شنبه ۰۴ خرداد ۱۳۹۸
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
چاپ خبر
۰۹:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۸

صفحه سفید کربلا!

زینب کبری (س) چه دید که فرمود «ما رایت الا جمیلا»؟

صفحه زیبا مربوط به امام حسین و اصحاب وفادار آن جناب است؛ حضرت علیرغم اینکه «محور بلا» بود اما بندگی را به اوج رساند. در قتلگاه، «الهی رضا برضاک لامعبود سواک یا غیاث المستغیثین» گفت و پیمانه بندگی را پر کرد...

ندای اصفهان- تحریریه

ما رایت الا جمیلا مربوط به «صفحه سفید” کربلاست و الا «صفحه سیاه» عاشورا در غایت زشتی است؛ آن قدر زشت که امام سجاد علیه السلام فرمود: اگر پیامبر اکرم صل الله علیه و آله شما را به اذیت و آزار ما توصیه کرده بود بیش از این آزار و اذیتی که شما کردید راه نداشت.

امام حسین علیه السلام پیمانه بندگی را پر کرد

صفحه زیبا مربوط به امام حسین و اصحاب وفادار آن جناب است؛ حضرت علیرغم اینکه «محور بلا» بود اما بندگی را به اوج رساند. در قتلگاه، «الهی رضا برضاک لامعبود سواک یا غیاث المستغیثین» گفت و پیمانه بندگی را پر کرد.

کار و تدبیر خدا نیز زیبا بود و خدایی و لطف خود را در حق اباعبدالله تمام کرد؛ سیدالشهداء علیه السلام را در فوق عرش و در جنت خود پذیرفت و محبوب قلوب مومنین ساخت (ان لقتل الحسین حراره فی قلوب المومنین لاتبرد ابدا). و «پیمانه پر خدا» زیباتر از «پیمانه پر بندگی سیدالشهداء» است.

لذا وقتی زینب کبری سلام الله علیها در هنگام عبور از قتلگاه دید که روح امام سجاد علیه السلام از شدت اندوه دارد پر می کشد، شتاب کرد و عرض کرد:

«ما لی أراک تجود بنفسک یا بقیّه جدّی و أبی و إخوتی؟ فقال علیه السّلام: و کیف لا أجزع و أهلع و قد أرى سیّدی و إخوتی و عمومتی و ولد عمّی مصرّعین بدمائهم، مرمّلین بالعراء، مسلّبین، لا یکفّنون، و لا یوارون، و لا یعرج علیهم أحد، و لا یقربهم بشر، کأنّهم أهل بیت من الدیلم و الخزر. فقالت علیها السّلام: لا یجزعنّک ما ترى – فو اللّه – إنّ ذلک لعهد من رسول اللّه صلى اللّه علیه و آله و سلم إلى جدّک و أبیک و عمّک، و لقد أخذ اللّه میثاق اناس من هذه الامّه لا تعرفهم فراعنه هذه الامّه، و هم معروفون فی أهل السماوات، إنّهم یجمعون هذه الأعضاء المتفرّقه فیوارونها، و هذه الجسوم المضرّجه، و ینصبون بهذا الطفّ علما لقبر أبیک سیّد الشهداء لا یدرس أثره، و لا یعفو رسمه على کرور اللیالی و الأیّام، و لیجهدنّ أئمّه الکفر و أشیاع الضلاله فی محوه و تطمیسه فلا یزداد إلاّ ظهورا، و أمره إلاّ علوّا؛

تو را چه شده، اى یادگار جدّ و پدر و برادرانم! مى بینم که مى خواهى جانت را تسلیم کنى؟ امام سجاد(علیه السلام) پاسخ داد: چگونه بى تابى نکنم در حالى که مى بینم پدر و برادران و عموها و عموزادگان و کسان من بر زمین افتاده و در خونشان غلتیده، سرهایشان جداشده، لباسهایشان به غارت رفته است، نه کفنى دارند، نه دفنى و کسى به آنها توجهى ندارد.

زینب(علیها السلام) پاسخ داد: فرزند برادرم! نگران مباش، به خدا سوگند این پیمانى است که پیامبر خدا از جد و پدر و عمویت گرفته است و آنان نیز آن را پذیرفته اند. خداوند از جماعتى از این امت که گردنکشان زمین آنها را نمى شناسند ولى فرشتگان آسمان آنان را مى شناسند، عهد گرفته است که این پیکرهاى پاره پاره و پراکنده را جمع کنند و به خاک بسپارند، در آینده در این سرزمین بر مرقد پدرت حسین (علیه السلام) پرچمى به اهتزاز در مى آید که هیچگاه کهنه نشود و در گذر زمان گزندى به آن نرسد و سردمداران کفر هرچه در محو آن تلاش کنند، روز به روز بر عظمت آن افزوده شود.

