند، دسترسی پیدا می‌کند.

دبیر جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی اصفهان گفت: با توجه به اینکه در وزارت خزانه‌داری آمریکا کار اطلاعاتی صورت می‌گیرد با استفاده از این اطلاعات می‌توانند سوار بر مباحث مربوط به عرضه و تقاضا شوند.

وی تأکید کرد: عنوان پول‌شویی و مبارزه با تروریسم نقابی است که بر روی این لایحه زده شده و این طور نیست که تنها در رابطه با کشور ما قرار باشد این کار انجام شود بلکه مقصود امریکا انجام این کار برای همه کشورها است.

قربانی ادامه داد: همگان می‌دانند ریاست FATF بر عهده فردی آمریکایی است که در دستگاه‌های دیگر هم ذی‌نفوذ است بنابراین تصویب FATF اشتباه بزرگی بود که در مجلس صورت گرفت.

وی تصریح کرد: شورای نگهبان با توجه به وظایف قانونی که دارد باید نسبت به این مطلب دقت و حساسیت بیشتری به خرج بدهد، هرچند گذرگاه اصلی خود مجلس شورای اسلامی بود و شورای نگهبان بر حسب وظایف خود دچار محدودیت‌هایی است.

دبیر جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی اصفهان بیان کرد: وظیفه شورای نگهبان مطابقت مصوبات با شرع و قانون اساسی است و شاید نکات ریز این لایحه در حیطه وظایف شورای نگهبان نباشد و باید در مجلس  مورد بررسی قرار می‌گرفت.

وی اذعان داشت: از جهات مختلفی کار سخت شده است و باید دید شورای نگهبان چه عملکردی خواهد داشت، اگر این لایحه به صراحت با شرع و قانون اساسی مخالف نباشد کار شورای نگهبان سخت می‌شود با این حال نیاز است با حساسیت بیشتری به این قضیه ورود پیدا کند.

قربانی با بیان این‌که آنچه در مجلس اتفاق افتاد تناقض آشکار بود، یادآور شد: از طرفی هدف تصویب و اجرای FATF را شفافیت مالی می‌دانند اما از طرف دیگر مخالف شفافیت سازی آراء نمایندگان هستند که خود رفتار غیرقابل قبول و دوگانه‌ای است.

وی در ادامه ابراز کرد: در عین حال این چه لایحه‌ای است که به صراحت اعلام می‌شود هیچ تضمینی در برابر آن نیست، اما همه اطلاعات کشور به راحتی در اختیار بیگانگان قرار داده می‌شود و در دنیایی با حاکمیت قانون جنگل این لایحه جز ضرر نتیجه‌ای نخواهد داشت.

دبیر جمعیت رهپویان انقلاب اسلامی اصفهان اضافه کرد: آنچه از برجام نصیب کشور شد خسارت محض بود و این نگرانی وجود دارد که در بحث FATF خسارت‌ها مضاعف شود.

وی عنوان کرد: انتظار این بود که ریاست مجلس در ارتباط با این موضوع بهتر از آنچه که شد عمل می‌کرد، آنچه در گفتار رییس مجلس آشکار بود موافقت و حمایت از این لایحه را می‌رساند و ای‌کاش در مقام ریاست مجلس شورای اسلامی حداقل این بی‌طرفی رعایت می‌شد.

قربانی مطرح کرد: اگر فرض کنیم که این لایحه مورد تأیید شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام باشد و به تصویب برسد دولت‌مردان و مسؤولان نباید صد در صد FATF را بپذیرند و مانند بسیاری از کشورها پذیرش مشروط داشته باشند تا نشان داده شود که دست جمهوری اسلامی در برابر هر اقدامی بالا نیست.

انتهای پیام/

منبع:فارس

برچسب‌ها: , , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
موسسه انشا؛ مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی، طب اسلامی، تربیت فرزند 34468558
لیست مورد تایید مجمع نیروهای انقلاب اصفهان ویژه انتخابات مجلس
لیست مورد تایید مجمع نیروهای انقلاب اصفهان ویژه انتخابات مجلس
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
وعده صادق
وعده صادق