پنج شنبه ۰۲ خرداد ۱۳۹۸
اخبار اصفهان
سرتیتر اخبار
سرویس: اجتماعی
چاپ خبر
۱۱:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۷

استاندار اصفهان:

با اجرای ۵۲کیلومتر لوله‌گذاری، جریان آب در زاینده‌رود برقرار می‌شود

استاندار اصفهان گفت: با برنامه‌ریزی و طراحی‌های صورت‌گرفته، با اجرای ۵۲کیلومتر لوله‌گذاری، جریان آب در رودخانه زاینده‌رود برقرار می‌شود.

به گزارش ندای اصفهان، محسن مهرعلیزاده در جلسه مجمع نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی به تدوین طرحی جامع برای آب استان اصفهان اشاره کرد و اظهار داشت: نحوه انتقال آب از حوضه‌های مختلف و میزان این آب برای اینکه بتوانیم در ۳۰ سال آینده حداقل یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون مترمکعب آب در حوضه آبریز زاینده‌رود داشته باشیم از مواردی است که در این طرح دیده شده است.

وی راجع به میزان آب موجود در سد زاینده رود، گفت: به‌نظر می‌رسد که در سال آبی پیشِ‌رو علی‌رغم میزان بارش‌های پیش‌بینی‌شده حداکثر تا ۷۰۰ میلیون مترمکعب آب در حوضه آبریز خواهیم داشت که باید برای سهمیه‌بندی و مصرف این میزان آب در بخش‌های مختلف کشاورزی، صنعت، شرب و باغداری برنامه‌ریزی دقیقی صورت گیرد.

استاندار اصفهان با توجه به تدوین طرحی برای جلوگیری از برداشت‌های غیرمجاز ابراز کرد: در استان مجاور کنترل‌های لازم از سوی وزارت نیرو صورت گرفته است و در استان اصفهان نیز سهمیه‌ها با توجه به سهم هر شهرستان مشخص شده است.

وی با بیان اینکه در مسیر رودخانه سهم‌آبه‌هایی وجود دارد که در طرح جدید به‌جای جاری کردن آب در رودخانه؛ به‌وسیله لوله‌گذاری میزان آب هر سهم انتقال می‌یابد، افزود: از ابتدای حوضه آبریز تا انتهای حوضه آبریز و تالاب گاوخونی ۵۲ کیلومتر لوله‌گذاری پیش‌بینی شده است و نسبت به سهم هر شهرستان در مسیر رودخانه در سال‌هایی که محدودیت‌های آبی وجود دارد آب از طریق این لوله‌ها انتقال می‌یابد و همه شهرستان‌ها در هر سال به‌نسبت سهمی که از آب دارند به‌شکل حق‌آبه و سهم‌آبه از این مسیر برداشت خواهند کرد.

مهرعلیزاده اضافه کرد: در شهر اصفهان نیز لوله‌گذاری را داخل رودخانه خواهیم داشت و با ساماندهی رودخانه برای جلوگیری از جذب زیاد آب، شاهد جاری شدن آب در بستر زاینده‌رود خواهیم بود.

وی خاطرنشان کرد: شرایطی فراهم خواهد شد که این حداقل آبی که در مسیر زاینده‌رود قرار می‌گیرد در سد آبشار جمع‌آوری گردد و در زمان نیاز، با گردش آب بتوانیم جریان آب را در زاینده‌رود برقرار کنیم.

استاندار اصفهان گفت: این سیستم برای حفظ روحیه و نشاط مردم، گردشگری و حفظ آثار تاریخی در شهرستان‌های مسیر رودخانه نیز اجرا خواهد شد.

وی با ابراز اینکه اعتبار این طرح از سوی استانداری تأمین می‌شود، اظهار داشت: طرح پیش‌بینی‌شده بالغ بر ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد و در مدت حدود یک سال اجرایی خواهد شد و شامل بخش‌های مختلف از قبیل ۴۰ کیلومتر لوله‌گذاری خارج از شهر اصفهان، لوله‌گذاری‌های مربوط به شهر اصفهان، افزایش کیفیت پساب‌های تصفیه‌شده و جمع‌آوری و سیرکوله کردن و هدایت آب به کشاورزان شرق اصفهان و باتلاق گاوخونی است که حداکثر از ابتدای مهرماه عملیات اجرایی آن آغاز خواهد شد.

انتهای پیام/

منبع: اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل استانداری اصفهان

برچسب‌ها: , , ,

مطالب مرتبط

نظر شما
نام :

ایمیل :

از درج کامنت های توهین آمیز معذوریم
متن کامنت :
 


اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
اولین سررسید هوشمند دانش آموزی؛ به جای پول «همکلاسی» عیدی بدهیم!
ثبت نام دبستان پسرانه طاها
ثبت نام دبستان پسرانه طاها
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
شفاف (شبکه فعالان انقلابی فضای مجازی)
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
به توان تشکیلات! (کتاب تقدیرشده منتقدین) 09132706715
پایگاه خبری رهیافته
پایگاه خبری رهیافته
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
تبلیغات در مردمی ترین سایت استان اصفهان؛ 09132706715
اصفهان شرق
اصفهان شرق
وعده صادق
وعده صادق