(کامل الزیارات، ص ۲۷۴ – ۲۷۵؛ بحارالانوار، ج ۲۸، ص ۵۷ و ج ۴۵، ص ۱۷۹؛ نفس المهموم، ص ۲۱۰ و مقتل الحسین مقرّم، ص ۳۰۸٫)

پیمانه پر خدا

در قتلگاه، کل عالم فرشتگان به هم ریخته بود. اما آرامش، همه وجود اباعبدالله را فرا گرفته بود (یا ایتها النفس المطمئنه ارجعی الی ربک راضیه مرضیه فادخلی فی عبادی وادخلی جنتی). آری! خداوند پیمانه سیدالشهداء را پر کرد و  به او چه مقامها که نداد؛ “مقام طمئنینه”، “مقام رضا” ، “مقام جنتی” و… و ما چه می فهمیم اینها چیست؟

جنتی؛ چشاندن محبت خدا بدون واسطه و حجاب است. وَ یُنَادِیهِ مُنَادٍ مِنْ بُطْنَانِ الْعَرْشِ یَسْمَعُهُ وَ یَسْمَعُ مَنْ بِحَضْرَتِهِ یا أَیَّتُهَا النَّفْسُ الْمُطْمَئِنَّهُ إِلَى مُحَمَّدٍ وَ وَصِیِّهِ وَ الْأَئِمَّهِ مِنْ بَعْدِهِ ارْجِعِی إِلى‏ رَبِّکِ راضِیَهً بِالْوَلَایَهِ مَرْضِیَّهً بِالثَّوَابِ فَادْخُلِی فِی عِبادِی مَعَ مُحَمَّدٍ وَ أَهْلِ بَیْتِهِ وَ ادْخُلِی جَنَّتِی غَیْرَ مَشُوبَهٍ؛

و ندا می کند ندا کننده ای او را از باطن عرش، به نحوی که او و آنکه در حضور اوست می شوند؛ به این ندا که: ای نفس دارای اطمینان به محمّد و وصیّ او و امامان بعد از او، بازگشت کن به سوی پروردگارت در حالی که راضی هستی به ولایت؛ و در حالی که مورد رضایت هستی به سبب ثواب. پس داخل شود میان بندگان من در معیّت محمّد و اهل بیتش؛ و داخل شود در بهشت غیر مشوب من». (بحارالأنوار،ج:۶، ص۱۶۳)؛

«شوب» در لغت به معنی خلیط و آمیخته است. لذا «غیر مشوبه» یعنی «بدون آمیختگی». «داخل شو در بهشت من که آن بهشت شائبه ای ندارد»؛ یعنی جز من در آن کسی نیست؛ نه درختی نه آبی… فقط خودم.

این جنت، جنّت ذات، جنّت لقاء و جنّت قرب است. و به قول قرآن کریم: کُلُّ شَیْ‏ءٍ هالِکٌ إِلاَّ وَجْهَهُ لَهُ الْحُکْمُ وَ إِلَیْهِ تُرْجَعُونَ؛ همه چیز فانی شونده است جر وجه او؛ حکم تنها از آن اوست؛ و همه بسوى او بازگردانده مى شوید» (القصص:۸۸)

مزد امام حسین

مزد امام حسین، «ایام الله ظهور»، «رجعت»، «هدایت و شفاعت کلیه» و «جنتی» خواهد بود. امام حسین برای اولین تا آخرین «باب الله»، «سبیل الله»، «صراط الله» و «وجه الله» شد؛ یعنی برای ورود به وادی توحید و حب الله باید از باب الحسین وارد شد. و سبیل ها (نماز، روزه و …) را از این باب فرا گرفت و عمل کرد تا به شاهراه صراط (ولایت و زیارت باطن ولی الله اعظم) راه یافت و چون او خود آیینه تمام نمای خداست زیارت او نهایتا به زیارت خود خداوند(وجه الله) ختم خواهد شد.

آری! راه حسین راهی است که به زیارت وجه الله ختم می شود. راه او و عزای او حامل ظرفیت هدایت همگانی است.

زینب کبری سلام الله علیها مقامات «باب اللهی»، «سبیل اللهی»، «صراط اللهی» و «وجه اللهی» اباعبدالله و پاداش «ایام الله ظهور»، «رجعت»، «هدایت و شفاعت کلیه» و «جنتی» سیدالشهداء، را می دید که فرمود: «ما رایت الا جمیلا».

انتهای پیام/

برچسب‌ها: , , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
ثبت نام دبستان پسرانه طاها
ثبت نام دبستان پسرانه طاها
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق