چهارشنبه ۰۲ خرداد ۱۳۹۷
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: سیاسی
چاپ خبر
۱۲:۱۸ - ۱۳۹۴/۰۸/۱۰
از سفر کری به آسیای میانه تا قدرت یافتن طالبان؛
 طالبان اجازه خروج از منزل نمی‌دهد/ برای جنگی‌طولانی آماده باشید   

وزیر خارجه آمریکا دو روز قبل ابتدا وارد قرقیزستان شد و از آنجا روانه ازبکستان، قزاقستان، تاجیکستان و ترکمنستان خواهد شد.

به گزارش ندای اصفهان تاجیکستان، یکی از مقصدهای وزیر خارجه آمریکا، به آسیای میانه است. درگیری ها در شمال افغانستان مقام های تاجیک را نگران کرده که ناآرامی به این کشور گسترش یابد. به همین دلیل، موضوع امنیت مرزها یکی از موضوعات گفت و گوی جان کری با رهبران منطقه خواهد بود.

 

روسیه که از احتمال ناامنی در مرز تاجیکستان با گسترش فعالیت طالبان نگران است، با فرستادن چند بالگرد، مرزبانان تاجیکی را حمایت و تقویت کرده است.

 

 

وزیر خارجه آمریکا  دو روز قبل ابتدا وارد قرقیزستان شد و از آنجا روانه ازبکستان، قزاقستان، تاجیکستان و ترکمنستان خواهد شد.

 

 

کری در شهر سمرقند با وزیران خارجه پنج کشور منطقه نشست مشترکی خواهد داشت.

 

 

ویدئو/ گزارشی از مرز افغانستان و تاجیکستان

 

 

به گزارش بی بی سی، با توجه به وضع امنیتی در شمال افغانستان و نگرانیها از گسترش ناامنی به آسیای میانه، صاحب نظران می‌گویند این موضوع محور گفتگوهای آقای کری با رهبران منطقه خواهد بود.

 

 

این نخستین دیدار وزیر خارجه آمریکا از پنج کشور آسیای میانه در یک سفر است.

 

 

این سفر در حالی انجام می‌شود که روسیه به دلیل تهدیدهای امنیتی ناشی از اوضاع افغانستان، نفوذ خود را در منطقه افزایش داده است.

 

 

 

 

طالبان به مردم اجازه خروج از خانه نمی‌دهد

 

ساکنان بخش درقد ولایت تخار در شمال شرق افغانستان که پنج روز پیش به تصرف طالبان درآمد، می‌گویند که افراد گروه طالبان به آنان اجازه نمی‌دهند که از این بخش و خانه‌های خود بیرون روند.

 

 

گروه طالبان بازرسی خانه به خانه را در این بخش آغاز کرده‌ اند و خطر این وجود دارد که افرادی را که عضو کارمندان دولتی، نیروهای امنیتی یا ارتباط با نیروهای امنیتی دارند، دستگیر و محاکمه کنند.

 

 

مردم محل می‌گویند که اکنون مردم با کمبود پزشک و دارو مواجه هستند. مقامات محلی این ولایت نیز تایید کرده اند که از دو روز تاکنون افراد گروه طالبان به مردم محل اجازه تردد را نمی‌دهند.

 

 

چند روز قبل مقام‌های ولایت تخار تایید کردند که گروه طالبان کنترل بخش درقد در مرز جمهوری تاجیکستان را به کنترل خود درآورده و نیروهای دولتی را مجبور به عقب‌نشینی کردند.

 

 

 

 

گفتگو با طالبان یعنی اتلاف وقت

 

احمدضیا مسعود می‌گوید که گفت‌وگوهای صلح با طالبان وقت تلف کردن است.

 

 

نماینده فوق‌العاده رئیس جمهوری افغانستان در امور اصلاحات و حکومتداری خوب، طالبان را نماینده‌های پاکستان خواند و گفت که جنگ آنها در افغانستان به نیابت از آن کشور است و آنها هرگز حاضر به صلح نخواهند شد.

 

 

آقای مسعود گفت: «صلح با طالبان یک گپ کاملا غیر معقول است و فرصت دادن به تامین منافع پاکستانی‌ها است. صلح با یک گروه مزدور، با یک گروه تروریست در هیچ جای دنیا تا حال تحقق پیدا نکرده است و جنگ فعلی در کشور ما جنگ پاکستانی ها است، نه جنگ طالبان.»

 

 

نماینده فوق‌العاده رئیس جمهوری افغانستان هشدار داد که افغانستان با جنگ طولانی و فرسایشی روبرو است.

 

 

او گفت: «طالبان یک گروه پیشقراولی است که به خاطر منافع پاکستانی ها جنگ می‌کند. بنابر این جنگ در کشور ما یک جنگ طولانی و فرسایشی خواهد بود و این جنگی است که توسط مکانیسم‌های صلح راه حل پیدا نمی‌کند. به همین خاطر ما و شما آمادگی‌های لازم را برای یک جنگ طولانی داشته باشیم.»/جام

 

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
موسسه فرهنگی هاتف/ ثبت نام فصل بهار
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
سفریاران، بلیط ارزان هواپیما، تور گردشگری سراسر کشور
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق
گفتمان نیوز
گفتمان نیوز