سه شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۴:۴۹ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۰

معاون سابق اداره کل سیاسی سپاه:

نامه رهبری در خصوص برجام نه نصیحت، بلکه فرمان حکومتی است / خوش‌بینی برخی نسبت به آمریکا بیجاست

معاون سابق اداره کل سیاسی سپاه در خصوص برجام، گفت: نامه رهبری در خصوص برجام نه نصیحت است و نه توصیه، بلکه فرمان حکومتی بوده و باید اجرا شود.

به گزارش ندای اصفهان، محمود معلمی امروز  با اشاره به نامه مقام معظم رهبری به ریاست جمهوری در خصوص برجام، اظهار کرد: به این نامه باید به‌عنوان فرمان نگاه کرد و در جایگاه حکم حکومتی است اما متأسفانه رئیس‌جمهور به شکل بدی گفتند که «حالا رهبری هم نصایحی را بیان می‌کنند»، در حالی‌ که این نامه نه نصیحت است و نه توصیه بلکه فرمان حکومتی بوده و باید اجرا شود.

وی در ادامه بیان کرد: مقام معظم رهبری در نامه مذکور ۲۸ نکته را در قالب ۹ بند بیان کردند که دولت باید این ۹ بند را حتماً اجرا کند و ملت باید از دولت این را بخواهد که مبادا بدون در نظر گرفتن این تذکرهای رهبری برجام را اجرایی کنند.

معاون سابق اداره کل سیاسی سپاه با اشاره به بخش دیگری از نامه رهبری در مورد برجام تأکید کرد: نامه‌ای که رئیس‌جمهور در پاسخ به نامه مقام معظم رهبری نوشتند، حاوی نکات نگران‌کننده‌ای است؛ به‌عنوان‌مثال رهبری فرمودند «لازم است تضمین‌های قوی و کافی برای جلوگیری از تخلف طرف‌های مقابل تدارک شود که ازجمله آن اعلام کتبی رئیس‌جمهور آمریکا و اتحادیهٔ اروپا مبنی بر لغو تحریم‌هاست»، اما من در نامه رئیس‌جمهور احساس کردم که می‌خواهند از این بند بگذرند و بیان می‌دارند قبلاً رئیس‌جمهور آمریکا کتباً دستور لغو تحریم‌ها را داده است درصورتی‌که منظور رهبری این است که به ما کتباً اعلام کنند که تحریم‌ها لغو می‌شود.

معلمی با اشاره به دغدغه مردم مبنی بر اینکه آیا دولت فرمان رهبری را اجر می‌کند یا نه، تصریح کرد: بنده معتقدم که ان‌شاءالله دولت به این نامه توجه می‌کند که در غیر این صورت خسارت‌های سنگین و جبران‌ناپذیری به ما وارد خواهد شد.

وی ضمن اشاره به مواضع صریح و نگاه تیزبینانهٔ مقام معظم رهبری در نامهٔ مذکور، اظهار کرد: در دولت‌های قبلی این قضیه خیلی کم بود که هر مطلبی را رهبری به‌صورت خصوصی به دولت می‌گویند به‌صورت عمومی به مردم هم بگویند اگر هم بود کم بوده است.

این کارشناس مسائل سیاسی ادامه داد: دلیل این است که احساس می‌شود دولت هم‌زبان است ولی همدل نیست همان‌طور که رهبری در مورد اقتصاد مقاومتی فرمودند هم‌زبانی وجود دارد اما هم‌دلی وجود ندارد.

معلمی گفت: پیچیدگی‌هایی که در برجام وجود دارد باعث شده است مقام معظم رهبری ابهامات و اشکالات را صریح بیان کنند و جامعه را متوجه این روزنه‌های نفوذ در برجام کنند.

وی با اشاره به راه‌های نفوذ اذعان داشت: راه نفوذ در زمینه‌های سیاسی، فرهنگی و امنیتی در برجام وجود دارد و رهبری در عین روشنگری این موضوع برای مردم به دولت هم هشدار می‌دهد تا اتفاقاتی که در سال ۸۲ افتاد باز تکرار نشود.

این تحلیل‌گر مسائل سیاس در ادامه افزود: لفظ «عبرت‌آموز» که در نامهٔ مقام معظم رهبری وجود دارد خیلی لفظ مهمی است و زمانی که مذاکرات شروع شد رهبری بیان کردند که به مذاکرات و نتیجه کار خوش‌بین نیستند و سال ۸۲ را یادآوری کردند و گفتند درست است ما ضرر کردیم ولی سرمایه بزرگ آگاهی افکار عمومی را به دست آوردیم.

معلمی در پایان مطرح کرد: به عقیده بنده آمریکایی‌ها نمی‌گذارند برجام به‌درستی اجرا شود بنابراین برای ملت درس عبرت خواهد شد و این خوش‌بینی که برخی از مسئولان نسبت به آمریکا و اروپا داشته‌اند خوش‌بینی بیجایی است.

 انتهای پیام/

منبع: فارس

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز