یکشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۸
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۲۲:۱۸ - ۱۳۹۷/۰۷/۰۴

روحانی در کنفرانس خبری :

چیزی به نام موشک در برجام نیست/آمریکا تحریمی را باقی نگذاشته که بخواهد در آبان انجام دهد

رئیس جمهور در نشست خبری در نیویورک گفت: تحریم‌هایی که قرار بود در نوامبر انجام بگیرد در سپتامبر انجام دادند. بنابراین هیچ چیز جدیدی برای نوامبر وجود ندارد و این کاملاً یک بحث تبلیغاتی و روانی است.

به گزارش ندای اصفهان، حسن روحانی رئیس جمهور در کنفرانس خبری خود در سازمان ملل تصریح کرد: خوشحال هستم که امسال هم فرصت دیدار با اصحاب رسانه و خبرنگاران عزیز را پیدا کردم و امیدوارم در این جمع برخی از سؤالاتی که در ذهن خبرنگاران است مطرح شود و من پاسخ دهم.

وی ادامه داد:‌ در آغاز می‌خواهم بگویم که مهم‌ترین مسئله‌ای که از سال گذشته تاکنون در مسائل مربوط به منطقه ما و مسائل بین‌المللی رخ داده است خروج یکجانبه آمریکا از توافق چند جانبه مورد تأیید سازمان ملل و شورای امنیت بود.

روحانی خاطرنشان کرد: این خروج یک خروج غیرقانونی بود و ما در مجمع عمومی شاهد بودیم که اکثریت قاطع رهبران کشورها در ملاقات‌ها و سخنرانی‌های خود از برجام به عنوان یک دستاورد دیپلماسی حمایت کردند و این به معنای آن است که آمریکا در این اقدام تنها مانده است.

رئیس جمهور تأکید کرد: خروج آمریکا از برجام مورد موافقت و تأیید کشورهای جهان نیست و به جز چند کشور همه این کار را یک اشتباه سیاسی قلمداد می‌کنند.
رئیس قوه مجریه تصریح کرد: امروز هم جلسه شورای امنیت که به طور غیر معمول آقای ترامپ برگزار کرده بود ابتدا تصمیم‌شان این بود که راجع‌به ایران این جلسه باشد و ظاهراً با مخالفت اعضای شورای ا منیت مواجه شد و ناچار شدند حرف‌شان را پس بگیرند و راجع‌به مسئله عدم اشاعه این جلسه را ادامه دادند.

وی ادامه داد: در جلسه امروز هم کاملاً در شورای امنیت روشن شد که آمریکا تنها است. همه کشورهایی که در شورای امنیت صحبت کردند از برجام حمایت کردند و با لحن مستقیم یا غیرمستقیم اقدام آمریکا را به عنوان یک اقدام نادرست قلمداد کردند. من هم در ملاقات‌هایی که با ۱۶ نفر از رهبران کشورهای جهان داشتم یکی از مباحث ما مربوط به برجام بود و در واقع دو نکته را همه تأکید می‌کردند. یکی اصل اهمیت برجام برای روابط کشورها، موضوع عدم اشاعه، موضوع صلح و امنیت و موفقیت دیپلماسی و همچنین ناخرسندی خودشان را از خروج آمریکا از برجام اعلام می‌کردند. نکته دوم که همه آنها گفتند حمایت از ایران در باقی ماندن در برجام بود و این را به عنوان یک تدبیر و هوشمندی ایران ذکر می‌کردند.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: در این دیدارها می‌گفتند آمریکا منتظر بود که ایران از این توافق خارج شود تا بتواند راحت این مسئله را پیش ببرد و در واقع این تصمیم ما بود که می‌توانست ترامپ را موفق کند و یا به شکست منجر کند و این تصمیم دولت ایران بود که آمریکا را منزوی کرد و اقدامات و برنامه‌های آنها را منجر به شکست کرد.

روحانی اضافه کرد: البته این به آن معنا نیست که ما در فشارهایی که آمریکا بر ملت ایران وارد می‌کند مشکل نداشته باشیم اما همیشه ملت ایران در مقاطع سخت‌تر از این هم با صبوری، وحدت، اتحاد و مواضع قاطع و با استقامت خودش توانسته از این موانع عبور کند امروز هم اینچنین خواهد بود.

رئیس قوه مجریه تأکید کرد: در بخش دیگری از مباحثی که خود من با رهبران کشورهای اروپایی داشته‌ام و همچنین در جلسه ۱+۴ که در سطح وزرا در نیویورک برگزار شد نکته مهم این بود که پنج کشور دیگر مصمم هستند که از برجام حمایت و نقش و تعهد خود را اجرایی کنند و اقداماتی که آمریکا برای فشار بر اقتصاد می‌خواهد انجام دهد آن فشارها را به حداقل کاهش دهد و بیانیه‌ای که صادر شد نشان داد که اروپا، چین و روسیه مصمم‌تر از گذشته در پی تحکیم برجام هستند و بنابراین امیدواریم با حمایت همه کشورهای قانونگرا و چند جانبه‌گرا بتوانیم از این مسئله راحت‌تر از آنچه قبلاً فکر می‌شد عبور کنیم.

روحانی تصریح کرد:‌ ملت ما، ملت صبور و مقاومی بوده و امروز هم اینچنین خواهد بود. البته این تحریم ضمن فشار یک شرایط جدیدی هم برای تولید و صادرات به وجود می‌آورد که در آن بخش‌ها هم می‌توانیم به عنوان یک فرصت از آن استفاده و بهره‌برداری کنیم.

وی در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران گفت:‌ در موضوع توافق هسته‌ای چیزی به نام موشک وجود ندارد. ما از ابتدا کاملاً روشن بوده که در مورد چه چیزی بحث کردیم. اگر کسی می‌خواهد تعهدش را زیرپا بگذارد خوب زیر پا بگذارد این همه بهانه‌جویی نمی‌خواهد. توافق هسته‌ای کاملاً روشن است. قطعنامه ۲۲۳۱ کاملاً روشن است و بنابراین آنچه وجود دارد این است که آمریکا یک اشتباه کرده یا از این اشتباه به نقطه درست خودش برمی‌گردد و یا به اشتباه خودش ادامه می‌دهد. آمریکا روزی بازخواهد گشت، دیر یا زود، آمریکا نمی‌تواند این روند را ادامه دهد، این به نفع ملت آمریکا نیست، کاری که دولت آمریکا انجام می‌دهد نه به نفع ملت ایران، نه به نفع ملت آمریکا، نه به نفع ملت اروپا و نه به نفع دیگران است.

روحانی تأکید کرد: همه ما از جمله شما خبرنگاران و نخبگان باید تلاش کنند فردی که خطایی را مرتکب شده به او کمک کنیم از آن خطایش برگردد و در نقطه درست قرار گیرد.

وی در پاسخ به سؤال دیگری اظهار داشت: من فکر کردم می‌خواهید برای همه زندانیان عالم دلسوزی کنید؛ همه ما باید تلاش کنیم از لحاظ انسانی اگر می‌توانیم به فردی که در زندان است کمکی کنیم و به او یاری برسانیم و دولت ایران به سهم خودش این کار را انجام می‌دهد. برای تسهیل ملاقات‌ها و تسهیل اطلاعات اما اصل محاکمه و حکم در اختیار یک دستگاه دیگر که همانا قوه قضاییه است در همه کشورها هم همین‌طور است.

رئیس جمهور در این باره اضافه کرد: اگر یک ایرانی هم در آمریکا در زندان است وقتی بپرسیم می‌گویند دادگاه آمریکا او را محکوم کرده و در زندان است و حداکثر ما می‌توانیم دسترسی کنسولی و یک تسهیلاتی را فراهم کنیم بنابراین سخن شما در این باره وقتی به من به عنوان رئیس دستگاه اجرایی خطاب می‌کنید من می‌توانم حداکثر سعی خودم را برای تسهیلات انجام دهم. وزارت خارجه من و دولت این کار را انجام می‌دهد. برخی از اسم‌هایی که شما بردید همین اواخر توانست چند روز مرخصی بروند. این همان تسهیلاتی است که انجام می‌گیرد.
روحانی افزود:‌ در عین حال ما در گذشته با دولت آمریکا نسبت به اینکه ما کمک کنیم به افراد مورد نظر آنها که در ایران زندانی بودند یا افرادی که از طرف ما به عنوان اتباع‌مان در زندان بودند کمک‌هایی انجام گرفت ما هیچ وقت در این زمینه مخالفت نکردیم که دولت‌ها بتوانند در این زمینه مذاکراتی داشته باشند و به راه‌حل دست پیدا کنند.

رئیس جمهور در پاسخ به سؤال دیگری خاطرنشان کرد: هیچ تحریمی نیست که بعداً آمریکا بخواهد انجام دهد همه کارها را قبلاً انجام داده است. بعضی از افرادی که در آمریکا به اصطلاح خودشان دنبال تحریم ایران بود بیش فعال بودند. تحریم‌هایی که قرار بود در نوامبر انجام بگیرد در سپتامبر انجام دادند. بنابراین هیچ چیز جدیدی برای نوامبر وجود ندارد و این کاملاً یک بحث تبلیغاتی و روانی است.

انجام بگیرد در سپتامبر انجام دادند. بنابراین هیچ چیز جدیدی برای نوامبر وجود ندارد و انی کاملاً یک بحث تبلیغاتی و روانی است.

وی افزود: آمریکا می‌خواهد برای فروش نفت برای روابط بانکی و تجاری فشار بیاورد و همه کارها را انجام داده و انجام می‌دهد و هیچ چیزی را باقی نگذاشته که بخواهد در ماه نوامبر انجام دهد.

رئیس قوه مجریه تصریح کرد:‌ بنابراین حرف ماه نوامبر حرفی است که کاملاً تبلیغاتی است اما اینکه ما با بقیه شرکا می‌توانیم چکار کنیم می‌دانید که ما تصمیم‌مان بر این است با بقیه کشورها کار کنیم. به نظر من برای هر کشوری که بتواند تحریم آمریکا را زیر پا بگذارد یک افتخار بزرگ است. برای اینکه این تحریم آمریکا یک تحریم غیرقانونی و ضد قطعنامه شورای امنیت است و بنابراین طبق وظیفه همه کشورهای دنیا باید تلاش کنند تا این اقدام غیرقانونی آمریکا منجر به شکست شود.

روحانی با تأکید براینکه با دوستان‌مان در این زمینه در تماس هستیم، ادامه داد: ما با اروپا در تماس هستیم تا کانال‌هایی را پیدا کنیم ضمن اینکه اقدامات اقتصادی خود را انجام می‌دهیم حمایت لازم را از شرکت‌هایی کنیم که با ایران مشغول فعالیت هستند. ما فعلاً در برجام باقی مانده‌ایم و به همه تعهداتی که داشته‌ایم پایبند بوده‌ایم و تا زمانی که ماندن ما در برجام به نفع منافع ملی ما باشد در برجام خواهیم ماند و هر زمانی که ببینیم همه منافع ما تضمین نمی‌شود راهکارهایی در خود برجام پیش‌بینی شده و از همان‌ها آغاز خواهیم کرد.

رئیس جمهور در پاسخ به سؤال خبرنگار بی‌بی‌سی مبنی براینکه پس از بازداشت بعضی از ایرانیان مقیم در کشورهای دیگر چگونه برای سفر دیگر ایرانیان می‌توانید اطمینان دهید، گفت: نادرست است اگر افرادی که دو تابعیتی هستند برای ورود به ایران نگرانی داشته باشند دو تابعیتی بودن جرم نیست ما از نظر حقوقی دو تابعیتی را قبول نداریم اما اگر کسی دو تابعیتی باشد جرمی مرتکب نشده که بخواهد دستگیر و در دادگاهی محاکمه شود چنین چیزی وجود ندارد.

وی در این باره افزود: این یک تبلیغات بی‌اساس است. فردی ممکن است وارد یک کشوری شود و به دلایلی دستگیر شود این ربطی به تابیعت او ندارد. بنابراین اگر فردی دستگیر شده این موضوع ارتباط با تابعیت او ندارد بلکه باید ببینیم پرونده‌ او چه چیزی است و چه اقدامی انجام داده، اقدامش اگر خلاف قانون و مجرمانه بوده البته که به آن رسیدگی شده است.

روحانی در پاسخ به سؤالی در مورد اینکه که آیا نشست ۱+۴ به خواسته‌های ایران جواب داده و اروپایی‌ها چه اقداماتی در این باره انجام داده‌اند، خاطرنشان کرد: این نشست منتهی به یک بیانیه شد. این بیانیه علاوه بر تأکید کشورها برای حفظ برجام در واقع برنامه‌ها و ا قدامات عملی برخی از آنها را در این بیانیه ذکر کرده بودند که باید عملی شود من جمله شیوه ارتباط مالی بین این کشورها و ایران که در این بیانیه تصریح شده است. بنابراین این بیانیه یک قدم پیشرفت بسیار خوب در زمینه همکاری‌های ایران با پنج کشور در زمینه حفظ برجام بوده اما توقعات ما خیلی بیشتر از این است و این توقعات در جلسات با طرف ما یعنی پنج کشور دیگر مطرح شده و آنها کاملاً از نظرات ما آگاه هستند.

انتهای پیام/

منبع:جهان نیوز

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق